Knihy
E-knihy

Margaréta biela

Príbeh dievčaťa z druhého slovenského transportu do Osvienčimu

Slovart, 2019
2-3 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Slovart, 2019

Margaréta biela je príbehom Heleny Weinwurmovej, ktorá sa 27. marca 1942 ocitla spolu so sestrou Aničkou medzi 703 mladými dievčatami v druhom slovenskom transporte do Osvienčimu...

Čítaj viac

9,95 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Margaréta biela je príbehom Heleny Weinwurmovej, ktorá sa 27. marca 1942 ocitla spolu so sestrou Aničkou medzi 703 mladými dievčatami v druhom slovenskom transporte do Osvienčimu. Je to príbeh mladého dievčaťa, ktoré dospievalo v ženskej časti nacistického koncentračného tábora Auschwitz - Birkenau.

Helenin príbeh prináša svedectvo doby, ktorá sa môže kedykoľvek zopakovať a ktokoľvek z nás sa v nej môže stať nežiaducim. Hovorí o tom, aký dopad môžu mať naše osobné príbehy a tragédie na životy druhých, predovšetkým na našich najbližších a na ďalšie generácie. Odhaľuje bolestivé spomienky jednej ženy, neskôr matky, ktorá po skúsenosti koncentračného tábora nachádzala vzťah k samej sebe a hľadala svoje bezpečné miesto v spoločnosti.

Helenino rozprávanie dopĺňajú spomienky jej synov Petra, Pavla a nevlastného syna Jozefa. Reflektujú svoje i mamine možné vyrovnávanie sa s tragédiou, akou bol holokaust. Texty citlivo spracovala Petra Nagyová.

Komu sa kniha môže páčiť: Čitateľom, ktorých zaujíma slovenská história a tragické udalosti druhej svetovej vojny prerozprávané v osobnom príbehu.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
120
Hmotnosť
270 g
Rok vydania
2019
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovart
Rozmer
110×185 mm
ISBN
9788055639192
Naše katalógové číslo
462295

Čo si myslíme my

Produktový manažér
24. apríla 2019

Útla kniha, ktorú určite prečítate veľmi rýchlo. Neviem, či je to celkom príbeh dievčaťa, deportovaného do koncentračného tábora. Skôr sú to spomienky ženy, poznačené veľmi krutým a traumatizujúcim zážitkom. Je to kniha o bolesti a strachu v nás. Kniha o tom, ako nás táto bolesť dokáže poznačiť na celý život a ako potom touto bolesťou trpia aj naše rodiny, priatelia a známi.
Aj keď si myslíme, že zlo pominulo, krajšie a svetlejšie dni prichádzajú veľmi pomaly a musíme o ne urputne bojovať.
V knihe vidíte, ako antisemitizmus neskončil ani po druhej svetovej vojne, ako zlo ostalo v hlavách ľudí aj v pokojných a mierových časoch. A to je memento tejto knihy. Aj preto by sme toto zlo už nemali nikdy dopustiť.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,8 / 5

6 hodnotení

5
1
0
0
0

Jana
pred týždňom
Príbeh Heleny a jej rodiny ma doslova pohltil. Je celkom iná ako knihy, ktoré som doteraz na túto tému čítala. Ide oveľa viac ako len o ďalšie svedectvo tragických udalostí druhej svetovej vojny. Nevydiera emočne, no napriek tomu sa neubránite slzám. Pretože ide do hĺbky. Uvedomíte si nielen historické súvislosti a ich dopad na ďalšie generácie, ale nájdete v nej aj samých seba.
Čítaj viac
Mária
12.5.2019
Margareta biela

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Kniha vystihuje živý obraz človeka, ktorý sa rozhodol podať svoj životný osud a o to zaujímavejšia, že v nej vyjadrujú svoje pocity aj ostatní členovia rodiny. Pekne spracovaná kniha, ktorá je krásne citovo ladená jemnými slovnými výrazmi.
Čítaj viac
Barbora
12.5.2019
Tútu knižku som "zhltla" na jeden dych. Je úžasná, veľmi silný, aj keď smutný príbeh. Určite odporúčam.
Čítaj viac
Eva Beckova Ing
13.5.2019
Napíšte svoju reakciu.Teta Helenka prezila aj Oswiecimsky pochod smrti. Ona zila v Holici okrem synov Petra a Pavla vychovala aj synov z muzovho 1.manzelstva Harryho a Jozka, ktori emigrovali do Kanady. Zo strany StB bola sikanovana, ked aj jej 2 synovia Peter a Palko emigrovali do Kanady! Helenkina sestra Sarika zila v Prahe, Anicka v Izraeli a posledna sestra zila vo Francii. Helenkini bratia neprezili hrozy koncentracneho tábora Oswiencim. Teta Helenka rozdavala lasku detom v materskej skolke v Holici, snazila sa pomahat vsade tam, kde to bolo treba
Čítaj viac
Patrik
5.5.2019
Margaréta biela je presne tá kniha, ktorá vo vás ostane ešte veľmi dlho
Kniha je pre mňa výnimočná. Prečítal som ju na jeden dych a to sa mi už dlho nestalo. Veľa vecí som si uvedomil a niektoré doznievajú vo mne dodnes. Ak mám "zlý" deň, spomeniem si na pani Helenu a jej príbeh. Všetko sa zrazu stane jednoduchšie. Osud pani Heleny nebol jednoduchý, no stále bojovala. A to je pre mňa najsilnejší odkaz tejto knižky. Bojuj, lebo na konci tunela je vždy svetlo. Kniha mi dodala neskutočnú silu a vieru. Vieru v seba samého a lepšie zajtrajšky. Držím palce autorom v šírení odkazu pani Heleny. Prajem všetko dobré!
Čítaj viac
Peťo F.Čimbora
29.4.2019
Peťo z Holíča

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Tetu Helenku som poznal len tak z videnia. Zdravili sme sa a vôbec som nič nevedel o jej živote. Až teraz, tak päť-šesť rokov nazad som sa dozvedel čo všetko prežila. Preto, keď som objavil plagát o uvedení novej knihy medzi čitateľov s názvom Margaréta biela, hneď som si ju šiel kúpiť u nás v meste do predajne kníh . Prečítal som ju na jeden ťah. Je to dobrá kniha a kto sa zaujíma o tie roky utrpenia v koncentračných táborov, mal by si ju prečítať. Malá, útla knižka s obrovským dojímavým obsahom, ktorý určite pri čítaní každého čitateľa dojme a tak ako mne, aj inému zvlhnú oči pri určitých rozhovorov s tetou Helenkou. Ďakujem autorom, že táto kniha je!
Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac
Čítaj viac

„Čítanie je pre dušu tým, čím je cvičenie pre telo.“

Sir Richard Steele