Dcéra zimy

Sú len dva spôsoby, ako sa stať nesmrteľnou – narodíš sa ako bohyňa alebo sa staneš príšerou. My sme to druhé. Večný život sa stal ich prekliatím. Keď všetkými obávaná Morena... Čítať viac

4,4 108 hodnotení
Vydavateľstvo
CooBoo, 2021
352 strán
5 hodín čítania

Sú len dva spôsoby, ako sa stať nesmrteľnou – narodíš sa ako bohyňa alebo sa staneš príšerou. My sme to druhé. Večný život sa stal ich prekliatím. Keď všetkými obávaná Morena zachráni svoju sestru Vesnu pred popravou,... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

10,50 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Aj e-knihy môžete darovať
Ďalšie e-knižné vydania
Dcera zimy - Vladimíra Šebová, Lenka Šimečková (ilustrátor), Brian Terrero (ilustrátor)
PDF EPUB MOBI
Čeština, 2021
Ihneď na stiahnutie

9,33 €

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Sú len dva spôsoby, ako sa stať nesmrteľnou – narodíš sa ako bohyňa alebo sa staneš príšerou. My sme to druhé.
Večný život sa stal ich prekliatím. Keď všetkými obávaná Morena zachráni svoju sestru Vesnu pred popravou, prvý raz za celé veky má nádej na zlomenie kliatby. Na prahu dospelosti ich totiž uväznili vo svete živých. Morena sa stala nesmrteľnou a Vesna uviazla v beznádejnom kolobehu – vždy v najkratší deň roka umrie a následne sa znovuzrodí.
A teraz, po dlhých stáročiach, konečne našli niekoho, kto im dokáže pomôcť. Kým postupne odhaľujú tajomstvo, ktoré sa skrýva za ich prekliatym osudom, musia čeliť nielen samotnému vládcovi podsvetia a bájnym príšerám, ale aj obyčajnej ľudskej zlobe a vlastnej minulosti.
Podarí sa im zlomiť kliatbu alebo s nimi bohovia rozohrajú celkom inú hru?
Čítať viac
Počet strán
352
Rok vydania
2021
ISBN MOBI
9788056624067
ISBN EPUB
9788056624050
ISBN PDF
9788056624043
Naše katalógové číslo
1109109
Ilustrácie
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
CooBoo
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

108 hodnotení

67
25
6
4
2

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Slovenské fantasy inšpirované slovanskou mytológiou, spísané brutálne premakaným štýlom s perfektnou dejovou linkou a dokonalými postavami, ktoré aj po dočítaní zostanú v hĺbke duše. Klobúk dole.

Som veľmi rada, že som sa predsa len na tretíkrát k tejto knižke dostala a dočítala ju celú v priebehu dvoch dní. Výborný príbeh, ktorý upúta pozornosť najmä retrospektívou, ktorá dokonale hrá do karát prítomnosti a všetko sa prepája tým najlepším spôsobom.

Morena a Vesna. Smrť a život. Postavy tak odlišné a pritom tak prepojené. Autorke sa podarilo prepojiť známu slovanskú mytológiu so svetom svojej fantázie a tým predložila dokonalú verziu dvoch sestier bojujúcich proti kliatbe, ktorá z nich spravila to, čo poznáme.

Odporúčam všetkými 10timi! Autorkin štýl je jasný, dobre sa číta, dialógy sú trefné a miestami vtipné, retrospektíva len dodáva šmrnc celému príbehu a takisto sa mi páčili aj mnohé prekvapenia, ktoré tu autorka zasadila.

Čítať viac

Ľahké slovenské fantasy čítanie pre mladých. Hlavnú líniu príbehu tvorí vzťah dvoch sestier. Nejde o romantický príbeh. Dej je zasadený v minulosti.

Čítať viac

“A great book should leave you with many experiences, and slightly exhausted at the end. You live several lives while reading.” ― William Styron

Diana Polkorábová
Kníhkupec
1. decembra 2021

Prvé, čo si ma hneď získalo je krásna mapka. Autorka sa s knihou veľmi dobre vyhrala: narábanie so slovami a s vetami, štýl písania, slovná zásoba...to všetko zobrala, spojila a vytvorila príbeh na dosť vysokej úrovni. Vďaka tomuto a celkovému príbehu, ktorý bol veľmi originálny autorka nastavila knihe vysokú laťku.
Samotný nápad. Fantasy o slovanských legendách, starých bohoch a dvoch sestrách priepastne rozdielnych, no pre svoje silné puto zároveň rovnakých. Čo musím určite spomenúť je dodatok na konci, ktorý nám ukazuje, čo sa deje po udalostiach. Takéto niečo by som prijala kľudne aj v každej knihe.
Morena a Vesna boli sympatické postavy, ja osobne som viac sympatizovala s Morenou pre jej obetavosť, láskou k sestre, odvahou a prešibanosťou. Vesna bola v tomto jej pravý opak, čo mne moc nelahodilo. Zo začiatku bola veľmi naivná a svojim konaním som nad ňou musela častokrát krútiť hlavou.
Pri čítaní som sa veľakrát zasmiala, pretože príbehu nechýbal ani humor ani sarkazmus a trefné hlášky podaktorých postáv. Záver knihy ma úprimne prekvapil, zápletka sa mi vôbec nezdala dopredu jasná, takže palec hore za prekvapenie. Jediné negatívum je, že by som v záverečnom dodatku prijala aj pohľad z Vesninho pohľadu.

Čítať viac

„Smrť bude prenasledovať vraha navždy.“ - Prekliatie, ktoré prenasleduje hlavné hrdinky tohto príbehu, Morenu a Vesnu. Sestry sa vydávajú na dlhú cestu, ktorá im bude trvať doslova stáročia, aby kliatbu prelomili a dobro zvíťazilo nad zlom. Ich príbeh vám nedovolí pustiť knihu z rúk, až kým sa nedostanete na jeho koniec. Je to príbeh o láske (nie len tej sesterskej), odvahe, obete, živote a smrti, odohrávajúci sa vo fiktívnom svete so slovanskými bohmi, mýtickými bytosťami a rôznymi poverami. Tento príbeh bol tak úžasný, že som nechcela, aby skončil. Ak si chcete prečítať skutočne výborné slovenské young adult fantasy, zo sveta, o akom ste ešte určite nečítali, prečítajte si Dcéru zimy.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

5
Malý princ - Antoine De Saint-Exupéry, Antoine De Saint-Exupéry (ilustrátor)
Práve čítam
Malý princ

Ahojte, volám sa Karla a milujeem knihy. Bavia ma hlavne scifi a fantasy ale prečítam si aj detektívku či romantiku<3

Karla Humeníková
pred šiestimi dňami
Dcéra zimy
Knihu som si kúpila kvôli všetkým tým kladným recenziám a popularite. Nevedela som čo mám od knihy očakávať tak som sa do nej pustila so zvedavosťou.
Kniha sa mi veelmi páčila celý ten dej,prostredie, postavy… Taktiež sa mi veľmi páčilo striedanie minulosti a prítomnosti a ako to spolu celé súviselo.Veľmi som si obľúbila obe sestry no najmä Morenu. Občas som si všimla niektoré nelogicky veci/súvislosti v knihe ale to jej vôbec neubralo na zaujímavosti. Určite odporúčam <3
Čítať viac
10

Knihomoľka, ktorá si vedie bookstagram a miluje všetko dobré❤. Podporujem SK autorov, no rada si prečítam aj niečo zahraničné

Karolína Ondrušová
18.11.2022
wow!
Ehm...mám chuť po tom siahnuť zas? Áno, sakramentsky! Nedokážem sa nabažiť toho sveta, atmosféry a postáv. Nedokážem...
Tento rok mi veľmi nepraje na dobré knihy, no prináša mi naopak veľa knižných prekvapení a Dcéra zimy je jednou z nich.

Začiatkom knihy som sa musela trošku prehrýzť, ale nakoniec všetky ,,súčiastky" do seba zapadli a koniec knihy všetko vysvetlil (ten epilóg...som totál zamilovaná až po uši!!!). Držalo ma to celý čas v napätí a neistote a o to viac ma to hnalo ďalej a ďalej a stránky sa doslova strácali pod rukami.
Počas čítania sa mi v hlave premietal taký malý film a určite by som nepohŕdla aj filmovým spracovaním. Málokedy ma fantasy pohltí natoľko, že mám takúto malú osobnú premietačku. O to sa zaslúžilo len pár kníh a táto je jednou z nich.

Postavy boli takisto svetlým bodom tejto knihy.
Vesna alebo Morena...
Vesna a Morena! Nedokážem si vybrať. Proste typické sesterské duo ala dobrá, krásna, naivná sestra a zlá, strašidelná a badass sestra.
A keď ešte toto sesterské duo doplnil do tretice Tieň, tak to bola hotová balada.
V príbehu bolo dokonca aj veľa silných vedľajších postáv, ktoré to celé skrášľovali, čo takisto pomohlo k celkovému dojmu.

Malo to šmrnc, napätie, akciu, trošku romantiky a v hlavnej úlohe so slovanskou mytológiou a vznikol z toho jeden veľmi kvalitný príbeh z pera úžasnej slovenskej autorky.
Myslím si, že si Vladka veľmi sadla s týmto žánrom a rada si v budúcnosti prečítam z jej pera viacero kníh tohto žánru. Čo ma ale fascinuje najviac na tom celom je to ako je autorka neskutočne stotožnená so slovanskou mytológiou. Touto knihou som si slovanskú mytológiu zamilovala ešte väčšmi.

Toto je jednoducho kniha, ktorá vám vyzdobí policu nielen krásnou obálkou, ale aj kvalitným príbehom.
Knihu odporúčam všetkym milovníkom mytológie, fantasy, mágie a slovenskej tvorby. Oplatí sa po nej siahnuť všetkými desiatimi.
Čítať viac
12
12.11.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Keď sa kliatba naplní, stará mágia ožije. Dve sestry jeden osud spája, kým jedna život berie, druhá ho dáva.

Keď sa povie “mytológia”, čo vám napadne ako prvé? Škandinávia? Grécko? No o slovanskej premýšľa málokto, hoci je to studnica inšpirácie, dôkazom čoho je práve kniha “Dcéra zimy”.

Toto bolo magické čítanie! Príbeh bol prepracovaný, postavy neskutočné. V mysli som sa preniesla na brehy Vlčieho jazera či do domčeka na strome.

Vesna a Morena. Trpela som, keď trpeli, smiala som, keď sa smiali. Dve sestry - jedna krv - no také odlišné. Najviac som si obľúbila Morenu a hoci sa spája so smrťou, bola láskavá. Kráčala svetom so svojím verným priateľom po boku a ľudia sa správali, nuž, ako ľudia. Keby len poznali pravdu.
Jedna z vecí, nad kt. som sa ale zamyslela, bola, či Morena chvíľami neochraňovala sestru až príliš. Aj napriek nežnej stránke mi totižto Vesna prišla ako dostatočne silná, aby zvládla nástrahy života.

Veľmi sa mi páčilo spracovanie do dejovým línií, kt. postupne odhaľovalo dieliky. Dcéra zimy je príbeh plný mágie, magických bytostí, dobrodružstva, zvratov a prekvapení, kt. si musíte prečítať.

P.S. Hadov nemám rada, ale toho v príbehu som si obľúbila.

“V lesoch sa skrýva mnoho príšer. Tie najhoršie majú ľudskú tvár.”
Čítať viac
20

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Morosková
3.8.2022
3,5*/5*

Veľmi som sa na čítanie tejto knihy tešila, pretože okrem kníh, ktoré sú napísané konkrétne o slovanskej mytológií, som sa s touto témou doposiaľ nestretla.

Vesna a Morena boli skvelé postavy. Úplné protiklady, úplne rozdielne, ale aj tak k sebe „pasovali“ a jedna bez druhej, to už nebolo ono. Na jednej strane Vesna, ktorá predstavuje život, krásu, čistotu a na druhej Morena, smrť, nešťastie a choroby. Mne osobne sa páčila viac postava Moreny. Bola silná, nebojácna a stoj čo stoj, chcela len ochrániť sestru.

Priznávam, že kniha sa mi nečítala ľahko. Veľmi ľahko som sa strácala v deji, to skákanie v čase mi dosť prekážalo a chvíľu mi trvalo, kým som si v hlave urovnala, kde som a čo sa vlastne deje. Našla som aj zopár hluchých miest, kde som sa do čítania doslova nútila. Ale oceňujem koniec knihy, ktorý zbehol naozaj rýchlo a čítal sa skvelo.

Samozrejme ani v tejto knihe nesmeli chýbať tajomstvá, zvraty a veci, nad ktorými som musela popremýšľať, čo sa to vlastne stalo. Najviac ma naozaj bavilo to „pod“ príbehom, slovanský bohovia, „rituály“, povesti, povery a všetko ostatné spojené so slovanskou/slovenskou mytológiou.
Čítať viac
1
Prízraky - Jo Nesbo
Práve čítam
Prízraky

Ahojte. Nevolám sa Peter Alexander, je to len random pseudonym, ktorý som práve vymyslela. Ale to nie je podstatné...

Peter Alexander
6.7.2022
Určite odporúčam!
V poslednej dobe som mala pocit, že sa už ani nedá kúpiť dobrá kniha od súčastného slovenského autora, hlavne v žánri fantasy a young adult. Preto ma Dcéra zimy príjemne prekvapila. Úžastné bolo aj nadviazanie na slovanskú mytológiu a celý príbeh ma zasiahol o to silnejšie, že aj sama mám sestru... Čítať viac
2
Daj sa zviezť - Sarah Dessen
Práve čítam
Daj sa zviezť

Som Barbora a patrím medzi druh Knihožrút obyčajný :-) Nepohrdnem žiadnou dobrou knihou, najmä románmi a YA knihami.

Barbora B
6.7.2022
Slovanské mytologické fantasy
Skvelá knižka, ktorá rozpráva príbeh o 2 sestrách- Morene a Vesne, kráse a smrti. Pekné bolo, že aj Morena (nato, že bola smrť) sa dokázala zamilovať. Pekný príbeh o láske, odhodlanosti a mytolológii. Skvelé čítanie, aj som sa niečo naučila, čo ja vždy oceňujem. Autorka sa s knižkou pohrala a poriadne prepracovala, vôbec som nečakala, že by sa to tak mohlo skončiť. Pri niektorých miestach som ani nedýchala, celý príbeh bol proste skvelý, určite mám v pláne prečítať si aj oceňovaný bestseller Insomnia, od tejto autorky. Čítať viac
9
Dievča v plameňoch - Claire Messud
Práve čítam
Dievča v plameňoch

Momentálne na materskej a na knižky teraz akurát tak pozerám alebo čítam nejaké knižky o výchove a stravovaní a samozrejme detské knižky, tie sú teraz naše obľúbené

Patrícia Holíková
11.6.2022
Napínavý fantasy príbeh
Na túto knižku som čítala samé dobré recenzie a tak som to riskla a začala čítanie tejto vraj YA literatúry a hneď prvotnym príbehom ma príbeh vtiahol do mytologicky fantasy krásneho príbehu . Autorka si dala záležať , preštudovala vraj všetko čo sa okolo Moreny a Vesny čo len šuchlo . Páčilo sa mi ako to do seba fakt dokonale zapadlo. Niekedy som si hovorila , veď toto naozaj tak aj mohlo byť , prečo nie . Páčilo sa mi ako z Moreny autorka urobila mladú ženu , ktorá sa môže zaľúbiť , aj keď nosí smrť . Niekedy som lapala po duchu , čo sa stane ...ako to dopadne , s úsmevom som si potom hovorila , jasné ...že ma to nenapadlo , vau to je fakt dobre. Koniec koncov knižka prepracovaná, príbeh pútavý , nie je to jednoduchý dej pri ktorom zaspíte , láska , mytológia , a pravdepodobne fikcia ale veď možno aj nie. Strávila som niekoľko večerov čítaním tejto knižky a asi mi morena a vesna budú chýbať , rada sa k nim opäť vrátim . Určite zostane na poličke v knižnici . Čítať viac
11
10.3.2022
Krásny príbeh
Overený nákup
Príbeh sestier Moreny a Vesny vás vtiahne do deja už od prvej kapitoly. Veľmi sa mi páči prepojenie mytológie s fikciou (na konci knihy autorka vysvetľuje ako sa napokon dostala k svojej verzii príbehu a podľa mňa je to veľmi zaujímavé! :) ) Dej je plný akcie, opisy miest sú čarovné a chvíľami si myslíte, že ste sa naozaj ocitli v 12tom storočí. Postupné odhaľovanie tajomstiev, kliatby, dávnych nepriateľov... Nič nie je zrejmé už od začiatku. Je pravda, že o Morene sa toho dozviete podstatne viac, no celkovo ma autorka vtiahla do prekrásneho sveta. Určite odporúčam prečítať :) Čítať viac
4
2.3.2022
Morena a Vesna
V knihe Dcéra zimy sa ponúka naozaj pekný príbeh dvoch sestier, ktoré chcú prelomiť kliatbu. Alebo aspoň jedna z nich to robí aktívne. Morena. Tá mi neuveriteľne povahovo sadla, občas som ju aj ľutovala, priala trošku šťastia a držala jej neustále palce. Vesna, naopak, nebola pre mňa to prave orechové a ako bohyňu života by som si ju predstavovala o trošku viacej pokornejšiu a rozumnejšiu. Ale o to asi samotnej autorke napokon ani nešlo, však? Snahu urobiť z nich obyčajné sestry a dievčatá jej naozaj vyšla. Až som si stále kládla otázku - Kedy sa z tej Moreny dočerta stala "Zubatá"? Ako postupoval príbeh, tak sa najmä Morena v mojich očiach veľmi menila (Vesna kdesi zaostávala na jednom bode, bohužiaľ). A všetko do seba pekne zapadlo.
Príbeh magický, ale aj trošku smutný, a keďže autorka sa inšpirovala slovanskou mytológiou, tak to je úplne že wau.
Jediné, čo mi tam vyslovene prekážalo, bolo, ako sa prelínala minulosť so súčasnosťou. Ťažko sa mi prepínala myseľ a dej, ktorý sa už rozbehol a potom... Šup, zmena doby! Pre iného čitateľa to ale, naopak, môže byť aj zaujímavé. ostatné drobné zádrhely a nejasnosti (typu zárezy v kôre na niekoľko x-storočnom strome...) dokážem prepáčiť, keďže si ma získala a vnímam ju ako celok dobrú.
Odporúčam všetkým milovníkom fantasy.
Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Človek nesmie nenávidieť nič okrem večnosti.“

Žiadne umenie - Péter Esterházy
Žiadne umenie
Péter Esterházy