Vianoce
Neznámych nemiluj - Lucia Sasková
Neznámych nemiluj

12,29 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Neznámych nemiluj

Lucia Sasková, jedna z najobľúbenejších súčasných slovenských spisovateliek, má na svojom konte už desať románov. Debutovala v roku 2012 pútavým príbehom mladého dievčaťa, ktoré... Čítať viac

4,5 74 hodnotení
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ, 2022
Počet strán
184

Lucia Sasková, jedna z najobľúbenejších súčasných slovenských spisovateliek, má na svojom konte už desať románov. Debutovala v roku 2012 pútavým príbehom mladého dievčaťa, ktoré sa vlastnými silami vyrovnáva s traumatickým zážitkom.... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
12,90 €

12,29 €

-5 %
Na sklade, objednávajte však rýchlo
Ďalšie knižné vydania (2)
Neznámych nemiluj - Lucia Sasková
Brožovaná väzba
Slovenčina, 2017
Vypredané

4,00 €


Neznámych nemiluj - Lucia Sasková
Brožovaná väzba
Slovenčina, 2012
Vypredané

6,90 €

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Lucia Sasková, jedna z najobľúbenejších súčasných slovenských spisovateliek, má na svojom konte už desať románov. Debutovala v roku 2012 pútavým príbehom mladého dievčaťa, ktoré sa vlastnými silami vyrovnáva s traumatickým zážitkom. Kniha vzbudila veľký záujem čitateľov, a tak o desať rokov neskôr vychádza už v treťom vydaní.

Hlavná hrdinka žila bezstarostným životom pekného mladého dievčaťa, vysokoškolskej študentky, ktorá nemala núdzu o priateľov ani nápadníkov. Až do toho osudného dňa, keď ju jedna presne mierená rana a to, čo po nej nasledovalo, nezrazili na kolená. Kolotoč každodenných povinností sa krútil ďalej, ale ona už nežila, iba prežívala. Zo dňa na deň sa jej zmenili sny, hodnoty, priority, zmenili sa ľudia v jej okolí, ubudlo priateľov. Rany na tele časom zmizli bez stopy, no tie na duši sa nie a nie zahojiť...

Čítať viac
Počet strán
184
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
254 g
ISBN
9788022023757
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1456603
Vydanie
3
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

74 hodnotení

49
18
5
1
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

14
11.10.2022
Plná emócií
Táto knižôčka je svojim počtom strán taká jednohubka, už svojou témou tak ľahko stráviteľná nie je. Hneď v úvode som vpadla do diania, ktoré mi vlepilo pomyselnú facku. Šok, zhrozenie, odpor, strach, vzdor, znechutenie a hnev sa vo mne miešali nekontrolovateľným tempom. Ozaj veľké množstvo emócií a zároveň bezmocnosť zmeniť to, čo sa mi pred očami odohrávalo. Drsne a bez okolkov nám autorka vylíčila udalosť, ktorá je stále považovaná u množstva ľudí za niečo, čo ani nestojí za reč, no daná obeť si zaručene myslí niečo úplne iné. O tom som sa presvedčila aj v tomto príbehu, vďaka ktorému som nahliadla do hlavy a duše mladej ženy, ktorej sa život rozdelil na ten pred a po strašidelnej udalosti, ktorou si prešla.
.
Kniha je písaná pomerne stroho a úsečne, čo by mi v inom prípade možno aj vadilo, ale tu ma práve tento štýl veľmi bavil.
Nezvyčajným faktom tohto dielka je, že hlavná hrdinka nemá meno. Ja som sa nad tým pozastavila až takmer po dočítaní knihy. Veľmi nevšedný a o to zaujímavejší ťah autorky.
.
Všetky postavy zapadajú do dnešného uponáhľaného moderného sveta, v ktorom si hľadáme svoje miesto. Nenechajme sa oň nikým obrať. Nedôverujme každému a neodsudzujme, čo nepoznáme. Vo svete je množstvo zla, ktoré neovplyvníme, no každý jedinec vie svojim dobrom prispieť k lepšej budúcnosti.
Čítať viac
2
22.9.2022
Prekvapenie
Túto knihu som našla v Martinuse vo výpredaji za 3€.Hoci ma zaujala prvá stránka, aj písanie autorky, no mala som voči nej trošku pochybnosti keďže bola vo výpredaji a tak som sa obávala že ma niekde v polovici prestane baviť. Opak bol však pravdou.

Za 3 dni som ju žiaľ prečítala.
Neskutočne ma bavila od začiatku až do konca som hltala každú vetu a čítala ďalej a ďalej až som prišla na koniec.

Ďakujem autorke za takú skvelú tvorbu, určite si od nej prečítam ešte pár kníh.
Čítať viac
14

20 yo | romantic and history soul | tea and coffee lover | bookstagram: @jankina.kniznicka ♡ | books: 2020: 58 | 2021: 80

Jankina knižnička
13.9.2022
Silný debut, ktorý vás nenechá bez emócií
Overený nákup
Prečítať si niečo, čo má za sebou už desať rokov bola dobrá voľba. Potvrdilo sa mi to pri tomto debute, ktorý vyšiel v reedícii s novou obálkou. Príbeh ani náhodou po rokoch nestráca na kvalite a stále má čo odovzdať.

Na pohľad tenká kniha, no keď sa do nej ponoríte, zistíte, že ide o hlboký príbeh, na ktorý nenarazíte na každom rohu. Tak je to aj v prípade hlavnej hrdinky, ktorá sa po traumatických zážitkoch snaží dostať do normálneho života. No vyrovnať sa s niektorými udalosťami chce čas a keď už ani čas nepomáha, trauma ovplyvňuje našu budúcnosť. Hlavná postava sa mi dostala pod kožu a všetko som si prechádzala s ňou, mala som nádej, no boli momenty, keď som o ňu prichádzala. Autorkin debut mi ukázal odvrátenú tvár niektorých ľudí. Po hlavnú myšlienku nemusíme chodiť ďaleko, pretože ide stále o tému, ktorá by sa mala rozoberať viac. Keď si človek prechádza nie práve najideálnejším obdobím a okolitý okruh ľudí mu dáva pocítiť, aký je na svete zbytočný, dokáže to na ňom zanechať stopy. Žiaľ, v prípade násilia, to môže zanechať následky na celý život.

Priznať si, že je niekto obeťou, je dnes ťažké. No autorka sa snaží o normalizáciu tejto problematiky a hovorí ku každému z tých, ktorí sa dnes na tento krok odhodlávajú. Práve to je dôvod, prečo má kniha obrovskú výpovednú hodnotu. Zasiahla i mňa, no od príbehu vôbec neočakávajte to pekné. On bol pekný len v tom, že mi veľa odovzdal, otvoril mi oči a pomohol mi pochopiť obeť i “druhú stranu mince”. Naozaj mi otvorí oči len niečo, čo je napísané tak reálne a musí ísť zákonite o ťažký a smutný príbeh?

Autorka zvládla svoj debut vynikajúco a ani sa nečudujem, že jej odštartoval knižnú kariéru. Predsa len, písať prvýkrát o niečom takom citlivom, akým je násilie, chce kvapku odvahy ale aj veľa súcitu a porozumenia. A to Lucka bezpochyby má. Svojimi riadkami vás vezme priamo na miesto deja a donúti vás všetko si to prežiť. To všetko, čo si človek nedobrovoľne pretrpí, aby sa na život pozeral z tej druhej strany a bol poznačený traumou do konca života.
Čítať viac
Aziza23
14.6.2022
Vôbec ma to neoslovilo, nijako sa ma to nedotklo. Ešte ani to znásilnenie hneď v úvode - čo je podľa mňa dosť zlé, keď ani čosi také vo mne nevyvolá nijaké pocity. Nepripadalo mi to ani trošku dramatické, vôbec som to autorke neuverila. Čítať viac
3

Knižné tipy a prostý názor jednej knihomoľky, ktorá čítaním uniká z vyčerpávajúcej reality dospeláka. IG: @girlwiththebooks

girlwiththebooks _
6.6.2022
S každou knihou, kt. od autorky prečítam posúva laťku stále vyššie. Bola som veľmi zvedavá, ako začala. Čím prvotným ohúrila.
Zvolila ťažký príbeh mladého nechcene poznačeného dievčaťa, kt. sa Vám chtiac nechtiac dostane pod kožu. Či už ste sebestačná dospelá žena, alebo mladé nevybúrené dievča.

Autorka síce vytvára fiktívne postavy, no pre mňa sa stavajú bežnými ľuďmi. Chcem ich podržať, pomôcť im a spriateliť sa s nimi. Alebo naopak, prizabiť ich za ich debilitu. Ako napr. Michala.
Zjavil sa nejaký Michal, vytiahol svoj prútik a všetko sa obrátilo naruby. Mala som chuť ho rozdrapiť a ten kameň s trápnym odkazom mu hodiť rovno do jeho dementnej tváre.
Ľuboš, náš akože mafián s jednou nohou v base bol pre mňa asi najzaujímavejšou postavou. Ako priateľ vynikal všetkými desiatimi. Ako milovník čivaviek zasa klesol na plnej čiare. No páčil sa mi. Ako jeho zanietenosť a ochranárske správanie, tak aj jeho celkový zjav.
Hl. hrdinka ako depresívna psychopatka bola po Ľubošovi hneď na druhom mieste (alebo sa s nim delila o prvé, neviem sa rozhodnúť). Veľmi sa mi páčil vývoj jej postavy. Najskôr bola tak trošku čivavka, potom sa nespoznávala, až napokon po malých krôčikoch začala objavovať svoje pravé ja. Bola to silná žena. Nevzdávala sa a bojovala aj napriek nepriazni osudu. Na vlastnej koži ucítila, aké vedia byť spomienky zákerné. No nedala sa. Žila ďalej a zvíťazila.
Za to Tomáš, no neviem. Áno, bol to muž s veľkým srdcom, no jeho farebné svetre mu uberali na podstate. Pre hl. hrdinku bol záchranou a pre mňa otravou.
Koniec ma v tom len utvrdil. Jednoducho som cítila, že to musí skončiť inak ako gýčom.

Neznámych nemiluj nie je až tak zvrátená kniha plná napätia, no na kvalite jej to neuberá. Za mňa áno. Páčila sa mi téma, aj celkový dej.

Saskovky majú v sebe niečo nevídané. Vždy, keď zatvorím poslednú stránku, cítim zvláštny pocit prázdnoty.
Čiže o desať rokov neskôr hovorím - závideniahodný debut.
Čítať viac
10
4.6.2022
Silná…
Lucka Sasková ma vo svojich knihách vždy rozdrví a zároveň ma zaplaví nádejou…

Ústrednou témou tejto knihy je znásilnenie hlavnej hrdinky. Veľmi ťažká téma… Nemusíte sa však báť, znásilnenie nie je opísané tak, aby to nezvládli aj citlivejšie povahy. Autorka ale pohľadom a prežívaním hlavnej hrdinky počas a po udalosti urobila z knihy riadnu emočnú nálož. Dokonca v noc, keď som knihu začala čítať, snívalo sa mi, že som bola na mieste hlavnej hrdinky…

Po tom, čo bola hlavná hrdinka znásilnená už nie je tou “obyčajnou” vysokoškoláčkou, nie je ani zďaleka sama sebou. Jej pocitové vnímanie je podané tak autenticky, že som všetku tu beznádej, smútok, hnev, temnotu a prázdno cítila v sebe. Inými slovami, autorka to so slovami vie, tak, aby sa dotkli celého bytia čitateľov…

Tento príbeh o drastickom osude však obsahuje aj svetlejšie momenty. Napr. hlavná hrdinka má úžasného kamaráta, ktorý sa ju snaží držať nad vodou. A to je vzácnosť…

Kniha je veľmi útla ale obsahovo je monumentálnym dielom. Ani by som nepovedala, že v roku 2012 vyšla Lucke ako debut!

Takže áno, autorka ma rozbila na kúsky, následne ma po menších kúskoch poskladala, ale stačilo niekoľko viet na záver a už som sa znovu rozložila…
Čítať viac
14
27.5.2022
“Nuž, život nás sem-tam musí aj prefackať. Nesmie byť všetko také jednoduché. Všetko zlé sa deje vždy z nejakého dôvodu. Možno to znie ako klišé, ale niečo na tom bude. A s odstupom času sa o tom čoraz väčšmi presviedčam.”

Hlavnou témou tejto knižnej jednohubky je veľmi ťažká téma - znásilnenie. Niečo, čo by nikto nemal zažiť. Ako je vôbec možné sa s podobných zážitkom vyrovnať? Niekto povie, že to chce čas. Niekto by sa snažil situáciu ignorovať a chcel zabudnúť a niekto iný by sa potreboval mnohokrát vyrozprávať, aby sa s minulosťou vedel zmieriť. Celý čas som mala pocit, že čítam príbeh kamarátky, prišla mi taká normálna a reálna, že by to kľudne mohlo byť dievča, ktoré poznám. A bolelo ma, že sa musí s takouto traumou vyrovnať, aj keď občas svojským spôsobom. A mne, rovnako ako jej, neostalo nič iné, len dúfať. Dúfať, že aj keď na túto časť svojej minulosti nikdy nezabudne, naučí sa znova milovať a nájde si svoj kúsok šťastia v živote.
Čítať viac
9
3.5.2022
Téma znásilnenia je veľmi ťažká. Len počuť o tom, či čítať o tom je náročné, nie to ešte prežiť. Hlavná hrdinka to ale zažila na vlastnej koži. A čo bolo potom? Jej život plný farby, života a priateľov zosivel. Zmenil sa. Zničil sa. A ľudia sa čudovali prečo.

Postaviť sa opäť na nohy bolo náročné. Traumatizované nebolo len jej telo, ale aj jej duša a srdce. No raz prišiel chlap, ktorý jej pomohol. Chránil ju, netlačil na ňu, miloval ju. Nevyliečila sa z toho, nikdy nezabudla a nikdy ani nezabudne. No dokáže s tým žiť?

Lucia Sasková sa pomaly, ale isto stáva mojou druhou najobľúbenejšou slovenskou autorkou. Kniha Neznámych nemiluj vyšla, ako jej debutová kniha v roku 2012. Dnes, o 10 rokov neskôr, vyšlo toto tretie nádherné vydanie a ja sa vôbec nečudujem prečo. Za 10 rokov samozrejme vidno progres na autorkinom písaní. Táto prvá ešte nie je také psycho, aké píše teraz, no aj tak ma chytila za srdce. Silný príbeh, ktorý by si mal prečítať každý z nás. Nie len ženy.
Čítať viac
15
27.2.2022
Neznámych nemiluj
Mladé dievča, vysokoškoláčka, čo sa rada zabáva s priateľmi, má najlepšie kamošky, super kamaráta, žije bezstarostný párty život, typický pre mladú babu.. Až kým sa jej v jeden deň neotočí život naruby. Po tejto udalosti stratí záujem o školu, zábavu, nič ju neteší, a desia ju nočné mory, a neustále sa k nej vracajú spomienky..
Realisticky napísaný príbeh, koniec som čakala trochu iný.
Čítať viac
9

Ak niektorí ľudia od narodenia sú donútení považovať dobrovoľné ukončenie života ako jedinú možnú slobodu, spoločnosť zlyhala! Slobodný človek nemá druhých pánov okrem seba! „Človek je tvor hľadajúci ciele. Jeho život má zmysel len vtedy, keď sa usiluje o ich dosiahnutie.“ Aristoteles „Ten kto kradne naše sny, ten nás zabíja.“ Konfucius Existuje spôsob ako oslobodiť ľudskú myseľ od utrpenia, ale niekto musí začať meniť príkazové normy ako prvý! Najväčšou chybou mysle je sebe, alebo niekomu niečo dokazovať. Nebojím sa života ani živočíchov; behom sekundy som pripravený prísť o všetko! Stal som sa pánom svojho života a svojho času; nikto mi nebude hovoriť čo mám robiť! Už nezáleží na tom koľko žijem, ale ako žijem. Naučil som sa žiť zo dňa na deň. Nemením svet, zmenou seba si vytváram nový! „Najlepší spôsob obrany je nepodobať sa tým, čo nám ubližujú.“ Marcus Aurelius „Život treba posilniť mnohými priateľstvami. Milovať a byť milovaný je najväčším šťastím existencie.“ William Blake Sloboda je jednoduchá, utrpenie dobrovoľné. Mám vysokú hodnotu, nemôžu vyhrať, už teraz prehrali! Nemajú nado mnou žiadnu moc! Nedonútia ma prísť o pokoj v duši! Strach je nástroj na ovládanie ľudí. Naučiť sa používať svoj mozog pomocou geniálnych stoických mozgov uchovaných tisíce rokov v knihách, je ta najlepšia zbraň! Voda nemusí bojovať, nájde si cestu. Šťastie je pokoj v duši. „Pocity je možné kontrolovať riadením svojich myšlienok.“ Albert Ellis „Peter polož zbraň! Akou zbraňou bojuješ, takou umieraš.“ Ježiš Kristus Dôverovať karme je cool. „Ak vás svet nenávidí, pamätajte, mňa nenávidel skôr ako vás.“ Ježíš Kristus Mozog je zbraň, ktorú nezmyselne svojimi obmedzujúcimi presvedčeniami používame proti sebe! Nikto z nás nevieme, koľko času nám ešte ostáva. PS: Čítať učebnice a knihy v českom jazyku, ktoré suplujú chýbajúcu slovenčinu je tažký hriech! Zo zásady to nekupujem ani nečítam. Čítanie je hra, nie práca. Koľko kníh si prečítal, toľko krát si človekom. Film sfilmovanej knihy "tajomstvo" od Rhonda Byrne, spôsobil v mojom živote zmenu...

Tomáš Mičenec
22.1.2022
Znásilnenie a bolesť.
Opäť príbeh od mohej obľúbenej autorky, ktorý bol až strašidelne, detailne opísaný. Táto autorka ma vtiahla do deja tak, že som mal znova pocit, že príbeh sa skutočne stal. Pri čítaní som mal zimomriavky; túžil som jej pomôcť. Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Zvoliť si pochybnosti ako životnú filozofiu je rovnaké, ako keby sme si zvolili nehybnosť za dopravný prostriedok.“

Plavba s tigrom - Yann Martel
Plavba s tigrom
Yann Martel