Dánske dievča - David Ebershoff, Ikar, 2017

12,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Čítaná
Dánske dievča - David Ebershoff, Ikar, 2017
Čítaná
Dánske dievča - David Ebershoff, Ikar, 2017

Dánske dievča
Čítaná

Dán Einar, krajinkár jutskej prírody, a Američanka Greta, známa portrétistka, sa stretli ešte počas štúdií v Kodani a vzali sa. Ich spoločný život postupne narúšajú Einarove... Čítať viac

4,3 43 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2017
368 strán
5 hodín čítania

Dán Einar, krajinkár jutskej prírody, a Američanka Greta, známa portrétistka, sa stretli ešte počas štúdií v Kodani a vzali sa. Ich spoločný život postupne narúšajú Einarove sklony prezliekať sa a neskôr aj vydávať za ženu... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Výborný stav
  • Slovenčina

12,90 €

Na sklade
Posielame ihneď

Čítané knihy nám môžete poslať aj vy!

Pošlite nám svoje prečítané knihy a získajte poukážku na nákup.

Vyskúšať Knihovrátok

Naši škriatkovia odporúčajú

Moje šialené nápady - Bernardo Zannoni, Cosmopolis, 2024

Viac o knihe

Čo urobíte, ak sa muž, ktorého milujete, túži zmeniť na ženu?

Dán Einar, krajinkár jutskej prírody, a Američanka Greta, známa portrétistka, sa stretli ešte počas štúdií v Kodani a vzali sa. Ich spoločný život postupne narúšajú Einarove sklony prezliekať sa a neskôr aj vydávať za ženu. V ženskom preoblečení sa stáva modelom uznávaných Gerdiných portrétov. Jeho sexuálna bipolarita však v intímnom spolužití znamená enormnú psychickú záťaž. Keď už manželia nevládzu vzdorovať odsúdeniu dánskej konzervatívnej spoločnosti, usádzajú sa v Paríži. Einarov psychický a zdravotný stav zaujme mnohých špecialistov, navrhujú rozličné riešenia, až napokon sa prípadu ujíma nemecký chirurg a v Drážďanoch ho roku 1931 preoperuje na ženu. Einarovi sa plní jeho sen, prijíma meno Lili Elbe, ale ich manželstvo sa rozpadá.

David Ebershoff sa vo svojom románe inšpiroval skutočným príbehom výtvarníkov Einara Wegenera a Gerdy Waudovej. Vynikajúco spracoval jeden z najvášnivejších a najnezvyčajnejších ľúbostných príbehov 20. storočia. Zároveň sa pokúsil vystihnúť atmosféru európskeho a sčasti aj amerického prostredia medzi dvoma svetovými vojnami, vtedajšiu kultúru i myslenie. Ebershoff majstrovsky nastoľuje aktuálnu tému osudu ľudí, ktorých príroda obdarila vlastnosťami odlišnými od bežnej normy.

Román hneď po svojom vydaní vzbudil značný čitateľský ohlas a v rebríčku New York Times sa zaradil medzi bestsellery roka, získal Cenu Lambda za transgenderovú umeleckú tvorbu a Cenu Rosenthalovej nadácie Americkej akadémie umení a literatúry. Veľký úspech dosiahla aj jeho oscarová filmová verzia v réžii Toma Hoopera.
Čítať viac
Počet strán
368
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×205 mm
Hmotnosť
356 g
Rok vydania
2017
Naše katalógové číslo
794589
Štýl
filozofický, psychologický, historický, napínavý, humorný, romantický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Ikar
Pre koho
pre ženy, pre mužov
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

43 hodnotení

10
7
8
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

krásna

Strhujúci, dychvyrážajúci,nezvyčajný príbeh muža, ktorý má neobyčajný sen - stať sa ženou. Mnohí túžime po dovolenkách, autách, deťoch alebo domoch. No medzi nami môžu žiť aj ľudia, ktorých sen nemusíme všetci pochopiť. Táto kniha vás donúti zamyslieť sa nad tým, prečo by sme transgender ľudí nemali odsudzovať. Zaujímavý príbeh je zároveň doplnený o krásny opis prostredia, v ktorom sa príbeh odohráva.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

20
Cyntoryn zvieratiek - Stephen King, 2019
Práve čítam
Cyntoryn zvieratiek

Malá knihomoľka z Bratislavy :) zbožňujem knihy, ale nie sú viac ako skutočný život, tak nezabúdajme žiť a zažívať! <3 IG: mercinkaa

Marcela Kurajdová
Overený zákazník
20.3.2023
Moje srdce je zlomené. Opäť!
Najprv som v r. 2015 videla film a súcitila viac s Gerdou, manželkou, ktorá milovala svojho muža tak veľmi, že keď mu nevedomky otvorila jeho trinástu komnatu a chytila za ruku jeho pravé potláčané JA, následne mu pomáhala k tomu, aby sa stal tým, kým v skutočnosti vo svojom najhlbšom vnútri bol – ženou, nie mužom.

Detaily zbeletrizovaného skutočného príbehu mi rokmi vyšumeli z hlavy, ale na smutné konce sa nezabúda. Pamätala som si, ako to dopadlo, ale aj tak ma to po posledných slovách úplne rozsekalo. :(
Bolesť, najmä psychická, ktorá sprevádza celý román a graduje a graduje je miestami neznesiteľná, obzvlášť, keď si dodatočne dohľadáte bližšie informácie a zablúdite aj k domnienkam o skutočnej sexuálnej orientácii pani manželky, ktorá po smrti svojho manžela, teda už kamarátky Lili až do konca svojho života maľovala iba jej portrét, časom podľahla alkoholu a zomrela sama a bez detí.
Tak smutno mi je, až to bolí. :(

Bohémske manželstvo Einara a Gerdy Wegenerovcov som uznávala. Tak nejako by som ho poňala aj ja. :)
20-té roky v Kodani a ďalšie v Paríži - umelecký život, večierky a maliarska smotánka – kniha, ktorá toho ponúka viac, než len samotný zrod Lili Elbe. Opisy uličiek so stánkami s hroznovými cukríkmi, opisy detí, ktoré naháňajú šarkanov, miešania farieb a maľovanie krajiniek, či portrétov boli pre mňa dokonalou kulisou pre príbeh z umeleckého prostredia, ktorému by som uverila aj keby bol fikciou.
Je pravda, že miestami som z toho všetkého bola unavená a nedokázala som čítať na jeden nádych, ale skôr taký týždňový. Cítila som všetky emócie, ktoré riadkami lomcovali, zúfalosť Gerdy, keď jej začal manžel chýbať a pukanie srdca, keď sa úplne vytratil, ale aj silu a odhodlanie znovuzrodenej Lili, ktorej už nestačilo prezliekanie do dámskych šiat.

Chcela viac.

Zbaviť sa všetkého, čo na jej tele pripomínalo chlapa a realizovať túžbu po mužskej láske a deťoch, ktoré by mu porodila. Tvrdohlavosť a nedočkavosť po premene ju napokon stáli život, ale verím, že tak ako nám to bolo ukázané vo filme a opísané v knihe, aspoň na krátky čas bola konečne slobodná a šťastná. :)
Bola prvou dánskou transsexuálnou ženou, ktorá podstúpila vtedy ešte experimentálnu chirurgickú premenu pohlavia. Zákrokov bolo viac a nikto negarantoval, že telo príjme transplantáciu ženských vaječníkov a maternice. Môj veľký obdiv patrí jej odhodlanosti realizovať zmenu pohlavia aj za cenu života, ale rozumiem. Úplne rozumiem a nebudem lamentovať nad tým, v akej rýchlosti by som konala ja.

Autorov jazyk je nádherný a dojímavý! Som síce mierne zrútená a vyčerpaná, ale stálo to za to! Zaujímavá bola aj knižná minulosť oboch manželov a hĺbka vytvorených spomienok na bývalé lásky a iné nešťastné konce. Citlivé, priame, opisujúce jeden z najväčších príbehov sebalásky a pravej lásky k druhému človeku a k životu ako takému.
Úžasné!

Striedala som SK čítanie s CZ audio s melancholickým klavírnym podmazom. Miestami to bol vtipný chaos, ale užila som si obe verzie a nemôžem inak, než ich obe iba odporúčať.

P.S.: autor spravil v knihe z Gerdy Američanku, aby to čitatelia lepšie prijali (škoda, ako sa z tej Ameriky ideme stále posrať). :(
Obaja manželia boli Dáni a vo zväzku manželskom, ktorý sa po Lilinej premene anuloval zotrvali 26 rokov.
Čítať viac
25

Zboňujem knihy a každú voľnú chvíľu trávim buď sledovaním noviniek a zapĺňaním svojho wishlistu, alebo tým, že čítam knihy. Väčšinou čítam hneď dve naraz :-) Jednu v práci a jednu doma. Čítam rôzne žánre, a mám mániu zbierať všetky knihy od autora, ktorý sa mi zapáči.

Alžbeta Szomolaiová
Overený zákazník
30.5.2022
Výnimočný príbeh
Táto kniha sa ku mne dostala úplnou náhodou a po prečítaní prvých strán som ju mala chuť odložiť kvôli jej tematike. Nakoniec som ju však zhltla. Príbeh o neuveriteľne tolerantnej a silnej žene Grete, ktorá sprevádza svojho manžela, znameho maliara Einara Wagnera, po ceste stat sa ženou. Zhrozene som čítala o lekárskych postupoch v čase medzi dvomi svetovými vojnami a je priam zázrak,že sa podarilo Einara zmeniť na Lili..Po prečítaní som mi príbeh ešte dlho rezonoval v hlave. Odporúčam prečítať. Čítať viac
4.5.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Veľmi zaujímavý, istým spôsobom smutný ale aj šťastný príbeh muža s dušou ženy inšpirovaný skutočným príbehom...túžba stať sa ženou bola pre neho taká veľká, že v tele muža umieral.Napokon sa jeho sen splnil a zomrela šťastná... Čítať viac
Recenzia z Beautiful books (nathalys-reading)
Neoverený nákup
14.3.2022
@nathalysreading Manželia naozaj existovali. Ak si dáte do Googlu meno Lili Elbe, zobrazí vám stránku, na ktorej zistíte všetko o jej živote. Stránku som si prečítala najprv, takže potom som mohla pri čítaní diela porovnávať. Kniha sa mi páčila, no je tu veľké ale...

Spisovateľ sa pridržiaval faktov – to je samozrejmosť -, ale zároveň priznal, že komunikácia medzi manželmi je jeho fikcia. Chápem to, potreboval nejako objasniť historické fakty, aby dávali zmysel. Išiel do hĺbky a takéto podrobné informácie o manželoch nikde nenájdete. Neviem preto pochopiť, prečo sa držal v ústraní, akoby písal ich biografiu. Je to jeho dielo, no ja som v ňom nenašla žiaden cit. Všetko bolo príliš strojené. Udržoval si veľký odstup, a preto ani nedokázal vyjadriť pocity, ktoré mali byť srdcervúce, no v jeho prípade to bolo len suché konštatovanie. Príbeh je sám osebe emotívny, ale on ho dokázal úplne zničiť. Zadupal ho a ani nevedel ako.
Čítať viac
Katka
Neoverený nákup
30.7.2021
Dánske dievča
Ide o citlivo zachytený príbeh vzťahu a manželstva významného dánskeho maliara Einara a jeho ženy Grety, tiež známej portrétistky. V príbehu sa nám postupne odkrýva Einarova sexuálna bipolarita a postupná celková (psychická aj fyzická) premena na ženu. Greta je zobrazená ako veľmi chápavá a oddaná manželka a priateľka. Čítať viac
24

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Malá
Overený zákazník
30.3.2021
Tento príbeh som videla prv v sfilmovanej verzii, takže bolo pre mňa veľmi ľahké vizualizovať si hlavné postavy, alebo prostredie v ktorom sa nachádzali.
Príbeh je inšpirovaný skutočným príbehom ale autobiografiu nečakajte. Ako nás aj samotný autor upozornil na konci knihy, veľa vecí bola fikcia, ale základ príbehu ostával nemenný.
Neviem si predstaviť, aké ťažké to muselo byť pre takého človeka ako bol Einar. Narodiť sa v 20 rokoch minulého storočia, narodiť sa do zlého tela a snažiť sa všetko prežiť.
Aj v dnešnej modernej dobe, má LGBTI+ komunita ťažkosti a nie každý ich prijíma s radosťou. Neviem si ani predstaviť aké to muselo byť v roku 1929.
Mojou obľúbenou postavou však bola Greta, Einarová manželka.
Od začiatku stála na strane svojho manžela a sledovala jeho premenu na Lili. Musela to byť neskutočne silná žena, že sa prizerala a podporovala svojho manžela v premene. Musela si v hlave poriadne rozmyslieť či jej je prednejšie vlastné šťastie a to, že nestratí manžela, alebo šťastie Lili, ktorá bola uväznená v tele Einara.
V knihe som sa dozvedela viac informácií ako vo filme a hlavne som sa mohla pozrieť aj do mysle samotných hlavných postáv.
Čítať viac
Viki
Neoverený nákup
27.5.2020
Dalo sa.
Knihu som si kupila za par eur, preto som od nej nemala velke ocakavania. Zaujalo ma na nej hlavne to, ze je inspirovany skutocnostou, dej je zasadeni do nezvykleho prostredia (Dansko), tyka sa nezvycajnej temy navyse v medzivojnovom obdobi. Nejde o oddychove citanie a ani dej sa necita "sám", ale v zasade to bolo OK. Čítať viac
12.2.2020
osobne som po knihe siahla až po zhliadnutí filmu...a hoci zväčša som názoru, že kniha je lepšia ako film, teraz neviem. Mne samej totiž trvalo, kým som sa do knihy pustila- načala som ju asi trikrát- možno ma spočiatku len nevtiahla, možno to chcelo len čas. Na tretí pokus som ju ale "zlhtla" a bavila ma. Minimálne vás donúti zamyslieť sa nad tým, čo môžu transgender ľudia prežívať a neodsudzovať ich. Čítať viac
ewapp
Neoverený nákup
19.6.2017
Taký priemer?
Neviem sa celkom rozhodnúť, či túto knihu odporučiť ďalej alebo ju zavrhnúť. Popravde, musela som sa doslova nútiť k čítaniu.
Osobne si myslím, že taká reklama na túto knihu je hlavne kvôli filmu a najmä kvôli hereckému stvárneniu. Počas čítania som sa nudila. Ale určite si chcem pozrieť film. Možno to môj názor trošku ovplyvní.
Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Co se stane nyní a za chvíli není důležité - dokud je den po zítřku stejný jako den před včerejškem.“

Na západ od ráje - Harry Harrison, 2019
Na západ od ráje
Harry Harrison