Etymológia záhadná aj zábavná - Ivana Krekáňová, Frenky Hribal (ilustrátor)

17,66 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Etymológia záhadná aj zábavná

Pôvod slov od algoritmu po zavináč

Slová a slovné spojenia časom menia význam spôsobmi, ktoré sú často zaujímavé, niekedy vtipné, či dokonca bizarné. Pátranie po pôvode slov vás môže zaviesť na mnohé nečakané... Čítať viac

Vydavateľstvo
mamaš, 2022
Počet strán
264

Slová a slovné spojenia časom menia význam spôsobmi, ktoré sú často zaujímavé, niekedy vtipné, či dokonca bizarné. Pátranie po pôvode slov vás môže zaviesť na mnohé nečakané miesta aj do rôznych zákutí dejín. Vedeli ste napríklad, že huncút bola kedysi... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
19,99 €

17,66 €

-12 %
Na sklade, posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Slová a slovné spojenia časom menia význam spôsobmi, ktoré sú často zaujímavé, niekedy vtipné, či dokonca bizarné. Pátranie po pôvode slov vás môže zaviesť na mnohé nečakané miesta aj do rôznych zákutí dejín. Vedeli ste napríklad, že huncút bola kedysi mimoriadne vulgárna nadávka? Že šuhaj je vlastne Švajčiar a za slovo sabotáž môžu dreváky a istý anarchista?

Etymológia je nie len fascinujúca veda, ale aj jedna z najzábavnejších. Kníh o pôvode slov je v našom prostredí málo, a tie, ktoré máme k dispozícii, sa venujú zväčša zaužívaným výrazom či ustáleným slovným spojeniam – frazeologizmom. Ivana Krekáňová napísala knihu o zaujímavostiach zo sveta bežných slov, ktoré denno i denne používame v našom jazyku.

V pätnástich tematických kapitolách prináša príbehy vzniku a pôvodu rôznych slov a slovných spojení, ktoré vás zaručene prekvapia. Ivana do každej kapitoly zaradila tie najzaujímavejšie. Napríklad v kapitole Od cynika po tyrana (etymológia učená a politická) sa tak dozviete, ako vznikli rozhodnutia od zeleného stola; alebo v kapitole Od jachty po šmejda (etymológia v hmotných statkoch) zas to, že za autobus môžu francúzske kúpele a čo má s peniazmi chrám rímskej bohyne.

A navyše, knihu skrášľuje množstvo ilustrácií od Frenkyho Hříbala!
Čítať viac
Počet strán
264
Väzba
pevná väzba
Rozmer
145×225 mm
Hmotnosť
575 g
ISBN
9788082680402
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1665989
Ilustrácie
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
mamaš
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

8 hodnotení

6
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

20
19.1.2023
Výborné
Priznám sa, že pôvod a význam slov ma vždy fascinoval. Autorka v tejto knihe uspokojila moje očakávanie skoro dokonale. Slová sú krásne, silné a vedia ublížiť. A ich vývoj je vývojom našim. Pri čítaní som sa veľa nasmiala a sem tam bola šokovaná. Doporučujem každému, kto má rád slová Čítať viac
Miroslav Slivka
Neoverený nákup
13.1.2023
Etymologia zábavná
Kniha, ktorú ste mi poslali, má veľmi dobrú úroveň. Je vidno, že autorka na svojom diele riadne popracovala. Tento typ literatúry faktu je veľmi potrebný, pretože krátko, stručne a vecne pomenúva význam jednotlivých slov. Autorke ďakujem v mene nás, čitateľov. Len tak ďalej!!! Čítať viac
Erika Kučáková
Overený zákazník
1.1.2023
Etymológia je naozaj záhadná aj zábavná
Kniha je úžasným výletom do spletitých vôd pôvodu slov. Veľmi ma pobavil nielen toľkokrát spomínaný huncút, ale napríklad aj kretén. Prekvapilo ma množstvo mien (a slov), ktoré sa k nám dostali vďaka spisovateľom. Poučná bola etymológia vo frazeológii. Uvedomila som si, koľko slov a výrazov používam a nikdy som sa nezamýšľala nad ich hlbším významom. Vďaka Ivane Krekáňovej za skvelú knihu a rada si prečítam aj ďalšie, ak budú. Čítať viac
18
Na voľnej nohe - Robert Vlach
Práve čítam
Na voľnej nohe

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
21.12.2022
Niekto tu mal tuším zmysel pre humor, keď pomenoval africkú krajinu neradostne známu vysokou mierou korupcie Burkina Faso. V preklade to totiž znamená “krajina čestných”. Za názvy niektorých chemických prvkov zase môžu škriatkovia, vo vitamínoch môžete zacítiť závan ťavieho trusu… Nuž, pôvod slov je poriadne fascinujúci, niekedy aj slušne zamotaný alebo aj vtipný či dokonca ironický.

Po prečítaní tejto knihy si možno budete dávať bacha pri používaní niektorých expresívnych slov, najmä ak nimi kričíte na potomkov, ale som si istá, že vám napadnú vhodní kandidáti, ktorých na huncútov bez výčitiek povýšite…

Ivana Krekáňová vás v knihe Etymológia záhadná aj zábavná vezme na exkurziu naprieč krajinami, dejinami a v pätnástich kapitolách vám ukáže čaro pátrania po pôvode slov, ktoré každodenne používame a ani sa nezamýšľame, ako sa k nám dostali a čo všetko formovalo náš jazyk.

O niečom som už síce vedela, no zaujímavého a obohacujúceho čítania bolo v knihe neúrekom. Kedže sa momentálne učím ukrajinčinu (pekne od piky), celkom ma zaujali názvy mesiacov. Tak teda aj malá pikoška odo mňa: český květen a ukrajinský označujú dva rôzne mesiace.

Kniha je aj krásne spracovaná a ak to ešte náhodou neviete, chcete ju čítať. Jednu chybu predsa len má. Je KRÁTKA, prosím si viac! Ak by som si ju nezaobstarala už počas kampane na startlabe, pod stromček by som si ju šupla určite. Perfektný darček :)
Čítať viac
Jana
Neoverený nákup
16.12.2022
Recenzia z môjho FB statusu
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Etymológia ma vždy zaujímala, lebo nám ukazuje ako sa náš jazyk mení, rovnako ako náš svet.
Odhaľuje historické súvislosti významu pojmov a častokrát aj ich prekvapivé odlišné pôvodné konotácie, než ich poznáme dnes.
Napríklad taký pojem "idiot" pôvodne nemal negatívnu konotáciu tak ako dnes. Alebo slovo "škola" pôvodne v gréčtine znamenalo odpočinok, či voľný čas a dnes...
Fajne a zábavné čítanie.
Čítať viac
19

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
13.12.2022
Zaujímavá a originálna kniha
Posaďte sa ako v triede, veď sa možno niekedy aj cítite ako v stáde oviec a pekne čítajte! Nemusíte sa bifľovať, z tejto knihy sa predsa netreba učiť tak ťažko ako byvol. A nebuďte zbabelec! Neutekajte! Nezbabiete :) Kľudne buďte amatérom a čítanie tejto výbornej knihy si vychutnávajte ako pravý milovník.
Možno vám moje predchádzajúce vety pripadajú pritiahnuté za vlasy, ale ak sa začítate do tejto zaujímavej knihy, možno vám to až také trafené pripadať nebude. A možno niečo aj áno. Ivka Krekáňová napísala vskutku originálnu knihu, ktorá nie je len suchou zmesou slov a ich pôvodov a významov, ale nesie v sebe humorný náboj a množstvo pikošiek, ktorých by som ale ja osobne prijala omnoho viac. Ale chápem, že dopátrať sa k niektorým pôvodným významom slov je náročné.
Celkové prevedenie knihy je oku lahodiace. Na jej konci sa nachádza aj Register slov a ja pevne verím, že autorka nám prinesie i pokračovanie, a možno ešte vtipnejšie. Tak skúste túto lahôdku a pri čítaní si nalejte Vodku! Veď je len ruskou zdrobneninou slova voda a tá je zdravá. Tak ,,Na zdravie!".
Čítať viac
28
11.12.2022
Poučná aj zábavná
Panenka skákavá, to sa nám to tu teda pekne zvrhlo, len čo je pravda. Vysvetlite mi prosím niekto, kde sa stala chyba, že z pôvodne mimoriadne expresívnej nadávky označujúcej pohlavný orgán suky sa stalo jedno z obľúbených slov, ktorým častujeme najmä deti. Huncúta si preto nabudúce radšej nechajte pre niekoho iného :D
A vedeli ste, že pôvod slova leporelo súvisí s dlhým zoznamom mileniek, pelendrek zase s medvedím lajnom a že hudbu vám do vašich sluchádiel a reproduktorov púšťa viking? Dokonca kráľovský.
A zamysleli ste sa niekedy, prečo sa hovorí - chudobný ako kostolná myš, choď do kelu, či piť ako dúha? Aj toto sa tu okrem mnohého iného dozviete tiež.
Dúfam, že Ivana Krekáňová už pracuje na knihe Etymológia záhadná aj zábavná 2 . Po huncútovi mám len malú nádej, že slovo loptoš, ktoré tak rada a často používam pri deťoch, je odvodené od slova lopta, a nie je to zase nejaká oplzlá či iná nadávka. Hádam nám teda raz prezradí aj to.
.
Táto kniha vás pri oboznamovaní sa s pôvodom slov vezme na cestu okolo sveta a cestovať sa bude aj v čase, krížom-krážom naprieč dejinami.
Tiež sa tešte na súkromné hodiny tvárovej gymnastiky - často vám bude krútiť kútikami úst a neraz v sekunde vyvalíte oči a neveriacky zvraštíte čelo. Niečo málo už určite budete poznať, no verím, že zväčša pôjde o nové informácie, ako to bolo aj u mňa.
.
Nájdete tu pätnásť kapitol, z ktorých sa každá, až na tú poslednú, venuje jednej konkrétnej téme. Spomeniem z nich napríklad geografiu, šport, jedlo, vedu, umenie ... Na konci sa nachádza register, ktorý obsahuje zoznam všetkých kľúčových slov a výrazov. Nejde o jednoliaty text a teda máte viacero možností, ako pristupovať k tejto knihe, ak sa vám ju nebude chcieť čítať ako klasickú beletriu. Môžete začať od kapitoly, ktorá vás oblasťou, ktorú predstavuje, zaujala najviac, alebo si jednoducho môžete vyberať podľa slovíčok z registra.
.
Skvelý nápad, skvelé spracovanie, skvelý dizajn.
.
A dajme ešte jedno slovo na záver - u nás a v Česku sa znak @ volá zavináč, no v iných jazykoch je to aj opičí chvostík, či štrúdľa.
.
Za mňa - super kniha, ktorá sa hodí do každej knižnice.
Čítať viac

„Na koláčikoch niečo je. Vyjadrujú lásku. Sú to také malinké instantné objatia.“

Pekáreň v Brooklyne - Julie Caplin
Pekáreň v Brooklyne
Julie Caplin