Nella Kubišová

9

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Všetky recenzie nájdete na mojom bookstagrame: papierovy_svet :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Všetky recenzie nájdete na mojom bookstagrame: papierovy_svet :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2021
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

9
9

Nella Kubišová napísala recenziu

26.06.2022 12:05

Na túto knižku som sa tešila a zároveň som bola veľmi zvedavá na to, čo nám Francescin príbeh prinesie, hlavne teda preto, lebo doteraz sa ako v seriálových, tak ani v knižných verziách moc neprejavovala. Odhalilo sa nám v tejto knižke niečo o postave, ktorá bola doteraz zahalená rúškom tajomstva? ????????

Už od začiatku knihy som tak nejak mala pocit, že je to kniha viac o Michaelovi ako o Francesce, pretože sa viac sústredila na neho a jeho pohľad a prežívanie. To mi trošku bolo ľúto pretože som myslela že o Francesce zistíme oveľa viac.

Pri tejto knižke som sa necítila akoby som ten dej poznala alebo akoby som už niekedy čítala niečo podobné čo bolo výborné ????
Koncept knižky mi bol známy aj zo životných situácii ktoré sa dejú okolo nás - dvaja ludia ktorí prídu o spoločného blízkeho sa napokon sami zblížia a vznikne niečo pekné, či už priateľstvo alebo láska. Veľmi sa mi páčilo to, že to takto zasahovalo aj do reálnych tém a prežívania takýchto strastí.

Aj napriek tomu že je Francesca jedno z najmladších detí tak sa mi tak nezdala. Naopak, bola vykreslená ako rozumná mladá dáma a celkom som si ju obľúbila ????

Celkovo sa mi táto knižka páčila a aj to že vykresľovala život a lásku takú aká často je. Nenaplnena a strastiplná, kedy naozaj niekedy nevieme, či s milovaným človekom budeme, alebo či ho vôbec ešte niekedy stretneme ak sa rozhodne od nás odísť. Mala malinké chybičky krásy ale koniec koncov určite stojí za váš čas.

Čítať viac

9
9

Nella Kubišová napísala recenziu

24.04.2022 10:32

Myslím že už hneď takto na začiatku by som vás mala varovať, že toto bude o niečo dlhšia recenzia, než na aké ste zvyknutí.... dnes sa bude jednať o trilógiu, ktorú by som rada rozobrala, pretože som si všimla, že ľudia sa pri nej delia na dva tábory - buď ju milujú, alebo nenávidia. Čo poviete, na ktorú z týchto strán sa pridám ja?

Priznám sa, že pri tejto sérii som mala malé predsudky. Pravdepodobne to bude preto, lebo som o nej počula už tak veľa a pomaly z každej strany, aj keď som sa snažil nič nečítať, aby som náhodou nezistila žiadne spoilery. To sa mi našťastie podarilo, ale nezaobišlo sa to bez čítania zopár názorov o nej, ktoré som zachytila. Bolo tam spomenuté aj to, že niektorých nebavila, niektorí si dokonca mysleli, že je pre deti. Nuž, je to predsa YA literatúra, nie pre dospelých, takže na tej vekovej kategórii asi predsa len niečo bude.
Takže po všetkých záveroch, ku ktorým som sa dostala, som do nej išla s malým výkričníkom v hlave, že to bude pravdepodobne pre mladšie vekové kategórie a je dosť možné, že sa mi to nebude páčiť, ale nebudem klamať, opak bol pravdou. Nemôžem povedať, že by som si ju zaradila, medzi najúžasnejšie série aké som kedy čítala, ale veľmi sa mi páčila...

Krutý princ

Hneď ako som sa pustila do čítania prvej knihy, zaujala ma svojou originalitou. Mala som pocit, že postavy aj príbeh boli napísané inak a ešte som nič také nečítala, takže z toho som mala radosť. Samozrejme mi bolo jasné, že sa v tejto knihe predstaví hate to love relationship medzi hlavnými postavami, ale to je úprimne jeden z mojich najobľúbenejších konceptov, takže sa nesťažujem.

Jude som po väčšine mala rada, pre jej drsnú povahu a pre to, ako vedela prežiť v každej situácii. Veľmi mi to pripomínala Seleinu z Trónu zo skla a tú postavu práve milujem. Avšak boli aj momenty nad ktorými som sa pozastavila. Ako som už povedala jej húževnatosť a aj tvrdohlavosť sa mi páčila, ale niekedy je to už moc a treba vedieť kde sú hranice a tie moje niekedy prekračovala.

Cardan bol typické rozmaznané princiatko, ktoré vždy dostalo to čo chcelo a samozrejme nikdy mu nikto nepovedal nie. Práve preto ho asi zaskočilo to, keď sa mu niekto vzoprel a to sa mi neskutočne páčilo. Nie len že sa ho Jude nebála, ale dokonca vyhľadávala príležitosti kedy mu mohla čeliť a poviem vám, to boli práve jedny z najzaujímavejších momentov. Niektoré scény sa mi zdali zvláštne, najmä jedna konkrétna, ktorú nechcem prezrádzať. Napoviem vám ale, že Jude v nej ochutnala zakázané ovocie a to môže mať v tejto spojitosti hneď niekoľko významov - niektoré sú trošku nevinnejšie ako tie iné ;)

Čo sa týka ďalších dvoch hlavnnejších postáv, ktoré by som rada spomenula, Taryn a Vivienne sestier Jude, tak medzi nimi bol veľký kontrast. Viv som mala rada pre jej dobrú povahu a podľa mňa vedela veľmi dobre rozoznať čo je správne a čo nie a pozrieť sa na veci takým triezvym pohľadom. Zato Taryn som nemala rada od začiatku a môžem teda povedať že až po koniec. Stvárala jednu katastrofu za druhou a tá jej večná túžba zapadnúť do sveta Férov mi teda už poriadne liezla hore krkom.

Páčilo sa mi celkové prepojenie s ľudským svetom, ale opäť sme tu mali klišé, že ľudia o existencii tejto ríše vlastne vôbec netušili. Možno by som bola radšej za nejaké odhalenie alebo niečo podobné, pretože takto je to minimálne v 50% fantasy knihách.

Počas celej knihy ma scény neprestali prekvapovať a naozaj musím povedať, že neviem kde ľudia na tom našli niečo detské. Možno pre teenagerov aj áno, ale podľa určitých scén, nie... Mne sa to napríklad čítalo veľmi dobre a aj ľahko a ani som nevedela ako a otáčala som jednu stránku za druhou.

Musím aj podotknúť, že koniec ma veľmi prekvapil a dosť ťažko sa mi celkovo nejaká séria, opisuje bez spojlerov. Povedala by som teda, že to neskončilo tak, ako som čakala že to skončí, ale práve naopak a to ma opäť veľmi príjemne prekvapilo. S vervou som sa teda pustila čítať ďalší diel, lebo som bola prekvapená na to, čo si ešte autorka pre nás pripravila.

Skazený kráľ

Kto ešte nečítal prvý diel, tak si myslím že do pokračovania tejto recenzie by sa púšťať nemal. Snažím sa všetko písať tak, aby som nič nevyzradila a nezničila vám tak zážitok z čítania, ale človek nikdy nevie, možno mi niečo unikne a ani si to neuvedomím...

Tohto dielu som sa trošku obávala, pretože druhý diely väčšinou bývajú akýmsi premostením medzi prvýmm a tretím a myslela som si, že sa to bude rozbiehať minimálne tak pomaly, ako prvá polovica prvej knihy. Avšak som naozaj rada za to, že som sa v tomto mýlila. Autorka sa rozbehla neskutočným tempom hneď na začiatku a hneď sme vhupli do deja na kráľovskom dvore.

Jude si Cardana omotala okolo prsta, ale samozrejme nič nie je také, ako si predstavovala. Nie je to ľahké a Cardan samotný jej to nemieni uľahčiť. Je to niečo ako hra na mačku a myš a snažia sa jeden druhého prekabátiť. Jude sa ale kráti čas a musí vymyslieť plán ako čo najdlhšie udržať Cardana na tróne. Podarilo sa jej to?

Nuž ak by som sa opäť mala vyjadriť k nejakým charakterovým vlastnostiam, nejako ma neprekvapilo že sa Jude vyvinula ešte k horšiemu. Mala som pocit akoby úplne zahodila zábrany a ešte viac klamala, manipulovala a dokonca môžem tvrdiť, že aj vraždila. Ale čo niekedy človek neurobí pre to čo chce, všakže. Jej povaha je celkovo iná ako bežné povahy v YA knihách, čo sa mi páči, ako som už spomínala, pretože je to také osvieženie. Ale stále sa občas pristihnem nad tým ako krčím nosom nad niektorými jej reakciami a správaním a tiež zisťujem, že ma hádam nikdy neprestane prekvapovať.

„Moc sa dá získať veľmi jednoducho, zložitejšie je udržať si ju.“

Cardan sa nesie v rovnakom duchu ako v prvej knihe. Aj keď mám dojem, že odhaľujeme zopár jeho vlastností, ktoré sú akoby jemnejšie, aj keď je to typický chlap a nechce ich dať naživo. odhaľujeme tajomstvá jeho života a dostávame sa mu pod kožu a zisťujeme, prečo môže byť taký, aký je dnes. Neviem čím to je, ale ja som si k nemu nejaké tie sympatie, ako to býva niekedy pri iných hlavných mužských postavách, nevybudovala a myslím si že keď to už neprišlo doteraz, tak to už nepríde vôbec.

Postavy, ktoré som nemala rada v prvom diely stále zostávajú moje neobľúbené, možno dokonca sa môj vzťah k nim zhoršuje. Taryn nemám rada a ani ju mať rada nebudem. Neviem či sa dá mať rád niekto, kto kvôli tomu aby dosiahol čo chce zradí aj vlastnú krv.

Každopádne som naozaj neskutočne zvedavá na to, ako sa toto celé skončí, pretože mám pocit že veľ vecí ktoré som čakala že sa odohrajú ako v klasických YA knihách boli opačne, takže momentálne trošku neviem čo čakať, ale som za to aj rada. Na konci tejto knihy vás čaká neskutočný zvrat, ktorý som ja osobne absolútne nečakala, pretože po prečítaní predchádzajúcich možno 50 strán som nadobudla dojem, že všetko bude tak, ako som si aj myslela. Za toto dávam autorke neskutočné plusové body, že ma prekvapila a dúfam, že si to udrží aj naďalej.

Kráľovná ničoho

Na záver celej trilógie tu máme diel, ktorý je najviac krvilačný zo všetkých a v ktorom pretečie mnoho krvi. Je plný vojnovej politiky, ako už trošku načrtli aj diely pre týmto.

Za Jude príde jej u mňa tak "obľúbená" sestra Taryn s prosbou o pomoc, lebo spravila niečo, čo by som skôr povedala, že sa hodí na správanie Jude. Ale tak ako sa hovorí "tichá voda brehy myje". Akože musím povedať, že som zostala neskutočne prekvapená, lebo som to absolútne nečakala a opäť musím autorke prirátať body za toto prekvapenie. Už od prvého dielu som mala dojem, že tieto knihy nebudú klasická YA literatúra pre toľko smrti a podobnej tematiky ktorá sa v nich nachádza, ale teraz sa v tom len utvrdzujem.

Po určitých prekvapivých udalostiach z predchádzajúcich kníh tu máme možnosť vidieť Jude sediacu na tróne a vládnucu. Bola som zvedavá na to, ako sa s touto úlohou popasuje, pretože v minulosti si narobila veľmi veľa silných nepriateľov. Avšak zvládla to podľa mňa veľmi dobre a bola som rada za to, že sa nenechala zlákať na zlé chodníčky všetkými, ktorí ju chceli použiť ako prostriedok pre svoje zlé ciele. Hlavne jej nevlastný otec Madock, ktorý sa pokúšal nenápadne cez ňu vládnuť...

„Moc so sebou vždy nosí kliatbu,“ odvetím. „Tí najhorší z nás urobia všetko preto, aby ju získali, a tí, v čích rukách by prekvitala, sa jej za každú cenu vyhýbajú.“

Autorka sa v tejto knihe ale podľa mňa snažila napchať veľmi veľa, do veľmi málo strán. Naozaj sa tam toho dialo toľko, že som to pomaly nestíhala sledovať. Možno keby je táto séria o niečo dlhšia tak by to nebol žiadny problém, pretože mám radšej ak je séria dlhšia, ale všetko je pekne do detailov prepracované a tu som mala dojem, že nebolo.
Na konci nás čakalo klišé v podobe "láska zachráni všetko" samozrejme. V niektorých knihách to mám rada, ale sem sa mi to z určitého dôvodu nehodilo. Jednoducho mi táto séria neprišla ako niečo romantické, ale skôr krvilačné a také, že hlavné postavy sa naozaj neznášali. Možno tam bola potlačovaná túžba po tom druhom, ale láska? určite nie, takže za mňa bol ten záver zlý a preto sa aj táto tretia časť stala pre mňa najmenej obľúbenou z týchto všetkých, bohužiaľ....

Nemôžem autorke uprieť to, že sa s touto sériou snažila vyhrať, to áno. Ale za mňa mala veľké nedostatky, ktoré by sa dali dotiahnuť do konca. Možno je to tým, v akom veku som to čítala a keby som tak o rokov mladšia, tak by som to milovala, pretože vtedy to pre mňa boli roky Divergencie a Hier o život, no teraz na to pozerám asi trošku viac objektívnejšie a recenziu si nechávam prejsť hlavou.

Každopádne určite vám túto sériu odporúčam, pretože je to niečo nové a predsa len je tam podľa mňa viac pozitívnych vecí ako negatívnych.

Čítať viac

9
9

Nella Kubišová napísala recenziu

24.04.2022 10:31

Na záver celej trilógie tu máme diel, ktorý je najviac krvilačný zo všetkých a v ktorom pretečie mnoho krvi. Je plný vojnovej politiky, ako už trošku načrtli aj diely pre týmto.

Za Jude príde jej u mňa tak "obľúbená" sestra Taryn s prosbou o pomoc, lebo spravila niečo, čo by som skôr povedala, že sa hodí na správanie Jude. Ale tak ako sa hovorí "tichá voda brehy myje". Akože musím povedať, že som zostala neskutočne prekvapená, lebo som to absolútne nečakala a opäť musím autorke prirátať body za toto prekvapenie. Už od prvého dielu som mala dojem, že tieto knihy nebudú klasická YA literatúra pre toľko smrti a podobnej tematiky ktorá sa v nich nachádza, ale teraz sa v tom len utvrdzujem.

Po určitých prekvapivých udalostiach z predchádzajúcich kníh tu máme možnosť vidieť Jude sediacu na tróne a vládnucu. Bola som zvedavá na to, ako sa s touto úlohou popasuje, pretože v minulosti si narobila veľmi veľa silných nepriateľov. Avšak zvládla to podľa mňa veľmi dobre a bola som rada za to, že sa nenechala zlákať na zlé chodníčky všetkými, ktorí ju chceli použiť ako prostriedok pre svoje zlé ciele. Hlavne jej nevlastný otec Madock, ktorý sa pokúšal nenápadne cez ňu vládnuť...

„Moc so sebou vždy nosí kliatbu,“ odvetím. „Tí najhorší z nás urobia všetko preto, aby ju získali, a tí, v čích rukách by prekvitala, sa jej za každú cenu vyhýbajú.“

Autorka sa v tejto knihe ale podľa mňa snažila napchať veľmi veľa, do veľmi málo strán. Naozaj sa tam toho dialo toľko, že som to pomaly nestíhala sledovať. Možno keby je táto séria o niečo dlhšia tak by to nebol žiadny problém, pretože mám radšej ak je séria dlhšia, ale všetko je pekne do detailov prepracované a tu som mala dojem, že nebolo.
Na konci nás čakalo klišé v podobe "láska zachráni všetko" samozrejme. V niektorých knihách to mám rada, ale sem sa mi to z určitého dôvodu nehodilo. Jednoducho mi táto séria neprišla ako niečo romantické, ale skôr krvilačné a také, že hlavné postavy sa naozaj neznášali. Možno tam bola potlačovaná túžba po tom druhom, ale láska? určite nie, takže za mňa bol ten záver zlý a preto sa aj táto tretia časť stala pre mňa najmenej obľúbenou z týchto všetkých, bohužiaľ....

Nemôžem autorke uprieť to, že sa s touto sériou snažila vyhrať, to áno. Ale za mňa mala veľké nedostatky, ktoré by sa dali dotiahnuť do konca. Možno je to tým, v akom veku som to čítala a keby som tak o rokov mladšia, tak by som to milovala, pretože vtedy to pre mňa boli roky Divergencie a Hier o život, no teraz na to pozerám asi trošku viac objektívnejšie a recenziu si nechávam prejsť hlavou.

Každopádne určite vám túto sériu odporúčam, pretože je to niečo nové a predsa len je tam podľa mňa viac pozitívnych vecí ako negatívnych.

Čítať viac

9
9

Nella Kubišová napísala recenziu

24.04.2022 10:27

Tohto dielu som sa trošku obávala, pretože druhý diely väčšinou bývajú akýmsi premostením medzi prvýmm a tretím a myslela som si, že sa to bude rozbiehať minimálne tak pomaly, ako prvá polovica prvej knihy. Avšak som naozaj rada za to, že som sa v tomto mýlila. Autorka sa rozbehla neskutočným tempom hneď na začiatku a hneď sme vhupli do deja na kráľovskom dvore.

Jude si Cardana omotala okolo prsta, ale samozrejme nič nie je také, ako si predstavovala. Nie je to ľahké a Cardan samotný jej to nemieni uľahčiť. Je to niečo ako hra na mačku a myš a snažia sa jeden druhého prekabátiť. Jude sa ale kráti čas a musí vymyslieť plán ako čo najdlhšie udržať Cardana na tróne. Podarilo sa jej to?

Nuž ak by som sa opäť mala vyjadriť k nejakým charakterovým vlastnostiam, nejako ma neprekvapilo že sa Jude vyvinula ešte k horšiemu. Mala som pocit akoby úplne zahodila zábrany a ešte viac klamala, manipulovala a dokonca môžem tvrdiť, že aj vraždila. Ale čo niekedy človek neurobí pre to čo chce, všakže. Jej povaha je celkovo iná ako bežné povahy v YA knihách, čo sa mi páči, ako som už spomínala, pretože je to také osvieženie. Ale stále sa občas pristihnem nad tým ako krčím nosom nad niektorými jej reakciami a správaním a tiež zisťujem, že ma hádam nikdy neprestane prekvapovať.

Čítať viac

9
9

Nella Kubišová napísala recenziu

24.04.2022 10:26

Hneď ako som sa pustila do čítania prvej knihy, zaujala ma svojou originalitou. Mala som pocit, že postavy aj príbeh boli napísané inak a ešte som nič také nečítala, takže z toho som mala radosť. Samozrejme mi bolo jasné, že sa v tejto knihe predstaví hate to love relationship medzi hlavnými postavami, ale to je úprimne jeden z mojich najobľúbenejších konceptov, takže sa nesťažujem.

Jude som po väčšine mala rada, pre jej drsnú povahu a pre to, ako vedela prežiť v každej situácii. Veľmi mi to pripomínala Seleinu z Trónu zo skla a tú postavu práve milujem. Avšak boli aj momenty nad ktorými som sa pozastavila. Ako som už povedala jej húževnatosť a aj tvrdohlavosť sa mi páčila, ale niekedy je to už moc a treba vedieť kde sú hranice a tie moje niekedy prekračovala.

Cardan bol typické rozmaznané princiatko, ktoré vždy dostalo to čo chcelo a samozrejme nikdy mu nikto nepovedal nie. Práve preto ho asi zaskočilo to, keď sa mu niekto vzoprel a to sa mi neskutočne páčilo. Nie len že sa ho Jude nebála, ale dokonca vyhľadávala príležitosti kedy mu mohla čeliť a poviem vám, to boli práve jedny z najzaujímavejších momentov. Niektoré scény sa mi zdali zvláštne, najmä jedna konkrétna, ktorú nechcem prezrádzať. Napoviem vám ale, že Jude v nej ochutnala zakázané ovocie a to môže mať v tejto spojitosti hneď niekoľko významov - niektoré sú trošku nevinnejšie ako tie iné ;)

Čo sa týka ďalších dvoch hlavnnejších postáv, ktoré by som rada spomenula, Taryn a Vivienne sestier Jude, tak medzi nimi bol veľký kontrast. Viv som mala rada pre jej dobrú povahu a podľa mňa vedela veľmi dobre rozoznať čo je správne a čo nie a pozrieť sa na veci takým triezvym pohľadom. Zato Taryn som nemala rada od začiatku a môžem teda povedať že až po koniec. Stvárala jednu katastrofu za druhou a tá jej večná túžba zapadnúť do sveta Férov mi teda už poriadne liezla hore krkom.

Páčilo sa mi celkové prepojenie s ľudským svetom, ale opäť sme tu mali klišé, že ľudia o existencii tejto ríše vlastne vôbec netušili. Možno by som bola radšej za nejaké odhalenie alebo niečo podobné, pretože takto je to minimálne v 50% fantasy knihách.

Počas celej knihy ma scény neprestali prekvapovať a naozaj musím povedať, že neviem kde ľudia na tom našli niečo detské. Možno pre teenagerov aj áno, ale podľa určitých scén, nie... Mne sa to napríklad čítalo veľmi dobre a aj ľahko a ani som nevedela ako a otáčala som jednu stránku za druhou.

Musím aj podotknúť, že koniec ma veľmi prekvapil a dosť ťažko sa mi celkovo nejaká séria, opisuje bez spojlerov. Povedala by som teda, že to neskončilo tak, ako som čakala že to skončí, ale práve naopak a to ma opäť veľmi príjemne prekvapilo. S vervou som sa teda pustila čítať ďalší diel, lebo som bola prekvapená na to, čo si ešte autorka pre nás pripravila.

Čítať viac

9
9

Nella Kubišová napísala recenziu

18.03.2022 17:12

Toto bola jedna z kníh z tejto série, na ktorú som sa najviac tešila, pretože som bola zvedavá na to, koho si intelektuálka Eloise vezme a v kom nájde tú svoju spriaznenú dušu.

Nechcem povedať, že by ma kniha sklamala, ale ani som z nej nebola až tak nadšená ako by som čakala. Zatiaľ som svoj názor nezmenila a mojimi favoritmi zostali 1,2 a 4, aj keď som myslela, že práve táto to zmení... Nuž poďme sa presunúť na to, čo sa mi na knihe moc nepozdávalo.

V prvom rade, už pri jednom z predošlých dielov som spozorovala, že autorka akoby vykradla iný príbeh a podobnosti tam boli až veľmi nápadné. Tu som mala pri jednej pasáži rovnaký pocit. Neviem či niekto z vás pozeral filmy o Pestúnkach, keď bol malý. Pre mňa to bola stará klasika, ako napríklad Denník pestúnky, alebo Dievča na stráženie... A práve v tomto som bola mierne sklamaná, lebo sme tu opäť mali neposlušné deti, ktoré robia či už svojej pestúnke, alebo teda budúcej mame zle. Prišlo mi to neskutočne neoriginálne a keďže to nie je prvý raz čo ma tak autorka sklamala, neviem čo mám očakávať od jej ďalšej knihy.

Tiež som možno čakala trošku väčšie dobrodružstvo, predsa len to bola Eloise, ktorá snívala vo veľkom a zdalo sa mi, že to možno nebolo také, ako si zaslúžila. Podľa mňa mohol byť ten príbeh lepší a nápaditejší, pretože v niektorých miestach ten dej trošku stagnoval.

Na druhú stranu aby som nehovorila len o negatívach, celkom sa mi páčilo to, ako pomaly a akým smerom sa vyvíjal vzťah Eloise a Phillipa. Mám rada slow-burn romance a asi by som si už mohla zvyknúť na to, že v autorkiných knihách je používaná veľmi často. Avšak je to môj šálok kávy, no pre niekoho kto má radšej akciu, by sa táto knižka mohla kvázi "vliecť".

Taktiež sa mi veľmi páčilo počínanie Eloise, ako aj s deťmi tak celkovo počas celej knihy. Niet divu, pretože je to jedna z mojich najobľúbenejších postáv v Bridgertone, takže jej povaha sa mi páči.

Aby som nezabudla spomenúť, táto kniha mala aj vtipné scény, nad ktorými som sa veru pobavila, takže okrem romantiky a aj mierneho napätia vás čaká aj toto.

Koniec koncov pozitíva v tejto kniha prevažovali nad negatívami, ale ako som už vyššie spomenula, mierne sa mi nepáčilo to že časť tejto knihy mi prišla skopírovaná. Odvtedy sa moja chuť čítať túto knihu trošku vytratila, ale nakoniec som rada že som to nejako dobojovala a môžem to objektívne zhodnotiť, nie len podľa prvej polovice. Verím tomu že väčšina ľudí ju budú milovať už len z princípu že tu vystupuje Eloise, ale aj napriek tomu si myslím že tie chybičky krásy sa nedajú prehliadnuť.

Čítať viac

9
9

Nella Kubišová napísala recenziu

09.03.2022 20:26

Pri tejto knižke som si opäť nečítala recenziu, ako pri väčšine, pre ktoré sa rozhodnem. Zaujala ma svojou obálkou a hlavne tým, čo som o nej počula... vraj to má byť niečo nové, iné, o mágii a tarotových kartách a to mi úplne stačilo na to, aby som sa pre ňu rozhodla.

Už od začiatku ako som sa do knižky začítala, som vedela, že mi to pôjde veľmi rýchlo, nie len kvôli napínavému deju, ale aj kvôli obrázkom, ktoré sa v knižke nachádzali a zároveň aj obohacovali dej.

Samozrejme spadá do kategórie YA, takže sa nedá čakať niečo veľkolepé a prevratné. Mne osobne sa ťažko do tejto literatúry začítava, pretože už mi nemá často čo nové a originálne ponúknuť, ale som rada, že v tomto prípade ponúkla. :)

Ešte som nečítala žiadnu knižku, ktorá by sa odohrávala v Írsku a mala tematiku tarotových kariet. Veľmi sa mi páčilo to, ako tu bolo popretkávané prostredie a zároveň miestne legendy. Neviem naozaj, či sú reálne a na niečo také sa v Írsku verí, ale rada by som to zistila, pretože je fascinujúce zisťovať, ako má každá krajina také tie svoje povery a porekadlá.

Tiež sa podľa mňa dej pekne a plynulo vyvíjal. Už od začiatku ma zaujal spôsobom, akým sme našli tarotové karty, pretože bol taký tajomný a sľuboval dobrodružstvo, ktoré sme koniec koncov aj dostali.
Celkovo musím povedať, že ma dej jednoducho prekvapil. Čakala som niečo prvoplánové a bez nápadu, ale stalo sa tu veľa nápaditých vecí a taktiež aj postavy boli podľa mňa pekne prepracované, čo dodávalo deju ten správny šmrnc.

Z postáv myslím že nebola vyslovene nejaká, ktorú som nemala rada. Maeve som mala celkom rada, ale áno mala dosť múch. Nemôžeme byť bezchybný, ale moc sa mi nepáčilo, ako sa zachovala ku kamarátke a tiež že mala niekedy trošku povrchné myšlienky. Samozrejme nemôžem od teenagerov čakať, že budú premýšľať ako dospelí rozumní ľudia, pretože viem že keď som ja bola v tomto veku, tiež som si myslela, že sa okolo mňa točí celý svet...

Nepovedala by som tiež, že sa tu nachádzalo veľa svetoborných myšlienok, ktoré vás prinútili premýšľať nad zmyslom života, ale jedna pekná sa tu predsa len našla:

"Všetci sa občas správame k druhým nepekne. Aj málo súcitný či nedokonalý človek by mal pociťovať ľútosť. Dôležité je poučiť sa z toho a vzápätí sa k ľuďom správať lepšie."

Záver knihy ma neskutočne prekvapil a hneď som si musela ísť hľadať, koľko ďalších častí ešte autorka napísala. Ak som správne našla, mala by to byť len jedna, čo ma celkom mrzí, ale na druhú stranu, neviem sa dočkať ani len tejto jednej, takže naozaj neviem, čo by som robila keby mám čakať na viacero kníh :D

Ak by som to mala celkovo zhodnotiť, tak by som vám ju rozhodne odporučila. Knižka má pekne prepracovaný dej opradený tajomstvami, je originálny, čo sa nestáva úplne často v YA knihách, postavy sú za mňa taký priemer, ale knižku zachraňuje jej originalita a kopec prekvapení, ktoré počas nej odhaľujeme. Na dlhé večery so zapálenou sviečkou je naozaj ako stvorená!

Čítať viac

9
9

Nella Kubišová napísala recenziu

06.02.2022 18:19

Priznám sa, že už dlhšiu dobu som nemala náladu poriadne čítať a akosi som potrebovala niečo, čo ma opäť nakopne a vráti sa mi chuť do čítania. Mala som chuť na niečo veľmi romantické a milé, pretože to mi vždy vie zlepšiť náladu. No namiesto toho som sa pustila do Apatekárky. Nemala som nijaké očakávania, iba som dúfala, že bude dobrá a bude sa čítať rýchlo a ľahko. Chcela som niečo pekné, ale dostala som niečo omnoho viac.

To, o čom táto kniha bude som as dozvedela až tesne pred čítaním. Som človek ktorý si nečíta anotácie a nevytvára si predsudky, strieľam jednoducho naslepo. A väčšinou sa mi knižky páčia, naozaj málokedy sa stane že by som sa netrafila do svojho vkusu.
Pri tejto knižke to bol v mojej momentálnej situácii dvojnásobný risk. Ako som si prečítala anotáciu, okamžite mi znela zaujímavo a pustila som sa do čítania.

Už dlho sa mi nestalo, že by ma kniha tak vtiahla, ako práve táto. Sedela som nad ňou doslova a do písmena do neskorých ranných hodín a bola som tak napätá z toho, čo sa tam dialo, že som ju nechcela pustiť z ruky. Mala som ju celú prečítanú za necelé dva dni a to mojej niekoľko mesačnej kríze bolo neskutočné prekvapenie.

"Dvanásť minút. V porovnaní s dĺžkou života je to nepatrný zlomok, ale stačí n to, aby zmenil smer, ktorým sa uberá."

Veľmi sa mi páčilo to, ako sme v príbehu postupne odhaľovali jedno tajomstvo za druhým. Človek naozaj nečaká, čo dokáže jedna malá fľaštička v sebe skrývať a aký silný príbeh za ňou môže stáť.
Mám rada, keď sa v knihe prelína história a súčasnosť, takže to bola ďalšia vec, ktorá sa mi veľmi páčila. Bolo to perfektne spracované a všetko na seba pekne nadväzovalo. Ani jeden príbeh neviazol na mŕtvom bode a posúvali sme sa pekne ruka v ruke v oboch.

Hlavné postavy Nella a Caroline sa mi obe páčili. Caroline bola veľmi cieľavedomá a páčilo sa mi ako si šla za svojim, aj keď ju niekto odhováral. Trošku som sa v nej videla. Zo začiatku taká nebola, ba práve naopak, ale okolnosti života ju zmenili. V tomto som sa s ňou veľmi stotožnila a preto mi ako hlavná postava prirástla k srdcu.
Pri Nelle som sa zakaždým pousmiala. Nestáva sa často, že vidím svoje meno v knihách a tak ma to máličko potešilo. Ona taktiež mala svoje čaro a veľmi dobré srdce. Áno v podstate pomáhala odvrhnutým a podvedeným ženám zabíjať svojich manželov, ale aj napriek tomu si myslím že mala srdce na správnom mieste.

"Je síce prirodzené sa zmeniť, ale nie je prirodzené potláčať a skrývať, kým naozaj sme."

Videli sme tu aj dve dejové línie, kde sa vyformovali krásne a veľmi silné priateľstvá. Priznám sa že pri niektorým momentoch som aj mala slzy v očiach, pretože tu bolo opisované naozaj pravé priateľstvo, kde sa jedna dokáže obetovať bez váhania za druhú a to bolo krásne.

Aby som nezabudla spomenúť, nachádzalo sa tu veľmi veľa krásnych myšlienok, ktoré určite stoja za zamyslenie.

Táto kniha vo mne vyvolala naozaj silné pocity a zanechala vo mne výborný dojem. Bola mysteriózna, ale aj krásna a veľa krát som sa pozastavila nad významom vecí spomenutých v tejto knihe. Nečítam takýto žáner veľmi často, ale poviem pravdu, veľmi sa mi to páčilo, takže určite budem pátrať ešte po niečom podobnom a viem že táto knižka bude mať svoje čestné miesto na mojej poličke.

Čítať viac

9
9

Nella Kubišová napísala recenziu

31.01.2022 16:26

Po tom, ako som dočítala túto knižku som si uvedomila, že som sa YA literatúre celkom dlhú dobu vyhýbala. Tak nejako ma jednoducho prestala baviť a mala som pocit, že je to dookola to isté, iba trošku pozmenené postavy a mená. Avšak pri tejto knihe som taký pocit nemala, práve naopak.

Neviem či to bolo tým, že dej bol zasadený v Kórei, ale ešte som takúto knižku nečítala a práve to sa mi na tom veľmi páčilo. To, že to bolo takmer až fanfiction mi vôbec nevadilo, pretože keď som bola mladšia, tak som veľmi rada čítala takéto veci na Wattpade, takže v podstate pripomenúť si takto staré časy bolo veľmi milé.

Aby som sa už dostala k samotnej knihe... vôbec som ani netušila, že nejaká takáto vychádza a prišla by som o veľa, keby som ju nevlastnila vo svojej knižnici. Keď ma na ňu kamarátka upozornila, okamžite som ju vkladala do košíka, práve vďaka jej originalite, ktorá začína už len obálkou. Je naozaj krásna a nesmierne sa mi páči v pozadí tá Kórejská architektúra a jednoducho to má celkovo taký krásny romantický nádych, čo ja veľmi môžem :)

"You can´t be there for other people, if you are not first there for yourself"

Pre tých, ktorí pozerajú k-drámy tento dej nebude pravdepodobne niečím až tak novým, ako nebol ani pre mňa, ale aj napriek tomu som si ho užila. Naozaj som mala pocit, akoby som počas čítania celej knihe bola v nejakej dráme, ktorá sa mi odohráva pred očami. Bolo to také milé, sladké a nevinné a mali sme možnosť aspoň z časti nahliadnuť do života K-popových hviezd. Mne osobne je táto téma veľmi blízk, keďže pred nejakou dobou som sa osobne do K-popu zamilovala. (moja najväčšia závislosť je momentálne BTS, od ktorých ste určite už nejaké tie rádiové odrhovačky počuli, avšak viem že keď sa raz ponoríte do ich hudby, je ťažké dostať sa z toho von :))

Jenny som ako hlavnú postavu mala rada a nevadila mi vlastne ničím. Nebola namyslená, alebo protivná, nemala veľké ego a podobne, ba práve naopak bola veľmi milá a bola človek ktorého by som si obľúbila aj v realite. Samozrejme každý máme nejakú chybičku krásy, alebo sa stane že urobíme niečo čo sme nechceli a ľutujeme to, ale to je život a nedá sa byť neustále perfektný.
Tiež Jaewoo bol podľa mňa v pohode. N to že to bola K-popová hviezda, tak sa nesprával ako nejaký rozmaznaný fagan, ale povedala by som že práve naopak. Veľmi si zakladal na priateľoch a rodine a mal zmysel pre zodpovednosť a pre to, čo je správne a to sa mi na ňom veľmi páčilo. :)

"It is better to speak your mind, otherwise you will only feel regret later."

Tiež som sa veľmi čudovala to, že aj keď je to kniha v podstate pre mládež, našla som tu veľmi veľa myšlienok, ktoré ma naozaj donútili rozmýšľať. Vôbec som to nečakala. Nie že by som ju chcela nejako podceňovať, ale predsa len YA je YA a človek tam nečaká nič hlboké zo života. :D

Možno niekomu nepríde ničím výnimočná, avšak mne sa naozaj páčila. Možno to bolo prostredie v ktorom sa odohrávala, postavy, alebo jednoducho aj to že som to čítala v originálnom jazyku a nie s prekladom, to všetko malo svoje čaro. Ak by sa autorka rozhodla ešte niečo podobné napísať, určite si to rada prečítam, ako aj hocijaký podobný príbeh odohrávajúci sa v Kórei :) (takže ak má niekto nejaké typy, sem s nimi! :D)

Čítať viac

9
9

Nella Kubišová napísala recenziu

30.10.2021 17:45

Toto bola ďalšia knižka v poradí od Grady, na ktorú som sa veľmi tešila a pri ktorej ma neskutočne zaujala anotácia. A som veľmi rada, že moje očakávania boli naplnené a nezostala som sklamaná, aj napriek malým chybičkám krásy.

Začiatok príbehu nás vrhol do udalostí zo života bohatých snobov. Hneď mi popravde bolo jasné, že tam niečo nesedelo, pretože všetko žiarivé a krásne je vždy zvnútra skazené. Avšak nevedela som prísť na to, čo mohlo byť na tomto celom zle.

Postupne, ako sme si May vytvárali vzťah aj k jej zostávajúcej rodine sa vynáralo stále viac a viac tajomstiev, na ktoré sme nepoznali odpoveď a o to viac som na ne odpoveď poznať chcela čo bolo za mňa výborné, pretože nás autorka neustále držala v napätí.
Bolo mi jasné, že s tetou May sa niečo deje a že nie je tak mimo zmyslov, ako ju prezentovali. V skutočnosti bola podľa mňa pri zmysloch najviac zo všetkých a práve preto ju chceli umlčať.
A práve v týchto momentoch muselo byť každému jasné že sa v tom dome a stými ľuďmi tam niečo deje.

Keď bola na May nachystaná pasca a ona skončila tam, kde skončila, popravde ma kniha prestala baviť. Nemám rada nechutnosti, horory ani nič podobné a toto pre mňa predstavovalo presne taký žáner, takže za mňa osobne to bolo obrovské mínus knihy a keby môžem okamžite to odtiaľ dám preč.

Avšak celkovo sa mi na knihe páčilo to, ako sme sa prepletali tajomstvami, ale aj bežnými výzvami obyčajného života.

May bola naozaj skvelá, aj keď občas veľmi naivná hlavná hrdinka. Stala sa z nej úžasná mladá žena a mám veľmi rada príbehy, kde si človek mus niečo vytrpieť pred tým, ako povstane z popola. Takže áno, podľa mňa mala táto knižka veľmi výstižný názov.
Páčilo sa mi aj to, že autorka do tejto knihy zahrnula reálnu udalosť a to bolo zemetrasenie v San Franciscu v roku 2006. Takže May nebola jediná, ktorá musela povstať z popola. :)

Celkovo knižku hodnotím pozitívne, aj keď sa bohužiaľ nezaradila medzi moje najobľúbenejšie od tohto vydavateľstva a za tento rok.

Čítať viac

„A ja som sa doňho zaľúbila, ako keď človek zaspáva: pomaly, pomaličky až zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green