O tele duše - Ľudmila Ulická

13,95 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

O tele duše

Existuje hranica medzi životom a smrťou? Je smrť hranicou života? O tele vieme viac ako o duši. Nikto predsa nenakreslí atlas duše. Občas sa však podarí zachytiť akýsi hraničný... Čítať viac

Vydavateľstvo
Slovart, 2022
152 strán
2 hodiny čítania

Existuje hranica medzi životom a smrťou? Je smrť hranicou života? O tele vieme viac ako o duši. Nikto predsa nenakreslí atlas duše. Občas sa však podarí zachytiť akýsi hraničný priestor medzi nimi. A práve tam cítiť jemné vibrácie, sotva badateľné... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

13,95 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Existuje hranica medzi životom a smrťou? Je smrť hranicou života? O tele vieme viac ako o duši. Nikto predsa nenakreslí atlas duše. Občas sa však podarí zachytiť akýsi hraničný priestor medzi nimi. A práve tam cítiť jemné vibrácie, sotva badateľné detaily, o ktorých sa takmer nedá hovoriť naším obmedzeným jazykom. No čím dlhšie človek žije, tým silnejšie ho ten priestor priťahuje. Ľudmila Ulická vo svojej najnovšej knihe O tele duše skúma telo aj dušu svojich hrdinov a opisuje ich v zlomových okamihoch života, keď telesné nemožno oddeliť od duševného.

Vypočujte si zvukovú ukážku:
Čítať viac
Počet strán
152
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
332 g
ISBN
9788055645490
Rok vydania
2022
Edícia
MM
Naše katalógové číslo
1319877
Štýl
psychologický, filozofický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Rusko
Vydavateľstvo
Slovart
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

11 hodnotení

10
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

12

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený zákazník
18.9.2022
Moje prvé stretnutie s Ľudmilou Ulickou dopadlo na jednotku s hviezdičkou.

Jej štýl písania ! Píše s
ľahkosťou, plynule, citlivo vyberá každé slovo. Môže sa zdať, že sú to obyčajne poskladané vety, avšak spolu vytvárajú harmonický celok, ktorý v čitateľovi zanechá dokonalý pôžitok z čítania.
Veľmi sympatické mi bolo, že autorka nedáva čitateľovi nič viac nič menej, píše veci aké skutočne sú. Niekedy sú kruté inokedy radostné, smutné, potom s dávkou nádeje, no stále cítiť láskavosť a úctu k životu. Možno môže vyznieť tvrdo a depresívne, ale aj o tom je život. Ulická vám ako na podnose dáva realitu života. So všetkým, čo k tomu patrí. Niekedy sa nedá nič robiť, taký je osud. A v našich životoch sa všeličo stáva, niekedy je to aj pre nás obrovské prekvapenie. Ja som sa naozaj pri čítaní veľmi rada stala súčasťou jej myšlienok a vnímania. Zaujímavé a obohacujúce čítanie. Pri čítaní som sa cítila, akoby sme spolu s autorkou sedeli pri čaji a ja som mala možnosť počúvať príbehy a postrehy o ľuďoch a ich životoch, ktoré autorka počula. Vedela som, že pani Ulická je uznávaná a chválená. A teraz môžem povedať, že naozaj má byť prečo. Jej poviedky sa čítajú jedným dychom. Či má poviedka dvadsať strán alebo jednu, dá vám všetko, čo potrebujete vedieť.
Čítať viac
25

prial by som si viac paperbackov od slovenských vydavateľstiev :)

Pavol Jendruš
Overený zákazník
12.5.2022
Manifest kolobehu života
Za hranicami tela nachádzame v sérií minipríbehov spektrum duší pri ich telesnej neodvrátiteľnej pominuteľnosti.
Výborné. Ulická je naozaj Pani.
.
Ak by som mal opomenúť nejaké (zdanlivé) negatívum, tak len na margo toho, voči čomu máme mnohí často výhrady pri výbere knihy, že poviedky radšej nie.
Stalo sa mi, že som pri niekoľkých vzorkách teloduší obracal strany spredu dozadu a naopak, že ešte nie, ešte nekonči prosím.
No napokon som práve v tom pocítil celistvosť knihy, pretože jej krátkosti naozaj zafungovali ako emočné koncentráty s priestorom na zamyslenie.
.
Najviac sa mi páčila posledná časť knihy "Šesťkrát sedem", ktorá bola v rámci témy ako stroboskopický preplesk.
Určite okúsim ďalšie Ulickej romány.
Čítať viac
5
27.3.2022
Dokonalé dielo, ktoré jednoznačne zaraďujem medzi najlepšie knihy tohto roka. Autorka tému smrti (ale aj konca ako takého), ktorá je skľučujúca pre mnohých, vykreslila v najrôznejších podobách a ľudských osudoch. Môže prísť náhle a nečakane, niekedy je koncom všetkého, inokedy po nej nasleduje niečo nové. Jednoznačne však človeka zmení. Poviedky vo mne zanechali často neopísateľné pocity, to, čo dokázala vo mne vyvolať v podstate na pár stranách je myslím si jednoznačným znakom jej spisovateľského majstrovstva. Najmä pri poviedke Aqua Allegoria som aj ústa zabudla zatvoriť... Čítať viac
10

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
11.3.2022
Tak toto bol jeden výbuch emócii. Moja prvá kniha od autorky Ľudmily Ulickej a musím povedať, že nie posledná. Idem hneď dohnať staré hriechy a skúpiť čo sa dá a prečítať všetko, ideálne hneď. V tejto útlej knižke vládne tematika smrti. Kniha nás prevádza chorobami, rakovinou, ale aj obyčajným pádom, po ktorom už nepríde postavenie na nohy. Pocitmi ľudí, ktorí ostávajú, či sú plné smútku, rozpakov alebo prázdna. Kniha je rozdelená na tri tematické celky: Priateľky, O tele duše a Šesťkrát sedem. Hneď prvá poviedka v Priateľkách sa mi zaryla do povedomia najviac. Bola som trochu prekvapená, že autorka Ľudmila Ulická (76 r, keď vznikla táto kniha) sa nebráni príbehom s LGBTQ postavami a napísala o nich tak príjemne a tak uveriteľne, že som zostala sama v šoku. Ľudskosťou nasiaknutá prvá časť prejde do časti O tele duše, kde sa vyskytuje istá magickosť. Reálne opisy prechádzajú v nadprirodzeno, ľahúčko-ľahko, že si to pomaly ani nevšimnete. No a pasáž Šesťkrát sedem sa mi páčila najviac. Šesťkrát sedem rôznych tém- koncov sveta, koncov človeka, narodení, chorôb, párov dvojčiat, rodín. Vždy sedem krátkych príbehov, v ktorých sa stihne povedať všetko dôležité.

No a naučila som sa ako sa vždy končí svet a je úplne jedno či prvýkrát alebo siedmy, či stýkrát: “To bol koniec ľudského sveta, no nik sa o ňom nedozvedel. Všetci zomreli.”
Čítať viac
30
18.2.2022
O tele duše je zbierka poviedok, ktorú autorka rozdelila tematicky na tri časti: Priateľky, O tele duše a Šesťkrát sedem.
Prvá časť - Priateľky u mňa zarezonovala asi najviac. Takmer všetky poviedky tejto časti pojednávajú hlavne o smrti a ceste, ktorá k nej vedie. Drak a Fénix, bola úvodnou poviedkou a hlavné hrdinky Zarifa (ktorú som zaryto čítala ako Zafira) a Musia mi boli obzvlášť sympatické.
Prvá časť bola plná človečiny, paradoxov a nevšedných koncov.
Druhá časť sa obsahovo trochu líšila od prvej, aj keď smrť je tematicky stále stredobodom, ale tu sú poviedky trochu magickejšie a autorka občas zabŕdne i do nadprirodzena (Aqua Allegoria, Človek v horskej krajine či Autopsia).
Záverečná časť Šesťkrát sedem je súborom mini tematických poviedok. Niektoré z nich sú veľmi vydarené a je obdivuhodné koľko dokázala autorka vyjadriť na tak malom priestore a s takým obmedzeným počtom slov.
Celkovo je to veľmi vydarená zbierka a je vidno, že Ľudmila Ulická má už čo-to odžité a pozná ľudskú dušu skrz-naskrz, čo sa odzrkadľuje aj v jej poviedkach. Toto bolo moje prvé stretnutie s touto autorkou, určite však nie posledné!
Čítať viac

Čítať viac

„Jeden válečník. Jedna mysl. Jedno poslání.“

Cestou vlka - David Gemmell
Cestou vlka
David Gemmell