Čistá

Britská spisovateľka Juno Dawson, autorka viacerých bestsellerov, napísala drsnú, autentickú knihu, ktorá vás zomelie ako večierok na londýnskom Týždni módy. Lexi Volkov je... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2022
396 strán
6-7 hodín čítania

Britská spisovateľka Juno Dawson, autorka viacerých bestsellerov, napísala drsnú, autentickú knihu, ktorá vás zomelie ako večierok na londýnskom Týždni módy. Lexi Volkov je nechutne bohatá. Je dedičkou ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

12,50 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Britská spisovateľka Juno Dawson, autorka viacerých bestsellerov, napísala drsnú, autentickú knihu, ktorá vás zomelie ako večierok na londýnskom Týždni módy.
Lexi Volkov je nechutne bohatá. Je dedičkou veľkého hotelového impéria a nikdy sa o nič nemusela starať. Jedného dňa sa však polomŕtva prebudí v aute na ceste do odvykacieho centra pre prominentných pacientov. Je toto naozaj dno alebo sa dá klesnúť ešte hlbšie?
V spoločnosti ostatných pacientov, medzi ktorými je aj tajomný Brady, zisťuje, že liečiť sa zo závislosti neznamená bojovať sám so sebou, ale prijať sa so všetkým dobrým aj zlým. To však zahŕňa aj pripustenie, že žije v toxickom vzťahu. Že vyrastala v nezdravom prostredí. Že „človek nečelí pokušeniu, ale životu“. Životu, ktorý nás núti byť všade (a nikde), neustále od nás vyžaduje byť krajší, chudší a usmiatejší a kladie nám na plecia nároky, ktoré sú nielen príliš veľké, ale často aj riadne pritiahnuté za vlasy.
Toto je jednoznačne najnávykovejšia kniha, ktorú ste doteraz čítali.
Knihu Čistá do slovenčiny preložila Mária Koscelníková a je určená pre čitateľky a čitateľov vo veku 14+.
Čítať viac
Originálny názov
Clean
Počet strán
396
Rok vydania
2022
Edícia
Mladý Absynt
Naše katalógové číslo
1733203
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

5 hodnotení

3
2
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Táto kniha bola skvelá. Dlho som nečítala YA knihu, ktorá by ma tak pohltila a počas čítania vo mne vyvolala také množstvo emócií. Absynt opäť s výberom knihy pre mladých čitateľov trafil do čierneho.
Hlavná hrdinka,bohatá dedička hotelového impéria, ktorá má všetko na čo si len spomenie, sa vo svojom mladom veku potýka s alkoholom, drogami, nezáujmom rodičov a životom v toxickom vzťahu. Jej život naberie úplne opačný smer vo chvíli, keď takmer zomrie a ocitne sa na prahu liečebne, z ktorej sa nedá len tak odísť. Lexi prechádza očistou, spoznáva nielen sama seba ale aj ostatných pacientov. Sama si priznáva, že má problém a je závislá. Uvedomuje si, že jej život bolo zabalený v pozlátku a nebol taký skvelý ako si predtým mysela.
Túto knihu si viem predstaviť ako odporúčanie na čítanie v školách s následnou diskusiou medzi študentami.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Laura
Neoverený nákup
4.1.2023
Super
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Zobrazuje skutočnosť a taktiež trošku fikcie (máličko) milujem šťastne konce a tento bol viac než dokonalý. Bola to krásna kniha na spríjemnenie Vianočných prázdnin a odpútanie sa od telefónu. Veľmi sa mi páčili zápletky a hlavná hrdina sa v niektorých situáciách stala naozajstnou hrdinkou no vedela aj sklamať svojim chovaním- čož mi len pripomenulo že to tak jednoducho je a že ľudia chyby robia. Jedine čo mi je tak neak ľúto je že som si počas diania nepredstavila ako tie postavy asi vyzerali. Jednoducho som len čítala a čítala bez potreby akejkoľvek vyzualizácie. Čítať viac
18
Vojna proti drogám - Antony Loewenstein
Práve čítam
Vojna proti drogám

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
4.1.2023
“Love worth having shouldn’t hurt, not ever.”
*
“Perhaps the hardest thing of all is just being.”

Pre mladú dedičku hotelového impéria Lexi Volkov je život jedna veľká párty. Ona má predsa všetko pod kontrolou a od závislej trosky má poriadne ďaleko. Keby chcela, môže kedykoľvek prestať, všakže… Jej brat to ale vidí inak, preto ju jedného dňa proti jej vôli naloží do auta a vyloží v odvykacom centre pre prominentov.

Lexi na odvykačke stretáva ďalších mladých ľudí bojujúcich s rôznymi závislosťami. Všetci si však najskôr musia uvedomiť, že majú problém. Drogy, alkohol, toxické vzťahy, sex, prejedanie sa, alebo naopak odmietanie jedla sú len špičkou ľadovca, ktorá z nich spravila úplne iných ľudí. Nečelia pokušeniu, ale životu…

Britská autorka Juno Dawson sa v knihe Clean (v slovenčine Čistá od vydavateľstva Absynt) ani tak nesnažila do hĺbky preniknúť do hlavy závislej osoby a do detailu opísať peklo, ktorým si treba prejsť, kým sa vytrhnete z pazúrov závislosti (hoci sa samozrejme týmto témam venuje), no dotkla sa mnohých citlivých tém, o ktorých by tínedžeri mali čítať. Je veľmi dôležité spoznať samého seba, vymaniť sa z nezdravého prostredia a dokázať prijať pomoc.

Čistá sa číta sama. Postavy sú dobre napísané, príbeh je pestrý, občas drsný a poriadne surový, inokedy vás vezme do bezstarostného tínedžerského sveta, no strhne vás od prvej strany. POZOR, trochu spoiler Koniec mi síce až tak nerezal a oproti zvyšku príbehu sa mi zdal taký trochu ehm, aj keď asi chápem úmysel, no celkovo je to super kniha.
Čítať viac
19

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
19.12.2022
Výborná YA kniha
Závislosť rôzneho druhu. Strašiak, ktorého si človek väčšinou ani nevšimne. Ani Lexi si nemyslela, že je drogovo závislá, až kým ju jej brat nevytiahol z jej bežného života a neodviedol na odvykačku. Mladá baba z bohatej rodiny musí bojovať sama so sebou i so všetkými démonmi a nájsť cestu zo začarovaného kruhu. A čo ak práve milovaná osoba ju ťahala na dno? Cesta bude tŕnistá, ale na jej konci svieti svetlo.
Príbeh Lexi je dôležitý. Vierohodne podaným jazykom sa prihovára tínedžerom a poukazuje na nástrahy závislosti. Možno autorka nevystihla úplne zmýšľanie závislej osoby, ale myslím si, že pre YA, a ešte mladších, čitateľov je to dostačujúce. Miestami je cítiť emócie a v knihe sa nachádza viacero dobrých myšlienok. Na konci sú užitočné kontakty na linky pomoci a podľa mňa by bol z príbehu aj dobrý film. A čo musím vyzdvihnúť, tým je skvelý preklad Majky Koscelníkovej, vďaka ktorej sa bude kniha skvelo čítať každému tínedžerovi. Vrelo odporúčam!
Čítať viac

Čítať viac

„Život ide ďalej. Vždy to nejako išlo ďalej. Pochodeň, ktorú v nekonečnom štafetovom behu podával bežec bežcovi, až kým nedosiahla určený cieľ.“