Knihy
E-knihy

1947

Elisabeth Asbrink
A vo Viedenskom lese stále stoja stromy - Elisabeth Asbrink
1947 - Elisabeth Asbrink
1947 - Elisabeth Asbrink

Elisabeth Åsbrink (*1965) je švédska spisovateľka a novinárka. V súčasnosti pracuje v televízii SVT ako redaktorka a producentka. Spolupracuje taktiež na výrobe jedného z najpopulárnejších rozhlasových programov vo Švédsku Sommar in P1 (Leto na stanici P1). Býva v Štokholme. Jej druhá kniha A vo...

Absynt, 2018
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
4-5 hodín čítania

Píše sa rok 1947. Pred dvoma rokmi sa skončila najväčšia katastrofa v ľudských dejinách – Druhá svetová vojna. Svet je v troskách a otázkou dňa je, ako sa to všetko podarí napraviť. Elisabeth Åsbrink napísala fascinujúcu knihu...

Čítaj viac

8,99 €

Bežná cena Bežne 12,99 €

Ušetríte 31%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Ešte nikdy nebola história tak blízko nás ako v tejto knihe!
Píše sa rok 1947. Len pred dvoma rokmi sa skončila najväčšia katastrofa v ľudskej histórii – druhá svetová vojna. Svet je v troskách a medzi Východom a Západom sa začínajú rozdávať nové karty. Čo z toho bude?

Elisabeth Åsbrink napísala fascinujúcu knihu s názvom 1947, ktorej hlavným hrdinom je jediný rok v živote ľudstva. Pred očami čitateľov buduje fascinujúcu mozaiku najrôznejších svetových udalostí, ktoré ovplyvňovali povojnový vývoj sveta a mnohé z nich ovplyvňujú ešte aj našu prítomnosť i budúcnosť. Jej pohľady na minulosť sú ako momenty z fotoalbumu, ktorých dosah bol a je ďalekosiahly.

Európa, Blízky Východ, USA. Všade vzniká nová prítomnosť. Prebieha Norimberský proces i Marshallov plán, OSN funguje už dva roky a zdá sa, že svet ešte stále môže byť lepší a krajší. Dnes, keď už poznáme aj nasledujúcich viac ako sedemdesiat rokov, nám môže historická lektúra Elisabeth Åsbrink pomôcť lepšie pochopiť aj našu prítomnosť.
Čítaj viac
Kúpte spolu
1947 - Elisabeth Asbrink
Obklopený idiotmi - Thomas Erikson
18,89 €
Ušetríte 8,00 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
312
Vydavateľstvo
Absynt
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
301371
Rok vydania
2018

Jana Šlinská
5. februára 2018 · Upravené ·
“V tomto čase neexistujú univerzálne ľudské práva. Ale môže ľuďom na celom svete chýbať niečo, o existencii čoho netušia?” • Veľmi som sa tešila na túto ?sbrink a nesklamala. Inak napísaná ako ostatné absyntovky, jeden rok, dvanásť mesiacov a mnoho miest sveta, kde sa udiali viac či menej dôležité veci. Všetko poskladané do dokonalej mozaiky dejinných súvislostí. Výborná kniha, ktorú budem s radosťou všetkým odporúčať! Vhodné aj pre absynto-začiatočníkov.

Čítaj viac

Opäť trochu nový pohľad na povojnové časy... Lebo nie všetko bolo dostupné, nie všetko ľahké, nie všetko len čierne alebo biele... Ťažké, lebo podpísaním mierových dohôd sa neskončilo všetko... Ale aj povzbudivé, pretože človek si aj v tých ťažkých časoch dokázal nájsť čas na "človečinu" a nakoniec sa aj vďaka tomu zo všetkého toho ťažkého dostal. Snáď si aj my, mladšie generácie, z toho dokážeme vziať adekvátne poučenie :)

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,3 / 5

23 hodnotení

9
11
3
0
0

2
dnes
Slovenský podtitul “Niečo medzi už-nie-je-vojna a mierom. Obrovský chaos.”, v angličtine aj “Where Now Begins” ju vlastne krásne vystihuje. Technicky vzaté, opisované udalosti nie sú výlučne len z roku 1947, tých pár rokov hore/dole bolo pre mňa ale nepodstatných. Pre mňa bola stále väčšina knihy wow - to som si neuvedomoval (ach ten dejepis). 1947 bolo obodobie, keď neexistoval Izrael ani Pakistan a Británia sa vzdávala svojich kolónií. Židia utekali z Európy a Arabi sa bránili cieľovej Palestíne. Bolo to obdobie Norimberských procesov, obdobie keď vznikol pojem genocída, no zároveň obdobie, keď vznikali podivné fašistické spolky, okrem iného pomáhajúce dostať sa Náckom z Európy do Argentíny. Bolo to obdobie keď vznikala Orwelowa kniha 1986 a zároveň obodbie upevňovania komunistických režimov (a boja proti nim).
V knihe figuruje veľké množstvo postáv, niektoré známe (Ghandi), niektoré menej (Raphael Lemkin). Niektoré príbehy zaujímavé, niektoré menej.
Nemôžem povedať, že by ma čítanie chytilo na 100%, niektoré časti by som najradšej vynechal, no množstvo aha momentov ma nútilo čítať až do konca a som vďačný. Vysvetlilo mi to veľa, žial ešte stále súčasných, geopolitických problémov.
Čítaj viac
Jozef Potoma
6.8.2019
Minulost nikdy nie je mrtva
Pre mna mile prekvapenie. Cakal som nudnejsie a strohejsie konstatovanie udalosti ale pribeh v tejto knihe, ma dostal. Pre mna to bolo smutne, smutne svojou pritomnostou a ludskym pokolenim. Vojna skoncila aj neskoncila, svet sa posuval aj neposuval. Svet zazil nieco nove a ucil sa s tym narabat. Nie vzdy vedel ako. Celkovo mi to prislo aj prilis pritomne a nemyslim si, ze chyby ktore sa spravili vtedy sa nestanu znova.

Za mna jednoznacne odporucanie.
Čítaj viac
6
17.6.2019
zvlastna kniha
Kniha hovori o udalostiach, ktore sa stali v povojnovom roku 1947. Spomina sa tam mnozstvo veci, o ktorych som ani len netusila a tymto je tato kniha uzasna. Mala som vsak problem si zvyknut na strukturu knihy, kedze tento rok, ktory kniha opisuje, je rozdeleny do mesiacov a kazdy mesiac obsahuje kapitoly o statoch/mestach. Takze jedna udalost je rozdelena vo viacerych kapitolach ("roztahana po celej knihe").
No na druhej strane chapem, ze je to spravene takto.
Čítaj viac
Vladimír Oros
16.2.2019
Príjemne čítanie, pre tých, čo vedia vidieť súvislosti
Kniha je písaná pre čitateľov, ktorý vedia hľadať súvislosti. Ukazuje obraz celého roku 47, nastavení spoločnosti v jednotlivých kúskoch sveta. Čítaj viac
Lucia
18.1.2019
Skvelá
Skvelá ako všetky absyntovky :-) je zaujímavé zamýšľať sa nad tým,že skončením vojny neskončilo všetko utrpenie,že svet nie je vždy len čiernobiely a že riešenia sú často komplikovanejšie,ako by sa na prvý pohľad zdalo. Čítaj viac
Lucia
16.1.2019
Sprvu som sa tejto absyntovky trochu obávala... že mi pri mojej (ne)znalosti dejepisu nedôjdu súvislosti, že mi bude pri takom rozsahu, aký jednotlivé "kapitoly" majú, bude chýbať kontext. Ale nakoniec to bolo perfektne vyskladané, niekoľko hlavných motívov plynúcich celou knihou, množstvo drobností, niekoľko zaujímavých známych i (pre mňa) menej známych osobností, a aj banálností, vytvorilo dokopy veľmi zaujímavé dielo.
Občas som si odskočila vygúgliť viac informácií, občas pozrieť obrázky. Týmto štýlom by ma naozaj učenie dejepisu bavilo. :)
A zase raz som sa v závere jednej absyntovky pristihla pri smutnej myšlienke, ako veľmi je ďaleká história stále aktuálna.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
1947 - Elisabeth Asbrink
Obklopený idiotmi - Thomas Erikson
18,89 €
Ušetríte 8,00 €

„Tak ako sa nemá jesť iba pre chuť, nemalo by sa ani čítať iba pre zábavu.“

John Ruskin