Vianoce
Dánske dievča - David Ebershoff
Dánske dievča
12,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Dán Einar, krajinkár jutskej prírody, a Američanka Greta, známa portrétistka, sa stretli ešte počas štúdií v Kodani a vzali sa. Ich spoločný život postupne narúšajú Einarove sklony prezliekať sa a neskôr aj vydávať za ženu...

Čítaj viac

Ďalšie formáty

12,90 €
Nestíhame do Vianoc :(
Dodanie môže trvať viac ako tri týždne

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Čo urobíte, ak sa muž, ktorého milujete, túži zmeniť na ženu?

Dán Einar, krajinkár jutskej prírody, a Američanka Greta, známa portrétistka, sa stretli ešte počas štúdií v Kodani a vzali sa. Ich spoločný život postupne narúšajú Einarove sklony prezliekať sa a neskôr aj vydávať za ženu. V ženskom preoblečení sa stáva modelom uznávaných Gerdiných portrétov. Jeho sexuálna bipolarita však v intímnom spolužití znamená enormnú psychickú záťaž. Keď už manželia nevládzu vzdorovať odsúdeniu dánskej konzervatívnej spoločnosti, usádzajú sa v Paríži. Einarov psychický a zdravotný stav zaujme mnohých špecialistov, navrhujú rozličné riešenia, až napokon sa prípadu ujíma nemecký chirurg a v Drážďanoch ho roku 1931 preoperuje na ženu. Einarovi sa plní jeho sen, prijíma meno Lili Elbe, ale ich manželstvo sa rozpadá.

David Ebershoff sa vo svojom románe inšpiroval skutočným príbehom výtvarníkov Einara Wegenera a Gerdy Waudovej. Vynikajúco spracoval jeden z najvášnivejších a najnezvyčajnejších ľúbostných príbehov 20. storočia. Zároveň sa pokúsil vystihnúť atmosféru európskeho a sčasti aj amerického prostredia medzi dvoma svetovými vojnami, vtedajšiu kultúru i myslenie. Ebershoff majstrovsky nastoľuje aktuálnu tému osudu ľudí, ktorých príroda obdarila vlastnosťami odlišnými od bežnej normy.

Román hneď po svojom vydaní vzbudil značný čitateľský ohlas a v rebríčku New York Times sa zaradil medzi bestsellery roka, získal Cenu Lambda za transgenderovú umeleckú tvorbu a Cenu Rosenthalovej nadácie Americkej akadémie umení a literatúry. Veľký úspech dosiahla aj jeho oscarová filmová verzia v réžii Toma Hoopera.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Čítané kusy

Čítaná, ako nová
Na sklade, posielame ihneď
10,32 €
-20 %

Knihy

Kniha
Dodanie môže trvať viac ako tri týždne
12,90 €
Ďalšie

Recenzie, kritiky

Dánske dievča (Viktória Maxinová), citajto.com

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
3685 hodín čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×205 mm
Hmotnosť
356 g
ISBN
9788055152622
Rok vydania
2017
Naše katalógové číslo
253622
Téma
sexualita, manželstvo, lgbtq+
Štýl
romantický, psychologický, napínavý, historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Ikar
Pre koho
pre mužov, pre ženy
Kategorizácia

Strhujúci, dychvyrážajúci,nezvyčajný príbeh muža, ktorý má neobyčajný sen - stať sa ženou. Mnohí túžime po dovolenkách, autách, deťoch alebo domoch. No medzi nami môžu žiť aj ľudia, ktorých sen nemusíme všetci pochopiť. Táto kniha vás donúti zamyslieť sa nad tým, prečo by sme transgender ľudí nemali odsudzovať. Zaujímavý príbeh je zároveň doplnený o krásny opis prostredia, v ktorom sa príbeh odohráva.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,9 / 5

18 hodnotení

6
5
6
1
0

Katka
30.7.2021
Dánske dievča
Ide o citlivo zachytený príbeh vzťahu a manželstva významného dánskeho maliara Einara a jeho ženy Grety, tiež známej portrétistky. V príbehu sa nám postupne odkrýva Einarova sexuálna bipolarita a postupná celková (psychická aj fyzická) premena na ženu. Greta je zobrazená ako veľmi chápavá a oddaná manželka a priateľka. Čítaj viac
15

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Malá
30.3.2021
Tento príbeh som videla prv v sfilmovanej verzii, takže bolo pre mňa veľmi ľahké vizualizovať si hlavné postavy, alebo prostredie v ktorom sa nachádzali.
Príbeh je inšpirovaný skutočným príbehom ale autobiografiu nečakajte. Ako nás aj samotný autor upozornil na konci knihy, veľa vecí bola fikcia, ale základ príbehu ostával nemenný.
Neviem si predstaviť, aké ťažké to muselo byť pre takého človeka ako bol Einar. Narodiť sa v 20 rokoch minulého storočia, narodiť sa do zlého tela a snažiť sa všetko prežiť.
Aj v dnešnej modernej dobe, má LGBTI+ komunita ťažkosti a nie každý ich prijíma s radosťou. Neviem si ani predstaviť aké to muselo byť v roku 1929.
Mojou obľúbenou postavou však bola Greta, Einarová manželka.
Od začiatku stála na strane svojho manžela a sledovala jeho premenu na Lili. Musela to byť neskutočne silná žena, že sa prizerala a podporovala svojho manžela v premene. Musela si v hlave poriadne rozmyslieť či jej je prednejšie vlastné šťastie a to, že nestratí manžela, alebo šťastie Lili, ktorá bola uväznená v tele Einara.
V knihe som sa dozvedela viac informácií ako vo filme a hlavne som sa mohla pozrieť aj do mysle samotných hlavných postáv.
Čítaj viac
Viki
27.5.2020
Dalo sa.
Knihu som si kupila za par eur, preto som od nej nemala velke ocakavania. Zaujalo ma na nej hlavne to, ze je inspirovany skutocnostou, dej je zasadeni do nezvykleho prostredia (Dansko), tyka sa nezvycajnej temy navyse v medzivojnovom obdobi. Nejde o oddychove citanie a ani dej sa necita "sám", ale v zasade to bolo OK. Čítaj viac
12
12.2.2020
Overený nákup
osobne som po knihe siahla až po zhliadnutí filmu...a hoci zväčša som názoru, že kniha je lepšia ako film, teraz neviem. Mne samej totiž trvalo, kým som sa do knihy pustila- načala som ju asi trikrát- možno ma spočiatku len nevtiahla, možno to chcelo len čas. Na tretí pokus som ju ale "zlhtla" a bavila ma. Minimálne vás donúti zamyslieť sa nad tým, čo môžu transgender ľudia prežívať a neodsudzovať ich. Čítaj viac
ewapp
19.6.2017
Taký priemer?
Neviem sa celkom rozhodnúť, či túto knihu odporučiť ďalej alebo ju zavrhnúť. Popravde, musela som sa doslova nútiť k čítaniu.
Osobne si myslím, že taká reklama na túto knihu je hlavne kvôli filmu a najmä kvôli hereckému stvárneniu. Počas čítania som sa nudila. Ale určite si chcem pozrieť film. Možno to môj názor trošku ovplyvní.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Vždy, keď vojdem do knižnice, nedokážem pochopiť, prečo by som z nej mala niekedy odísť.“

Marie de Sevigne