Krajina na okraji - Anna Reid, Premedia, 2022

17,95 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Krajina na okraji

Cesta naprieč dejinami Ukrajiny

O rovinatú, úrodnú a pre útočníkov osudovo lákavú Ukrajinu po stáročia bojovali silnejší susedia. Hoci jej moderné národné hnutie sa datuje od začiatku 19. storočia, skutočnú... Čítať viac

Vydavateľstvo
Premedia, 2022
Počet strán
344

O rovinatú, úrodnú a pre útočníkov osudovo lákavú Ukrajinu po stáročia bojovali silnejší susedia. Hoci jej moderné národné hnutie sa datuje od začiatku 19. storočia, skutočnú nezávislosť získala až v roku 1991, keď sa rozpadol Sovietsky zväz... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

17,95 €

Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 20 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Borderland - Anna Reid, Orion, 2015
Brožovaná väzba
Angličtina, 2015
Viac ako 30 dní

13,50 €

Z kolekcie: Kolekcia kníh o Ukrajine

Naši škriatkovia odporúčajú

Eragon - Christopher Paolini, Fragment, 2024

Viac o knihe

O rovinatú, úrodnú a pre útočníkov osudovo lákavú Ukrajinu po stáročia bojovali silnejší susedia. Hoci jej moderné národné hnutie sa datuje od začiatku 19. storočia, skutočnú nezávislosť získala až v roku 1991, keď sa rozpadol Sovietsky zväz.

Kniha britskej historičky rozpráva príbeh Ukrajiny od úplného začiatku. Pred tisíc rokmi bola centrom prvej veľkej slovanskej civilizácie, Kyjivskej Rusi. V roku 1240 sem z východu vtrhli Mongoli a nasledujúcich sedem storočí bola Ukrajina rozdelená medzi bojujúcich susedov: Litovcov, Poliakov, Rusov, Rakúšanov a Tatárov. Znovu a znovu sa pohraničie menilo na bojisko: počas kozáckych povstaní v 17. storočí, vojen Ruska so Švédskom v 18. storočí, občianskej vojny v rokoch 1918 až 1920 a počas nacistickej okupácie, ako aj v nasledujúcom storočí, keď sa opäť ku slovu a vymysleným nárokom prihlásilo Rusko.

Ukrajina je väčšia ako Francúzsko, počtom obyvateľov sa takmer vyrovná Veľkej Británii a má potenciál stať sa jedným z najmocnejších štátov v Európe. V tejto precízne napísanej a prenikavej knihe Anna Reidová kombinuje výskum a vlastné skúsenosti, aby zmapovala tragickú minulosť Ukrajiny. Od poľských kostolov vo Ľvive až po uhoľné bane v rusky hovoriacom Donbase, od haličského štetlu po tatárske chatrče na Kryme, kniha skúma boj Ukrajiny o vybudovanie vlastnej národnej identity, identity, ktorá sa vyrovnáva s krvavou minulosťou a zahŕňa všetky národy v jej hraniciach.
Čítať viac
Originálny názov
Borderland
Počet strán
344
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×230 mm
Hmotnosť
586 g
ISBN
9788082421296
Rok vydania
2022
Edícia
Civilizácia
Naše katalógové číslo
1685107
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené kráľovstvo
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

11 hodnotení

7
4
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

8.9.2023
krajina, ktorá nikdy nebola na okraj
Kniha sa číta ťažko, aspoň pre mňa. Ale bola to kniha krásných príbehov, smutných a práve v dnešných časoch by mala byť povinnou literatúrou. Opisuje ťažký osud krajiny, ktorá nikdy nepatrila sama sebe. Ľudí, z ktorých mnohí doteraz nevedia, či niekam patriť budú.
Krajiny, ktorá bola stáročia zabudnutá a mnohí ju vidia len ako časť sovietského zväzu.
Ich historia mi veľmi pripomína históriu nášho národa a našej krajiny. Tiež sme vždy boli len taký "prívesok". Nikdy sa s nami nerátalo a chýba nám hrdosť. Hrdosť, ktorú Ukrajina má a bude mať.
Niekedy som plakala - málo príbehov je veselých. Ale je to kniha v ktorej som našla veľa skvelých myšlienok a väčšie pochopenie pre týchto ľudí.
Čítať viac
18.12.2022
Všimli ste si na obálke tú plávajúcu vikingskú loď? Viete, prečo sa tam ocitla? Nie je tam len tak na okrasu, alebo náhodou. Kyjevskú Rus totiž nezaložili ani Rusi, ani Ukrajinci. Historické pramene tvrdia, že to boli práve Vikingovia. No ten traktor ťahajúci tank poznáte určite všetci, však?
Britská historička Anna Reid vám vyrozpráva príbeh o Ukrajine, v doslovnom preklade 'krajine na okraji', od Škandinávcov, ktorí prišli na územie Slovanov ako obchodníci, až po "klauna" Zelenského, ktorý sa stal prezidentom a ktorého meno pred dvadsiatymštvrtým februárom mimo územia Ukrajiny, dovolím si tvrdiť, poznalo minimum obyčajných ľudí.
.
Reidová pri svojom rozprávaní čerpá nielen z rôznej biografie a rozhovorov, ale aj z vlastnej skúsenosti, pretože v rokoch 1993-1995 pôsobila v Kyjeve ako dopisovaľka pre viaceré časopisy a Ukrajinu navštívila aj teraz, počas obdobia vojny, teda pardón, počas trvania "špecialnej vojenskej operácie"... Opíše vám Kyjev deväťdesiatych rokov, no aj terajšiu Buču ...
Je tvrdá, priama, občas máličko ustipačná, ak chce vyjadriť svoj názor. A že ho teda vyjadruje hojne.
Hovorí o udalostiach, na ktoré sú Ukrajinci právom hrdí, no aj o tých, s ktorými sa na počkanie určite nepochvália ...
.
Invázia Mongolov, kozáci, Halič, hladomor, Stalinov teror, vraždenie Židov, Černobyľ, Krym, Majdan, oranžová revolúcia ...
.
Ak by ste sa chceli dozvedieť viac, oveľa viac o histórii krajiny, o ktorej mnohí vedeli pred rokov maximálne tak to, že sa tam dajú lacnejšie kúpiť cigarety, this is it.
Čítať viac
21

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
13.12.2022
Ako dobre poznáte nášho východného suseda?

Britská historička Anna Reid v diele Krajina na okraji prináša prehľad dejín Ukrajiny od úplného začiatku až po dnešné smutné dni. Prvú časť napísala v 90. rokoch, v časoch, keď sa Ukrajina ako novovytvorený štát hľadala a zmietala v hospodárskom kolapse. Druhá časť vznikla na etapy a zachytáva časy, keď sa Rusko v roku 2004 pokúšalo ovplyvniť prezidentské voľby, v roku 2014 obsadilo Krym a časť Donbasu a v roku 2022 rozpútalo na území Ukrajiny vojnu.

Súčasné udalosti nie sú pre Ukrajinu žiadnou novou situáciou. Jej dejiny sú plné vzbúr, pogromov, občianskych vojen, hladomoru, bojov za samostatnosť, keďže bola rozdelená medzi susedov: Litvu, Rusko a Poľsko, neskôr Rusko a Rakúsko či medzi svetovými vojnami medzi Rusko, Poľsko, Československo, Rumunsko a nezávislosť získala až po rozpade Sovietskeho zväzu. Dotýka sa i vývoju vzťahov s týmito krajinami a nezabúda ani na významné osobnosti, ktoré majú v dejinách Ukrajiny svoje miesto.

Autorka veľmi zrozumiteľne zhrnula časy Kyjivskej Rusi, kozácke povstania, hladomor, ale aj oranžovú revolúciu, Majdan až po súčasnosť. Ukrajinu nevykresľuje len ako obeť, poukazuje aj na temnejšie časy, hľadanie národnej identity, aby ste si mohli utvoriť čo najrealistickejší obraz o krajine, rozlohou väčšej ako Francúzsko a počtom obyvateľov prevyšujúcej Veľkú Britániu, ktorá sa po rozpade ZSSR pokojne mohla stať hospodársky najúspešnejšou postsovietskou republikou. Kde sa stala chyba, že svoj potenciál stať sa jednou z najbohatších krajín sveta nevyužila?

Keď si knihu prečítate, dozviete sa nielen to, ale možno pochopíte, prečo dnes Ukrajinci bojujú za svoju krajinu s takým zápalom a odhodlaním.

Veľkým plusom je chronológia v úvode, mapujúca všetky podstatné historické míľniky. Zostáva už len dúfať, že pokračovanie tejto časovej osi bude oveľa optimistickejšie.

Na záver už len odcitujem slová klasika: „Ruská vojnová loď, choď do ***!”
Čítať viac
38

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
14.11.2022
Zaujímavé čítanie
Príbeh Ukrajiny od jej prvopočiatkov. Celá jej história zhrnutá v tejto knihe, aby dala určitý náhľad na krajinu, v súčasnosti zmietanú vojnou. Úrodná pôda, zaujímavá poloha, a predsa hladomor. Vyhladzovanie Židov, Krym, Černobyľ,... Spomienky obyčajných ľudí, ktorí sa vám budú zdať tak rozdielni a pritom rovnakí. Rozdielni v politických názoroch, rovnakí v tom, že každý z nich chce žiť iba svoj slušný život a uživiť rodinu. Súčasné udalosti nechávajú otvorené dvere v histórii Ukrajiny, ktoré sú písané krvavým atramentom.
Už pri čítaní anotácie a prvých strán som si myslela, že je táto kniha pro-ukrajinsky orientovaná, ale na ďalších stranách to autorka vyvrátila faktami a názormi. Dlhoročné ,,boje" medzi Ukrajinou a inými štátmi, z ktorých nosným je Rusko, formovali túto krajinu. Avšak z autorkinho písania som nadobudla dojem, ktorý sa mi vlastne skôr potvrdil, že Ukrajinci si za mnohé môžu sami a aj v tejto knihe sú prezentovaní v niektorých situáciách tak, ako keby neboli využili svoje šance. Ale zas, ak niečo im patrí a chcú im to vziať násilím, to zas správne nie je. Väčšinou je to však tak, že každá strana si nesie svoj podiel viny, a v tomto prípade to je podobné, pričom určitú časť viny si nesie aj západ.
Počas čítania tejto veľmi dobrej knihy sa v mojej mysli vynáralo mnoho otázok, prešla som rôznymi emóciami a niekedy som mala pocit, že autorka povedala A, ale nepovedala B. Ani vy nemusíte súhlasiť so všetkým, ale určite si rozšírite obzory a spoznáte históriu jednej krajiny. Chcem pochváliť chronológiu v úvode knihy, pretože je prehľadná, len vás chcem upozorniť, že niektoré názvy miest sa používajú v inom tvare, než na aké sme zvyknutí. A viete čo? Mám chuť navštíviť Ľvov.
Čítať viac
miroslav
Neoverený nákup
30.12.2022
ak by sa vynechala prvá časť ,mentorská ako z učebnice , možno by bola zaujímavejšia a aj predávanejšia Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Fascinujúca a často násilná odysea, ktorá zahŕňa viac ako tisíc rokov konfliktov a kultúry.“ – Independent

„Západ mal problém brať Ukrajinu vôbec vážne, píše autorka. Jej kniha je ušľachtilým a chvályhodným pokusom napraviť túto hrubú historickú nespravodlivosť.“ – Daily Telegraph

„Nádherne napísaná evokácia brutálnej minulosti Ukrajiny a jej vratkých snáh o vybudovanie lepšej budúcnosti. Reidovej sa podarilo živo vykúzliť desiatky málo známych hrdinov aj zloduchov ukrajinskej histórie, ale jej skutočnou témou je tragédia, ktorá bola údelom Ukrajiny počas väčšiny jej dejín. Kniha je gobelín utkaný z príbehov všetkých jej obyvateľov, zaznamenávajúci ich triumfy a konflikty s poctivosťou
súcitného cudzinca.“ – Financial Times

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„Hviezdna obloha je váš najvernejší priateľ, ak sa s ňou raz zoznámite; je stále prítomná, ponúka nám mier, pripomína nám, že náš nepokoj, naše pochyby, naše trápenia sú triviálne a dočasné. Vesmír je a bude neotrasiteľný...“

Ticho v období hluku - Erling Kagge, 2017
Ticho v období hluku
Erling Kagge