Uhádneš, komu patria Tajomné knižnice?   Súťažiť

Lessons in Chemistry

Chemist Elizabeth Zott is not your average woman. In fact, Elizabeth Zott would be the first to point out that there is no such thing... Čítať viac

4,6 42 hodnotení
Vydavateľstvo
Transworld, 2022
400 strán
6-7 hodín čítania

Chemist Elizabeth Zott is not your average woman. In fact, Elizabeth Zott would be the first to point out that there is no such thing... Čítať viac

  • EPUB (Adobe DRM)
  • Angličtina

6,99 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Hodiny chémie - Bonnie Garmus, Ikar, 2023
PDF EPUB MOBI
Slovenčina, 2023
Ihneď na stiahnutie

13,90 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Chemist Elizabeth Zott is not your average woman. In fact, Elizabeth Zott would be the first to point out that there is no such thing.

But it's the early 1960s and her all-male team at Hastings Research Institute take a very unscientific view of equality.

Except for one: Calvin Evans, the lonely, brilliant, Nobel-prize nominated grudge-holder who falls in love with - of all things - her mind. True chemistry results.

Like science, life is unpredictable. Which is why a few years later, Elizabeth Zott finds herself not only a single mother, but the reluctant star of America's most beloved cooking show, Supper at Six.

Elizabeth's unusual approach to cooking ('combine one tablespoon acetic acid with a pinch of sodium chloride') proves revolutionary. But as her following grows, not everyone is happy. Because as it turns out, Elizabeth Zott isn't just teaching women to cook.

She's daring them to change the status quo.
Čítať viac
Počet strán
400
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1560587
Jazyk
angličtina
Vydavateľstvo
Transworld
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

42 hodnotení

31
5
6
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Táto kniha! Táto kniha úplne potešila moje čitateľsky unavené a otrávené srdce, ktoré sa už nedokázalo pre nič nadchnúť.
Lessons in Chemistry je skvelá a, áno, aj veľmi vtipná kniha. Nečakajte však časté komediálne scénky, ktoré vás budú dokola rozosmievať. Pod (veľmi) tenkou vrstvou trpkého (aj keď miestami láskavého) humoru sa totiž skrýva výborný spoločenský román o prekonávaní predsudkov, nezmyselných spoločenských očakávaní a rušení status quo.
Napriek tomu, že sa dej knihy odohráva v Kalifornii na prelome 50. a 60. rokov, nájdete tu (ne)prekvapivo veľa paralel so súčasnosťou. Je to jednoducho výborne napísaný príbeh a jeho hlavná postava - Elizabeth Zott - sa vďaka svojej tvrdohlavosti a neoblomnosti, ktorú v knihe ukázala, stala mojou novou obľúbenou knižnou hrdinkou.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Katarína Melišová
Overený zákazník
pred šiestimi dňami
Táto kniha bola super. Patrí medzi tie, ktoré by som chcela znovu čítať prvý krát.
Vtipná, i keď v nej ide o neľahkú tému.
Určite odporúčam.
Čítať viac
10
pred týždňom
Výborné!
Napriek tomu, že kniha sľubuje slušnú dávku feminizmu, ktorého osvetu považujem aj v dnešnej dobe za mimoriadne dôležitú, nebola som si istá, či ma štýl rozprávania, doba a prostredie dostatočne upútajú. A to aj napriek zatiaľ skvelým ohlasom. Ale hneď ako som sa pohrúžila do čítania a oboznámila som sa s dejom, vedela som, že s výberom knihy môžem byť maximálne spokojná.

Hlavná postava Elizabeth Zottová mi učarovala. Jej životná púť zďaleka nebola prechádzka ružovou záhradou. Od detstva svojou húževnatosťou zdolávala všetky prekážky, intrigy, podrazy a nepriazeň osudu, a nebolo ich málo. Vypracovala sa na vedkyňu v oblasti chémie a začala pracovať vo výskumnom ústave. Elizabeth bola veľmi inteligentná, vzdelaná, nebojácna, schopná žena, pritom skromná a slušná. Vyjadrovala sa uvážene, premyslene, svoje názory vedela odôvodniť bez príkras a dramatizovania, boli plné faktov a vedeckých podložení. A tento postoj k životu jej pridával stále ďalšie problémy.

V 50-tych rokoch minulého storočia bolo pre ženu veľmi ťažké pracovať a presadiť sa v mužskom kolektíve, či už pracovne, alebo napríklad aj v športe, napriek tomu, že svojimi schopnosťami prevyšovala všetkých mužských kolegov. Išlo aj o to čeliť zaužívaným názorom spoločnosti v oblasti, napr. nemanželského dieťaťa, nosenia nohavíc a hlásenia sa k ateizmu. Svojím verejným vyjadrovaním prostredníctvom televíznej relácie o varení plnej chemických reakcií zanechávala povzbudivé odkazy a podporu pre širokú verejnosť. Postupom času sa Elizabeth stala vzorom a inšpiráciou pre mnohé iné ženy.

Autorke sa podarilo skvelým , nenúteným a hlavne vtipným spôsobom vyrozprávať Elizabethinu neveselú životnú púť. Bravúrne rozpracovala všetky zápletky a prepojenia s ostatnými postavami. Jej štýl písania je obdivuhodný, zrozumiteľný a myslím si, že ojedinelý.

Hodiny chémie odporúčam čítať všetkými desiatimi. A aby ste pri čítaní mali ešte väčšiu pohodu, uvarte si kávu. Najlepšie podľa postupu uvedeného na strane 173 tejto knihy. Ale to by ste museli mať doma namiesto klasickej kuchyne urobené chemické laboratórium :D
Čítať viac
8
Hodiny chémie - Bonnie Garmus, 2023
Práve čítam
Hodiny chémie

Téma "obľúbení autori alebo knihy" ma, úprimne povedané, naozaj stresuje. :) Ja milujem knihy a čítanie, a asi len 3x sa mi stalo, že má kniha nebavila, respektíve ja som mala od nej iné očakávania. Ja mám asi šťastie na výber, lebo zbožňujem všetky, čo som prečítala. Takže tento výber nižšie je naozaj veľmi, veľmi orientačný :)

Monika Jamborová
Overený zákazník
16.3.2023
Silný a vtipný príbeh pre všetky ženy
Bonnie Garmus vytvorila jedinečné a inšpiratívne debutové dielo, ktoré si naozaj zaslúžene získalo ocenenie.
Pútavo, sviežo, s humorom a s nadhľadom vyrozprávaný príbeh o silnej nezlomnej žene, vedkyni, chemičke Elizabeth, ktorá dala mnohým ženám nádej, vieru v nich samé, že aj ony sú schopné a dokážu mať aj rodinu aj kariéru rovnako ako muži. Príbeh z obdobia 50./60. rokov z amerického prostredia vám ukáže odvrátenú tvár slobodnej Ameriky. Ameriky, kde muži mohli všetko, a ženy nič. Museli sa podriaďovať rodovým stereotypom, pochybným tradíciám, žiť v presvedčení, že sú priemerné, a nič nedokážu ...
Elizabeth však vynikala, ona rodinu ani deti nechcela. Chcela sa venovať len svojmu výskumu. Svojou prácou a jej výsledkami jasne dokazovala, že je nielen rovnako dobrá ako muži, ale možno aj lepšia.

Lenže život sa s nami často zahráva a skúša, koľko vydržíme, a tak sa Elizabeth ocitla s výpoveďou v ruke, pretože bola slobodnou matkou (čosi neslýchané). Elizabeth sa však nevzdala. Naskytla sa jej výnimočná príležitosť moderovať televízny program o varení. Nielenže v ňom učila variť zdravé jedlá, ona búrala mýty o ženách, dodávala im sebavedomie, učila ich o chemických javoch a reakciách počas varenia či pečenia...
Veľmi som si obľúbila aj postavu verného jedinečného psa, ktorý nám ponúkal svoj bystrý pohľad na situácie či ľudí...
Autorka v diele predkladá množstvo spoločenských tém a problémov, ktoré žiaľ, stále v niektorých kútoch sveta pretrvávajú. Elizabeth si určite zamilujete rovnako ako ja. Kniha, ktorá ukrýva a rozoberá aj smutné témy, avšak vďaka pragmatizmu a logickému uvažovaniu protagonistky mnohé vyznievajú ironicky či humorne a kniha sa číta úplne sama, nebudete ju chcieť pustiť z rúk...
Výborné, výborné, výborné
Čítať viac
Marieta
Neoverený nákup
15.3.2023
Obstojné
Na mňa neurobila knižka až taký dojem. Prvá tretina sa mi páčila, druhá ma nudila, v tretej sa vyriešili záhady z prvej časti, ale bolo to predvídateľné. Nie je to knižka, ktorú si chcem ponechať. Posúvam ju do mestskej knižnice. Čítať viac
11

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
15.3.2023
3.5*

Príbeh z obdobia 50tych a 60tych rokov minulého storočia zameraný na stereotypné postavenie žien v spoločnosti, kedy sa za vrchol kariéry považoval sobáš a následná výchova potomkov s plne funkčným chodom domácnosti. Elizabeth Zottová sa však vymykala normálu a rovnako ako iné priekopníčky tejto doby sa dala na vedu. Konkrétne na chémiu, z ktorej získala aj magisterský titul z UCLA. Elizabeth sa všetko naučila sama a nenechala sa odradiť zlomyseľnými narážkami mužov a dokonca aj iných žien, ktoré nevideli na ich stereotypnom postavení za sporákom nič zlé. Ťaživosť plynúca z podradného postavenia žien v čisto mužskom svete strieda Elizabethina inteligencia, odvaha a úprimnosť. Hlavnú hrdinku sled udalostí zavedie do relácie o varení, kde sa vzoprie jasným pokynom producenta a moderuje ju po svojom. Tvrdí, že chémia je varenie a varenie je chémia, dochucuje zásadne chloridom sodným a vysvetlí, ktorý typ väzby je dôležitý pri kysnutom ceste. Svojským moderovaním si získala všetky diváčky a z Elizabeth sa tak nechtiac stane celebrita, hrdinka, ktorá dokázala v ženách vzbudiť emancipáciu a záujem o vedu aj iné výlučne mužské záležitosti.

Kniha sa čítala sama. Príbehová linka napredovala tak akurát a prišlo aj k rozuzleniu otáznikov zo začiatku knihy. Niečo mi však pri čítaní chýbalo, a síce väčšia hĺbka, filozofické myšlienky, ktoré by som si niekde jednoducho musela prepísať a premýšľať nad nimi. Veľmi okrajovo boli spomenutí Afroameričania, ktorí to teda v tomto období tiež nemali na ružiach ustlané. No a samotná Elizabeth bola síce silná hrdinka, ale jej všestrannosť jej občas uberala na reálnosti, a preto to hodnotím tak, že niekde sa mohlo ubrať a niekde pridať.

Tento román však jednoznačne odporúčam ako oddychové čítanie, také pri ktorom zabudnete na svoje problémy a pomyslíte si, že žijeme pekné časy, kedy sa ženám dostáva viac možností ako v minulosti.
Čítať viac
17

Milujem knihy a citam vsetko, co mi pride pod ruku. Pri citani si chcem odychnut, prehrat si v hlave pribeh, ktory citam a tesit sa na to, ako knihu opat otvorim. Kniha ma musi pobavit, rozplakat, ci vystrasit…jednoduho musi u mna vyvolat pocity, uz nech su akekolvek. Jedine, co u knihy neznesime je nuda. Ak sa mi stane, ze zacinam preskakovat riadky, ci dokonca strany, tak viem, ze je cas knihu odlozit a malokedy sa k takej knihe opat vraciam. Citam velmi narazovo, ked mam cas, tak je to niekolko kniziek za tyzden a ked nie, tak sa na knizku ani mesiace nepozriem, vtedy mi staci zajst na martinus a zase objednavam aj desat kniziek naraz :)

Eva Sloviková
Overený nákup
13.3.2023
Skvelo napisany silny pribeh
Po dlhsom case konecne knizka, ktora velmi potesila moje citatelske srdce. Tato kniha mala uplne vsetko a este nieco viac a k tomu vsetkemu nadhernu obalku.
Jedna vec, ktoru je velmi dolezite napisat je, ze tato kniha nie je humorna, ako sa vsade pise. Samozrejme ma par velmi vtipnych momentov, ked som sa nahlas zasmiala, ale nie je ich vela. Kniha je sice napisana s lahkostou, ale rozoberaju sa v nej velmi takze temy. Ja som bola poriadne nahnevana kvoli nespravodlivosti, dojata smutnym osudom hlavnych postav a uprimne velmi ohurena odvahou zien v sestdesiatych rokoch. Kniha vo mne zanechala velmi vela silnych emocii, zvlast ked myslim na to, ako to mali zeny velmi tazke len niekolko rokov dozadu. Tlieskam pani autorke, pretoze ma natolko vcucla do pribehu, ze este aj par dni po precitani knihy na nu stale musim mysliet. Naozaj skvelo napisany silny pribeh, kde mi vsetky postavy prisli velmi realisticke, nic nebolo cierno biele a kde som si neskutocne zamilovala psika sesttridsat (ten mi bude vyslovene chybat). Mili spolucitatelia, ak mate citatelsku krizu, alebo mate chut si precitat nieco ine, Hodiny Chemie vam velmi odporucam, verim, ze si ich uzijete tak ako ja.
Čítať viac
9
8.3.2023
Ženské odhodlanie
Poznáte ten pocit, keď začnete čítať knihu a hneď je vám jasné, že toto je ono? Táto kniha mi v živote chýbala a presne toto som si potrebovala prečítať? Tak Hodiny chémie boli presne tá kniha.

Mužský svet 50. rokov minulého storočia a jedna vedkyňa odhodlaná dokázať, že si v ňom zaslúži rovnocenné miesto. Autorka dobu aj udalosti vykresľuje hodnoverne a nenásilne. Zachytáva dlhšie časové obdobie, v ktorom poukáže na ťažké postavenie žien a spoločenské uvažovanie vtedajšej doby.

Prostredníctvom chytrých dialógov vytvára jedinečné postavy, ktoré pôsobia uveriteľne. Elizabeth je tak trošku čudáčka, ponorená do sveta chémie, tvrdohlavá, odhodlaná, s rozumom na rozdávanie a najmä inšpiratívna. A dokáže inšpirovať nielen ľudí v svojom okolí, ale aj čitateľa. Pretože nezáleží na tom, aké prekážky sú pred vami – neoblomné odhodlanie dokáže prepísať váš život a zmeniť svet. Aj keby len o malinký kúsok.

Aj napriek ťažkým témam a rozsiahlosti sa mi kniha čítala svižne. Úsmevné príhody a chytrý humor ju krásne odľahčujú. Do príbehu som sa po chvíľke naplno ponorila a stránky mi rýchlo ubúdali.

Hodiny chémie boli absolútne potešenie od prvej strany až po poslednú. Jedna z najlepších kníh, aké som za poslednú dobu čítala.
Čítať viac
15

Odmala horlivá čitateľka, ktorá sa snaží aj teraz žiť občas vo svete kníh.

Lucia Orosová
Overený zákazník
6.3.2023
Ťažšie sa mi píše recenzia, lebo v knihe boli veci, ktorými som bola nadšená, ale zase aj také, pre ktoré som knihu takmer nedočítala. Som rada, že som sa prekonala, ale zmiešané pocity ostávajú.
Do zhruba polovice knihy som sa musela nútiť čítať. Mala som pocit, že sa deje všetko možné, ale zároveň nič príliš podstatné. Akoby zbytočne natiahnutý úvod s priveľa podrobnosťami.
Potom sa to konečne rozbehlo. Konečne sme došli k tomu, o čom som čakala, že bude väčšina knihy, čiže začal sa program o varení a spomínalo sa konečne kde tu aj to, ako ten program prebieha, čo tam Elizabeth hovorí. To boli veci, čo ma zaujímali, program, ako moderuje varenie vedkyňa. Bola som ale sklamaná, že až tak veľa z toho varenia a jej hlášok tam nebolo.
Nechápem, prečo je kniha prezentovaná ako vtipný príbeh. Niežeby som sa kde tu nezasmiala, ale pre mňa tam nič extra vtipné nebolo, skôr bola skoro celý čas pochmúrnejšia atmosféra, spomínanie rôznych tragédií... Spoločenská beletria o ťažkom živote rôznych ľudí s občasným vtipom a nie naopak, že vtipný príbeh. Od vtipného príbehu aspoň ja očakávam trochu ľahšiu atmosféru.
Ku koncu som už knihu hltala, lebo sa začínalo odkrývať viacero tajomstiev a bola som zvedavá ako to pokračuje. Podľa mňa priveľa náhod pri niektorých odhaleniach, ale extra mi to nevadilo.
Čo sa mi naopak veľmi páčilo bolo to, ako boli vykreslené problémy žien v tom čase a vlastne celkovo viaceré spoločenské problémy a predsudky, z ktorých mnohé do istej miery pretrvávajú aj v dnešnej dobe. Človek si veľa uvedomí aj pripomenie. Toto podľa mňa ocenia mnohí čitatelia. A páči sa mi aj, že to trochu priblížilo ako niektorí vedci uvažujú.
Keď to zhrniem, kniha je dobrá, mne vadila ťaživá atmosféra, priveľa spomínaných tragédií a problémov v živote na to, že to mala byť vtipná kniha. Priveľa omáčok o niektorých menej podstatných veciach. Inak dobre spracované, hlavne spoločenské problémy a myslím, že väčšina čitateľov bude nadšená. Odporúčam hlavne tým, čo majú radi moderné bestsellery s pridanou hodnotou, čo riešia aktuálne témy a problémy.
Čítať viac
3

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Eva Francová
Overený zákazník
27.2.2023
Kalifornie, šedesátá léta a Elizabeth Zottová. Svobodná matka, chemička, ateistka, ale hlavně, hvězda televizního pořadu o vaření, díky kterému ji pozná miliony žen. Ty ji obdivují za její názory a občas jde vaření na druhou kolej.

Tato knížka s krásnou obálkou je klasický případ toho, že když se nechám nalákat spoustou chvály, mám vysoká očekávání, která se bohužel nenaplní. Opravdu jsem se moc na knížku těšila, ale nezískala si mě.

Moc se mi líbilo, co nám autorka chtěla předat. Kniha řeší závažná témata, jako postavení žen ve společnosti v šedesátých letech, jejich vzdělání, možnosti zaměstnání. Jak to měly těžké svobodné matky. Vliv náboženství na běžný život. Bylo tam toho spousta, ale mě to nezaujalo. Do čtení jsem se musela nutit, Elizabeth mi byla nesympatická. Navíc většina postav tam byla černobílá – ti dobří krásní a ti zlí šerední…

Vím, že je to fikce, i přesto mi to přišlo hodně nereálné, strašně překombinované. Autorka chtěla dát do příběhu všechno, až toho tam je prostě moc. Kdyby se možná více zaměřila na Elizabeth, trochu více ji rozebrala a méně se zabývala věcmi kolem… nevím. Prostě mi to jako celek nesedlo.
Čítať viac

„Ale v skutočnosti minulosť hodnotíme očami prítomnosti. Dívame sa na ňu cez to, čo vieme teraz, takže ju nevnímame ako ľudia, akými sme boli, ale ako ľudia, akými sme, a to znamená, že ju od základov meníme.“

Holandský dom - Ann Patchett, 2020
Holandský dom
Ann Patchett