Milan Buno

8

Moje srdcovky

Moje odznaky

2022
2022
2019
2017
Zobraziť viac

Moje aktivity

8
8

Milan Buno napísal recenziu

28.06.2022 15:02

Opäť lahôdka a povinná jazda, kto má rád vyšetrovateľku Kim Stoneovú. Jedna z najlepších krimi sérií - napínavé, dramatické, vynikajúci štýl, prekvapivé zvraty...Angelu Marsonsovú si vždy užívam a ani tentoraz nesklamala.
Výborne rozpracovaný vplyv sekty, ako dokáže pomaly, nenápadne a postupne vymyť mozog, zmagoriť vás, aj inteligentných a rozhľadeným ľudí, ktorí si vravia: mne sa to nemôže stať.

Nesmierne zaujímavé postavy, ktoré musíte milovať - Kim, Bryant, Stacey, Penn, ale tentoraz ah Tiff. Má to švih, dynamiku, napätie...proste parádna jazda.
A už teraz sa teším na ďalšie diely - Angela má už napísané 4 diely, najbližšie by to malo byť Deadly Cry/Smrtelný plač. Potom Twisted Lies/Prekrútené tajomstvá, Stolen Ones/Ukradnuté a Six Graves/Šesť hrobov.

Čítať viac

8
8

Milan Buno napísal recenziu

24.06.2022 09:20

Moja prvá Shari Lapena...a predpokladám, že nie posledná:-)
Veľa som o nej počul, každý vychvaľoval, tak som vyskúšal...a bola to veľmi pekná a vydarená pocta Agathe Christie. Vidiecky hotel, zima, kalamita, odrezaní od sveta a začnú zomierať hostia.
Odhliadnuc od toho, že mám rád takéto zápletky (niekde niekto odrezaný od okolia, sám, viac ľudí pokope...), bol to svižný, dobre premyslený príbeh. Napínavý, nenáročný, taká pohodovka, kde hádate...a asi neuhádnete vraha:-)
Nie sú tam nejaké hluché miesta, napokon, kniha má nejakých 250 strán, čo je akurát.

Čítať viac

8
8

Milan Buno napísal recenziu

20.06.2022 09:30

Ako dieťa som miloval astronómiu a s nadšením som sledoval seriál Okná vesmíru dokorán s Jiřím Grygarom. Robil som si výpisky do veľkého zošita, vlepoval som si obrázky, ilustrácie...vtedy nebolo príliš veľa podobných encyklopédií, ako je táto.
Keby som ju mal vtedy, bol by som jeden z najšťastnejších ľudí v okolí :-)

Encyklopédia Vesmír je pre všetky podobne zvedavé deti, ako som bol vtedy ja. Už tretie vydanie, ale teraz doplnené a revidované, keďže aj oblasť astronómie sa vyvíja.
Vyše 250 stranová encyklopédia ponúka množstvo zaujímavých faktov a informácií, k tomu vyše 800 úžasných fotiek a ilustrácií, ktoré vás vezmú do hlbín vesmíru. Môžete skúmať neuveriteľné detaily, pozrieť sa na kométy, spoznať históriu vesmírnych výprav a zaletieť si k hviezdam s kozmonautmi.

Encyklopédia je prehľadne rozdelená na kapitoly ako Pozorovanie vesmíru (ďalekohľady, infračevená astronómia, Hubblov vesmírny ďalekohľad, observatóriá), Búrlivý vesmír (srdce Mliečnej cesty, Magellanove mraky, vznik galaxií, tmavá hmota).
Potom príde kapitola Štart, ktorá je o raketách, kozmodrómoch, umelých družiciach a napríklad aj o kozmických smetiach. Nasleduje Človek vo vesmíre, Slnečná sústava, samotná Zem, Mesiac, Slnko a na záver kapitola Hviezdy a pozorovanie.
Encyklopédia je pre deti od 9-10 rokov...ale s radosťou som si v nej listoval aj ja. napokon, ako napísal Peter Bond v úvode: "Každý, kto sa už aspoň raz s úžasom zadíval na nočnú oblohu a úprimne sa zamyslel nad tým, aký je vesmír fascinujúci, si nevyhnutne musí túto knihu prečítať."
Odporúčam!

Čítať viac

8
8

Milan Buno napísal recenziu

20.06.2022 09:22

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

„Aby si mohol lietať, je treba vytvoriť dostatok voľného miesta vo vzduchu, nech sa môžu krídla rozprestrieť... aby si mohol lietať, musíš začať riskovať.“
Píše sa jednej časti príbehu Krídla na lietanie. Takýchto príbehov plných hlbokých právd a myšlienok nájdete v knihe argentínskeho autora Jorge Bucaya Porozprávam ti oveľa viac.

Ak vo svojom uponáhľanom živote hľadáte šťastie a porozumenie, možno si len stačí vypočuť, teda prečítať niekoľko príbehov a vnútorne ich precítiť.
Ak chcete lepšie spoznať seba, svoje limity a schopnosti, aby ste si vedeli tvoriť lepší život – odporúčam nové vydanie svetového bestselleru Porozprávam ti od argentínskeho autora Jorge Bucaya. Je to kniha, vďaka ktorej možno vykročíte po tej správnej ceste a tou správnou nohou...

Kniha argentínskeho autora Jorge Bucaya je ten typ knižiek, ku ktorým sa môžete vracať kedykoľvek: otvoríte na ľubovoľnej strane a začítate sa do krátkeho príbehu. Tie ukrývajú hlboké pravdy, dokážu inšpirovať, upozorniť vás na niečo, čo robíte zle...alebo naopak, čo sa vám darí a vy to nevidíte alebo zľahčujete.

Zaujímavé, originálne, prosté a pritom také inšpiratívne. Tu je zopár názvov krátkych príbehov z knihy Porozprávam ti:
- O dve čísla menšie topánky
- Zakopaný poklad
- Hluchá manželka
- Prechod cez rieku
- Húževnatý drevorubač
- Sliepka a káčatká
- Úbohé ovce
- Sen otroka
- Slepcova žena

Sú to príbehy, ktoré sú takou malou knižnou terapiou: mnohé vám hovoria zo srdca a z duše. Sú zaujímavé, pútavé a stačí vám večer pred spaním prečítať si dva-tri, a zanechajú vo vás neopísateľný pocit.

Niekto uvidí len zaujímavé príbehy. Ale ak viete a chcete hľadať v ich vnútri, možno narazíte na diamant, ktorý je tam skrytý. A je len na vás, ako s ním naložíte...

Zaujímavý je napríklad príbeh Kto si? Zažívame ho as všetci – neraz sa sťažujeme, hnevajú nás druhí, ktorí chodia neskoro, alebo na poslednú chvíľu zrušia dohodnutú schôdzku...jednoducho akoby si nevážili náš čas, našu ochotu, boli len oni a my sme boli vzduch.
A tak terapeut Jorge vyrozprával krátky príbeh o Sinclairovi, ktorý si napokon uvedomil, že jeho vlastná existencia nezávisí od iných. Zistil, že na to, aby našiel sám seba, musí byť sám. Musíme si uvedomiť svoju závislosť na iných...nebáť sa, že nás opustia, že nás budú zle hodnotiť...nemusíme všetkým vyhovieť a byť takým, aby nás ostatní milovali. To nás núti byť inými, žiť iný život – nie vlastný – a núti nás to robiť veci, ktoré vlastne nechceme robiť.

Čítať viac

8
8

Milan Buno napísal recenziu

20.06.2022 09:21

Nenáročné, inšpiratívne a zábavné čítanie. Kniha, ktorú si dáte na nočný stolík a večer si prečítate pár kapitol, aby sme sa dozvedeli napríklad to, prečo a ako nám prospieva objímanie...prečo sa nám niektorí ľudia páčia a iní nie...či existuje najlepší čas na sex...alebo ako mám vedieť, koľko spánku naozaj potrebujem?

Prípadne si knižku otvoríte ráno pri kávičke a prečítate si, kedy je najlepší čas na prvú kávu... ktorá pasta je pre zdravie zubov najlepšia... či zlepší počúvanie hudby moju koncentráciu...alebo prečo sa pri šoférovaní musím rozčuľovať na ostatných šoférov a prečo po cestách jazdia takí tupci? :-)

Jednoducho, 219 bežných otázok, ktoré sa viažu ku každodennému životu a ktoré ste si možno položili a nevedeli ste presne odpovedať...alebo ktoré vám ani nenapadli, ale bolo by dobré si na ne posvietiť a dozvedieť sa viac.
V knihe ich Stuart popisuje zrozumiteľne, jednoducho, nie príliš dlhé texty - cca 1-2 strany na danú tému. K tomu obrázky, fotky, nejaké grafické prvky.

Mám rád takéto knihy: nie je to žiadna raketová veda, viacero vecí už viete, ale predsa len vás pohltí, prinúti zamyslieť sa nad niektorými svojimi zvykmi a konaniami.
Je to taká malá oslava života v jeho jednoduchosti a každodennosti: prečo sú muži menej citliví na chlad ako ženy... prečo sa na poradách nedostanem k slovu... ako sa dokážem zbaviť chuti na sladké... aký dlhý by mal byť popoludňajší šlofík... prečo si udalosti pamätám inak ako moji blízki alebo priatelia.

Pútavé, nápadité, inšpirujúce a rozhodne lepšie na zabíjanie času ako scrollovanie v mobile či na tablete :-)

Čítať viac

8
8

Milan Buno napísal recenziu

20.06.2022 09:09

Jeden z mojich najobľúbenejších autorov a sérií - Jack Reacher...prečítal som všetky knihy od úplne prvej Jatka a vždy som si to nesmierne užíval. Posledné dva diely sú však slabšie a ja mám obavy, že je to spoluautorstvom:-( Lee Child píše s bratom Andrewom, ale nie je to ono.
Zápletka vás baví, aj samotná postava Jacka Reachera, no predsa len to nemá tú starú dobrú atmosféru a šmrnc.
Možno jedna z chýb je už tá, že nesledujeme príbeh z rozprávania v 3.osobe, ale v ich forme, z pohľadu samotného Jacka.
Tiež nie je jeho postava taká výrazná, taká sympatická ako v predošlých dieloch. Čosi mu chýba a niektoré pasáže sú doslova naťahované, príliš zdĺhavé a nezaujímavé.
Celému príbehu chýba väčšia kompaktnosť, zrozumiteľnosť, ťah na bránu...
Verme, že nie je v tom spoluautorstve zámer: Lee pomaly odovzdáva štafetu mladšiemu bratovi, aby po ňom pokračoval v sérii...to by nebolo dobré (aspoň po prečítaní týchto dvoch dielov).

Čítať viac

8
8

Milan Buno napísal recenziu

15.06.2022 07:17

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Mary Kubica je skvelá rozprávačka a dokonale vás vtiahne nielen do príbehu, ale často budete mať pocit, že ste v hlave Heidi. Cítite jej nenaplnené materstvo, obrovskú lásku k deťom a vlastne všetkému živému...túžbu a snahu pomáhať. To všetko spôsobí, že sa citovo upne na cudzom dievčati a vy od začiatku tušíte, že čosi nie je v poriadku. Že sa k niečomu schyľuje a práve to vie Kubica famózne opísať.
Navnadí vás, vykreslí stiesnenú atmosféru a vám nezostáva nič iné, len čítať ďalej.

Príbeh sledujete z troch rôznych pohľadov: striedajú sa postavy Heidi, Chrisa a Willow.
Chris je racionálny, opatrný, niečo šípi, ale nedokáže manželke povedať nie.
Heidi sa úplne oddá novej úlohe a chce...musí pomôcť za každú cenu. Jej srdce je veľké, otvorené a nedokáže sa len tak prizerať.
A Willow sa pomaličky otvára a začína rozprávať svoj príbeh...

Postupne zisťujeme, aká je vlastne Willow. Že je sama ešte dieťaťom, hoci je už matkou a žiaľ, nedokáže sa postarať o svoje dieťa. Že bola obeťou domáceho násilia, že je krehká, zraniteľná a naozaj potrebuje pomoc.

Mary Kubica výborne dávkuje napätie a v jednom okamihu vás doslova šokuje. A vy začnete nedočkavejšie čítať a prehŕňať stránky, aby ste sa dozvedeli celú pravdu. Ak máte radi prekvapujúce zápletky, vrelo odporúčam. Novinku Anjelik si vychutná každý milovník psychologických trilerov.

Čítať viac

8
8

Milan Buno napísal recenziu

14.06.2022 08:39

Celkom rád sa pozerám na Jamieho v telke - jeho varenie má šmrnc, dynamiku, vie to podať, zaujať. Preto som bol zvedavý na knihu 7-krát inak...a v podstate splnila očakávania.
Je tam vyše 100 receptov, ktoré vôbec nie sú zložité, alebo zdĺhavé. Pri mnohých naozaj jednoduchá príprava, obľúbené suroviny - a nie veľa. Snaží sa to všetko zjednodušiť, neprekombinovať a pritom výsledok vyzerá, že stojí za to.
Niektoré jedlá pripravíte doslova za 15 minút, iné sa varia v jednom hrnci, takže netreba nejaké špeciálne vyváranie. Sú to pomerne každodenné recepty, vhodné na obed i večeru a čo je asi najlepšie na tejto knihe, to je zdroj inšpirácie.

Pekne rozdelené na surovinové kapitoly, čiže Brokolica (a pár receptov z nej), potom Karfiol, Avokádo...Losos, Klobásy, Vajcia, Mleté mäso....Huby, Steak, Bravčovina...
Ako Jamie v úvode píše, vždy musí mať po ruke 5 ingrediencií, ktoré sú základom. Opakujú sa, sú jeho mantrou a ide o olivový olej na varenie, extra panenský olivový olej na dresingy, červený vínny ocot, morská soľ a čierne korenie.
V úvode tiež radí, aké dochucovadlá si zadovážiť, aké bylinky mať doma po ruke, aké hotové zeleninové zmesi si môžete pripraviť ap.

Čítať viac

8
8

Milan Buno napísal recenziu

14.06.2022 08:29

V poslednom období som si obľúbil právnické trilery Victora Methosa - má praktické skúsenosti, zastupoval množstvo zločincov, vrahov, členov mafie, ale tiež bezdomovcov či invalidov. A to všetko využíva vo svojich príbehoch, ktoré sú uveriteľné, napínavé, dobre premyslené a hlavne emotívne.

Aj v tejto knihe to vo vás bude vrieť, lebo to, čo sa deje Dani a Teddymu nie je len Nečistá hra...to je jedna z Najšpinavších hier. Chvíľami cítite absolútnu nespravodlivosť, bezmocnosť, chce sa vám plakať, že sú ľudia, ktorí neváhajú manipulovať s tým najbezbrannejšími. Že na nich hodia zločin -práve preto, že sú napríklad čierni alebo hednikepovaní, retardovaní...
Victor perfektne vykreslil vzťahy, celú tú monštruóznu manipuláciu so systémom a snahu Dani ísť proti múru. Opakovane a tvrdohlavo, hoci jej podrážajú nohy, útočia zozadu...

Veľmi sympatické postavy - Dani, Teddy, vyšetrovateľ Will, ale aj exmanžel Stefan...
Ak máte radi klasické právnické trilery Johna Grishama, vrelo odporúčam aj Victora Methosa.

Čítať viac

8
8

Milan Buno napísal recenziu

13.06.2022 08:42

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Posledné zelené údolie rozpráva príbeh o mladej rodine Martelovcov – mame, otcovi a ich dvoch synoch. Sú to Ukrajinci na úteku pre Rusmi...nie však v súčasnosti, ale v poslednom roku druhej svetovej vojny. Akoby sa história opakovala...

Koncom marca 1944, keď sa Stalinove vojská tlačia na Ukrajinu, stoja Emil a Adeline pred jedným z najťažších rozhodnutí. Majú čakať na vpád sovietskeho medveďa a riskovať, že ich pošlú na Sibír?
Alebo majú nasledovať vlkov – vražedných nacistických dôstojníkov, ktorí sa zaviazali chrániť „čistokrvných“ Nemcov.

Martelovci sú jednou z mnohých rodín nemeckého pôvodu, ktorých predkovia hospodárili na Ukrajine viac než sto rokov. Emil a Adeline však vedia, ako sa žije pod tvrdou rukou stalinovského režimu. Aby unikli jednému nepriateľovi, rozhodnú sa spojiť s druhým. Nasledujú vlkov, ktorými pohŕdajú, ale sú ich jedinou šancou získať slobodu.

A tak sledujeme rodinu, ktorá sa na rozheganom voze ťahanom dvomi koňmi dostane do stretu ruskej a nemeckej armády. V čase keď všetci utekajú na západ. Martelovci majú len jeden cieľ: utiecť spod tyranie – a nezáleží na tom, či ide o Stalina alebo Hitlera. Chcú jednoducho ujsť za slobodou.
Uviaznutí medzi dvoma bojujúcimi stranami a vystavení ťažkým skúškam, zisťujú, akú silu má ich odhodlanie a láska.

---- „Nech by sme došli kamkoľvek, bude to tam lepšie než v pekle, ktoré sme tu zažili.“
Karavána sa vyšplhala na nízke návršie a zamierila na sever. Adeline sa posledný raz obzrela za životom, ktorý opúšťali. Studený vietor sa náhle zmenil v ostrý severák. Znovu začula rachot kanonády, z pahorkov za dedinou stúpal dym.
„Máš pravdu,“ prikývla. „Kdekoľvek to bude lepšie než toto.“ ----

Je to kniha plná života, lásky, obetavosti, nádeje, ale aj bolesti, smútku a zla. Príbeh o tom, ako sa dá zmeniť náš život k lepšiemu, hoci čelíme ťažkostiam a problémom. To je veľmi silný odkaz Markovho príbehu.
Mark sa dokonale pripravil na písanie tohto románu. Vyrozprával ho na základe dlhých rozhovorov a starostlivého výskumu, k tomu pridal svoje rozprávačské umenie a vznikol tak príbeh plný ľudskej sily, viery a vytrvalosti. Príbeh, ktorý ukazuje, že sa dá zvíťaziť nad akýmikoľvek prekážkami, len občas treba ísť aj cez bolesť, aj napriek tomu, že máte pocit, akoby vám nezostávala ani štipka nádeje.

Čítať viac

„A ja som sa doňho zaľúbila, ako keď človek zaspáva: pomaly, pomaličky až zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green