Neznámych nemiluj - Lucia Sasková, Slovenský spisovateľ, 2022

12,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Neznámych nemiluj

Lucia Sasková, jedna z najobľúbenejších súčasných slovenských spisovateliek, má na svojom konte už desať románov. Debutovala v roku 2012 pútavým príbehom mladého dievčaťa, ktoré... Čítať viac

4,5 98 hodnotení
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ, 2022
184 strán
3-4 hodiny čítania

Lucia Sasková, jedna z najobľúbenejších súčasných slovenských spisovateliek, má na svojom konte už desať románov. Debutovala v roku 2012 pútavým príbehom mladého dievčaťa, ktoré sa vlastnými silami vyrovnáva s traumatickým zážitkom.... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

12,90 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 11 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (2)
Neznámych nemiluj - Lucia Sasková, Slovenský spisovateľ, 2017
Brožovaná väzba
Slovenčina, 2017
Vypredané

Neznámych nemiluj - Lucia Sasková, Slovenský spisovateľ, 2012
Brožovaná väzba
Slovenčina, 2012
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Rok v kolotoči F1 - Guenther Steiner, Ikar, 2024

Viac o knihe

Lucia Sasková, jedna z najobľúbenejších súčasných slovenských spisovateliek, má na svojom konte už desať románov. Debutovala v roku 2012 pútavým príbehom mladého dievčaťa, ktoré sa vlastnými silami vyrovnáva s traumatickým zážitkom. Kniha vzbudila veľký záujem čitateľov, a tak o desať rokov neskôr vychádza už v treťom vydaní.

Hlavná hrdinka žila bezstarostným životom pekného mladého dievčaťa, vysokoškolskej študentky, ktorá nemala núdzu o priateľov ani nápadníkov. Až do toho osudného dňa, keď ju jedna presne mierená rana a to, čo po nej nasledovalo, nezrazili na kolená. Kolotoč každodenných povinností sa krútil ďalej, ale ona už nežila, iba prežívala. Zo dňa na deň sa jej zmenili sny, hodnoty, priority, zmenili sa ľudia v jej okolí, ubudlo priateľov. Rany na tele časom zmizli bez stopy, no tie na duši sa nie a nie zahojiť...

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Počet strán
184
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
254 g
ISBN
9788022023757
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1456603
Vydanie
3
Štýl
dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

98 hodnotení

57
19
8
1
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Jaro
Neoverený nákup
17.3.2024
Skvelý názov, skvelé čítanie
Pútavý príbeh všedného dievčaťa a jej bojom s démonmi. Hlavná téma knihy bude aktúalna ešte dlho, pretože sa o tom všetkom málo hovorí a bagatelizuje. Štýlom písania sa to dalo prečítať na jednu šupu bez kvapky nudy. Som síce mimo vekovej kategórie aktérov, no ľahko sa atmosféry dostávalo nekomplikovaným vyjadrovaním a prehľadnosťou deja. Ďakujem. Čítať viac
26.4.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Tenučká kniha, ktorá ukrýva tak silný príbeh. Začiatok som hneď predýchavala. Chcela som niekoho nakopať, zabiť a zároveň aj všetkých poslať kade ľahšie, že kvôli zábave nevedeli čo sa v inej miestnosti dialo. Bolo mi z toho zle, cítila som hnev a odpor. Veľa emócii.

Znásilnenie je pre ženu najhoršie, čo sa jej môže stať a to nehovorím, ako sa to podpíše na jej psychike. Nevieme sa do toho vcítiť keď sme to na vlastnej koži nezažili. Musí sa preniesť nad všetkým, čo sa stalo a vyhľadať pomoc. Naučiť sa opäť dôverovať opačnému pohlaviu. Nie každá žena je silná.

Hlavná postava má najlepšieho kamoša, ktorý jej veľmi pomohol byť nad vecou a to si treba vážiť.

Aj keď kniha nemá happy end, dá Vám toho veľa a nesklame Vás. Emočne Vás dostane na kolená.

Toto je debutová kniha od Lucky a ak si prečítate túto knihu, siahnete aj po iných jej knihách a verte, že neoľutujete.

Moja zbierka sa pomaličky plní a už sa teším na staronové prebaly kníh série Zlatokopky. Prvý diel je už vonku a o chvíľku bude aj druhý diel a hneď za tým aj tretí. Som rada, že som sa na besede dozvedela o tom, že tento rok budú nové prebaly tejto série. Ako sa povie: na dobré sa čaká a potom si všetky môžem prečítať.
Čítať viac
10
Hlad - Jozef Karika, 2021
Práve čítam
Hlad

Som Veronika. Od mala milujem knihy, no istý čas, asi štyri roky som nechytila knihu ani do ruky. Viem, hanba mi. Boli na to rôzne dôvody, no opäť som našla motiváciu v živote a vrátila som sa ku knihám. Minuloročný challenge nekúpiť si ani jednu knihu, lebo doma mám asi 500 neprečítaných kníh, som úspešne zvládla a začala som čítať tie. Škoda, že nie všetky sú na Martinuse (veľmi veľa ich je veľmi starých) a nemôžem si ich dať do virtuálnej martinusáckej knižnice. Tento rok som si dala okrem knižnej výzvy aj challenge, za mesiac si kúpiť len jednu knihu. Ale dostať ako darček ich môžem aj sto. :D Plus mám vášeň pre varenie, pečenie a kreovanie čohokoľvek. Výletov nevynímajúc. A na opustený ostrov by som si zobrala ešte knihu Biely Bim, čierne ucho (Gavriil Trojepoľskij). :)

Veronika Znamenáková
Overený zákazník
4.2.2023
Silná kniha so silným príbehom.
Mali by si ju prečítať všetci, bez ohľadu na pohlavie.
Bolo v nej veľa bolesti, ale boli aj svetlé momenty.
Najdôležitejšia časť je uvedomenie si, čo sa stalo a boj o zabudnutie, aj keď to niekde vo vnútri stále bude.
Naozaj silná kniha.
Čítať viac
11.10.2022
Plná emócií
Táto knižôčka je svojim počtom strán taká jednohubka, už svojou témou tak ľahko stráviteľná nie je. Hneď v úvode som vpadla do diania, ktoré mi vlepilo pomyselnú facku. Šok, zhrozenie, odpor, strach, vzdor, znechutenie a hnev sa vo mne miešali nekontrolovateľným tempom. Ozaj veľké množstvo emócií a zároveň bezmocnosť zmeniť to, čo sa mi pred očami odohrávalo. Drsne a bez okolkov nám autorka vylíčila udalosť, ktorá je stále považovaná u množstva ľudí za niečo, čo ani nestojí za reč, no daná obeť si zaručene myslí niečo úplne iné. O tom som sa presvedčila aj v tomto príbehu, vďaka ktorému som nahliadla do hlavy a duše mladej ženy, ktorej sa život rozdelil na ten pred a po strašidelnej udalosti, ktorou si prešla.
.
Kniha je písaná pomerne stroho a úsečne, čo by mi v inom prípade možno aj vadilo, ale tu ma práve tento štýl veľmi bavil.
Nezvyčajným faktom tohto dielka je, že hlavná hrdinka nemá meno. Ja som sa nad tým pozastavila až takmer po dočítaní knihy. Veľmi nevšedný a o to zaujímavejší ťah autorky.
.
Všetky postavy zapadajú do dnešného uponáhľaného moderného sveta, v ktorom si hľadáme svoje miesto. Nenechajme sa oň nikým obrať. Nedôverujme každému a neodsudzujme, čo nepoznáme. Vo svete je množstvo zla, ktoré neovplyvníme, no každý jedinec vie svojim dobrom prispieť k lepšej budúcnosti.
Čítať viac
22.9.2022
Prekvapenie
Túto knihu som našla v Martinuse vo výpredaji za 3€.Hoci ma zaujala prvá stránka, aj písanie autorky, no mala som voči nej trošku pochybnosti keďže bola vo výpredaji a tak som sa obávala že ma niekde v polovici prestane baviť. Opak bol však pravdou.

Za 3 dni som ju žiaľ prečítala.
Neskutočne ma bavila od začiatku až do konca som hltala každú vetu a čítala ďalej a ďalej až som prišla na koniec.

Ďakujem autorke za takú skvelú tvorbu, určite si od nej prečítam ešte pár kníh.
Čítať viac
15

21 yo | bookstagram: @jankina.kniznicka ♡ | books: 2020: 58 | 2021: 80 | 2022: 47 | 2023: 22 | 2024:

Jankina knižnička
Overený nákup
13.9.2022
Silný debut, ktorý vás nenechá bez emócií
Prečítať si niečo, čo má za sebou už desať rokov bola dobrá voľba. Potvrdilo sa mi to pri tomto debute, ktorý vyšiel v reedícii s novou obálkou. Príbeh ani náhodou po rokoch nestráca na kvalite a stále má čo odovzdať.

Na pohľad tenká kniha, no keď sa do nej ponoríte, zistíte, že ide o hlboký príbeh, na ktorý nenarazíte na každom rohu. Tak je to aj v prípade hlavnej hrdinky, ktorá sa po traumatických zážitkoch snaží dostať do normálneho života. No vyrovnať sa s niektorými udalosťami chce čas a keď už ani čas nepomáha, trauma ovplyvňuje našu budúcnosť. Hlavná postava sa mi dostala pod kožu a všetko som si prechádzala s ňou, mala som nádej, no boli momenty, keď som o ňu prichádzala. Autorkin debut mi ukázal odvrátenú tvár niektorých ľudí. Po hlavnú myšlienku nemusíme chodiť ďaleko, pretože ide stále o tému, ktorá by sa mala rozoberať viac. Keď si človek prechádza nie práve najideálnejším obdobím a okolitý okruh ľudí mu dáva pocítiť, aký je na svete zbytočný, dokáže to na ňom zanechať stopy. Žiaľ, v prípade násilia, to môže zanechať následky na celý život.

Priznať si, že je niekto obeťou, je dnes ťažké. No autorka sa snaží o normalizáciu tejto problematiky a hovorí ku každému z tých, ktorí sa dnes na tento krok odhodlávajú. Práve to je dôvod, prečo má kniha obrovskú výpovednú hodnotu. Zasiahla i mňa, no od príbehu vôbec neočakávajte to pekné. On bol pekný len v tom, že mi veľa odovzdal, otvoril mi oči a pomohol mi pochopiť obeť i “druhú stranu mince”. Naozaj mi otvorí oči len niečo, čo je napísané tak reálne a musí ísť zákonite o ťažký a smutný príbeh?

Autorka zvládla svoj debut vynikajúco a ani sa nečudujem, že jej odštartoval knižnú kariéru. Predsa len, písať prvýkrát o niečom takom citlivom, akým je násilie, chce kvapku odvahy ale aj veľa súcitu a porozumenia. A to Lucka bezpochyby má. Svojimi riadkami vás vezme priamo na miesto deja a donúti vás všetko si to prežiť. To všetko, čo si človek nedobrovoľne pretrpí, aby sa na život pozeral z tej druhej strany a bol poznačený traumou do konca života.
Čítať viac
Aziza23
Neoverený nákup
14.6.2022
Vôbec ma to neoslovilo, nijako sa ma to nedotklo. Ešte ani to znásilnenie hneď v úvode - čo je podľa mňa dosť zlé, keď ani čosi také vo mne nevyvolá nijaké pocity. Nepripadalo mi to ani trošku dramatické, vôbec som to autorke neuverila. Čítať viac
4

Knižné tipy a prostý názor jednej knihomoľky, ktorá čítaním uniká z vyčerpávajúcej reality dospeláka. IG: @girlwiththebooks

girlwiththebooks _
Overený zákazník
6.6.2022
S každou knihou, kt. od autorky prečítam posúva laťku stále vyššie. Bola som veľmi zvedavá, ako začala. Čím prvotným ohúrila.
Zvolila ťažký príbeh mladého nechcene poznačeného dievčaťa, kt. sa Vám chtiac nechtiac dostane pod kožu. Či už ste sebestačná dospelá žena, alebo mladé nevybúrené dievča.

Autorka síce vytvára fiktívne postavy, no pre mňa sa stavajú bežnými ľuďmi. Chcem ich podržať, pomôcť im a spriateliť sa s nimi. Alebo naopak, prizabiť ich za ich debilitu. Ako napr. Michala.
Zjavil sa nejaký Michal, vytiahol svoj prútik a všetko sa obrátilo naruby. Mala som chuť ho rozdrapiť a ten kameň s trápnym odkazom mu hodiť rovno do jeho dementnej tváre.
Ľuboš, náš akože mafián s jednou nohou v base bol pre mňa asi najzaujímavejšou postavou. Ako priateľ vynikal všetkými desiatimi. Ako milovník čivaviek zasa klesol na plnej čiare. No páčil sa mi. Ako jeho zanietenosť a ochranárske správanie, tak aj jeho celkový zjav.
Hl. hrdinka ako depresívna psychopatka bola po Ľubošovi hneď na druhom mieste (alebo sa s nim delila o prvé, neviem sa rozhodnúť). Veľmi sa mi páčil vývoj jej postavy. Najskôr bola tak trošku čivavka, potom sa nespoznávala, až napokon po malých krôčikoch začala objavovať svoje pravé ja. Bola to silná žena. Nevzdávala sa a bojovala aj napriek nepriazni osudu. Na vlastnej koži ucítila, aké vedia byť spomienky zákerné. No nedala sa. Žila ďalej a zvíťazila.
Za to Tomáš, no neviem. Áno, bol to muž s veľkým srdcom, no jeho farebné svetre mu uberali na podstate. Pre hl. hrdinku bol záchranou a pre mňa otravou.
Koniec ma v tom len utvrdil. Jednoducho som cítila, že to musí skončiť inak ako gýčom.

Neznámych nemiluj nie je až tak zvrátená kniha plná napätia, no na kvalite jej to neuberá. Za mňa áno. Páčila sa mi téma, aj celkový dej.

Saskovky majú v sebe niečo nevídané. Vždy, keď zatvorím poslednú stránku, cítim zvláštny pocit prázdnoty.
Čiže o desať rokov neskôr hovorím - závideniahodný debut.
Čítať viac
20
Overený zákazník
4.6.2022
Silná…
Lucka Sasková ma vo svojich knihách vždy rozdrví a zároveň ma zaplaví nádejou…

Ústrednou témou tejto knihy je znásilnenie hlavnej hrdinky. Veľmi ťažká téma… Nemusíte sa však báť, znásilnenie nie je opísané tak, aby to nezvládli aj citlivejšie povahy. Autorka ale pohľadom a prežívaním hlavnej hrdinky počas a po udalosti urobila z knihy riadnu emočnú nálož. Dokonca v noc, keď som knihu začala čítať, snívalo sa mi, že som bola na mieste hlavnej hrdinky…

Po tom, čo bola hlavná hrdinka znásilnená už nie je tou “obyčajnou” vysokoškoláčkou, nie je ani zďaleka sama sebou. Jej pocitové vnímanie je podané tak autenticky, že som všetku tu beznádej, smútok, hnev, temnotu a prázdno cítila v sebe. Inými slovami, autorka to so slovami vie, tak, aby sa dotkli celého bytia čitateľov…

Tento príbeh o drastickom osude však obsahuje aj svetlejšie momenty. Napr. hlavná hrdinka má úžasného kamaráta, ktorý sa ju snaží držať nad vodou. A to je vzácnosť…

Kniha je veľmi útla ale obsahovo je monumentálnym dielom. Ani by som nepovedala, že v roku 2012 vyšla Lucke ako debut!

Takže áno, autorka ma rozbila na kúsky, následne ma po menších kúskoch poskladala, ale stačilo niekoľko viet na záver a už som sa znovu rozložila…
Čítať viac

Lucia Sasková

Čítať viac

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ

Čítať viac

„Šťastie nie je burlivé ani hlučné ako rozkoš či radosť. Je tiché, pokojné, krehké, je to vnútorný pocit uspokojenia, ktorý sa začína vo chvíli, keď človek začne milovať sám seba.“

Japonský milenec - Isabel Allende, 2018
Japonský milenec
Isabel Allende