Uhádneš, komu patria Tajomné knižnice?   Súťažiť

Trpká príchuť klamstva

Ľútosť nie je niečo, čo má Ema vo svojej emocionálnej výbave. Je rozmaznaná, prostoreká, krutá a nebojí sa uchýliť aj k šikane. Napriek tomu sa v nej prebudí súcit, keď jeden... Čítať viac

4,4 32 hodnotení
Vydavateľstvo
Naše vojsko, 2022
288 strán
4 hodiny čítania

Ľútosť nie je niečo, čo má Ema vo svojej emocionálnej výbave. Je rozmaznaná, prostoreká, krutá a nebojí sa uchýliť aj k šikane. Napriek tomu sa v nej prebudí súcit, keď jeden večer prichytí čudáka Tomáša, ako sa hrabe v kontajneri Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Slovenčina

6,48 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Ľútosť nie je niečo, čo má Ema vo svojej emocionálnej výbave. Je rozmaznaná, prostoreká, krutá a nebojí sa uchýliť aj k šikane. Napriek tomu sa v nej prebudí súcit, keď jeden večer prichytí čudáka Tomáša, ako sa hrabe v kontajneri za reštauráciou jej mamy. Vie, že by sa novým pocitom nemala poddať. Vie, že to môže dopadnúť katastrofálne. A takisto vie, že na drobný prejav milosrdenstva môže kruto doplatiť. Aj tak však zahodí zdravý rozum a nechá priechod emóciám. Keď vám jedna noc zmení život, musíte sa rozhodnúť. Či vyjdete s pravdou von, alebo si na tvár nasadíte masku nevinnosti. Ema je zvyknutá nosiť masky. Jedna navyše sa medzi množstvom ostatných stratí... Alebo nie?
Čítať viac
Počet strán
288
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1767717
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Naše vojsko
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

32 hodnotení

22
7
0
0
3

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

12
6.2.2023
„Čas letí nesmierne rýchlo. Nevieme ho spomaliť, zastaviť, ani pretočiť naspäť.“
Ona je krásna, obľúbená, rozmaznaná a z dobrej rodiny. On je zasa terčom výsmechu, obyčajný podivín, od kt. sa všetci držia ďalej. Čo ak nás prvotný dojem klame viac, ako sme si ochotní pripustiť? Čo ak je to ale maska, kt. si každé ráno nasadia, aby dokázali prežiť deň? Čo ak majú dvaja naoko rozdielni ľudia viac spoločného, ako sa môže zdať? A keď im učiteľka zadá spoločný projekt, sú nútení čeliť nielen sebe a ostatným, ale aj pravde odhaľujúcej tajomstvo, kt. malo ostať navždy pochované.

Táto kniha je krásna a ťažká zároveň. Už na prvých stranách som bola vtiahnutá do emočného víru, z kt. nebolo úniku. Nešlo totižto o nič plytké, pretože Viki nám predstavila zaujímavý a premyslený príbeh, v kt. postavy zažívajú reálne problémy, napr. rodinné problémy, šikana, toxické vzťahy, vplyv druhých na naše rozhodnutia, alkoholizmus, násilie a pod.
A zatiaľ čo niektorí si užívajú dospievanie plnými dúškami, iní sa držia vopred napísané scenára od rodičov, či dokonca na seba berú bremeno druhých, pretože jednoducho nemajú na výber.

Počas čítania som si kládla otázku za otázkou, zamýšľala a nechápala. Nechápala som, prečo je kariéra rodiča či fľaša alkoholu dôležitejšia ako dieťa; prečo je verejná mienka viac ako mienka rodiny; prečo odsúdime človeka skôr, ako ho spoznáme; prečo si myslíme, že naše pravé ja nemá žiadnu hodnotu...
Čítať viac
17
27.1.2023
Taký zo života...
Krásny poučný príbeh nielen pre mladých čitateľov...Kniha núti zamyslieť sa nad skutočnými hodnotami v živote... a na pozadí dvoch svetov chudoby a bohatstva stavia príbeh lásky dvoch študentov...
Je to niekedy veľmi smutné, ako si dnešní mladí ľudia dokážu ubližovať...
Ale LÁSKA je mocnejšia ako všetko zlo, pýcha, nenávisť...všetko zvládne, všetko prekoná...
Ponorte sa do silného príbehu, ktorý VÁS chytí za srdce ...
Čítať viac
12
19.11.2022
Povinná jazda pre všetky YA knihomoľky
Aj keď je kniha určená pre mladšie ročníky a ja už dáááávno nespadám do tejto vekovej kategórie túto knihu som si jednoducho zamilovala. Toto bol tak krásny príbeh, ktorý v sebe ukrýva niečo viac. Šikanu, násilie, predčasnú dospelosť. Za mňa povinná jazda teda čítanie pre YA. Toto bol tak nádherný príbeh, že som obracala stranu za stranou a neraz som sa pristihla ako sa mi dolu lícami kotúľajú slzy. Z ničoho nič. Proste len tak.
Ema bola najskôr krava. A teda totálna krava (sorry za výraz, ale inak ju nazvať neviem. Možno ešte horšie). Preto ako sa na začiatku správala som jej chcela vytrhať všetky škuty. Sledovať jej prerod z rozmaznaného decka na dospelú mladú ženu bolo niečo úžasné.
Tomáš. Tomáš bol Pán. Tento osemnásť ročný chalanisko má u mňa veľký rešpekt. Mala som chuť vstúpiť do deja objať ho a povedať mu aký je fantastický. Keby som mala šancu sa s ním v knihe stretnúť, tak klobúk čo by som mala na hlave by som "smekla" a hlboko sa mu poklonila. Za to všetko, čo mu život naložil to inak ani nejde. Pretože tento chalan si u mňa vyslúžil rešpekt a uznanie za to aký bol a ako sa správal.
Vedľajšie postavy Miro a pán premiér tak tým dvom by som takú pritankovala až až. Normálne ma svrbeli dlane. A to fakt nepreháňam.
Romantická linka medzi hlavnými postavami bola realistická, páčilo sa mi, že to nebolo vzhľadom k veku hlavných postáv hŕŕ. Príbeh bol uveriteľný a ja ho môžem len odporučiť. Jednoznačne stojí za prečítanie.
Kto hľadá darček pre násťročné baby tak táto kniha je tá pravá. Už ako som spomínala v úvode je to povinná jazda každej YA knihomoľky.
Ema a Tomáš - Ďakujem, že som sa mohla stať súčasťou Vášho príbehu. Bolo mi potešením prežiť príbeh vašej lásky!
Čítať viac
4
1.10.2022
YA oddychovka, ktorá vás prinúti trošku sa aj zamyslieť
Toto je moja prvá kniha od Viki a teda, spokojná som až-až.
Kniha rozpráva príbeh osemnásťročnej Emy, ktorá sa mení z hašterivej šikanátorky na dobrosrdečné, milé a inteligentné dievča. Neudeje sa to zo strany na strany, v podstate celá kniha je o jej prerode, čo je jadro príbehu. Počas jej zmeny sa zoznamujeme s ďalšími postavami – rodičia samotnej Emy a spolužiak Tomáš, ktorý je druhou hlavnou postavou.
Priznám sa, že mi občas bolo trochu smutno. Aj keď je príbeh fiktívny, viem si predstaviť, že ho zažíva mnoho ľudí. Tomáš namiesto toho, aby si užíval dospievanie a slušne doštudoval, borí sa existenčnými problémami a musí tak predčasne dospieť. Ema zase predstiera, že je mrcha, pretože sa bojí a je vydieraná. Emina maska má určitý význam a ten vám budem postupne odhaľovaný.
Príbeh mi prišiel celkom uveriteľný (dokonca aj megalomanské zmýšľanie jej „úžasného“ tatka, pána premiéra). Aj keď obsahoval prvky, ktoré sa dali predvídať (aspoň ja som si veľa vecí domyslela), napriek tomu to bol pekný a silný príbeh o premene k lepšiemu, o odvahe postaviť sa svojim démonom a vyjsť s pravdou von, aj keď nás to môže ohroziť. Jednoducho... zachovať sa správne.
Kniha si ma teda získala, o čom svedčí aj fakt, že som sa ňou prelúskala za 24hodín. Ak máte chuť na YA oddychovku, ktorá vás aj trošku prinúti sa zamyslieť nad pravou hodnotou života (a že trápenie a životné problémy môže mať rôzne podoby – kým pre niekoho je to možno zmeškaný autobus, u iného to môže byť strava, či možnosť sa osprchovať), neváhajte :)
Čítať viac
17
15.8.2022
Človek sa mení
Celá kniha je tzv. cesta poznania samej seba, s veľmi krásnou romantickou linkou. Dej veľmi milo prekvapil a naplnil moje očakávania nežného, no zároveň realisticky krutého príbehu. Predvídateľnosť deja nič nekazí, no v závere ma aj napriek tomu čakalo prekvapenie, takže moje dohady neboli úplne správne. Okrem množstva všakovakých citov, príbeh okorení poriadna dávka akcie a vylepšia ho trefné a humorné dialógy, ktoré som si patrične užila. Opäť raz výborna kniha, od výbornej autorky s výbornou fantáziou, pre nie len mladých čitateľov. Čítať viac
Adela
Neoverený nákup
21.7.2022
Krásny pribeh z krásnym posolstvom ktorý by si mal prečítať každý
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, či ste bohatý človek? Je naozaj bohatý človek ten, ktorý vlastní veľký dom, niekoľko aut, má úspešnú firmu a prestížne meno v spoločnosti? Už mi v ušiach znie odpoveď mnohých: Však majú všetko po čom snívame my ostatní. Pred pár rokmi by som reagovala asi rovnako. Dnes sa nad touto vetou len smutne usmejem. Pretože bohatých nás nerobia peniaze, aj keď sa bez nich nezaobídeme. Sú len akýmsi nástrojom na prežitie. Oveľa dôležitejšie a cennejšie sú láska, rodina, dôvera, porozumenie, zdravie, šťastie a empatia. Lenže tieto vzácne hodnoty sa z našich rodín ako si vytrácajú. Je smutné ako ľahko sa dáme zviesť na zlé chodníčky. Vidina peňazí z nás robí horších ľudí. A pri tom aj tí, ktorí majú kopu peňazí nakoniec túžia po tých vzácnych hodnotách. Nezabúdajte, že bohatstvo je pominuteľné. Jediné čo nám zostane, je náš život a ľudia , ktorí v ňom budú chcieť existovať s nami.
Vyššie som spomínala slová ako láska, rodina, dôvera, porozumenie a empatia. Mám pocit akoby tieto hodnoty, ktoré nám vštepovali naši rodičia pre terajších tínedžerov nič neznamenali. Áno, sú mladí, majú právo žiť a robiť chyby. Tínedžeri si berú veľa vecí od rodičov. Ak im my doma ukážeme odvrátenú stránku tých správnych hodnôt, tak sa aj oni budú tak správať k ostatným. Často súdime ľudí bez toho, aby sme ich spoznali. Toto je len jedno z posolstiev, ktoré v sebe ukrýva Ya kniha Trpká príchuť klamstva.
Ocitáme sa na strednej škole, kde chodia samí mladí ľudia z bohatých rodín. Medzi nich patrí aj Ema. Je to dcéra známeho politika. Je rozmaznaná a o peniaze nikdy nemala núdzu. Medzi spolužiakmi je obľúbená, no dokázala byť aj riadna mrcha. Ľútosť a empatia jej boli cudzie a neštítila sa ani šikany. Všetko sa zmení v jeden večer, keď Ema zbadá čudáka Tomáša, ktorý s ňou chodí do triedy. Ten pohľad ako sa hrabe v kontajneri v nej niečo zlomí a zrazu v nej prepuknú pocity, ktoré jej boli dovtedy cudzie. Túži aspoň trochu uľaviť svojmu svedomiu a pomôcť mu. Má to však jeden háčik. Ema skrýva jedno veľké tajomstvo, ktoré keby vyšlo na povrch, zničí ju. Napriek všetkými rizikám zahodí zdravý rozum a odkrýva jednu z mnohých masiek, ktoré nosí.
Zo začiatku som mala chuť, roztrhať Emu v zuboch. Bála som sa, že bude celý čas taká mrcha. Rýchlo som však objavila jej pravé ja, za ktorým sa skrývalo úplne obyčajné dievča, hľadajúce svoje ja. Na prvých stranách bola pod veľkým vplyvom svojho frajera a otca. Neznášala som, ako ju mali v hrsti. Vždy keď boli na scéne, mala som chuť kričať ´spamätaj sa!´. Nešlo z nich nič dobré. Postupne sama zisťovala, že Miro je debil (prepáčte za výraz ). Keď začala pomáhať Tomášovi malými drobnosťami, pýtala som sama seba, prečo to robí? Vďaka tým drobnostiam sme mohli sledovať jej premenu, ktorá naozaj stála za to. Prišla mi dosť uzavretá a až neskôr som pochopila prečo. Niekedy je jednoducho ťažké otvoriť sa blízkemu človeku. Nakoniec sa otvorila aj svojej mame.
Tomáš bol chlapec z chudobných pomerov, s ktorým sa život vôbec nemaznal. Mama mu zomrela a otec je alkoholik. Žije zo svojou tetou, bratrancom a sesternicou v skromných podmienkach. Alkoholu holduje aj jeho teta . A on namiesto toho, aby si užíval študentský život, tvrdo pracuje, aby uživil decká aj domácnosť. Je veľmi skromný a slušný. Naozaj, keď som čítala v akých podmienkach žije, mala som slzy v očiach. Hoci častokrát nemal čo do úst a bol terčom posmeškov naprieč celou triedou, no on mal láskavé srdce. Túžila som ho objať a dať mu kúsok tej lásky. Veľa mi jeho postava dala.
Ako sa Ema s Tomášom spoznávali, na tvári mi to vytváralo čoraz väčší úsmev, lebo spolu vytvorili jeden krásny celok a navzájom si ukazovali svet to druhého. Spoločne objavili silu jeden v druhom a začala sa tam črtať láska. Jedným slovom do-ko-na-losť .
Nájdeme aj ťažšie témy ako je alkoholizmus, šikana toxický vzťah – autorka to opísala veľmi uveriteľne . Celý čas sa vo mne striedali presne také emócie, aké prežívali aj hlavné postavy, čo znásobovalo môj zážitok.
Viki toto mladé žieňa mi opäť dokázalo, že má obrovský talent a dokáže napísať hocičo.
Trpká prichuť klamstva je smutný a emotívny príbeh, ktorý je určený pre mladých, ale povedať má aj nám starším. Dotkne sa vášho srdca, aj duše a ostanú vám v hlave krásne myšlienky, ktoré sem autorka zapracovala. .
Chcem ešte na záver pochváliť vydavateľstvo za krásne grafické spracovanie a krásnu obálku.
Ďakujem vydavateľstvu za zaslanie knihy na spoluprácu
Čítať viac
21

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
4.7.2022
Príjemná oddychovka
Ema, dievča z bohatej rodiny, ktoré môže mať skoro všetko a voči ľuďom sa správa často kruto a dokáže aj šikanovať. Tomáš, chlapec z jednoduchých pomerov, ktorý potravu hľadá aj v kontajneroch. Dvaja spolužiaci, ktorí sa nerozprávajú, ale jedna udalosť všetko zmení. Aká je Ema v skutočnosti? Ešte horšia, než navonok vyzerá? A čo skrýva Tomáš? Príbeh v tejto knihe vám to odhalí.
Na prvý pohľad príbeh bohatého dievčaťa a chudobného chlapca, ktorý ale má svoju hĺbku a posolstvo. Autorka týmto YA príbehom približuje čitateľom svet stredoškolákov, v ktorom dochádza ku každodennej šikane, ponižovaniu a nadradzovaniu sa. Viki výborne vystihla atmosféru prostredia i charaktery postáv a dej preplietla aj krásnymi a pravdivými myšlienkami. Poukazuje na to, že materiálne veci nie sú tie pravé hodnoty, ktoré človek vlastní a netreba ho zatracovať hneď, ako sa vám na prvý pohľad nezapáči. Všetci máme nejaké tajomstvá, aj bolestivé a všetci by sme mali dostať šancu.
I keď ja takéto knihy príliš nečítam, viac by ma bavili pred 20 rokmi, tak i napriek tomu žasnem, ako dobre vie písať taká mladá baba, ktorou autorka je. Jej trilery ma dostali a aj keď ma bavili trošku viac, vôbec neľutujem, že som si kúpila aj túto knihu. Pre mňa bola príjemným spestrením a odľahčením ku tým náročným.
Čítať viac
Nikol
Neoverený nákup
31.5.2022
A takto si tu žijeme...
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Mam rada knihy zo života a táto ňou je. Teda, pri prvych stranách som sa nahykala od šoku. Útla kniha a tak veľa silných tém. Všetko zlé stretávame aj v živote, žiaľ smutne a veľmi. Za všetkým "tym zlým" sme len my ľudia. Pomýlene hodnoty, zle vzory, málo až žiadna empatia, ľudskosť, sebareflexia, ajhľa dnešná doba. Pre mna je klamstvo úplne že zle, ale že úplne. Vždy všetko vyjde na povrch, vždy ťa to dobehne. Peniaze nie sú všetko aj ked bez nich sa nedá žiť. Moc je dočasná. Krása je uhol pohľadu. Šikana ako aj ine formy násilia nemá nikto zažívať opak je realitou. To najvzacnejsie sa nedá kúpiť. Moja prva kniha od autorky, kým som knihu prečítala objednala som si od nej ďalšiu. Za mňa asi toľko, odporúčam. Čítať viac
15
Overený zákazník
26.5.2022
Topka!
Jednoducho dokonalé…

Dlho ostával tento príbeh v mojej mysli po dočítaní. Keď ma viki oslovila ohľadom zrecenzovania jej novinky, nemohla som inak, len ponuku prijať… Dopredu som vedela, že to bude niečo úžasné (napriek tomu, že táto kniha je iná než jej predošlé, iný žáner)

Moje očakávania sa naplnili, dokonca som dostala aj viac než som očakávala…

Príbeh patrí k young adult literatúre (aspoň ja by som ju tam zaradila) no rozhodne má čo ponúknuť aj starším čitateľom. Čitateľom v každom veku.

Na začiatku sa mi mladá generácia začala hnusiť, ako odporní k sebe dokážu byť mladí ľudia len kvôli financiám… za to, keď niekto z nich pochádza z finančne lepšie zaobstaranej rodiny… Myslím si, že niečo takéto ani nemusí byť úplne vymyslené. Kľudne si to viem predstaviť v dnešnej dobe… a to je veru veľmi smutné…

Celú dobu som sa od knihy nevedela odtrhnúť, viki ma prekvapila niečim skoro v každej kapitole. Presne preto mám rada jej knihy, lebo dej nikdy nestagnuje ani minútu. Stále sa niečo deje, nejaké zvraty, tajomstvá, prekvapenia…

Anotáciu sem nejdem dávať, každý si ju vie prečítať…

V neposlednom rade, čo sa týka obálky. Mám veľmi rada a neskutočne sa mi páči, ak obálka čo najviac súvisí s dejom a tu to sadlo perfektne.

Na záver len krásna myšlienka z poslednej strany:

“Aj tí najbohatší jedinci sa menia na najchudobnejších, ak svoje bohatstvo nemajú s kým zdieľať.“

“Ľudia si prajú zdravie, šťastie a lásku. Stali sa tie tri slová len povinnými formulkami. Lenže práve na toto trio sú všetky peniaze sveta krátke. A kto ho vlastní, stáva sa najbohatším človekom na svete.”

Viki to naozaj vie.. vie ako na čitateľa, vie ako ich vcucnúť do deja, nech píše o hocičom… Viki napísala fantastické trilery, ale aj fantastickú young adultovku a som presvečená, že je schopná napísať hociakú knihu, stále to bude dokonalosť sama o sebe.

Túto knihu by som kľudne odporučila aj ako povinnú literatúru na stredné školy… nech sa mladým nastaví zrkadlo…
Čítať viac
Barbora Jag
Overený zákazník
14.5.2022
YA už dávno nie je moja veková kategória a ani preferovaný žáner, ale raz za čas rada zablúdim aj do týchto žánrových vôd, a to nielen z nostalgie. Tieto knihy by mali mať nejaké posolstvo pre "mladých dospelých", ktorým sú určené, a aj táto knižočka ho mala. Myslela som, že dostanem kúsok iný príbeh, najmä čo sa týka Emy a jej pozície "mrchy", avšak to sa odbilo spolu so zmienkou o niečom, čo povyvádzali ako privilegované deti nejakým spolužiakom - teda najmä Tomášovi, už na prvých pár stránkach, a potom zrazu Ema akoby mávnutím čarovného prútika bola "ľudomil" a mala nejaký zmysel pre spravodlivosť či ľútosť. Hm, čakala by som, že ak je kniha zmieňovaná v súvislosti so šikanou, bude tam táto téma viac rozvinutá. Tu sme skôr hneď vhupli do toho, aká je Ema vlastne normálna a protiví sa jej, čo robí (pritom sama seba párkrát opisuje, že odjakživa bola mrcha). Postava Tomáša sa mi páčila asi najviac a aj bola pre mňa najviac uveriteľná. Niektoré slovné zvraty či opisy činností postáv mi prišli zvláštne, že boli zakomponované v deji, ale budiž, možno sa tým autorka chcela priblížiť viac k mladším čitateľom, ktorí by podobne mohli žiť.
Príbeh odsýpal príjemne, mal zopár pekných myšlienok, to musím uznať. Je proste takou príjemnou oddychovkou, ako stvorenou na letné dni kdesi na prázdninách. Verím, že si spokojných YA čitateľov nájde. Ak by som ja mala menej, zhltnem knihu na jedno posedenie a som z nej isto "na větvy" :) Som tiež rada, že na našom malom Slovensku máme šikovných autorov, ktorí sa neboja ísť do vôd žánru pre dospelých a niekoľkým stáliciam pribudla nová autorka. Držím palce, nech tých kníh napíše ešte veľa a nájdu si svoje publikum.
Čítať viac

Viktória Dominová

Čítať viac

„Jeden válečník. Jedna mysl. Jedno poslání.“

Cestou vlka - David Gemmell, 2005
Cestou vlka
David Gemmell