Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Spoveď levice - Mia Couto, Portugalský inštitút, 2019

12,65 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Spoveď levice - Mia Couto, Portugalský inštitút, 2019
Spoveď levice - Mia Couto, Portugalský inštitút, 2019

Spoveď levice

Silný a tragický príbeh o postavení žien v tradičnej mozambickej spoločnosti, ktorý vychádza zo skutočných udalostí a životných skúseností autora počas kariéry biológa. Vo... Čítať viac

Vydavateľstvo
Portugalský inštitút, 2019
208 strán
3 hodiny čítania

Silný a tragický príbeh o postavení žien v tradičnej mozambickej spoločnosti, ktorý vychádza zo skutočných udalostí a životných skúseností autora počas kariéry biológa. Vo fiktívnej mozambickej dedinke Kulumani sa ženy často... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

12,65 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Volanie krvi - Michala Ries, Slovenský spisovateľ, 2023

Viac o knihe

Silný a tragický príbeh o postavení žien v tradičnej mozambickej spoločnosti, ktorý vychádza zo skutočných udalostí a životných skúseností autora počas kariéry biológa. Vo fiktívnej mozambickej dedinke Kulumani sa ženy často stávajú obeťami krvilačných levov. Z denníka jednej z nich, Mariamar, sa dozvedáme, že skutočnými predátormi však nie sú levy, ale miestni muži. Po príchode poľovníka Archanjela začnú vychádzať na povrch tajomstvá miestnych obyvateľov a dôkazy o ženských obetiach mužskej brutality a neľudských tradícií.

Smutné nie je, keď plačeme.
Smutné je, keď nemáme prečo plakať.
Čítať viac
Počet strán
208
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
350 g
ISBN
9788097316037
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
657411
Štýl
tragický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Portugalský inštitút
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,2 / 5

9 hodnotení

6
0
2
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

1.11.2022
Neviem či som taká nechápavá, ale na mňa Spoveď Levice až tak nezapôsobila. Chápem o čo autorovi išlo a rada som si prečítala o ťažkom živote žien v Mozambiku, ale z knihy som mala pocit, že sa tam nič nedeje, všetko plynulo tak nejak plynulo bez nejakých výrazných zápletok, napätia, emócie…viac menej to bolo len rozprávanie. V knihe bolo veľmi veľa pekných myšlienok a metafor, ale nezanechala vo mne tak silný dojem….možno si ju prečítam za pár rokov a zmením názor… Čítať viac
12
Neopúšťaj ma - Kazuo Ishiguro, 2018
Práve čítam
Neopúšťaj ma

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený nákup
19.5.2022
Africký feminizmus v podaní bieleho muža.
Postavenie žien v spoločnosti stále pokrivkáva. Sme na tom dobre, lepšie ako pred pár desaťročiami a sme na tom lepšie ako v iných kultúrach. Táto kniha je manifestom feminizmu. Sila žien z nej reve ako levica. Tieto ženy to od narodenia nemajú ľahké a niekedy je jediný spôsob ako prežiť zomrieť...
Spoveď levice je totiž o postavení žien v tradičnej mozambickej spoločnosti.

Kniha ponúka dva pohľady, verzia dedinčanky Mariamar a denník Strelca. Tieto prelínajúce sa pasáže sa úžasne dopĺňajú a sprevádzajú nás príbehom so zatajeným dychom. Mariamar nás hneď na začiatku oboznámi so smrťou jej sestry, ktorú zabili levy v africkej buši. Autority dediny Kulmani pozvú Strelca, aby prišiel vyriešiť tento problém. Na povrch sa však dostávajú zabudnuté a najmä spoločnosťou dobrovoľne prehliadané špiny. Zistíme, že ľudia, ktorí ešte nezomreli sú divokými zvermi.

Som fascinovaná, že na feministickú tému v africkej černošskej spoločnosti si trúfol muž beloch, autor Mia Couto. A navyše to zvládol bravúrne.
Knihe dávam 110%.
Čítať viac
24

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
17.5.2022
Výborná kniha
,,Aby sme dokázali zabudnúť, nesmieme to nikdy zažiť."
A ženy na mozambickom vidieku nezabúdajú, pretože toho zažili veľa. Ich postavenie v tradičnej mozambickej spoločnosti zobrazil autor na základe skutočných udalostí. Z dvoch pohľadov denníkových zápiskov Mariamar a poľovníka Archanjela Strelca a preplietaním minulosti s prítomnosťou sa čitateľ dozvedá o útokoch levov na ženy, ktoré sa stávajú ich obeťami. Ale v skutočnosti je to iba okrajové, ozvláštnené niečím magickým, tradičným i poverami. Sú ženy vo fiktívnej dedine Kulumani obeťami levov? Nie. Skutočnými predátormi sú muži, pre ktorých sú ženy jedno veľké NIČ, môžu sa na nich dopúšťať rôznych brutalít a znásilňovať už aj mladé dievčatá. Nie div, že samotná Mariamar začína šalieť, i keď ona samotná je považovaná za vinnú. Prečo? Pretože je žena? Dokáže Archanjel pomôcť v tejto málo prístupnej spoločnosti? Zaujímavý koniec to čitateľovi prezradí, ale ja nie.
Táto útla kniha ma už svojou magickosťou vtiahla do deja hneď na začiatku. Pozorný čitateľ veľmi ľahko pochopí, kto stojí na strane dobra a zla. Každá čitateľka bude rada, že nežije v takom prostredí ako Mariamar, kde keď žena chce prežiť, musí sa skoro zblázniť. Avšak sú už náznaky aj drobných vplyvov pokroku na tamojšiu spoločnosť. Niektoré ženy dokážu pomenovať hlavný problém, len je ešte veľmi ťažké voči nemu bojovať.
Táto kniha je veľmi silná a ja som rada, že sa autor povenoval takej ťažkej a zároveň dôležitej téme. I keď je príbeh prevažne smutný, vôbec nie je depresívny a číta sa veľmi dobre. Odporúčam!
Čítať viac
17.3.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Mia Couto, súčasný mozambický spisovateľ a biológ, sa svojou tvorbou nesúcou sa v znamení magického realizmu často prirovnáva k Márquezovi či Rosovi. Vo svojej knihe Spoveď levice nám prináša feministický príbeh o ženách, ktoré sú pod tlakom silného patriarchátu odsúdené na život s tiahou tradícií, povier a oklieštených povinností zväzku manželského. Téma silno rezonujúca v súčasnej spoločnosti sa dotýka tradičných mozambických komunít, kde je žena ešte stále považovaná za akúsi ľudskú schránku, ktorej životným údelom je neustále podriaďovanie sa mužskej autorite.

Dedina Kulumani v Mozambiku je už niekoľko týždňov v ohrození. Kruté a krvavé útoky na ženy majú na svedomí levy. Dedinčania nie sú schopní proti tejto hrozbe bojovať a tak súhlasia s projektom, ktorý im do dediny pošle lovca, aby levy zabil. Príbeh je vyrozprávaný v podobe striedajúcich sa denníkových zápiskov Mariamar, mladého mozambického dievčaťa, ktoré len nedávno prišlo o staršiu sestru Silénciu, a lovca menom Archanjel Strelec, ktorý do dediny prichádza loviť opäť po rokoch. Aj keď je kniha pomerne útlym románom, všetky hlavné a vedľajšie postavy sú rozvinuté do hĺbky a v ich rozprávaní sa pretína minulosť s prítomnosťou s cieľom dotvoriť komplexný záber príbehu.

Prostredníctvom symboliky levov ohrozujúcich obyvateľov izolovanej dediny Kulumani sa autor snaží vyjadriť to, že nebezpečenstvo nečíha len za dedinou, ale priamo v nej. Zvieratá ukryté v mužoch útočia na ženy v podobe domáceho násilia, incestu, znásilnenia či zneužívania. So ženami sa zaobchádza ako so zvieratami a tak sa nimi stanú tiež. Lov na levov možno chápať ako jeden zo spôsobov odhalenia sveta, kde minulosť pritláča ľudí späť k dávnym a krutým tradíciám, kde sú muži dominantní a despotickí a ženy emočne vyhorené a bez slobodnej vôle. Zdá sa, že jediným východiskom je pre nich šialenstvo. Príbeh je síce situovaný vo fiktívnej dedine v Mozambiku, ale môže to byť akákoľvek krajina na svete, kde sú ženy obeťami krutej diskriminácie.
Čítať viac
Petra
Neoverený nákup
2.9.2021
Som očarená týmto autorom
Výnimočne krásne napísané, tak poeticky a s takými skvostnými metaforami, že človek nevie, či má plakať nad životom mozambických žien alebo sa rozplývať nad toľkou krásou slova. Naozaj zážitok. Čítať viac
12

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
Overený zákazník
24.10.2019
Päť hviezdičiek nestačí
Výnimočný, skvelý, očarujúci, magický a brilantný román! Postava Mariamar aj Archaniela Strelca sú výborne rozpísané. Každý z nich bojuje so svojím vlastným "šialenstvom". Píšu si denníky, vec nezvyčajná v tomto kúte sveta, kde je veľa ľudí negramotných. Písanie sa pre nich stáva zbraňou, útočiskom aj liekom. Práve prostredníctvom zápiskov hlavných hrdinov sa pred nami odvíja napínavý dej.
Postupne vychádzajú na povrch rôzne tajomstvá postáv a obyvateľov dediny. Opisy mužskej brutality voči ženám, zvláštne, priam neľudské tradície a snaha žien vymaniť sa zo zaužívaných stereotypov nenechajú čitateľa chladným. Nie je to ľahké čítanie. Príbeh je veľmi, veľmi silný. No tak krásne obalený vo vyšperkovanej metaforike, že človek skoro zabudne na brutalitu a užíva si každé jedno slovo či vetu. Neverte mi... nie, nezabudne.
Kto má rád magický realizmus, mal by mať túto knihu v zozname prečítaných. Stávajú sa levy ľuďmi alebo ľudia levmi? Niet jedinej stránky, pri ktorej by som sa nenadchýnala štylistikou, metaforami, prvkami mystiky alebo prirovnaniami. Tento román zaraďujem medzi svoje top knihy.
Čítať viac

Vydavateľstvo Portugalský inštitút

Čítať viac

„Schopnosť prijať zložitosť druhých je meradlom vyspelosti a nevyhnutnou podmienkou na utváranie autentických, zmysluplných vzťahov.“