Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?
Založiť si profilMoje aktivity
Táto knižka mi skočila do rúk v kníhkupectve sama. Čítal som nejaký autorov blog a spomenul som si, že to bolo zaujímavé a zábavné, tak prečo to neskúsiť knižne. Zábava však vydrží len prvých pár strán. Potom si človek uvedomí, že celý humor je postavený len na prirovnaniach, časom vyprchá a skôr unavuje.
Miestami sa mi kniha vyslovene priečila, autor má tendenčný prístup voči prisťahovalcom, cyklistom, vodičom tesiel a vôbec asi všetkému, čo je mimo jeho vnímania sveta. Doteraz by som o sebe povedal, že mám rád nekorektný humor, ale potom sa to začne opakovať a vlastne to ani nie je smiešne. Mám teda určité pochybnosti, či ide o drsný severský vtip, alebo len výklad Ondrejovho pohľadu na svet.
Knihu som ale prekvapivo dočítal. Niektoré príbehy boli zaujímavé a ponúkli aspoň ako taký náhľad do reálií šoférov MHD. Musím povedať že majú moje uznanie a vďačnosť. Čítalo sa to výborne pred spaním - nie je tam žiadny dej ani napätie, ktoré by ma držalo pri vedomí a nútilo čítať do hlbokej noci, aj keď neviem či to je kompliment. :)
Suma sumárum - ak chcete okúsiť Ondrejov literálny štýl, odporučil by som prečítať blog, kniha je už veľa. A Ondrejovi by som odporučil vyskúšať v živote aj niečo iné ako autobus. Napríklad bicykel.
Slovenský podtitul “Niečo medzi už-nie-je-vojna a mierom. Obrovský chaos.”, v angličtine aj “Where Now Begins” ju vlastne krásne vystihuje. Technicky vzaté, opisované udalosti nie sú výlučne len z roku 1947, tých pár rokov hore/dole bolo pre mňa ale nepodstatných. Pre mňa bola stále väčšina knihy wow - to som si neuvedomoval (ach ten dejepis). 1947 bolo obodobie, keď neexistoval Izrael ani Pakistan a Británia sa vzdávala svojich kolónií. Židia utekali z Európy a Arabi sa bránili cieľovej Palestíne. Bolo to obdobie Norimberských procesov, obdobie keď vznikol pojem genocída, no zároveň obdobie, keď vznikali podivné fašistické spolky, okrem iného pomáhajúce dostať sa Náckom z Európy do Argentíny. Bolo to obdobie keď vznikala Orwelowa kniha 1986 a zároveň obodbie upevňovania komunistických režimov (a boja proti nim).
V knihe figuruje veľké množstvo postáv, niektoré známe (Ghandi), niektoré menej (Raphael Lemkin). Niektoré príbehy zaujímavé, niektoré menej.
Nemôžem povedať, že by ma čítanie chytilo na 100%, niektoré časti by som najradšej vynechal, no množstvo aha momentov ma nútilo čítať až do konca a som vďačný. Vysvetlilo mi to veľa, žial ešte stále súčasných, geopolitických problémov.
Veľmi dobrá kniha, ľahké a pútavé čítanie. Scott opísal svoj príbeh, ako sa vybral za Wimom Hofom aby overil, či je to len ďalší z radu šarlatánov, alebo má jeho metóda niečo do seba. Predstaví niekoľko príbehov o ľuďoch, ktorým metóda pomohla vo veľmi ťažkých situáciach, zvládnuť choroby a zranenia, prepája to so športom a brutálnymi tréningovými metódami, porovnáva s historickými vedomosťami. Je ťažké overiť, na koľko metóda pomáha a čo z toho je “náhoda”, no sám Scott prešiel obrovskou premenou, ktorú zavŕšil v skupine Wima Hofa výstupom na Kilimanjaro, vo väčšej časti polonahý. Na záver ale stále kladie otázku - je Wim Hof šialenec, alebo prorok? Asi oboje.
Na druhú stranu treba povedať, že som presne cieľovka takejto literatúry - wannabe biohacker, ktorý sa vo voľnom čase kúpe v zamrznutých jazerách, hoci pochodovať polonahý po horách zatiaľ neplánujem. Wim Hof aj jeho metóda mi boli známe už dávno pred touto knihou, čiže obsah mi len brnkol motivačne na strunu. Ak by som nebol fanúšik, je možné že hodnotenie by bolo horšie, v každom prípade odporúčam.