Knihy
E-knihy

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Milujem romány akéhokoľvek druhu, no vždy sa začítam hlavne do YOLI kníh ❤️

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Milujem romány akéhokoľvek druhu, no vždy sa začítam hlavne do YOLI kníh ❤️

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

4
4

Janka M. napísala recenziu

15.09.2020 17:42

Vymyslela som si ťa je úžasný román plný lásky, snívania a skutočnosti. Hlavnou hrdinkou je stredoškoláčka Alex, ktorá trpí schizofréniou. Má problém rozoznávať skutočnosť a halucinácie. Do Alex som sa úplne vžila a páčilo sa mi jej fantazírovanie. Často si veci domýšľala aj spolu s osobami a už len preto sa táto kniha zaraďuje k veľmi zaujímavým, ktoré som kedy čítala. Napriek neľahkému životnému osudu sa vydáva na vysokú školu a najradšej zo všetkého má fotenie, magickú guľu a svoju mladšiu sestru Charlie. Ďalšími postavami, ktoré ovplyvňujú Alexin život sú Tucker a Miles, s ktorým sa do seba zaľúbia, no Alex sa obáva, že nieje skutočný. Kým som sa dostala do príbehu, prešlo niekoľko pár strán, no stred bol úplne úžasný. Okrem zaujímavej témy, sa tu často riešili teenagerské problémy a momenty ako noví priatelia, šikana, večierky, láska, slasti aj nebezpečné strasti života. Na knihe sa mi najviac páčil koniec. Dôvod? Bolo v ňom vysvetlené úplne všetko, čo som počas čítania považovala za skutočnosť. Rozhodne knižku odporúčam, aj pri hodnotení 4/5. Myslím, že ak od nej budete očakávať veľa, nesklame vás.

Čítaj viac

4
4

Janka M. napísala recenziu

08.09.2020 20:21

Knihu som čítala vrámci môjho menšieho re-readingu, aby som si oprášila príbeh a napísala aj plnohodnotnú recenziu. Na začiatok musím povedať, že predtým som to čítala určite viac než 5 rokov dozadu, takže tentoraz to už nebola moja šálka kávy... Myslím, že túto knihu by som do young adult sekcie nezaradila, skôr by to mohol byť taký román pre mladších. Ale je to naozaj pekná a oddychová kniha od slovenskej spisovateľky. Hlavnou postavou je 15-ročná Bibiána, ktorá úplnou náhodou spoznala Andreja. Celý dej sa točí okolo ich priateľstva, prvej lásky, novej strednej školy, rodiny a voľnom čase. Andrej je poslanov syn, takže aj napriek flákačskému typu má všetko vybavené otcom a Bibiána je normálne dievča z bežnej rodiny. Rodičia jej zakazujú chodiť s Andrejom, kvôli rôznym okolnostiam - jeho sestra fetuje, on zas fajčí a neučí sa,... Sú tu rozoberané také bežné problémy zo života. Myslím, že mladší knihu určite ocenia a bude ich baviť, ale typická yolivka to určite nieje, lebo od nej by som čakala úplne iný román.

Čítaj viac

4
Janka

Janka M. prečítala knihu

06.09.2020 16:04

4
4

Janka M. napísala recenziu

06.09.2020 15:36

Denník Anny Frankovej nejak špeciálne predstavovať netreba. Je to azda najznámejší denník sveta a preto verím, že sa k jeho čítaniu dostala drvivá väčšina ľudí. Anna, celým menom Annalies Marie Franková si zaznamenávala denník od 12.júna 1942 do 1.augusta 1944, čiže v čase keď sa s rodinou, blízkymi a ostatnými ľudmi schovávali v Amsterdame, v sklade v budove na ulici Prisengracht č. 263. Dôvodom bolo, že po roku 1940 tu začali platiť rasové zákony a Anna s rodinou, ako židia, nemali najľahšie obdobie. Okrem rôznych zákazov, čo kedy mali a nemohli, museli žiť v tomto sklade v utajení a tak isto aj v izolácii s vonkajším svetom, aby sa náhodou neprezradili. Anna tu tak zachytila celý čas svojho skrývania, rôzne témy, štúdium, lásku k Petrovi, povinnosti, situáciu v súvislosti s vojnou v Nemecku, Holandsku, Anglicku,...a mnoho ďalších tém, ktoré sa možno písali ľahko no pri čítaní sa človek cíti rôzne. Sú to najdôležitejšie svedectvá holokaustu, ktoré sa diali. Posledný zápisok Anny bol 3 dni pred tým (1.augusta 1994), ako ich všetkých jednotky SS odviedli do koncentračného tábora. Tam každého postretol iný osud - niekto sa zachránil, iný umrel na hlad a Anna so sestrou Margot skonali na týfus v marci 1945.
Moje pocity sú po prečítaní ozaj rôzne. Anna bola naozaj na svoj vek veľmi inteligentná a vyjadrovala sa odborne, však sa aj túžila stať spisovateľkou. Mala toľko plánov, čo chcela po vojne stihnúť, ale bohužial ostali len tu, na papieri Je mi ľúto časov a života, ktorý postretol nielen ju, ale aj všetkých židov. Kniha plná svedectiev a informácií, ktoré sa už nikdy zo žiadnych zdrojov nedozvieme, je plná emócií a strachu z neznámeho života. Prosím, prečítajte si tento denník... Síce je to dávna história, ktorá bola a dúfam, že už nikdy nebude, ale o to je to vzácnejšie.

Čítaj viac

4
Janka

Janka M. prečítala knihu

06.09.2020 15:36

4
Janka

Janka M. prečítala knihu

01.09.2020 19:24

4
4

Janka M. napísala recenziu

01.09.2020 19:23

Vojna, epidémia, strach z neznámeho a samota. Asi týmito slovami by sa príbeh Zoye dal opísať najpresnejšie. Kniha popisuje putovanie mladého dievčaťa mestom a hľadanie bezpečného útočiska, po vypuknutí vojny. Počas cesty spozná Simona a jeho sestru Emily. Kniha ma dejom preniesla do minulosti. Napriek tomu, že samotná téma mi nesadla, príbeh sa čítal celkom ľahko a bavil ma. Mám rada knihy tejto spisovateľky a veľmi oceňujem, že v nich používa ja-rozprávanie, čiže z pohľadu hlavnej postavy. V tejto knihe to bolo podané ozaj dokonalo a boli tu zachytené všetky Zoeyine emócie, problémy a pocity čo sa jej odohrávali v hlave. Myslím, že druhýkrát by som si o takejto téme už prečítať nechcela, no je to kniha ktorá nesklame. Určite moje očakávania splnila a som rada, že som sa vďaka nej zas dozvedela niečo nové. Že niekedy sa človek proste musí adaptovať a naučiť sa žiť aj v iných než dokonalých podmienkach a v slobode. Teraz tú slobodu už drvivá väčšina z nás chvalabohu má, ale niekde to tak ešte stále nieje. A to stále hovoríme len o základných ľudských právach.

Čítaj viac

4
Janka

Janka M. prečítala knihu

30.08.2020 19:05

4
4

Janka M. napísala recenziu

30.08.2020 09:14

Anotácia knihy ma veľmi zaujala a tak som si knihu chcela veľmi prečítať. Obsahom by som ju asi prirovnala ku knihe jej podobnej - Inak normálni. Dej je zasadený do nemocničného prostredia, dvoch chorých hlavných hrdinov - Stella a Will, bojujúci s ochorením pľúc. Nemôžu sa stretávať na bližšie ako 2 metre, a musia nosiť rúško a rukavice. Celý dej sa točí okolo nich, choroby, liekov, cvikov, ich programu, aj okolo Stellinho najlepšieho kamaráta Poe. Samotný odstup nieje až taký problém, až pokiaľ sa do seba Stella a Will nezamilujú. Dojemný príbeh, ktorý každému otvorí oči a prinúti ho sa zamyslieť nad životom, upraví hodnoty a vďaka nemu zistíte, aké šťastie zdraví ľudia majú. Kniha je z tých smutnejších, pri ktorej možno vyroníte slzy, no donúti vás príbeh lásky dočítať až do konca.
Určite sa ešte chystám pozerať aj film :)

Čítaj viac

4
4

Janka M. napísala recenziu

28.08.2020 21:26

Knihu som sa chystala prečítať už dávnejšie, no ešte predtým som videla film a tieto 2 veci sa vôbec nedajú porovnať. Kniha si ma hneď získala, stále sa v nej niečo dialo, čo udržiavalo moju pozornosť. Koniec bol úplne iný ako vo filme, a to sa mi páčilo viacej. Pri Greenovkách mám vždy pocit, že ani nečítam, len oddychujem, pretože knihu som zhltla za 2 dni. Veľmi dobre napísaná, napínavá a zaujímavý obsah + stredoškolské prostredie ktoré mi je najbližšie. Napriek dobrému pocitu z knihy, dávam 4 hviezdičky za pár nudných a premňa zbytočným úsekov. :)

Čítaj viac

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia