knižná.pivnička

6

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Milujem romantiku ale siahnem aj po iných žánroch. V knihách mám rada keď sa rozoberajú aj vážnejšie témy. Som romantická duša, veselá povaha a rada veľa rozprávam :-)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Milujem romantiku ale siahnem aj po iných žánroch. V knihách mám rada keď sa rozoberajú aj vážnejšie témy. Som romantická duša, veselá povaha a rada veľa rozprávam :-)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Môj názor pomáha
2023
Knihy roka 2021
2021
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

6
6

Klára Kocúrová napísala recenziu

06.04.2024 14:52

Po prečítaní Ženy, ktorá podľahla mi táto kniha neskutočne sadla. Aj táto v sebe nesie hlbokú myšlienku a viacero vážnych tém, avšak je o niečo romantickejšia ako vyššie spomenutá. Má v sebe niečo čo vás nabije nádejou, láskou a možno vám pomôže prestať sa obviňovať za všetko čo ste v živote urobili alebo neurobili.
Dej je možno trošku predvídateľní aj keď pre mňa nebol, pretože po Ivkinej tretej knihe, som si nedovolila mať ani len predstavu. Tak ako to skončilo ma však potešilo a veľmi sa mi to páčilo.
Hlavná postava Nela, ostala po tragickej nehode bez manžela Tomáša, iba so synom Lukáškom. Býva u svojich rodičov, ktorí boli počas celej knihy podarení a veľmi mi prirástli k srdcu. Nela sa každú nedeľu stretáva so svojimi kamarátkami Dianou a Alicou. Toto trio sa vyznačuje tým, že každá je úplne iná. Mne osobne najviac sadla Dia, bola úžasná. Nebola svätica, ale nikoho nikdy neodsúdila. Všetkých vypočula a snažila sa im vo vzniknutom probléme pomôcť, aj keď ani ona nemala ľahkú situáciu, ale kto má, však?
S Alicou sa však do príbehu dostáva Robo, aj keď som ho už premenovala na Hajzel. To prečo je obyčajný kus porcelánovej misy si musíte prečítať, pretože by som vám všetko vyzradila. Najhoršie je to, že sa práve takými chlapmi nechávame často namotať, oklamať a potom ostaneme s neporiadkom v hlave a zlomeným srdcom.
Michal bol ako anjel z neba, nie doslovne samozrejme, tiež má za sebou pestrú minulosť. Ale to ako sa správal k Nele, k jej synovi aj k tomu svojmu. Jednoducho to je ten správny chlap, pre každú ženu.

V tejto knihe čakáte na zvrat. Čakáte kedy pravda vypláva na povrch. Ako na to budú ostatní reagovať? Ako sa s tým Nela vyrovná?

Muži často využívajú našu krehkú dušu, naše dobré srdce. Keď sa im podarí prelomiť naše bariéry odkopnú nás. Potom to zahrajú, že obeťou sú oni nie my. A ako to býva, všetko sa pokašle keď si myslíme, že všetko je OK.

Pri tejto knihe viem, že si od autorky prečítam všetko čo napíše. Je to vždy niečo iné, zatiaľ vždy s posolstvom a veľakrát som v knihe našla odpovede na svoje problémy. Odporúčam každej žene, aj keď najlepšie to pochopia tie, ktoré už raz životom (chlapom) boli zlomené. Je to balzam na jazvy na srdci.

Čítať viac

6
6

Klára Kocúrová napísala recenziu

06.04.2024 14:24

Myslím si, že dej tejto knihy netreba nejako extra predstavovať, keďže som asi jedna z posledných, ktoré sa k nej dostali. Čo vám budem hovoriť, niekedy ma obrovský bum okolo knihy dokáže odradiť, niekedy naopak nadchnúť. Načasovanie je však super, pretože by bola veľká škoda svetu nepripomenúť túto knihu, tento príbeh, túto nahú pravdu.
Väčšia časť sa odohráva v Bostone, pretože v Bostone je všetko lepšie (Bib´s). Práve tam na terase jednej budovy spoznávame hlavnú postavu Lily Bloom a Ryla. Odhaľujú svoje nahé pravdy, aj keď neskôr zistíme, že práve Ryle zamlčal dosť dôležité pravdy. Hneď na začiatku som si hovorila, že sa doňho nejde nezamilovať sa a mala som pravdu. Ako sme sa doňho ľahko zamilovali, tak sa tieto city potom ťažko potláčali.
Lily sa práve vrátila z pohrebu svojho otca, kde preniesla nie práve najvhodnejšiu reč. Avšak keď si spolu s hrdinkou prečítame jej staré denníky, povieme si, že mu naložila ešte málo.
Často si v živote hovoríme, keď sledujeme nešťastie iných ľudí: ,,mne sa to nestane...“ ,,toto by sa mi NIKDY nestalo...“ ,,prečo ho neopustila? Ja na jej mieste...“ Avšak ja rada hovorím, že ak by sme boli na mieste daného človeka, zachovali by sme úplne tak isto, pretože by sme mali úplne rovnaké okolnosti a v konečnom dôsledku by sme boli nimi...
Nezažila si s otcom ľahké detstvo aj keď jej priamo neublížil, deti však vnímajú veľa. Z jej minulosti spoznávame aj Atlasa, úžasného človeka. Spoznávame aj úžasnú stránku Lily Bloomovej, pretože, ktorý tínedžer by sa kamarátil s bezdomovcom? Ktorý mladistvý by mu pomáhal a bral ho ako seberovného?
Atlasa však stretneme aj v prítomnosti. V tomto momente sa všetko začne kaziť. Kládla som si veľa otázok počas počúvania tejto knihy. Je to tak aj v živote? Že keď sa objaví stará láska začnú na povrch vyplávať veci, ktoré sme dávno pochovali? Alebo je to len zlá zhoda náhod, že zlé stránky nášho partnera spoznáme, keď sa objaví niekto dokonalý? Nech je to ako chce, odhalenie, nahá pravda Ryla bola hrozná. Musela som si dať prestávku a v mysli ľutovala, že si to musí zažiť ešte raz. Tentoraz nie ako pozorovateľka, ale ako účastníčka, a tak má možnosť ,,byť v koži toho druhého a zachovať sa inak.“ Ako to už býva, zvykneme odpúšťať, zvykneme sa nechať zraňovať stále dookola, až budeme musieť povedať dosť!
Na to aby sme nabrali odvahu, rovnako ako Lily potrebujeme mať okolo seba ľudí, ktorí nám pomôžu. Atlas, mama, dobrá kamarátka.
Kniha je písaná naozaj dobre, vedela som dokonale vžiť do pocitov hlavnej postavy, vedela som ju pochopiť ako v správnych tak aj nesprávnych rozhodnutiach. Páčilo sa mi, že sa tento vážny problém nezamietol pod koberec, že sme sa mu venovali do hĺbky. Cítila som sa presne ako keby to bolo naozaj. Odpustenie, ublíženie, znovu ublíženie, poznanie a riešenie. Nebola to jednoduchá cesta, ale po všetkom zlom naozaj vyšlo Slnko. Z knihy dýchal skutočný príbeh a ako mnohí z vás už vedia, bol skutočnosťou inšpirovaný...

Čítať viac

6
6

Klára Kocúrová napísala recenziu

12.03.2024 12:43

Táto útla knižka nám ponúka oveľa viac ako sa prvý pohľad zdá. Príbeh o žene, ktorá nielen podľahla ale sa aj rozbila, rozpadla a nanovo vstala.
Knihu som nečítala prvýkrát, avšak musím priznať, že v tejto situácii ma chytila ešte viac. Neprepadla som alkoholu ani inej závislosti, avšak v mojom živote sa objavil niekto, kto bol veľmi podobný Samovi. Nemyslím si, že „môj Samo“ bol taký hnusák ako náš knižný, ale dokonale som sa vedela vžiť do pocitov Adely.
Adela je silná, pracovitá žena, ktorá by mohla byť single ženám po viacerých stránkach vzorom, až do momentu kým v marketingovej firme, v ktorej pracuje, nedostane ako klienta práve spomínaného Sama. Tu sa mi kladie veľa otázok. Robia to tí chlapi naschvál? Sú potom so sebou spokojní, že niekomu zničili život? Ako môžu zaspávať s pocitom, že ublížili nie jednému človeku?
Možno si pri čítaní poviete aká bola hlúpa a naivná, že mu na to skočila. To sa však stane keď sa zamilujete. Nerozmýšľate nad tým ako veľmi vám to ubližuje a popierate fakt, že pre danú osobu ste iba hračka, výplň voľného času. Kým z nej sa stáva troska, bez energie, z neho sa stáva sebavedomý alfasamec. Najsmutnejšie je, že tento scenár sa opakuje príliš často.
Ľudia ju začnú opúšťať. Nikto jej nepodá pomocnú ruku, nechajú ju sa topiť. Je jedno koľkokrát urobíte niečo dobré, hneď ako zlyháte máte to napísané na čele.
Riadim sa pravidlom nikoho nesúdiť, rovnako ako jeho skutky. Nedá mi však nespomenúť Lauru, najlepšiu kamarátku hlavnej postavy. Vedela, že Adela veľa pije a namiesto pomoci ju odrezala zo života. Áno spomenula, že by ju mala vyhľadať a taktiež na záver priznala, že si nemyslela, že to bolo až také vážne. Pre mňa to však nie je výhovorka, ak vás dotyčný znenávidí za to, že ste mu pomohli, je to daň, pre ktorú sa to oplatí.
No a Braňo, pri ňom sa pozastavím len tak, že on asi v živote neurobil chybu. Páčilo sa mi s akým nadhľadom to zobrala Adela.
Postava matky je podľa mňa úžasná. O nej vám písať nebudem, pretože by som všetko prezradila.
Najsmutnejšia bola časť, kde si zlomená postava priznáva, že všetko čo sa stalo je viac-menej následok toho, že je z neúplnej rodiny. V Samovi hľadala otca, ktorého nikdy nemala.
Tento silný, ťažký a dokonca aj trpký príbeh odporúčam naozaj každému. Paradoxne hlavne chlapom, aby to videli aj z tej druhej strany. Vidia už len tú hysterku, ktorá im volá, vypisuje ale nevedia akú spúšť zanechali....

Čítať viac

6
6

Klára Kocúrová napísala recenziu

11.03.2024 23:35

Myslím si, že dej netreba nejako zvlášť opisovať. Aj keď som knihu prečítala už skôr musela som si ju nechať uležať v hlave. Už dlhšie som nezažila takú zmes emócii ako pri tejto knihe.
Mladá Violet Sorrengeilová sa dostane do jazdeckého kvadrantu namiesto pisárskeho. Aj keď ona celý čas tvrdí, že bola zrodená pre ten druhý, v tomto sa mi páči oveľa viac. Je veľmi bystrá, vynaliezavá a celkovo mi ako postava sedí od prvej kapitoly. Páčilo sa mi ako sa postupne vypracovala a nešlo jej všetko hneď od ruky. Celkovo jej nemám čo vytknúť. Za to Dain, jej najlepší kamarát z detstva je jeden falošný, hnusný had. Rada by som o ňom napísala viac ale prezrádzala by som tak dôležité momenty z deja. Spomeniem preto len ako jej neveril ani len ju nepodporil, prepáčte, takto sa podľa mňa kamarát nechová. O zrada ani nehovorím. Taký Xaden je teda iná šálka kávy... Poriadne horúcej kávy. Ďalšia postava, ktorá mi vôbec nevadila. Nehral sa na zbytočne nedostupného ako to býva v iných romantických knihách. Plus celú jeho postavu sprevádza rúško tajomna. Z vedľajších postáv som neznášala práve matku Violet, hrozná žena, hrozná.
Zmes emócii, spätne sa smejem keď si spomeniem ako som knihu čítala a pri viacerých pasážach výskala na celý dom ale si radostne zakričala „YES!“ V jednej časti som však plakala ako o dušu, nemohla som sa ani nadýchnuť. Takýto srdcervúci plač som pri knihe dlho nezažila.
Čo sa týka erotických scén, už dlho som nečakala na kontakt medzi hlavnými postavami ako v tejto knihe. Napätie medzi Violet a Xadenom bolo výborne vybudované.
Ozaj zabudla som na drakov. Milujem ich a keby ste nevedeli čo chcem na narodeniny máte tu typ na darček. Ps. Uspokojím sa s Andarnou.
Aj keď bola kniha úžasná a odporúčam ju všetkými desiatimi, nechávam si priestor pre päť hviezdičiek, predsa len to bude pentalógia.
Pri čítaní ma však vyrušoval zvláštny preklad alebo korektúra? Skrátka mi niektoré slová/výrazy nesedeli. Ak chcete príklad tak napr. dekadentné pery alebo časová jednotka úder srdca...
So záverom som bola spokojná, a tak ako som bola celú knihu v napätí, tak som si po poslednej vete vydýchla a upokojila sa. Teším sa druhý diel.

Čítať viac

6
6

Klára Kocúrová napísala recenziu

25.12.2023 21:46

Krásna a zároveň smutná kniha o dvoch chlapcoch, ktorých príbehy sú rôzne no oba v sebe nesú bolesť. Autorka sa pustila do kontroverznej témy, za čo ju veľmi obdivujem, na našej knižnej scéne nie je veľa lgbti+ kníh. Veľmi citlivo podané, spoločnosťou tak rozoberané, témy. Priznám sa, že ja sa radím skôr ku konzervatívnej skupine, aj tak radím knihu k najlepším, ktoré som tento rok prečítala. Každý by mal počítať s možnosťou, že ich dieťa nemusí byť hetero, rovnako ako musí počítať s tým, že sa nemusí narodiť zdravé… Po prečítaní niektorých časti som si musela dať prestávku a premýšľať nad nimi. Nebolo to pre mňa ľahké čítanie ani jednohubka.

Postáv je tu viac, mne osobne k srdcu najviac prirástla Becca s jej rodičmi. Tak láskavé a dobré postavy, aj keď vedľajšie, boli úžasné. Vždy keď sa objavili v kapitole, hovorila som si, že by som chcela byť ako oni.
Eliasa mi bolo veľmi ľúto, nemal ľahký osud, ani život, avšak všetko zlé mu bolo vynahradené skrz priateľov a rodičov jeho priateľov. Paradoxne mi prišiel oveľa šťastnejší keď opustil domov. Miestami mi vadilo ako sa nechcel otvoriť Oliverovi, plus ako ho viackrát zranil, pretože by sa podľa neho nemali baviť. Prišlo mi to ako blud.
Oliver bol výborný aj keď často otravný. Na jeho správaní mi od začiatku niečo nesedelo a na záver sa mi moje dojmy potvrdili.
Najmenej sympatický mi bol Alex. Vytváral na Eliasa tlak, bol nepríjemný/slizký a prišiel mi lacný. Silou-mocou tlačil na pílu až som sa pri tom necítila príjemne.
Jedna z vecí, ktorá sa mi nepáčila, bola vykreslenie žien. Nie všetky, no mne prišlo, že ich bolo viac. Jednalo sa o mladé dámy, ktorých sebaúcta obišla naďaleko. Nemyslím si, že by Oliver ako je kniha dlhá nenarazil aspoň na jednu milú a normálnu babu (a nemyslím tým Beccu).

Do deja som bola hneď vtiahnutá, po niektorých kapitolách som nemohla ísť spať a musela som pokračovať v čítaní. V jednej pasáži som dokonca plakala, tak to bolo silné a autentické. Napätie takmer nevymizne ani na záver. Nepríjemné mi boli len príliš detailné opisy styku medzi rovnakým pohlavím.

Nie som žiadny odborník a netvrdím, že som bez chyby ale boleli ma oči keď som na konci riadku videla rozdelené -ia. Plus sa sem-tam vyskytli nespisovné slová.

Kniha odporúčam každému kto sa cíti kvôli svojej inakosti osamelý, rovnako ako tým, ktorí chcú pochopiť pocity takýchto ľudí.

Čítať viac

6
knižná.pivnička

Klára Kocúrová prečítala knihu

08.12.2023 23:27

6
6

Klára Kocúrová napísala recenziu

08.12.2023 23:25

Prekrásne poetické poviedky, ktoré do seba zapadajú ako lego a vytvárajú jeden celok, jeden príbeh. Pohladia vašu dušu či už čitateľskú alebo hudobnú, každá kapitola je sprevádzaná klavírnou skladbou.

Príbeh od zvonov k zvončekom, k veľmi dôležitej zvonkohre. Od konca až na začiatok. Nevedela som si predstaviť čo presne to bude znamenať, viem, že sú také príbehy, ja osobne som však také niečo zatiaľ nečítala. To mám na čítaní najradšej, objaviť vždy niečo nové.

Ak hľadáte dokonalé umelecké prostriedky zakomponované tak, aby človeka nevyrušovali, toto je to pravé pre vás.

Postáv bolo veľmi veľa, dalo sa v tom však orientovať. Veľmi ma bavilo si pri každej poviedke zapísať ako je prepojená s tou pred ňou. Pri čítaní ma naozaj nič nerušilo, knihu zaraďujem do top trojky 2023.

Autorka v debate veľmi pekne poznamenala, že nemá najobľúbenejšiu postavu, pretože je to ako hodnotiť jej deti. Po dočítaní tomu úplne rozumiem. Kapitolu však obľúbenú mám a priznám sa, že najväčšie sympatie má u mňa predsa len niekto… TEN sádrový tuleň.

Ak by som raz napísala knihu, chcela by som aby bola presne takáto. Úplne iná, krásna, s hlbokým posolstvom a priam magická.

Čítať viac

6
knižná.pivnička

Klára Kocúrová získala odznak Knihy roka 2021

30.11.2023 17:19

Sú knižky, ktoré prečítame a takmer okamžite na ne zabudneme. Potom sú tu knihy, ktoré svojím príbehom, spracovaním alebo svojou odbornosťou dokážu obohatiť našu myseľ a srdce. A presne takéto knihy nájdete v našom výbere Knihy roka. Sme radi, že niektorý z titulov Knihy roka 2021 nájdeme aj vo vašej knižnici :-)

Knihy roka 2021
6
6

Klára Kocúrová napísala recenziu

19.11.2023 16:31

Príbeh o zmene mladej študentky Emy, ktorá bojuje sama so sebou a so svojimi démonmi z minulosti. Zisťujeme prečo sa chová ako bohatá, namyslená mrcha, keď pod tým pozlátkom má veľmi dobré srdce. K lepšej verzii samej seba jej určite nepomohol jej toxický priateľ a to čo urobil ma veľmi nahnevalo.
Veľa postáv malo hnusný charakter, nie len jej priateľ ale aj jej otec, perfektne znázorňuje vysoko postaveného politika, ktorý “môže všetko.“
Z jej mamy mi tiež nebolo do spevu, pretože taký prístup, aký mala keď sa prevalilo tajomstvo…no, Eme sa nedá diviť, že bola aká bola.
Presným opakom je Tomáš, ktorého som si hneď obľúbila a z časti som ho aj obdivovala.

Kniha ponúka veľa myšlienok, nad ktorými sa treba zamyslieť. Miestami ťažké pasáže, ktoré vedeli chytiť za srdce. Veľa tajomstiev, ubližovanie, vydieranie, peniaze a nátlak. Ani bohaté deti nemajú všetko.

Najprv som bola rýchlo vtiahnutá do deja no počas čítania ma kniha prestávala baviť. Určite nie je chyba v tomto diele ale skôr vo mne. Nie je to prvá kniha v štýle: bohaté dievča sa mení, ktorú som prečítala.
Veľakrát mi sadne kniha, ktorá je pre young-adult ale táto to žiaľ nebola.

Autorka vie úžasne písať a určite sa nedajte odradiť mojou recenziou, mne proste táto kniha nesadla a to sa stáva. Už by som sa divila keby neprišla kniha, s ktorou sa troška potrápim.

Viem, že keby som bola mladšia bola by som nadšená touto knihou, takže nezahadzujem možnosť, že ju niekomu odporúčim alebo dokonca kúpim.

Čítať viac

6
6

Klára Kocúrová napísala recenziu

11.11.2023 23:45

Počas čítania som si zapísala: Ja to žeriem, super sa to stupňuje. No a na záver môžem povedať, že to “žeriem“ aj po dočítaní. Výborný príbeh zasadený hlavne do Londýna, v ktorom sa prepletajú tri silné príbehy, jeden zo súčasnosti a dva z osemnásteho storočia. Zisťujeme, prečo naša hlavná postava pricestovala do hlavného mesta Anglicka úplne sama, aj keď to mala byť oslava desiateho výročia svadby. V bare spozná chlapa, ktorý miluje históriu zvláštnym spôsobom, a tak sa dostane k bahniactvu. (Milo ma prekvapilo, že také niečo naozaj existuje) Zároveň spoznávame príbeh tajomnej apatekárky, alebo trávičky a mladučkej Elizy.

Jedna fľaštička, ktorá zmenila životy a osudy troch žien.

Veľký súcit, sympatie a pochopenie som cítila najmä ku Caroline, z ktorej som bola nadšená. Krásne vidíme ako hľadá samú seba a zisťuje, že jej manžel je oveľa viac toxický ako si myslela. Hlavne z jej pohľadu som cítila jemnú silu feminizmu. Nedá sa povedať, že by som rovnaké sympatie cítila k jej manželovi, bol to obyčajný sebec. Odhadla som jeho charakter hneď na začiatok. Postavy apatekárky a Elizy sú z minulosti, obe rozdielne, no aj tak sa ich osudy prepletú. Neviem posúdiť či súhlasím s Nelliným chovaním, keď vysvetlila svoj príbeh opäť prišla ľútosť, ale aj tak bola pre mňa príliš krutá. Mohla dodržiavať apatekársku prísahu a zásady jej matky.
Eliza bola úžasná, detská, milá ale aj tvrdohlavá. Nastalo s ňou pár usmievavých chvíľ.

Stránky mi utekali rýchlo, aj vďaka striedaniu postáv a zaujímavému stupňovaniu. Veľa ľudí píše, že sa im nedostavil wau efekt, za mňa tam určite bol. Veľa vecí skončilo nečakane. Kniha nám okrem príbehu, ktorý zo začiatku pôsobí ako jesenná oddychovka no potom nás nečakane strhne do svojich hlbín, ponúka veľa super myšlienok.

Odporúčam každému, naozaj každému kto má rád knihy. Asi sa bude viac páčiť ženám ale chlapom môže pomôcť pochopiť niektoré ženské chovanie.

Čítať viac

„Okrem toho, podobne ako konzervované mäso, aj svet uchovaný v knižkách bol akýsi bohatší a zaujímavejší než každodenná realita. “

Pomaľované vtáča - Jerzy Kosinski, 2019
Pomaľované vtáča
Jerzy Kosinski