Mrcha

Nevyspytateľná a nezastaviteľná

Gabrielle Bernátová

mladá spisovateľka (1991) pochádzajúca z Trnavy, s triezvym pohľadom na svet sa necharakterizuje klasickými ženskými románmi, aj keď svoju tvorbu zasvätila práve ženskému publiku. Nevenuje sa presladenej literatúre, z jej kníh cítiť prvky drsných praktík podsvetia a problémy rodinných klanov....

Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
5-6 hodín čítania
Vydavateľstvo
Gabrielle Bernátová, 2021
1. diel série
Soranovci

Dokážete sa prebrať s vedomím, že všetko to, za čo ste bojovali, je zrazu preč? Byť silnou osobnosťou znamená vedieť sa vyrovnať s problémami rýchlejšie ako iní ľudia. Musíte sa naučiť spracovávať informácie v tempe, ktoré...

Čítaj viac

Dokážete sa prebrať s vedomím, že všetko to, za čo ste bojovali, je zrazu preč? Byť silnou osobnosťou znamená vedieť sa vyrovnať s problémami rýchlejšie ako iní ľudia. Musíte sa naučiť spracovávať informácie v tempe, ktoré...

Čítaj viac

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Dokážete sa prebrať s vedomím, že všetko to, za čo ste bojovali, je zrazu preč? Byť silnou osobnosťou znamená vedieť sa vyrovnať s problémami rýchlejšie ako iní ľudia. Musíte sa naučiť spracovávať informácie v tempe, ktoré nie je pre vás prirodzené. Ale čo v skutočnosti znamená byť silný? Máte mať okolo seba nepreniknuteľný múr, za ktorým sa čo skrýva?

Silní ľudia nemôžu plakať, nemôžu sa zrútiť a ovládajú svoj narastajúci hnev. To je definícia niekoho, kto zatratil samého seba, a nie je ovládaný citmi. Ale tí druhí, tiež silní, sú v istých ohľadoch nadmieru zraniteľní. Ak chcete takého človeka zničiť, stačí mu zraniť to najcennejšie... SRDCE. A keď sa to stane, musíte rátať s odvetou.

Lea Soranová je žena mnohých tvárí. Je to silná, cynická a veľmi arogantná žena, ktorá si vie urobiť poriadky s každým, kto si dovolí odporovať jej podvihnutému obočiu. Ale je to skutočne tak? Kým a čím sa manželka známeho mafiánskeho bossa stala počas obdobia, kedy bol jej manžel vo väzení? Je to len maska chrániaca ju pred svetom, ktorý jej tak ublížil alebo pred manželom, s ktorým sa musí rozviesť? Všetko sa zdá byť stratené do momentu, kým sa Lei pripletie do cesty neznáme dievča a začne podnikať kroky k tomu, aby sa už Viktórie nikto nechytil.

Nanešťastie, nikto z klanu Soranovcov v skutočnosti nevie, aké sú jej plány, a tak sa okrem nej dostáva do nepekných situácií aj celý jej klan na čele s manželom. Kam až je Lea ochotná zájsť, len aby dokonala svoj starostlivo vypracovaný plán? Dokáže Lev Soran odhaliť pravé pohnútky svojej manželky a zachrániť ich rúcajúce sa manželstvo? Podľahne Lea emóciám a manželovmu naliehaniu alebo im ukáže, čoho všetkého je schopná pri ochrane svojich blízkych, a o čo sa v skutočnosti pokúša?
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
3825-6 hodín čítania
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1123225
Jazyk
slovenčina
1. diel série
Soranovci
Vydavateľstvo
Gabrielle Bernátová
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,5 / 5

11 hodnotení

7
2
2
0
0

Milankoob
pred štyrmi dňami
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Nemal som skoro žiadne očakávania. Ako skoro všetko, čo sa rozhodnem čítať, tak aj Mrcha bola výstrel do tmy. Ľutujem toho, že som si ju prečítal? Absolútne nie.

Už od začiatku autorka vhodila čitateľa do akcie. Ani som sa nenazdal a 50 strán za mnou. 

Hneď spoznávame dve postavy. Sladkú Viktóriu a bezcitnú mrchu Leu Soranovú. 

Lea Soranová nepadne každému, to vám poviem dopredu. Za jej charakterom sa ukrýva kopa premýšľania nad tým, prečo je taká, aká je. No myslím, že Lea je hlavná hrdinka, ako sa patrí. Má svoje chyby, prednosti a nie je dokonalá. Svoju bolesť skrýva za fasádu chladnokrvnej mrchy.

A teraz idem bláboliť o sto šesť.

Celá backstory s Luckou bola úžasná a ja som sa tešil, kedy sa budem môcť dozvedieť, čo najviac. Autorka nám rada všetko kúskuje a ja som bol v takom napätí až som si obhrýzal nechty. 

A celou knihou nás sprevádza jedna otázka. Kto je havran? Čo má spoločné s Leou a Viki?

Poviem vám ja som mal plno odhadov a nevyšiel ani jeden. 

Priestor dostal aj vývoj postáv. Hlavne Viki, kde sme mohli vidieť ako bojuje so svojimi démonmi. Jej tvoriaci sa vzťah s Emom. 

A ja vám poviem, že som si to náramne užíval. Tá chémia a iskrenie medzi nimi dvoma boli až hmatateľné.  Niekedy som mal chuť Ema trochu preplesknúť ale to sa stáva. 

Potom sa nám objavuje Lev Soran. Manžel Lei. Teda prvý dojem na mňa neurobil moc dobrý. (Veď, všetci, ktorí ste čítali viete ako sa tam objaví) Potom si to zasa pokazil s tým deckom. No autorka nám ukázala jeho lásku, oddanosť a vernosť a už som si ho obľúbil. 

V knihe sa nachádzalo plno srdcervúcich momentov a očko veruže neostalo suché. Hlavne ten infarkt na konci (pani autorka, keby sa zrútim máte ma na svedomí)

No taktiež aj milých, ktoré zahriali srdce a nútili ma usmievať sa. Teda bol som upozornený, že kniha si servítky neberie a už vôbec nie je pozlátkom obalená. No vďaka tomu niektoré funny momenty boli ešte viac na smiech. Hlavne Leine monológy, ktoré adresovala sama sebe.

Kniha takisto nesie vážne témy ako smrť, ptsd či depresie a sebapoškodzovanie.

Je písaná viac formou dialógov a na opisy sa až taký dôraz nekladie. Nevadí pretože sa všetko dá predstaviť aj bez nich. No ja som ten typ človeka, ktorý sa v nich vyžíva a trochu mi tam chýbali.

Vyskytuje sa aj explicitný kontent, ktorý bol napísaný kvalitne. Trocha podrobnejšie ale kvalitne.
Čítaj viac
8
6.1.2022
Gabrielle Bernátová - Mrcha
Gabrielle Bernátová - Mrcha

Priznám sa, nečítam slovenských autorov (čo viete) a rovnako ma nikdy nelákala ani mafia v knihách. Ale povedala som si: nevyskúšaš, nevieš. A som rada že som do toho išla!

Mrcha je ťažká kniha, dejú sa tam naozaj škaredé veci, niektoré postavy boli úplní debilkovia, takže neodporúčam zraniteľným povahám, ani ľuďom, ktorí si prechádzajú nejakou ťažkou životnou etapou.

Ale pome k deju. Lea je uplne badass hlavná hrdinka, ničoho sa nebojí a vie čo chce! Keď sa pred jej domom zjaví Viki, dievča ktoré sa mega podobá jej zosnulej Lucke, vie, že ju musí ochrániť. Lenže ludia, ktorí chcú Viki ublížiť jej to moc neuľahčujú.

Takže first of all. Obálka!! Halo? Dokonalosť. Milujem tento typ obálok. Plus je strašne príjemná na dotyk.
Secondly, čo sa mi páčilo, a prečo som v podstate knihu čítala ďalej boli vzťahy. Autroka dokonalo vymyslela vzťahy v tejto knihe a musím povedať, že pre mňa to tú knihu zachránilo. Nemám moc tada tú mafiu ako som hovorila a preto by som možno tie dve linky vymenila. Hlavna linka vzťahy, ktore by boli na pozadi trošku mafie aby to bolo napínavé. Takto to bolo jedno velikánske napätie (čo neni mínus) a pár krasučkych sexy scén.
A za tretie. Lev a Emo sú úplni dokonalouši. Keby som na Levovom mieste, vysrala by som sa aj na celú Leu, lebo sa k nemu otrasne správala a vobec si ho nevážila. A Emo s Viki sú úplne couple goals a chcela by som knihu špeci o ich vzťahu. Haha

Ako mínus hodnotím extrémne veľa postáv. (Ktoré sa však v tomto prostredí naozaj vyskytujú vo velkom množstve). Naozaj som sa v nich strácala. Na začiatku som bola úplne mimo a nevedela som kto je kto, ale potom som sa začala sústrediť na naše páriky a bolo to lepšie. A bola tam aj postava, ktorá sa volala Romana, takže to schvalujem.

Celkovo hodnotím knihu (pre mňa) ako totálne vystúpenie z konfortnej zóny. Bolo to príjemné čítanie, aj keď prostredie mafie nemám príliš v láske, užila som si to.

Knihu odporúčam silnejším povahám, ktorým nevadia nadávky, sex a násilie a všetkým, ktorí majú radi prostredie mafie.
Čítaj viac
5
6.1.2022
MRCHA
Na začiatku chcem povedať, že som do čítania išla s veľkými očakávaniami...Ale to, čo som čítala ma úplne odrovnalo.

Nedokázala som pochopiť, čoho všetkého sú ľudia z mafiánskeho prostredia a vo vyššej spoločnosti schopní. V knihe bolo opísaných mnoho neľahkých tém, pri ktorých som len so strachom predýchavala čo príde. Koniec som prečítala na jeden nádych a strach zo mňa pomaly opadával až pri poslednom slove. Ak sa do čítania dostanete, chytí vás to a budete sa cítiť ako keby ste ten príbeh reálne zažili.

Knihy z mafiánskeho prostredia veľmi nečítam, ale túto knihu by som čítala stále a stále dookola a vždy by som si pripadala ako keby som to nikdy nečítala. Príbeh bol neskutočne premyslený, všetky časti boli neskutočne prešpekulované a keby ste si mysleli, že hneď prídete na to aký bude záver, tak nemáte šancu. Myslím si, že si každý musí prečítať tento príbeh, aby pochopil.

Na knihe sa mi páčilo, že si postavy nedávajú servítku pred ústa, ale neskutočne to príbeh oživilo a dalo mu to takú dobrú atmosféru. Chvíľu mi trvalo, kým som si zapamätala kto je kto a ako sa volá.

Lea Soranová, žena mnohých tvárí, čo musím na sto percent potvrdiť. Nikdy som sa v nej nevyznala, a keď som si myslela, že sa ukľudnila a zhodila svoju masku, prišiel moment, pri ktorom som mala otvorené ústa. Prekvapoval ma každý jej krok, veci, ktoré urobila, aj to ako riskovala svoj život. Autorka nás s ňou riadne potrápila.

Na Levovi Soranovi sa mi veľmi páčilo aký bol ochranca, snažil sa pre všetkých robiť len to najlepšie a bol oporou, aj keď vedel, že to nie všetci vždy príjmu a budú ďalej viesť svoj boj.

Za celé čítanie som si obľúbila veľké množstvo osôb, hlavne Ema a Viki. Láska je neskutočný cit, čo pochopil aj Emo, bol veľmi milý, nežný a ochranársky - to som si na ňom extrémne vážila. A naopak, množstvo ľudí som znenávidela. Mala som na to úplný dôvod, boli to hnusní, nechutní hajzli, ktorí za to, čo vykonali, mali zvyšok života stráviť v base.

Autorke veľmi pekne ďakujem za knihu a za to, že som si mohla jej príbeh prečítať, pretože vo mne zanechal neskutočné pocity a navždy si ho budem pamätať, tak ako aj Leu Soranovú.
Čítaj viac
7
21.12.2021
Recenzia
Mrcha je prvá časť zo série o Soranovcoch od slovenskej spisovateľky a nie je to kniha, ktorú zhltnete na jedno posedenie, pretože musíte premýšľať nad každou vetou. Je to veľmi premyslený príbeh, každá udalosť postupne začne dávať zmysel a ja som len čakala na tie momenty, kedy do seba začali tie skladačky zapadať. Hlavnou hrdinkou je Lea Soranová, o ktorej som si spočiatku nevedela spraviť názor. Bola chladná, arogantná a vypočítavá, ale nakoniec musím priznať, že som si ju aj Leva obľúbila. Tušila som, že s ňou niečo nie je v poriadku a potom sa mi to len potvrdilo. Som rada, že sa o tom píše v knihách a pomaly sa začínajú búrať predsudky voči psychológom. Je tu veľmi veľa postáv, takže nemôžem každú opísať a nechcem nič prezrádzať, ale najviac som si obľúbila Viki a Ema. Viktória si prešla naozaj odpornými udalosti, pri ktorých som mala neraz slzy v očiach a pri záverečnej scéne som dokonca aj plakala, pretože toto si žiadne dievča či chlapec nezaslúži. A Emo bol totálne zlatíčko, vždy som sa usmievala, keď bol na scéne a páčil sa mi jeho ochranársky pud, ktorý mal pri Viki. Celý dej som však rozmýšľala, kto je záhadný Havran, mala som aj niekoľko podozrivých, ale vôbec mi nenapadla zrovna tá osoba a bola som vo veľkom šoku. Pri posledných stránkach som ani nedýchala, srdce mi išlo vyskočiť z hrude, keď sa odohrávali isté udalosti a ja len tlieskam autorke, že niečo takéto silné napísala. V tejto knihe nájdete toľko pekných myšlienok o rodine, akciu, nadávky, ktoré k tomu patrili a nevedela by som si to predstaviť bez nich, lásku a krutú realitu. Na záver by som už len dodala, že ak stále váhate, či si prečítať niečo od autorky, za mňa môžem len odporučiť. Čítaj viac
3
14.12.2021
Aj keď túto knihu čítam prvýkrát, a nečítala som ich keď boli z jednej ešte dve, mám pocit, že Leu Soranovú už dlhú dobu poznám. Jej výzor, jej slová, na to všetko som narážala na Bookstagrame celé mesiace.

Od autorky som čítala už V dobrom aj v zlom, ...aj v tom najhoršom a už dlhší čas sa na mňa z poličky pozerá Dedička. Toto bolo ale celkom iné čítanie, ako predošlé dve.

Lea na mňa ihneď urobila dojem a o tom jej Levovi ani nehovorím. Veď, ktorá z vás by nechcela aby bola milovaná chlapom, ktorý ju dokáže ochrániť, všetci sa ho boja (alebo prinajmenšom ho rešpektujú) a vďaka ktorému každý rešpektuje aj vás. Aj napriek tomu, ako tvrdo obaja pôsobia na svoje okolie, milujem tú iskru medzi nimi. To, ako sa navzájom milujú a ochraňujú. Autorka im vytvorila vzťah o akom sníva hádam každý a už len tým si ma získala.


Rovnako (dobre tak o trochu viac) som si obľúbila úžasný párik Ema a Viktóriu, o ktorých je aj samostatná kniha. A tuším sa na ňu budem musieť vrhnúť, pretože som zvedavá, ako sa to medzi nimi bude vyvíjať.


Tak, ako vždy, po dočítaní knihy som si spisovala čo sa mi páčilo a čo naopak nie. No, tie negatíva som akosi nedokázala nájsť. Možno len to, ako sa občas Lea správala, a že som sa v nej strácala ale to aj ostatné postavy, takže to bol zrejme zámer. Páčilo sa mi, ako autorka dokonale skombinovala romantiku s drámou a akciou. Dokonca mi neprekážali ani nadávky a tvrdé výrazy, ktoré podľa mňa do takéhoto prostredia jednoducho patrili.


Aj keď to na prvý pohľad nevyzerá, ako kniha plná romantiky, zaručujem vám, že si v nej nájdu svoje aj knihomoľky, ktoré neustále lietajú v oblakoch.
Čítaj viac
Erika Telekyová Telekyová
6.12.2021
Gabrielle Bernátová
Mrcha (Nevyspytateľná a Nezastaviteľná)
__________
Keď som prvý krát čítala tieto knihy (pred vyše rokom dve časti) zostala som sklamaná. Taký dobrý námet, ale nelogické a nereálne situácie. Povedala som si: škoda. Preto som rada, že sa autorka rozhodla upraviť pôvodný text.
Dostala sa mi tak do rúk reedícia, na ktorú som bola zvedavá, ako dopadla. Napriek tomu že viem ako celá kniha skončí, už od prvej strany ma dej vtiahol do seba a nepustil do poslednej.
V prvom rade musím pochváliť opisy- kto pozná Gabikin štýl vie, že opisy nie sú jej silnou stránkou. Ani tu neplytvá slovami na každú drobnosť, ale stačí to na to, aby som si vedela predstaviť priestory a ľudí. Takéto opisy sú akurát a netreba k nim pridať nič navyše. Zo začiatku som nepochopila hlavnú postavu- Leu. Síce bol vysvetlený jej zámer, ale kvôli chaosu s postavami som ani zápletku nezachytila. Tu ale autorka dala dôraz na pocity a myšlienkové pochody, ktoré boli mega brutálne! Len veľmi málo autorov poznám ktorí ľudskú psychiku rozobrali na franforce a Gabika sa zaradila medzi nich. Čitateľ nielenže pochopí konanie hlavnej postavy, on ňou žije! A to je autentický pocit, ktorý mi predtým chýbal a tu som ho konečne dostala! Ďalšia vec je, že všetky postavy boli vysvetlené. Ich zaradenie aj význam. Konečne som nemusela hádať kto je kto. Zápletka s pozemkami bola hlavnou témou príbehu, ale ja mám predsa len zopár otázok: autorka mi však ozrejmila, že všetko sa dozviem v knihe Lea Soranová, ktorú stále píše, takže to nebudem brať ako hluché miesta. (O to viac sa teším na knihu)
Určite všetci poznáte pocit zo straty najmilšej a najbližšej osoby. Oveľa horšie to je, keď ide o vraždu. Ten pocit vás zaživa zožiera a pomsta je jediným riešením aby ste našli pokoj. Keďže Lea pochádza z rodiny mafiánov, rozohrá zápletku udalostí, kedy je to už na hranici šialenosti. Tu sa tiež pozastavím: téma mafiánov je čoraz častejším námetom v knihách, ale kým všetci ostatní sa zamerajú na nezmyselné veci ( lásku a nenávisť dvoch klanov, prostredie bohatých ľudí...) a opíšu to naozaj plytko, ba až vytvoria kopirajt, Gabriela zostáva originálna. Ponúka nám do najmenších detailov prepracovaný príbeh a originálnu zápletku! Veľmi oceňujem, že chápe a dodržiava dohody, ktoré sú vo všetkých veľkých klanoch sväté. Po prečítaní novej verzie Mrchy sa zaradila medzi prvých troch najoriginálnejších autorov na mojom zozname! Vzťah Emy a Viktórie by som charakterizovala ako prirýchly. Dievča zažilo traumu na celý život a za mesiac sa dala dokopy s Emom. Je to niečo, čo som autorke predtým vytkla a opäť by som to urobila, keby som si neprečítala dodatkovú knihu Emo a Viktória. Veľmi dlho som premýšľala nad istými skutočnosťami a došlo mi, že autorka dokonalo manipulovala s vedomím čitateľa! Lein zámer a celú vec pochopíte v knihe Emo a Viktória!
Väčšina kníh je charakteristická presladenými rečami "miláčik, cukrík, medvedík" a ešte iné slová zvieracej a cukrovej ríše. Tu ale autorka medzi partnermi používa vulgarizmy, ktoré presne pasujú do prostredia aj k postavám. Vytvorila tak humorné konverzácie, na ktorých som sa usmievala oveľa viac, než keby som čítala presladený brak. Explicitné scény ma nezaujímali. Nie je to ale tým že by boli zle alebo vulgárne napísané, skrátka momentálne ma nezaujíma nič spojené so sexom. Musím ale opäť vyzdvyhnúť myšlienky a city dvoch milencov, ktoré do aktu autorka zakomponovala. Tým pádom som celý vzťah medzi Leou a Levom vnímala úplne inak. Veľmi pekná práca! Postava tajomného Havrana splnila svoj účel, pretože až dokonca čitatelia nevedia kto to je. Aj keď ja som to už vedela, už som dokázala vnímať drobné vodítka, (ktoré som predtým prehliadla)
Leina pomsta dosahuje vrchol a hraničí so šialenstvom. Autorka sa hrá najmä s jej psychikou, oveľa viac než s psychikou a myšlienkami ostatných. Myšlienka záverečnej scény ozrejmuje, že pomsta oko za oko človeku nemusí prinášať takú úľavu ako si myslí, lebo milovaného človeka to späť nevráti.
Už keď som prvý krát čítala Dedičku vedela som, že autorka písať vie. Avšak Mrchou si získala všetko moje uznanie! Ak by sa jej projekt preklad do angličtiny podaril, bola by som medzi prvými, kto by to podporil!
Čítaj viac
knizny_blond
30.11.2021
Ste otvorení knihe z mafiánskeho prostredia?
Ak je vaša odpoveď áno, Mrcha je skvelá voľba!
?
Ja som na knihu bola veľmi zvedavá. Keď som sa do čítania pustila, bola som nadšená, aj keď samotná kniha taká veselá nie je…
?
Hlavnou postavou je Lea Soranová, ktorej zomrela veľmi blízka osoba. Bola brutálne zavraždená, 23 strelnými ranami! Táto hrozná životná udalosť ju vyformovala v osobnosť, ktorá sa nachádza v knihe.
Spočiatku sa Lea niekomu môže zdať nesympatická, pretože sa správa povýšenecky, je úprimná, uvedomelá a drzá. Ja som však vedela, že keď raz človek padne na také hlboké dno, vzíde síce silnejší, ale už so svojou nasadenou ochranou. To, že nemá kamenné srdce je očividné. Hneď na začiatku si zobrala pod svoju starostlivosť Vikinu, 18 ročné dievča, ktoré si prešlo peklom…
?
V podstate po 6 rokoch odlúčenia od manžela sa Lea vracia za svojím milovaním Levom. Pre Leva je jeho manželka Lea prvou a poslednou ale v minulosti to posral a tak sa Lea chce rozviesť. Neskôr mi už vadilo, že Lea stále hovorí o rozvode, i keď som cítila, že sama to nemyslí vážne. Ale je to predsa mrcha, no nie?!
?
V príbehu je viacero postáv. Ja som si však obľúbila štyri. Leu, jej manžela Leva, Vikinu a Ema. Emo je tiež členom rodiny, ale viete ako to v mafiánskych rodinách chodí. Rodinou môže byť aj ten komu nekoluje rovnaká krv. Prvoradé je či je ochotný za vás aj zabíjať. Taká je aj Lea, ide cez všetkých a cez všetko, len aby sa pomstila a pritom chránila svoju rodinu. Niekedy za polovicou knihy som mala pocit, že na seba vôbec nemyslí.
Ja knihu odporúčam ak máte chut si prečítať niečo iné, akčné… Upozorňujem však, že kniha odzrkadľuje realitu života. Treba čítať aj medzi riadkami…
Čítaj viac
11
30.11.2021
(Recenzia na nové vydanie!)

Nové vydanie dilógie Nevyspytateľná mrcha a Nezastaviteľná mrcha sa spojilo do jedného diela v nádhernom šate. Pevná väzba s matnou obálkou robia knihu príjemnú nie len na dotyk,ale aj na prvý pohľad. Malinké mínus je,že práve takéto obálky sa dosť ucapakjú,ale vyrieši to jedna vlhčená utierka.

Mrchou v tomto príbehu je hlavná postava Lea Soranová. Žena mnohých tvárí- cynická,arogantná, silná. Ale je to naozaj tak? Počas čítania týchto necelých 400 strán nám odkrýva aké veľké je  jej srdce a čo všetko je ochotná urobiť pre bezpečnosť svojej rodinysvojho klanu. Nakoľko je dej zasadený do mafiánskeho prostredia očakávajte neľahké čítanie. Hneď v úvode sa do deja pripletie Viktória, ktorej minulosť ma veľmi zaujímala a autorka píše skvele, pretože tušíte čo sa jej stalo,no na konkrétne spomienky Viki si budete musieť počkať. Brutalita,zbrane, vulgarizmy, tomu sa autorka vôbec nevyhla, myslím, že sa týchto tém zhostila úctyhodne. Nakoľko bolo v príbehu veľa postáv,naozaj veľa, občas som sa strácala- tápala som a nevedela kto je kto. Vstupom na scénu Havrana som mala toľko teórií kto sa skrýva za touto postavou,no neuhádne to určite nikto,a práve preto je tento fantóm a jeho úloha v deji veľmi dobre prešpekulovaná. Lea voči svojmu manželovi Levovi prechováva naozaj silné city,no stratou blízkej osoby aj veľmi protichodné, čo je podľa mňa pochopiteľné. Malinké ALE, ktoré som už avizovala po dočítaní knihy, je jedine to, že autorka používa opakované frázy. Niekomu to nevadí,mne to občas už prišlo rušivé- oddanosť a láska ku klanu, milujem manžela, musím sa s ním rozviesť... Niektoré vnútorné monológy boli opakujúce sa, aj keď chápem,že autorka chcela dať dôraz na jej vnútorné pocity a prečo koná ako koná,ale miestami ma to naozaj vyrušovalo. Mne osobne sa veľmi páčili postavy Viki a Ema, dúfam, že sa mi naskytne príležitosť prečítať si aj ich príbeh. Síce boli v tejto knihe len vedľajšími postavami,ale veľmi rada by som sa o nich dozvedela viac.
Pokiaľ vám mafiánske prostredie bez "cukrovej vaty" nerobí problém, neváhajte
Čítaj viac
12
30.11.2021
Bála som sa pustiť do tejto knižky, pretože autorkin štýl písania som nepoznala. Mafiánsku tematiku som zatiaľ nečítala, nevedela som, čo ma čaká. Ale ak máte chuť na poriadnu mafiánsku jazdu, nevadia vám vulgarizmy, intrigy, znásilnenia a zbrane, tak táto kniha je presne pre vás. Tu nájdete všetko. Sexi manžela, ktorý miluje svoju manželku a chráni ju aj pred nej samej. „Šialenú“ manželku, ktorá je posadnutá pomstou a neberie ohľad na nikoho, ktorá sa snaží chrániť celý klan okrem samej seba. A taktiež tu nájdete novovzniknutú romantickú lásku a veľa bolesti.
Hneď prvý odsek knihy ma usvedčil v tom, že je to kniha pre mňa, že sme s autorkou na jednej citovej vlne. Čo sa týka štýlu písania, tak tu je to „on – rozprávanie“ čo je v tomto prípade perfektné, pretože v knihe sa vyskytuje veľmi veľa postáv a takto o každom niečo vieme. No ja som mala pocit, že každý niečo vie, ale mňa z toho chcú vynechať. Chápte to tak, že autorka už od začiatku knihy nám naznačuje, že v rodine Soranových a v mafiánskom svete je neskutočné množstvo tajomstiev. Ktoré nám autorka prezrádza veľmi mučívým spôsobom. Veľmi pomaly, po kúsku, z nedokončenými vetami, s troma bodkami. Autorka nás od začiatku knihy drží v napätí a nič nám len tak neprezradí, čo vás v podstate núti čítať ďalej a ďalej. Celý dej bol pre mňa dobre prešpekulovaný, všetko do seba pekne zapadalo, postupne som prichádzala na koreň celého deja.
Možno veľa ľudí z vás si Leu neobľúbi. Možno si pomyslíte, že je to šialená psychopatka, ktorá nevie čo chce. Lea presne vie, čo chce. Zo začiatku mi neskutočne vadilo, že stále dookola riešila rozvod. Každý jej argument prečo nie, bolo lebo sa s tebou rozvediem, aj tak sa s tebou rozvediem. No postupne som prišla na to, prečo to tak bolo, ale to vám neprezradím. Ak si knihu prečítate, a trošku sa nad tým zamyslíte, tak to pochopíte aj vy. Aj to, prečo sa správala tak ako sa správala. Táto kniha je aj o tom, žeby ste nad ňou rozmýšľali ako niekto, kto je zainteresovaný do klanu, kto stratil niekoho, komu záleží na rodine, kto nikoho iného nemá a niekto, kto musí ochrániť svoju rodinu, svojho manžela stoj čo stoj. Pretože Lea je žena mnohých tvári. A áno, milý Lev. Tvoja žena sa zmenila, pretože bolesť, sakra, ľudí zmení na nepoznanie.
Do tej ? knihy som mala taký pocit, že mi niečo na tej knihe vadí. Nevedela som čo, ale potom som na to prišla. Autorka používa príliš málo opisu a veľa konverzácie. Celá kniha je interpretovaná v podstate len z postáv dialógu. Všetko sa dozvedáme tak, že vám to niekto povie. Nie opisom. Čo bolo pre mňa nové, preto to bolo čudné. Lenže potom mi to už absolútne nevadilo.
Ale čo doteraz nechápem, a dúfam, že sa to jedného dňa dozviem je, prečo chcela dať Lea Viki dokopy s Emom. Prečo takým surovín spôsobom? Dievča zažije traumu na celý život, a ona ju nasťahuje k Emovi, ktorý je stoporený úd sám o sebe? Bolo to čudné, a bola som zvedavá, ako to dopadne. aj keď dobre, viem, že existuje kniha Emo&Viktória, tak som si to domyslela, a ich vzťah bol nežný, milý. Tešila som sa, že sa dali do kopy a Lei sa to nakoniec podarilo prelomiť u Viki. No nič, asi to bude tým jej mafiánskym štýlom. Proste nerieš, Lea vie najlepšie čo,prečo a ako robí.
Čítaj viac
Betka
20.11.2021
panečku, len prvá veta anotácie a aká hrubka. a tých je v nej teda požehnane! nechcem vedieť, ako vyzerá text knihy radšej, toto ako prvé udrie do očí poriadne a odradí Čítaj viac

Čítaj viac

„Táňa všetkému rozumela a nebála sa mlčať.“

Džin - Martin M. Šimečka
Džin
Martin M. Šimečka