Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024

Trpká príchuť klamstva
E-kniha

Ľútosť nie je niečo, čo má Ema vo svojej emocionálnej výbave. Je rozmaznaná, prostoreká, krutá a nebojí sa uchýliť aj k šikane. Napriek tomu sa v nej prebudí súcit, keď jeden... Čítať viac

4,5 42 hodnotení
Vydavateľstvo
Naše vojsko
288 strán
4 hodiny čítania

Ľútosť nie je niečo, čo má Ema vo svojej emocionálnej výbave. Je rozmaznaná, prostoreká, krutá a nebojí sa uchýliť aj k šikane. Napriek tomu sa v nej prebudí súcit, keď jeden večer prichytí čudáka Tomáša, ako sa hrabe v kontajneri Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Slovenčina

6,48 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Ľútosť nie je niečo, čo má Ema vo svojej emocionálnej výbave. Je rozmaznaná, prostoreká, krutá a nebojí sa uchýliť aj k šikane. Napriek tomu sa v nej prebudí súcit, keď jeden večer prichytí čudáka Tomáša, ako sa hrabe v kontajneri za reštauráciou jej mamy. Vie, že by sa novým pocitom nemala poddať. Vie, že to môže dopadnúť katastrofálne. A takisto vie, že na drobný prejav milosrdenstva môže kruto doplatiť. Aj tak však zahodí zdravý rozum a nechá priechod emóciám. Keď vám jedna noc zmení život, musíte sa rozhodnúť. Či vyjdete s pravdou von, alebo si na tvár nasadíte masku nevinnosti. Ema je zvyknutá nosiť masky. Jedna navyše sa medzi množstvom ostatných stratí... Alebo nie?
Čítať viac
Naše katalógové číslo
1767717
Počet strán
288
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Naše vojsko
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

42 hodnotení

30
8
1
0
3

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

23.2.2024
Táto útla, farebná knižka v sebe ukrýva oveľa viac, než som čakala. Príbeh je zasadený do stredoškolského prostredia a musím povedať, že autorka dokonale vystihla atmosféru tohto prostredia. Jedna trieda, rôzne zoskupenie žiakov, výskyt konfliktov, ale aj šikanovania.

Hlavná hrdinka Ema sa na prvý pohľad zdá ako rozmaznaná dcéra premiéra, ktorá si môže všetko dovoliť a všetko jej prejde bez následkov. Pred spolužiakmi si nasadzuje masku, ktorú bohužiaľ zabúda zložiť a stráca samu seba. Je v poriadku chcieť sa zapáčiť a ukázať sa v čo najlepšom svetle pred druhými. A platí to dvojnásobne medzi stredoškolákmi. Avšak prestáva byť v poriadku fakt, že v snahe zapáčiť sa ostatným prestaneme byť samými sebou a začneme hrať falošnú hru. Ale raz spadne každá maska. A Emina maska nielenže spadla, ale aj sa rozbila na márne kúsky.

Tomáš je úplným protikladom Emy. Pochádza z chudobnej rodiny a momentálne žije so svojou tetou – alkoholičkou, a jej dvomi deťmi. Trápi ho nielen šikanovanie v škole, ale aj rodinné problémy, ktoré ho donútili príliš skoro dospieť. Po škole sa ponáhľa do práce, aby sa večer vrátil domov a mohol sa postarať o deti. Život sa s ním vôbec nemazná, ale aj napriek tomu má srdce zo zlata. Tá jeho dobrosrdečnosť a obetavosť ma dokázala dostať do kolien.

Ich odlišné svety však spojí spoločný školský projekt. Máme možnosť sledovať ich pomalé zbližovanie, ktoré samozrejme prináša veľa úsmevných momentov. Za mňa romantická linka bola veľmi príjemná, milá. Autorka veľmi šikovne zakomponovala do príbehu aj hlbšie myšlienky, ktoré ma nútili sa zamyslieť. Vedľajšie postavy by som rozdelila do dvoch skupín – dobrých a zlých. K pánovi premiérovi a Mirovi, ktorí bezpochyby patria do skupiny zlých, nemám ani jedno milé slovo. Tí, ktorí ste knihu čítali, ma určite chápete. Odhalenie Eminho tajomstva, na ktoré som čakala celú knihu, je až na posledných stranách a ja som ostala šokovaná. Autorka si moju pozornosť udržala celú knihu, až som nemala čas rozmýšľať nad nejakými teóriami.

Trpká príchuť klamstva je ďalší z príbehov, na ktorý tak jednoducho nezabudnem. Vrelo odporúčam.
Čítať viac
Katarína Záhorská
Neoverený nákup
24.1.2024
U Viki som zvyknutá na úplne iný štýl, toto bola prvá YA po troch trileroch, čo som od nej čítala. Nevedela som, čo mám čakať, nakoľko trilery má výborné, a veru nesklamala ani v tejto téme.
Príbeh študentky Emy, dcéry bohatého premiéra, ktorá svoju úprimnú a milú tvár schováva za povrchnú, krutú a arogantnú. Má frajera Mira (mimoriadne nepríjemná postava), a najlepšiu kamarátku Karin, ktorá ju nasleduje v každom kroku.
V triede majú spolužiaka Tomáša, ktorého šikanujú a Ema nie je výnimkou. Až do jedného dňa. Prebudia sa v nej výčitky svedomia a odrazu má potrebu sa mu ospravedlniť a pomáhať mu. Prečo je to tak?

Títo dvaja sa nečakane zblížia, no Ema skrýva nepríjemne tajomstvo a bojí sa, že Tomáša sklame. V knihe je veľa intríg, klamstiev, tajomstiev, ale aj pekných momentov a nesie pekné posolstvo.
Nemohla som sa od knihy odtrhnúť, bola naozaj skvelá. A koniec bol mimoriadne dobrý. Viki ide písanie skvelo, a myslím si že nie len trilerov. ;)
Čítať viac
Lucia
Neoverený nákup
18.1.2024
"Trpká príchuť naozaj"
Odporúčam prečítať. Je to príbeh z prítomnosti všetkých tých špinavých udalostí. Ubližovanie, povyšovanie, zrada a sklamanie aj v najbližšom človeku. Príbeh ma prekvapil, zaujal a pútal dočítať čím skôr. Čítať viac
7

Milujem romantiku ale siahnem aj po iných žánroch. V knihách mám rada keď sa rozoberajú aj vážnejšie témy. Som romantická duša, veselá povaha a rada veľa rozprávam :-)

Klára Kocúrová
Overený zákazník
19.11.2023
Nesadla mi...
Príbeh o zmene mladej študentky Emy, ktorá bojuje sama so sebou a so svojimi démonmi z minulosti. Zisťujeme prečo sa chová ako bohatá, namyslená mrcha, keď pod tým pozlátkom má veľmi dobré srdce. K lepšej verzii samej seba jej určite nepomohol jej toxický priateľ a to čo urobil ma veľmi nahnevalo.
Veľa postáv malo hnusný charakter, nie len jej priateľ ale aj jej otec, perfektne znázorňuje vysoko postaveného politika, ktorý “môže všetko.“
Z jej mamy mi tiež nebolo do spevu, pretože taký prístup, aký mala keď sa prevalilo tajomstvo…no, Eme sa nedá diviť, že bola aká bola.
Presným opakom je Tomáš, ktorého som si hneď obľúbila a z časti som ho aj obdivovala.

Kniha ponúka veľa myšlienok, nad ktorými sa treba zamyslieť. Miestami ťažké pasáže, ktoré vedeli chytiť za srdce. Veľa tajomstiev, ubližovanie, vydieranie, peniaze a nátlak. Ani bohaté deti nemajú všetko.

Najprv som bola rýchlo vtiahnutá do deja no počas čítania ma kniha prestávala baviť. Určite nie je chyba v tomto diele ale skôr vo mne. Nie je to prvá kniha v štýle: bohaté dievča sa mení, ktorú som prečítala.
Veľakrát mi sadne kniha, ktorá je pre young-adult ale táto to žiaľ nebola.

Autorka vie úžasne písať a určite sa nedajte odradiť mojou recenziou, mne proste táto kniha nesadla a to sa stáva. Už by som sa divila keby neprišla kniha, s ktorou sa troška potrápim.

Viem, že keby som bola mladšia bola by som nadšená touto knihou, takže nezahadzujem možnosť, že ju niekomu odporúčim alebo dokonca kúpim.
Čítať viac
11.7.2023
Keď klamstvá a tajomstvá majú krátku trvanlivosť
Autorka @vikidominova je známa aj tým, že dokáže písať rôzne žánre. Kniha trpká príchuť klamstva je iné ako ostatné knihy. Výnimočná, perfektne napísaná a hlavne skrýva v sebe tajomstvá, ktoré uzreli svetlo sveta.

Pretvarovanie, hranie sa na niekoho kým nie sme, nikdy nebolo zdravé. Vie o tom svoje aj hlavná hrdinka Ema, ktorá na podnet svojich rodičov sa naučila necítiť ľútosť voči ostatním ľuďom. Nedbá na to, čo povie a pred kým. Niekto by si dokonca o nej pomyslel, že je namyslená a arogantná. No, nikto však netuší ako často sama so sebou bojuje. Stačil jediný večer a ona začala o svojom správaní pochybovať. Milosrdenstvo sa podľa jej otca nevyplatí a ona sa naučila žiť s tým, že nikomu netreba dávať nič zadarmo.

Každý človek aspoň raz za život nosil masku, ktorú aj tak jedného dňa zhodil pretože mu do života prišiel niekto, kto stál za to aby sme boli sami sebou. Skrývať svoju vlastnú podstatu a to kým v skutočnosti sme, je náročné a častokrát sa počas cesty stratíme. Narazíme na kameň a spadneme. Dôležité je však postaviť sa a bojovať za svoje názory a postoj. Byť sám sebou znamená, ukázať svetu našu hodnotu, ktorá je určite obrovská.

Tomáš, hlavný mužský hrdina je naozaj hrdinom tohto príbehu. Aj napriek tomu, že ho osud neraz skúšal, nikdy sa nevzdal a bojoval aj napriek nepriazni osudu. Išiel si za svojím a bojoval o prežitie. Chránil svoju rodinu a staral sa o nich tak ako sa len dalo. Uprednostňoval ostatních a na seba nedbal. Skrýva však tajomstvá, ktoré drží hlboko v sebe.

Ema skrýva temné tajomstvo tiež, a po bližšom zoznámení sa s Tomášom dúfa v to, že jedného dňa mu bude môcť prezradiť, to čo ju máta v snoch. Nie vždy je svet čierno-biely, je plný farieb a obaja hrdinovia čoskoro prišli na to, že majú veľa spoločného. Čo sa však stane, ak sa ich cesty budú musieť rozdeliť? Ustoja obaja prichádzajúcu búrku, ktorá môže zničiť čokoľvek, čo medzi nimi začínalo vznikať? Nájdu spoločné šťastie a oporu jeden v druhom?
Čítať viac
Zdenka
Neoverený nákup
16.4.2023
Trpká príchuť klamstva
Trpká príchuť klamstva.

Pred pár dňami som dočítala svoju ôsmu knihu v tomto roku, a tak som sa rozhodla napísať zopár riadkov. Je ňou kniha autorky Viktórie Dominovej Trpká príchuť klamstva. Autorku som zaregistrovala vďaka účasti v súťaži, ktorú som vyhrala a stala som sa majiteľkou dvoch psychotrilerov z jej pera. Trpkú príchuť klamstva som dostala ako darček k meninám. Musím povedať, že potešíl. A to aj napriek tomu, že už nejaký ten piatok nepatrím do YA komunity, ktorej je kniha určená, rada sa však občas vraciam a tento návrat bol Super. Autorka svojim čitateľom ponúkla smutnokrásny príbeh odohrávajúci sa za dverami jednej triedy na strednej škole. Príbeh dvoch svetov bohatstva a chudoby ale aj šikany, násilia, vydierania, predčasnej dospelosti… Toto všetko sa nachádza na stránkach
tejto pútavej knižky. Krásny, poučný príbeh nielen pre mladých čitateľov... Kniha núti zamyslieť sa nad ozajstnými hodnotami v živote človeka. Autorka má veľmi príjemný, ľahký štýl písania. Nevedela som sa odtrhnúť od stránok. Som veľmi rada, že máme na knižnom trhu super slovenské autorky, ktoré sú rovnako dobré, ak nie lepšie než zahraničné. Vrelo odporúčam každému. Kto budete mať možnosť si knihu prečítať, urobte tak.
Čítať viac
6.2.2023
„Čas letí nesmierne rýchlo. Nevieme ho spomaliť, zastaviť, ani pretočiť naspäť.“
Ona je krásna, obľúbená, rozmaznaná a z dobrej rodiny. On je zasa terčom výsmechu, obyčajný podivín, od kt. sa všetci držia ďalej. Čo ak nás prvotný dojem klame viac, ako sme si ochotní pripustiť? Čo ak je to ale maska, kt. si každé ráno nasadia, aby dokázali prežiť deň? Čo ak majú dvaja naoko rozdielni ľudia viac spoločného, ako sa môže zdať? A keď im učiteľka zadá spoločný projekt, sú nútení čeliť nielen sebe a ostatným, ale aj pravde odhaľujúcej tajomstvo, kt. malo ostať navždy pochované.

Táto kniha je krásna a ťažká zároveň. Už na prvých stranách som bola vtiahnutá do emočného víru, z kt. nebolo úniku. Nešlo totižto o nič plytké, pretože Viki nám predstavila zaujímavý a premyslený príbeh, v kt. postavy zažívajú reálne problémy, napr. rodinné problémy, šikana, toxické vzťahy, vplyv druhých na naše rozhodnutia, alkoholizmus, násilie a pod.
A zatiaľ čo niektorí si užívajú dospievanie plnými dúškami, iní sa držia vopred napísané scenára od rodičov, či dokonca na seba berú bremeno druhých, pretože jednoducho nemajú na výber.

Počas čítania som si kládla otázku za otázkou, zamýšľala a nechápala. Nechápala som, prečo je kariéra rodiča či fľaša alkoholu dôležitejšia ako dieťa; prečo je verejná mienka viac ako mienka rodiny; prečo odsúdime človeka skôr, ako ho spoznáme; prečo si myslíme, že naše pravé ja nemá žiadnu hodnotu...
Čítať viac
27.1.2023
Taký zo života...
Krásny poučný príbeh nielen pre mladých čitateľov...Kniha núti zamyslieť sa nad skutočnými hodnotami v živote... a na pozadí dvoch svetov chudoby a bohatstva stavia príbeh lásky dvoch študentov...
Je to niekedy veľmi smutné, ako si dnešní mladí ľudia dokážu ubližovať...
Ale LÁSKA je mocnejšia ako všetko zlo, pýcha, nenávisť...všetko zvládne, všetko prekoná...
Ponorte sa do silného príbehu, ktorý VÁS chytí za srdce ...
Čítať viac
19.11.2022
Povinná jazda pre všetky YA knihomoľky
Aj keď je kniha určená pre mladšie ročníky a ja už dáááávno nespadám do tejto vekovej kategórie túto knihu som si jednoducho zamilovala. Toto bol tak krásny príbeh, ktorý v sebe ukrýva niečo viac. Šikanu, násilie, predčasnú dospelosť. Za mňa povinná jazda teda čítanie pre YA. Toto bol tak nádherný príbeh, že som obracala stranu za stranou a neraz som sa pristihla ako sa mi dolu lícami kotúľajú slzy. Z ničoho nič. Proste len tak.
Ema bola najskôr krava. A teda totálna krava (sorry za výraz, ale inak ju nazvať neviem. Možno ešte horšie). Preto ako sa na začiatku správala som jej chcela vytrhať všetky škuty. Sledovať jej prerod z rozmaznaného decka na dospelú mladú ženu bolo niečo úžasné.
Tomáš. Tomáš bol Pán. Tento osemnásť ročný chalanisko má u mňa veľký rešpekt. Mala som chuť vstúpiť do deja objať ho a povedať mu aký je fantastický. Keby som mala šancu sa s ním v knihe stretnúť, tak klobúk čo by som mala na hlave by som "smekla" a hlboko sa mu poklonila. Za to všetko, čo mu život naložil to inak ani nejde. Pretože tento chalan si u mňa vyslúžil rešpekt a uznanie za to aký bol a ako sa správal.
Vedľajšie postavy Miro a pán premiér tak tým dvom by som takú pritankovala až až. Normálne ma svrbeli dlane. A to fakt nepreháňam.
Romantická linka medzi hlavnými postavami bola realistická, páčilo sa mi, že to nebolo vzhľadom k veku hlavných postáv hŕŕ. Príbeh bol uveriteľný a ja ho môžem len odporučiť. Jednoznačne stojí za prečítanie.
Kto hľadá darček pre násťročné baby tak táto kniha je tá pravá. Už ako som spomínala v úvode je to povinná jazda každej YA knihomoľky.
Ema a Tomáš - Ďakujem, že som sa mohla stať súčasťou Vášho príbehu. Bolo mi potešením prežiť príbeh vašej lásky!
Čítať viac
1.10.2022
YA oddychovka, ktorá vás prinúti trošku sa aj zamyslieť
Toto je moja prvá kniha od Viki a teda, spokojná som až-až.
Kniha rozpráva príbeh osemnásťročnej Emy, ktorá sa mení z hašterivej šikanátorky na dobrosrdečné, milé a inteligentné dievča. Neudeje sa to zo strany na strany, v podstate celá kniha je o jej prerode, čo je jadro príbehu. Počas jej zmeny sa zoznamujeme s ďalšími postavami – rodičia samotnej Emy a spolužiak Tomáš, ktorý je druhou hlavnou postavou.
Priznám sa, že mi občas bolo trochu smutno. Aj keď je príbeh fiktívny, viem si predstaviť, že ho zažíva mnoho ľudí. Tomáš namiesto toho, aby si užíval dospievanie a slušne doštudoval, borí sa existenčnými problémami a musí tak predčasne dospieť. Ema zase predstiera, že je mrcha, pretože sa bojí a je vydieraná. Emina maska má určitý význam a ten vám budem postupne odhaľovaný.
Príbeh mi prišiel celkom uveriteľný (dokonca aj megalomanské zmýšľanie jej „úžasného“ tatka, pána premiéra). Aj keď obsahoval prvky, ktoré sa dali predvídať (aspoň ja som si veľa vecí domyslela), napriek tomu to bol pekný a silný príbeh o premene k lepšiemu, o odvahe postaviť sa svojim démonom a vyjsť s pravdou von, aj keď nás to môže ohroziť. Jednoducho... zachovať sa správne.
Kniha si ma teda získala, o čom svedčí aj fakt, že som sa ňou prelúskala za 24hodín. Ak máte chuť na YA oddychovku, ktorá vás aj trošku prinúti sa zamyslieť nad pravou hodnotou života (a že trápenie a životné problémy môže mať rôzne podoby – kým pre niekoho je to možno zmeškaný autobus, u iného to môže byť strava, či možnosť sa osprchovať), neváhajte :)
Čítať viac

Viktória Dominová

Čítať viac

„Humor je najkorenistejšou prísadou na hostine života.“

Anna v Redmonde - Lucy Maud Montgomery, 2016
Anna v Redmonde
Lucy Maud Montgomery