Knihy
E-knihy

Lucia Ponická

11

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Moje srdcovky

Moje odznaky

2019
2018
2017
2016
2015
2013
2012
2010
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

11
11

Lucia Ponická napísala recenziu

16.10.2019 08:18

“Vysoko z oblakov vyzerá krajina ako mapa seba samej, ibaže bez orientačných bodov, vďaka ktorým dávajú mapy zmysel. Ramená riek a stolové hory videné z okienka lietadla sú anonymné, tajomné ako mapa bez slov. Zistila som, že veľa ľudí, ktorí lieta za prácou, si často želá, aby lietadlo núdzovo pristálo na nejakom takom mieste. Tieto bezmenné miesta vyvolávajú túžbu stratiť sa, byť niekde ďaleko, túžbu po melancholickom čare modrej v diaľke. A keď som sa v ten deň pri Veľkom soľnom jazere pozrela dolu na svoje nohy, ešte aj tie sa mi zdali veľmi vzdialené v tej krajine bez mierky, kde sa blízke a vzdialené veci miešali dokopy, kde mláky boli oceány a vrcholky zbrázdeného piesku sa menili na horské hrebene.”
Kniha autobiografických esejí, kde sa miešajú jej vlastné príbehy s príbehmi pod názvom Modrá v diaľke - tieto ma bavili omnoho viac. Poetické zmýšľanie o diaľkach, krajinách, stretnutiach... stretnutiach s korytnačkami. Rebecca píše pekne... chcela by som písať ako Rebecca ...

Čítaj viac

11
11

Lucia Ponická napísala recenziu

27.09.2019 10:51

Krásne, čarovné, kúzelné... taká je táto knižka. Toto chcete čítať. Či ste malkáč a či veľkáč. Ja nechcem prezrádzať z deja, pretože najkrajší zážitok budete mať, keď sami objavíte Alloru, dozviete sa o Isole, spoznáte Tita a uveríte. Krásnosť príbehu podčiarkuje jeho grafické spracovanie. No proste láska.

Čítaj viac

11
Lucia Ponická

Lucia Ponická prečítala knihu

27.09.2019 10:39

11
11

Lucia Ponická napísala recenziu

27.09.2019 10:36

Túto knižku mi požičala kamka, že toto si musím prečítať. A tak som aj spravila. Už sú to dva roky ale stále si pamätám tie pocity, ktoré som mala, keď som ju čítala. Tá úzkosť z predstavy, že nikdy nevieš, čo sa môže udiať a že môžeš skončiť niekde, kde budeš bojovať o prežitie. Tie surové opisy, brutálne vraždenie tučniakov, strata potravy, tá snaha a úsilie, ktoré koľkokrát hlavní hrdinovia museli vynaložiť a veľakrát bez výsledku, čo nielen v nich ale aj vo mne vyvolalo absolútny pocit beznádeje. Tak útla knižka a také spektrum emócií, ktoré som pri čítaní prežila... na takéto čítanie sa nezabúda. Ani po rokoch.

Čítaj viac

11
11

Lucia Ponická napísala recenziu

27.09.2019 08:17

Ja si nemôžem pomôcť ale začnem úplne z iného konca. Obálka.... Obálka je naozaj kjút, veľmi pekná ale mám pocit, že sa mi ešte nestalo, žeby niektorá obálka z mnou prečítaných kníh tak veľmi nesedela k deju. Nuž. Pripadá mi rozprávkovo ... skoro kúzelne. A to tento príbeh nebol. Bol o neistote, o tápaní v živote, o ľudských vzťahoch a o krehkosti života... o tom, že sme ovplyvniteľní informáciami, že sme zmanipulovateľní a že sa málokto z nás pod nátlakom situácie správa stopercentne racionálne. Príbeh štyroch súrodencov, ktorí zistia svoj dátum smrti, ktorí žijú svoj život s tým, že vedia kedy skončí, je vskutku zaujímavým príbehom. Mne však vadil jazyk, ktorým bola kniha písaná. A možno mi vadil preklad??? Ja som už asi náročná alebo čo, pretože tu mi jednoduchosť textu strašne rušila dojem z knihy. Ale námet dobrý... no neviem.

Čítaj viac

11
11

Lucia Ponická napísala recenziu

19.09.2019 10:30

Ak vás už dlho nezasiahla nejaká kniha tak chyťte do rúk "Malý život". Ten "hajp" okolo knihy bol úplne oprávnený. Emócie, ktoré vami budú lomcovať počas čítania neutíchnu ani dlho po jej dočítaní.... ešte strašte dlho budete uvažovať nad tým aký vie byť život krutý, nad tým že šťastie si netreba zaslúžiť, že šťastie je voľba jedinca a že najviac sa vieme vytrestať sami, tým ako o sebe uvažujeme. Pre mňa kniha roka (možno kniha môjho doterajšieho čitateľského života?)!

Čítaj viac

11
11

Lucia Ponická napísala recenziu

19.09.2019 10:14

"Ako sa zmieriť s možnosťou budúcej nákazy, ktorá oslabuje alebo ničí schopnosť pociťovať hanbu a pohoršenie nad každým prekročením hraníc slušnosti a pravdy, a s faktom, že mi len náhoda a inštinkt pomohli prežiť neustále nástrahy obrovského vražedného podniku, jeho presne stanovené termíny a množstvá na výkon krematorií, noriem plynových komôr a presnú funkciu cestovných poriadkov na prevoz samotnými obeťami platených transportov z celej Európy." Knihy z Absyntu ma zakaždým hlboko zasiahnu. Až tak, že sa po takejto knihe vždy hanbím, že sa sťažujem na život.

Čítaj viac

11
11

Lucia Ponická napísala recenziu

19.09.2019 10:05

Moja prvá kniha od Marquéza... naozaj perfektný jazyk, obsah zasadený do dedinky plnej begónii, veľkého domu v dedinke Macondo obklopenej džungľou, vojny, vzťahy, super myšlienky a hlavne to magično! Naozaj bravúrna knižka a kvitujem nakreslený rodokmeň v jej vnútri (Slovart, 2017) inak by som sa na jej začiatku v tom množstve Aurelianov a Arcadiov stratila.

Čítaj viac

11
11

Lucia Ponická napísala recenziu

19.09.2019 10:02

Aj keď Lauren milujem nezvládla som to dočítať... a to málokedy nedočítam knihu do konca. A podľa mňa by tomu nepomohlo ani čítanie v originály. Zlé.

Čítaj viac

11
11

Lucia Ponická napísala recenziu

19.09.2019 09:58

Keď ste troška iný ako ostatní ľudia z vášho okolia vždy to máte o čosi ťažšie (niekedy aj o čosi viac). Je jednoduchšie začať sa akceptovať ak vás akceptujú vaši najbližší... priatelia, spolužiaci, rodina a hlavne rodičia. O koľko jednoduchšie to mohol mať Eddy keby sa ho rodičia nesnažili pretvoriť na “normálneho” chalana... o koľko to mohol mať jednoduchšie, kebyže ho milovali takého akým naozaj bol. A čo si zobrať z tejto knihy?Len ľúbte svoje deti a podporujte ich... aj keď nežijú život aký ste im vysnívali.

Čítaj viac

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia