Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Noc nič nezadrží - Delphine de Vigan, Odeon, 2022

17,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Noc nič nezadrží

Noc nič nezadrží je hlboko osobným, až intímnym rozprávaním autorky o svojej matke Lucile. Nutkavá potreba uchopiť jej život prenasledovala Delphine de Vigan od matkinej... Čítať viac

4,4 20 hodnotení
Vydavateľstvo
Odeon, 2022
352 strán
5 hodín čítania

Noc nič nezadrží je hlboko osobným, až intímnym rozprávaním autorky o svojej matke Lucile. Nutkavá potreba uchopiť jej život prenasledovala Delphine de Vigan od matkinej samovraždy. Túžila nájsť odpoveď na otázku, prečo bol ... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

17,90 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 4 – 5 dní

Dostupné v 23 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Beletria

Mačkohlavý orol - Dominika Sakmárová, inspira publishing, 2024

Viac o knihe

Noc nič nezadrží je hlboko osobným, až intímnym rozprávaním autorky o svojej matke Lucile. Nutkavá potreba uchopiť jej život prenasledovala Delphine de Vigan od matkinej samovraždy. Túžila nájsť odpoveď na otázku, prečo bol Lucilin život taký trpký a čo vlastne zapríčinilo jej psychické problémy. Matkina bolesť bola súčasťou Delphininho detstva aj dospievania, formovala ju, no každý pokus o jeho vysvetlenie či pochopenie bol odsúdený na neúspech. Pátrala preto hlbšie v minulosti, u žijúcich príbuzných, v starých nahrávkach, v zachovanej korešpondencii. Neraz sa zasekla, neschopná uchopiť pravdu či zmätená zo zábleskov nesúrodých spomienok. O Lucile píše zo svojho uhla pohľadu, bez pátosu, očami dieťaťa, ktoré bolo nútené rýchlo dospieť. V príbehu sa stretávame so smrťou, s incestom, neverou aj s chorobami, všetkým, čo by iné rodiny zrazilo na kolená. Práve sila, s akou to príbuzní zvládajú, sa tiahne naprieč celým románom. Temnota ja mocná, ale človek sa jej musí vzoprieť.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Naše katalógové číslo
1549205
Originálny názov
Rien ne s’oppose a la nuit
Počet strán
352
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
420 g
ISBN
9788055184654
Rok vydania
2022
Vydanie
1
Štýl
životopisný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Francúzsko
Vydavateľstvo
Odeon
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

20 hodnotení

12
5
1
2
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Najintímnejšia kniha Delphine de Vigan. Hádam aj najsmutnejšia. Snažím sa, ale nedovolím si tvrdiť, že si dokážem predstaviť, ako sa Delphine pri písaní cítila. Je ťažké znova sa vracať v čase, na ktorý človek nerád spomína. A predsa mám pocit, že spomínaním dokážeme tie najhoršie chvíle lepšie znášať. Spomínaním v slovách. Písaním ich prijať. A odpustiť (si). Písanie je možnosť hovoriť nahlas a pritom nemusieť prestať plakať. Hovoriť zreteľne i so slzami v očiach. Rozprávať so sebou s pocitom, že ma niekto počúva, kto mi tú bolesť pomáha niesť. Písanie je pocit nebyť sám v samote. Spomienky znamenajú prežiť bolesť znova, ale pozerajúc na skutočnosť inak, až pocítiť šťastie, že i cez toľké ľudské oslabenia je človek schopný stále byť.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Natália z nathalysreading
Neoverený nákup
27.5.2024
Už tuším, prečo Delphine píše tak, ako píše s citom a zároveň uveriteľne. Nemala ľahké detstvo. Až keď matka spáchala samovraždu, rozhodla sa prehovoriť a nedusiť to v sebe. Chcela zistiť, prečo je jej rodina iná. Stala sa „kronikárkou“, aby sa dopátrala k šokujúcim zisteniam, ktoré udávali nie práve najlepší smer ďalším generáciám. Vyspovedala žijúcich príbuzných a zozbierala všetky dostupné materiály, aby pochopila tragickosť svojho rodu. Zabárala sa do bahna čoraz hlbšie.

Viem, aké ťažké je písať o niečom, čo je bolestivé. Autorka to dotiahla do zdarného konca, čo som ja nedokázala. Písanie mi úľavu a zmierenie neprinieslo. Bolo cítiť, že Delphine sa ale snaží, aby ju neovládli emócie, dokonca svoju matku nazýva krstným menom (vlastne všetkých členov rodiny), čo sa mi zdá doteraz zvláštne. Situácie, ktorým musela čeliť jej rodina, si ani neviem predstaviť. Bolo to hrozné. Tvrdí, že si chcela udržať nadhľad a nechcela nič popliesť, no to spôsobilo, že toto dielo je podľa mňa to najneosobnejšie, ktoré napísala. Budilo to dojem, akoby bola reč o úplne cudzích ľuďoch a ona nás iba oboznamovala s faktami. Jediné svetlé okamihy som videla vtedy, keď nám popisovala proces tvorby knihy: jej myšlienky, úzkosť, keď sa bála, aby niekoho neurazila a aby udalosti popísala čo najpravdivejšie. Rozumela som jej.

Keď som sa dostala do druhej časti rozprávania, chladný odstup stále pretrvával, no dozvedala som sa niečo o samotnej spisovateľke: o tom, aké mala detstvo, ako vnímala svoju mamu, čo cítila. Myslím si, že toto bola skutočne ona, a aj keď sa situácie z prvej časti knihy odohrávali pred jej narodením, mohla to spracovať inak. Chápem, že to bol obranný reflex, no pre to som dielo nedokázala úplne precítiť.
Čítať viac
18.6.2023
"Nie. Nikto nemôže zabrániť sebevražde."
Viganovej kniha "Noc nič nezadrží" ma zasiahla na najcitlivejších miestach, kde človek ukrýva vlatné strachy a bolesti. Ako sama hodnotí, napísala knihu plnú lásky a viny. Je to kniha o vlastnej rodine popretkávanú smrťou, smútkou, strachom, nevypovedanými vecami...Obdivujem autorku za silu odkryť všetky tajomstvá rodiny, za odvahu dotknúť sa bolesti, ktorá poznačla a zničila jej matku, za pochopenie, odpustenie a v konečnom dôsledku za veľkú lásku. Je to kniha, ktorá "bolí" a napriek tomu ju nedokážete odložiť. Práve tá bolesť vás pripúta k Viganovej a sprevádza jej životom. A paradoxne - dodáva jej silu, rozpúšťa pocity viny, prináša lásku a pochopenie. Čítať viac
Adra
Neoverený nákup
1.2.2023
Keď som sa do tejto knihy púšťala, nečakala som, že dostanem tak depresívny príbeh plný smrti, psychických chorôb a snahy o pochopenie. Bolo to niečo neskutočné. Delphine de Vigan je úžasnou rozprávačkou a ja nechápem, že som žiadny jej príbeh doteraz nečítala.
Nečakala som, že z príbehu o pochopení samovraždy vlastnej matky sa stane príbeh o rodine, ktorá to vôbec nemala ľahké a psychické problémy sa v nej tradujú už od nepamäti.
Nechápem, ako autorka mohla tento príbeh rozprávať s takou pokorou a odpustiť, aspoň pomyselne, svojej matke všetky jej činy. A nie len jej, ale aj ostatným členom rodiny.
Bolo to neskutočne silné a myslím si, že som tento rok nemohla odštartovať lepším dielom.
Čítať viac
4.1.2023
Snímam pomyselný klobúk pred autorkou za odvahu opísať svoje neľahké detstvo a dospievanie s takou dávkou odpustenia a prijatia. Nosným pilierom knihy je jej vzťah s matkou, opis matkinho života (autorke sa však vcelku zoširoka podarilo opísať životy aj ostatných členov najbližšej rodiny), to, ako sa dotýkal a ovplyvňoval iných. Napísanie knihy bolo pre ňu ťažké, viackrát sa zamýšľa nad otázkou, prečo vlastne začala a priznáva, ako intenzívne samotné písanie prežívala.
Miestami tento text na mňa pôsobil terapeuticky, keďže som intenzívne prežívala všetky hrôzy a tragédie rodiny, postupne som všetko spracovávala spolu s Delphine a všetkými ostatnými, v duchu som nešetrila povzbudeniami a objatiami. Práve vyššie spomínané odpustenie a prijatie, nesmierna láskavosť, ktorá z textu sršala, zjemňovali opisované temné stránky bytia, choroby a vzťahov.
Výborne a silné dielo.
Čítať viac
Bohumila
Neoverený nákup
29.12.2022
Neľahký život ženy v Paríži
Na tento intímny príbeh sa dá pozrieť aj zvonku: túlať sa po rôznych parížskych štvrtiach, uliciach, zákutiach. Stretávať rozvetvenú rodinu u starých rodičov na vidieku. Uvažovať o francúzskej sociabilite, o tom ako dobre situovaná rodina s mnohými deťmi čelí životným skúškam. Ako sa deti z mnohopočetnej rodiny uplatnia v dospelosti? Čo najviac zraňovalo protagonistku, autorkinu matku, spomienka na dospievanie, či okolnosti a neľahké životné podmienky? Aké sú dôvody a mechanizmus medzigeneračného prenosu psychických tráum? Čítať viac
22
Overený zákazník
19.10.2022
Úchvatná….
Keď som začala čítať túto Odeonku, myslela som si, že mi vôbec nesadne. Ach, ako veľmi som sa mýlila…

Autorka sa po smrti svojej matky rozhodla napísať o nej knihu a vystihnúť ju čo najreálnejšie. Je rozdelená do troch častí.
V prvej časti autorka vysvetľuje svoj zámer. Kapitoly, kde sa vyjadruje sama o knihe, sebe, situácii a pod. strieda s kapitolami o detstve jej matke. Sú písané v 3. osobe a cítiť, že autorka sa snažila, aby v nich bola nezaujatým rozprávačom. Práve tieto kapitoly mi nesadli. Čoskoro však autorka pristúpila na písanie, takpovediac, vyrozprávané z jej pohľadu. Mnohokrát v knihe spomína kedy sa pri písaní zasekla, ako to malo dopad na jej psychiku a pod. Zintenzívňuje to pocit skutočnosti.

Druhá časť je venovaná jej matke od obdobia keď ju čakala. Tu sa autorka stáva súčasťou života jej matky a súčasne priamou účastníčkou jej životného príbehu. Súčasťou knihy už je dávno a to nie len preto, že ju sama napísala, ale preto, že hoci chcela vystihnúť svoju matku, potrebovala tomu venovať čas najmä kvôli sebe.

Je obdivuhodné ako autorka vyjadruje veľmi ťažké rodinné životné situácie. Ak by tieto životné situácie len niekto okrajovo spomenul, mohli by sme inklinovať k odsúdeniu, ale ak poznáme širší kontext, je to veľmi zložité… A vôbec to, že niečo tak hlboko osobné a intímne autorka vyslala do sveta si zaslúži veľký obdiv.

Je to silná kniha. A aj keď by sa mohlo zdať, že autorkina matka nebola výborným rodičom pre svoje dcéry, ja som v nej videla múdrosť a výraznú vnútornú silu.
Je to preto, že autorka do opisu jej osoby vložila všetko. Nič neprikrášlila, ani si nevytvorila tak, aby to vyhovovalo jej.

Tretia časť je zameraná na čas pred smrťou matky a po nej.

Vcelku je to zdrvujúce čítanie, ktoré vás zároveň nejakým spôsobom naplní…
Smrť je totiž niekedy voľbou a my sa snažíme pochopit prečo si niekto vybral ju.

Myslela som si, že mi kniha nesadne a potom som sa nevedela od nej odtrhnúť…
Čítať viac
25

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Morosková
Overený zákazník
10.10.2022
Každá jedna kniha, ktorá mi prešla rukami ma len uisťuje, že táto autorka píše knihy, ktoré sú pre mňa jedne z najlepších aké som kedy čítala. Nemám veľmi rada knihy v ktorých je málo priamej reči, ale pri tejto autorke mi to vôbec neprekáža. Kniha nie je založená na dialógoch ale je to skvelo napísané rozprávanie.

Táto kniha je iná ako predchádzajúce, ktoré som čítala. Je to intímna spoveď autorky, ktorá rozpráva o jej matke, rodine, tajomstvách a o veciach o ktorých sa v rodine s radosťou nehovorí. Ale nie je to príbeh len o jej matke, ale aj o autorke samotnej. O tom ako sa na matku pozerala ona, ako venovala čas „prechádzaniu“ spomienok jej rodine a ako sa so všetkým vyrovnávala sama.

Príbeh je rozdelený do 2 častí. V prvej spoznávame jej matku a jej rodinu v minulosti, keď jej matka bola ešte malé dieťa. Rodinu sprevádzalo neštastie a úmrtia, ale obdobie bolo popísané ako celkom príjemné. Ale nedajte sa oklamať. Už pri čítaní som mala pocit, že tu niečo nehrá a v kútiku duše som cítila „čiernotu“.

A tá temnota sa nám ukázala v 2 časti kde na povrch vyplávali rodinné tajomstvá a tabu témy, o ktorých sa vedelo, ale nerozprávalo sa o nich. Na jednej strane som jej matku ľutovala ale na druhej som sa nevedela vžiť do jej situácie do ktorej sa dostala. A ani by som sa vžiť nechcela. Škaredá minulosť a k tomu psychické problémy neboli to, čo jej zranenej duši pomôže.

Kniha je skvelá na toto depresívne počasie vonku. Aj keď som mala pri čítaní stiahnuté hrdlo a v duši som cítila smútok za celú rodinu, čítanie som si užila. Už teraz viem, že po knihe určite siahnem ešte raz.

Kniha jednoznačne patrí k tomu najlepšiemu čo som tento rok čítala.
Čítať viac

Vydavateľstvo Odeon

Čítať viac

„A ty máš krásne srdce, to je viac ako nejaké šaty. Šaty si kúpiš, no srdce nie.“

Ring smrti - Štefan Košlab, 2019
Ring smrti
Štefan Košlab