Nella Kubišová

10

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Všetky recenzie nájdete na mojom bookstagrame: papierovy_svet :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Všetky recenzie nájdete na mojom bookstagrame: papierovy_svet :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Môj názor pomáha
2022
Môj názor pomáha
2021
Pravý knihonaut
Člen Čitateľského klubu
Drozdajka
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

10
10

Nella Kubišová napísala recenziu

09.04.2023 09:14

Už odkedy som Železnú vdovu videla v anglickom jazyku, vedela som, že si ju chcem veľmi prečítať. Pravdepodobne som tento impulz dostala hneď z dvoch hlavných dôvodov a tým bolo, že sa to odohráva v podstate v Číne a je to zo žánru sci-fi. Čiže dve veci, ktoré mám zbožňujem sa tu splietli dokopy a vzišlo z toho toto neskutočné dielo!

"Nechcel by si odísť z tohto sveta s tým, že si sa aspoň pokúsil dosiahnuť to, o čom snívaš?"

Keď poviem neskutočné, myslím tým naozaj neskutočné! Vôbec som nečakala zvraty ktoré sa tu udiali, ani to, že budem kvôli niektorým veciam a postavám tak neskutočne smutná... ale aby som šla pekne poporade, musím niekde začať, pretože momentálne mám v hlave veľa myšlienok, ktoré by som chcela dať von naraz a potom to asi aj tak bude vyzerať.
Ako prvú vec by som veľmi chcela vyzdvihnúť a pochváliť obálku, ktorá je naozaj nádherná a som veľmi rada za to, že zostala tá pôvodná a neprerábala sa do inej verzie. Často krát majú niektoré vydavateľstvá potrebu a chuť tvoriť niečo nové, pričom to staré je krásne a funguje to, takže za mňa naozaj palec hore.

Samotný dej knihy ma vtiahol takmer okamžite, pretože ram nebolo času na váhanie a akciu sme tam mali hneď od začiatku. Stretli sme sa s našou hlavnou postavou Ce-tchien a jej tajomným priateľom z hôr Ji-č. Objavuje sa nám tu prvá romantika, aj keď ukrytá pod rúškom prachu, ale je! Skončí sa asi tak rýchlo ako sa začne a potom sa Ce-tchien vyberá dostáť svojmu menu Železnej vdovy a pomstiť svoju mŕtvu sestru.
Som rada, že sa jej podaril uskutočniť jej plán, aj keď po ceste narazí na veľa prekážok a nie všetko sa podarí presne tak ako si naplánovala. Ako sa hovorí, treba byť opatrný voči tomu, čo si želáme, pretože niekedy tie výsledky nie sú také, aké by sme chceli a očakávali. V tomto prípade sa tu primiešali klamstvá, zrady, milostný trojuholník, šokujúce odhalenia a neviem čo všetko ešte.

Musím povedať, že romantická linka sama o sebe sa mi páčila. Ji-č bol ako postava veľmi milý a presne taký zlatý typ chlapca, ktorého by som chcela mať pri sebe aj ja. Bol starostlivý, nebojácny a ochotný urobiť všetko preto, aby milovanú osobu udržal v bezpečí. Bol ako Jin. Na druhú stranu tu bol Ši-min Li, zocelený bolesťou a trápením, ale ochotný zomrieť pre spravodlivosť a lásku. Bol ako Jang. Obaja boli ako dve strany jednej mince a tak trošku som dúfala, že tu prebehne boj o to, kto získa Ce-tchien a ostaneme v napätí až do samého konca. Nechcem prezrádzať všetky detaily, takže poviem iba to, že sme milostný trojuholník dostali, ale neviem či taký ako väčšina čaká a mne to v tomto prípade trošku aj prekážalo, pretože som to v tej knihe vidieť nechcela a očakávala som úplne niečo iné. Možno tým, že dej samotnej knihy je už sám osebe veľmi odlišný od zvyšku kníh ktoré som doteraz čítala, aj toto je niečo celkom iné, ale viem si predstaviť, že si to získa fanúšikov, ako aj odporcov.
Ce-tchien bola pravá hlavná postava. Nebála sa ukázať svoje sily, presadzovala si to, čo chcela, aj keď je pravda že niekedy sa naozaj nevedela správať a mala trošku viac vážiť slová. Bola šikovná, prefíkaná, ale zároveň aj láskavá a ochranárska. V niektorých momentoch som ju milovala, v niektorých o niečo menej, ale stále si myslím, že sme dostali presne to, čo sme potrebovali a určite sa nesprávala na 18 rokov, ale prišla mi oveľa oveľa vyspelejšia. Niekoho, kto sa bije za ženské práva a ženy ako také až do svojho posledného dychu.

Ku koncu knihy nastalo jedno šokujúce odhalenie za druhým a ja som naozaj zostala chvíľu sedieť úplne bez slov a zaskočená, lebo toto som naozaj nečakala. Plus som nevedela, či mám byť skôr smutná, alebo šokovaná, pretože autorka zabila jednu z mojich obľúbených postáv... alebo nezabila? Naozaj neviem, bolo to dosť neurčité, ale myslím si skôr tú prvú možnosť. Naozaj neverím tomu, že budem musieť čakať neviem aký dlhý čas na ďalšiu časť. A to som si hovorila, že sa nechcem púšťať do žiadnej série, pretože neznášam takto čakať na to, čo sa stane. Ale tak nenarobím už nič, na toto sa naozaj oplatí čakať!

"Je to smiešne. Muži nás tak veľmi chcú pre naše telá, ale zároveň nás nenávidia pre naše mysle."

Tiež by som chcela vyzdvihnúť to nespočetné množstvo dobrých a pravdivých myšlienok a citátov, ktoré sa tu nachádzali. Vôbec som nečakala, že budem mať celú knihu zaplnenú lepíkmi.

Aby som však povedala pravdu, z nejakého dôvodu sa mi kniha čítala v niektorých častiach extrémne pomaly a aj napriek tomu, že som ju čítala každý deň, tak som mala pocit, že ju nie a nie dočítať a absolútne netuším prečo... dej mala prepracovaný, postavy som mala rada, nenudila som sa, ale aj napriek tomu sa to dialo a to ma potom po čase začalo trochu iritovať.

Teraz po dočítaní som si uvedomila, že koniec je veľmi otvorený, takže som hneď vyhľadávala ďalšie časti, ktoré určite budú. Teda minimálne jedna čo viem. Nechcela som sa púšťať do série, pretože neznášam čakanie, ale nuž stalo sa. Budem sa tešiť a očakávať, kedy sa k nám dostaví ďalšia časť, ale pri mojej netrpezlivosti to pravdepodobne ani nevydržím a prečítam si anglickú haha :D Verím tomu, že milovníkom čínskej kultúry a sci-fi žánru sa táto kniha bude páčiť, alebo dokonca aj viac ako to. Sú tam surovejšie scény, ale sú tam aj milostné, takže by som povedala, že je to celkom dobre vyvážené a za mňa mi tam nič nechýbalo. Neviem sa dočkať pokračovania! :)

"Keď si niekoho vážiš preto, kým je, nemal by si ho trhať aj s koreňmi, aby si potom sledoval, ako ti v rukách chradne. No pomôžeš mu rozkvitnúť a stať sa niečím neuveriteľným, čím má byť."

Čítať viac

10
10

Nella Kubišová napísala recenziu

17.03.2023 21:47

Aby som povedala pravdu, zo začiatku som od tejto knihy nemala príliš veľké očakávania. Možno to bolo preto, lebo to zrovna nie je žáner ktorý čítam nejako často, avšak povedala som si, že chcem zmenu a notácia znela pomerne zaujímavo. Musím však povedať, že po jej dočítaní, som bola veľmi príjemne prekvapená tým, aký dojem vo mne zanechala, aj napriek tomu, že jej obsah nebol práve najpríjemnejší.

Celkom dlhú dobu som Hrobárov almanach odkladala, pretože som sa bála do neho pustiť. Život je však o riskovaní, takže nakoniec som sa do neho s odhodlaním pustila.
Zo začiatku som sa trošku dlhšie začítavala, pretože predsa len nie som zvyknutá na detektívky, som skôr romantický a fantasy typ... ale... neviem presne ani kedy prišiel ten obrat, ale prišiel. Knižka sa mi zrazu začala čítať veľmi svižne a ani som ju nechcela pustiť z ruky. Jednoducho som musela zistiť, kto je vrahom a pácha tie ohavnosti.

Počas môjho štúdia psychológie, počas počúvania podcastov a sledovania videí, som zistila jednu hlavnú vec a to je tá, že vrahom je často krát osoba, na ktorú by sme to povedali najmenej. V tomto prípade som mala zopár tipov, ale s poľutovaním musím povedať, že autor to zahral neuveriteľne a ja som si nedala dve a dve dokopy a neuhádla som, kto to všetko páchal. Už len práve kvôli tomuto si myslím, že na tejto knihe bola odvedená výborná práca, pretože ak sa stane, že vraha odhalíte hneď na začiatku, je to zle napísaná detektívka.

Náš hlavný hrdina Leopold von Herzfeldt tu prechádza určitým prerodom povedala by som. Zo začiatku sa aj mne zdal ako menší nadutec, ale schopný nadutec. Myslím si, že ku koncu dostal menšie ponaučenie a to nesúdiť knihu podľa obalu a nenechať sa toľko ovplyvňovať vlastnými pocitmi a domnienkami, ktoré ani nemusia byť skutočné. Určite zo za mňa ale bola veľmi dobrá hlavná postava, ktorá si vedela dať dve a dve dohromady.

Zaujímavou postavou však bol náš hrobár Augustin Rothmayer. Nečakala som, že si staršieho, samotárskeho a miestami ufrflaného pána tak obľúbim, nuž, ale stalo sa. Tu by som opäť povedala, že netreba súdiť knihu podľa obalu, pretože toho v sebe skrýval omnoho viac. Či už vedomosti, alebo láskavú povahu, ktorá sa prejavila ku koncu knižky. Po dočítaní knižky sa aj ja, ako mnohí predo mnou, prikloním k názoru, že by z neho bol naozaj výborný policajt.

Nuž, čo dodať. Toto dielo bolo naozaj niečo výborné, držalo vás v napätí od začiatku do konca, má výborný dej a zápletku a preto dávam klobúk dole pred autorom a viem, že ak sa v budúcnosti rozhodne napísať ďalšiu knihu, určite na ňu budem stáť v popredných radách :)

Čítať viac

10
10

Nella Kubišová napísala recenziu

17.03.2023 21:44

Chcela som zmenu a chcela som hlavne niečo netradičné a dostala som to. Som neskutočne rada za to, že som položila ruky na túto knihu a rozhodla som sa pri nej vyjsť zo svojej komfortnej zóny tvorenej prevažne romantickou, alebo fantasy literatúrou, pretože poviem vám, toto bola krásna a dojímavá kniha.

Najskôr som si celkom nevedela predstaviť to, ako bude príbeh podaný malým chlapcom vyzerať. Mala som obavy, že mi nebude sedieť ako rozprávač príbehu a vďaka tomu by som možno odsúdila celý príbeh, avšak som naozaj rada, že sa tak nestalo. Ako som sa dostávala do jadra knižky hlbšie a hlbšie, začala som Daniela (Chusraua) veľmi rada a zistila som, že je to veľmi milý malý človiečik, s prekvapivo divokou fantáziou a veľkým srdcom.

Veľmi často sa tu spomínalo prepojenie s knižkami Tisíc a jedna noc a s rozprávaním príbehov v podaní Šeherezády, ktoré som ja nikdy nečítala, ale vždy som chcela. Dúfam, že sa k nim raz dostane, už len na základe tohto príbehu, pretože bol nimi inšpirovaný a to sa mi veľmi páčilo. V knižke nájdete aj veselšie, aj trošku smutnejšie príbehy, ale všetky majú svoje čaro. Ja som sa od nich nemohla odtrhnúť, pretože ma zaujímalo, čo sa v živote Daniela bude diať ďalej. A ak vás kniha tak moc drží, že pri nej presedíte dve hodiny v kuse a ani si to neuvedomíte, pokladám to za veľmi dobrú známku kvality knihy.

Nemôžem sa nevyjadriť k samotnému textu, ktorý na stránkach nájdete. Je napísaný tak inak, akoby to nerozprávalo malé dieťa. Teda po väčšine áno, ale keď som čítala tie myšlienky, ktoré tu boli vyjadrené, nemohla som sa prestať čudovať. Táto knižka vám nie len že vyčarí úsmev na tvári, ale tiež vám dá mnoho podnetov na premýšľanie. Nechcem vypisovať všetko, čo som v texte našla, ale niektoré citáty predsa len spomeniem pre lepšiu predstavu. :)

Nuž čo dodať. Ak hľadáte niečo milé, čo vás zároveň pobaví a vezme vás na cestu zvykmi a tradíciami až do ďalekej Indie, tak táto knižka je rozhodne pre vás. Na prvý pohľad možno neupúta ako iné, alebo vo vás nevytvorí dojem toho, že je to presne to čo teraz potrebujete, verte mi, určite jej dajte šancu, pretože to nebudete ľutovať.

Čítať viac

10
10

Nella Kubišová napísala recenziu

02.01.2023 20:32

Na túto knižku som sa naozaj tešila neskutočne dlho. Po dočítaní prvej časti som nemohla uveriť tomu, že ešte nie je napísané pokračovanie a nedozviem sa, čo sa stalo ďalej. Nerada čítam série, ktoré sú ešte len rozpísané, pretože som naozaj netrpezlivá a chcem hneď všetko vedieť... avšak tu som urobila výnimku. Na jednej strane som naozaj rada za to, že som si Rod nebies a povetria prečítala, ale na stranu druhú, zase ma čaká len nekonečné čakanie, takže som z toho trošku mrzutá....

Avšak! Aby som prešla k recenzii...

Zo začiatku som bola trošku zmätená z postáv a z toho, čo sa všetko udialo, pretože veľa detailov mi už z pamäte uniklo. Chvíľku trvalo, kým som sa poriadne začítala, takže sa mi čas, keď som knihu čítala začal veľmi naťahovať a to ja nemám rada. Avšak keď som prešla možno prvých sto stránok, bola som opäť ako medzi starými známymi a všetko mi už dávalo zmysel a zvyšok knihy som prečítala behom dvoch, možno troch dní.

"Život je príliš krátky na to, aby sme v sebe živili nevraživosť."

Štýl písania Sarah J. Maas zbožňujem už Trónu zo skla, ktorý sa zaradil medzi moje najobľúbenejšie série. Vtedy som si povedala, že si jednoznačne skompletizujem celú zbierku jej kníh a úprimne, ak by napísala aj nákupný zoznam, veľmi rada si ho prečítam. Určite sa nenechajte odradiť hrúbkou jednotlivých kníh, pretože verte mi, vtiahnu vás do deja ako máloktoré iné, až tak že stratíte pojem o čase. Po dočítaní sa cítite opustený, ako by od vás odišiel najlepší kamarát. Pre mňa takúto atmosféru dokáže vykúzliť málokto a Sarah J. Maas je jednou z nich.

Postavy milujem rovnako, ako v predošlej knihe. Postupne sa do Bryce zamilovávam čoraz viac. Pre mňa má všetky vlastnosti, ktoré by hlavný hrdina mal mať. Väčšinou mám radšej, keď čítam o hrdinkách, ktoré sú tie menej dominantné a citlivejšie a čakajú na svojho princa na bielom koni, ktorý ich príde zachrániť, ale z nejakého dôvodu to v jej knihách takto nevnímam. Práve naopak, som rada za tak silné a inšpiratívne ženské postavy. Spolu s Huntom tvoria úžasnú dvojicu a úprimne už si ich ani neviem predstaviť jedného bez druhého. Jednoducho k sebe patria, ako druh k svojmu druhovi.
V tejto druhej časti som si o niečo viac obľúbila aj Ruhna. Jeho charakter sa pomaly kryštalizuje a musím povedať, že ho začínam mať veľmi rada a budem pravdepodobne veľmi nahnevaná ak sa mu v nasledujúcich častiach stane niečo zlé. Nechcem to nejako očakávať, ale predsa len je to hlavný hrdina a kto už len nechá všetko šťastné a nedotknuté.

Nechýbali tu ani poriadne zvraty, pri ktorých som mala sánku spadnutú až na kolenách. Doslova. Postupne odkrývame celú pravdu o Asteroch, o tom, kto bola presne Danika a čo robila a veľa mnohých iných vecí, ktoré sa priplietli do cesty. (Pre niekoho môže byť nasledujúca veta spoilerom, takže ju prosím vynechajte). Veľmi ma prekvapil Rhunov vzťah... teda možno ani nie tak že nejaký vznikol, ale hlavne s kým. Veľké odhalenie sa odohrá samozrejme až na konci, takže si budete musieť počkať. A ten koniec sám o sebe.... PÁNI! Dostali sme tu prepojenie s inou sériou, ktorú som ja osobne ešte nečítala, ale vidím to tak, že budem mať opäť kopu času to dobehnúť a toto prepojenie mi bude potom určite dávať oveľa väčší zmysel.

Každý, kto ešte aspoň trochu váha, verte mi, určite vám prečítanie tejto série bude stáť za to. Ak vám vadí čakanie, tak ako mne, tak by som s tým možno počkala, pretože ani neviem kedy autorka dopíše tretiu knihu a o štvrtej ani nehovorím.... Avšak za mňa dávam určite palec hore a milovníci fantasy si ju určite zamilujú...

"Niektorí féri tvrdia, že od chvíle, čo sa spoznali, vedeli, že sú druh a družka, že medzi nimi bolo nejaké neviditeľné prepojenie. Vôňa, alebo puto duší."

"Funguje to aj medzi rôznymi druhmi?"

"Neviem, ale ak ty nie si môj druh, Athalar, tak nikto."

Čítať viac

10
10

Nella Kubišová napísala recenziu

14.12.2022 08:25

Myslím si, že sériu Romantické úteky nie je nutné nejako extra predstavovať, pretože ju určite každý z vás už niekde postrehol. V poslednej dobe sú tieto knižky veľmi populárne a ja sa tomu ani nečudujem.

Opäť sme s príbehom vycestovali na krásne miesto, kde sa odohral zase raz originiálny romantický príbeh. Tentoraz to bolo moje milované Japonsko. Milujem čokoľvek, čo sa týka Ázie, takže bolo viac ako jasné, že si túto knihu musím prečítať.
Tiež by som rada poznamenala že pri mene hlavnej hrdinky Fiony mi vždy zíde na um Šrek a preto bolo odosobnenie sa od tohto mena a vnímanie príbehu s čistou hlavou trochu ťažšie.
Keďže okrem Japonska tu bola spomenutá aj ďalšia vec, ktorú zbožňujem, tak som z knihy bola naozaj nadšená. Neviem či som vôbec niekedy čítala knihu ktorá mala tematiku fotenia, preto mi to teda prišlo originálne.
Páčilo sa mi ako sa pomaly rozvíjal príbeh a aj to že sa tu stretla stará láska. Takéto príbehy mám rada, pretože si vždy predstavujem, že to tak malo byť a osud ich zviedol dokopy.
Ako to už býva zvykom, tak čím viac nás niekto odmieta, tým viac nás to k nemu priťahuje. V tomto prípade to bolo rovnako. Gabe nemal o Fionu záujem a odmietal ju a preto sa tam dosť dlho nič nedialo. Mám rada slow burn romance knihy ale nie slow burn plot alebo ako to nazvať. Bolo tam za mňa naozaj málo “akcie”.
Tiež ma trošku mrzí to, že autorka zostala pri svojej klasickej šablóne, kedy som presne vedela čo sa stane a ako čo dopadne lebo sa to tak stalo už v knihách pred tým. Keď si to prečítate raz, poviete si super, druhý raz už sa trošku zamračíte a tretí už ju máte chuť odhodiť… nie to ešte šiesty. Takže za mňa je to dosť velke negatívum tejto série…
Samozrejme knižku odporúčam čitateľom romantiky a tým, ktorí chcú vyslovene vypnúť pretože pri tejto knihe sa to určite podarí. Určite nebola celá zlá a viem tam nájsť veľa podarených scén a dobrých myšlienok avšak nejaký obrovský čitateľský zážitok by som tu zrejme nehľadala.

Čítať viac

10
10

Nella Kubišová napísala recenziu

01.12.2022 18:34

Jedným slovom - MILUJEM!

Keď som ponuku na tento recenzný výtlačok prijala, nečakala som od toho extrémne veľa. Myslela som si, že to budú nejaké obyčajné príbehy, ktoré ma nebude baviť čítať. Avšak opak bol pravdou a tentoraz som sa na svojom predsudku pekne popálila.

Hneď prvý príbeh ma úžasne vtiahol do knihy a navodil ma na vlnu, na ktorej som sa držala naozaj počas celej knihy. Príbeh slúžil ako predloha pre vzniknutie knihy o Robinsonovi Cruesovi, ktorý je nám všetkým veľmi dobre známy. Na začiatku tejto a aj každej ďalšej kapitoly nájdete kresbu, ktorá je naozaj krásne prepracovaná a tematická ku každému jednému príbehu. Mám veľmi rada, keď sú knižky ako také niečím obohatené a nie je to len bohapustý text. Naozaj musím povedať, že to dotvorilo skvelú bodku za už tak skvelými a fascinujúcimi príbehmi.

Stretla som sa tu naozaj so všetkým možným... od príbehov plných láskavosti, až po príbehy plných hlúposti, v ktorých hralo viac rolu šťastie ako rozum, ale poviem vám, že som si každý jeden užila rovnako.

Čo ma neskutočne milo prekvapilo bolo, že niekoľko príbehov som už aj poznala a touto cestou som si osviežila pamäť a vryla si do nej aj množstvo nových detailov. Medzi moje obľúbené patrí rozhodne príbeh o "nepotopiteľnej Molly Brown". Ja som neskutočným milovníkom Titanicu, ako aj celkovo takýchto krásnych romantických príbehov. Podľa mňa každý fanúšik tohto filmu toto meno započul a niečo sa mu v mysli vynorí. Naozaj som netušila o jej hrdinskom skutku, ktorý sprevádzal potopenie Titanicu a o to viac som šťastná, že som sa o ňom mohla dozvedieť.

Nájdete tu príbehy nie len zo Zeme, ale aj z vesmíru. Určite vám niečo hovorí slovné spojenie "Houston, máme problém." Viete ako vzniklo? Ak nie, tak tu to nájdete rozobraté do detailov. Vedela som, že kedysi bola do vesmíru vyslaná letka v Apolle 13, aj že táto misia bola neúspešná, avšak nejako som si neprepojila tieto dve veci a pritom túto vetu vo svojom bežnom živote používam. Netušila som, s akými detailmi sa museli ľudia na tejto misii popasovať a dávam klobúk dole nie len pred nimi, ale všetkými ktorí im pomohli vrátiť sa domov.

Nedá mi nespomenúť niektoré príbehy, ktoré boli dokonca sfilmované a možno ich niektorí z vás aj videli. Napríklad príbeh o Yossim Ghinsbergovi, ktorý prežil nejakú dobu v pralese. Tento film si môžete pozrieť v hlavnej úlohe s Danielom Radcliffom, ale poviem vám, mne pri niektorých scénach naozaj dvíhalo žalúdok.
Ďalej tu máme príbeh Rugbyového tímu, ktorí havarovali v Andách. Niekedy si človek pokladá otázku, že čo by urobil preto, aby mohol prežiť. Oni si ju kládli tiež a prežili len vďaka tomu, že sa z nich stali kanibali. V tejto situácii je mi nevoľno len na to pomyslieť, avšak keby som bola v situácii, kedy si mám vybrať smrť, alebo život, dlho by som nad touto voľbou nepremýšľala.
A v neposlednom rade by som chcela vyzdvihnúť príbeh Arona Ralstona, ktorého skutočný príbeh bol spracovaný do filmovej adaptácie s názvom 127 hodín. Ja sama som ho nikdy nevidela celý, avšak dodnes mám v hlave živú predstavu o tom, o čom bol. Tento človek si hrdinsky sám amputoval končatinu len preto, aby prežil a dostal sa z kaňonu v Colorade, v ktorom zostal uväznený.

Každý jeden z týchto príbehov je pre mňa neskutočnou inšpiráciou. Spomenula som iba niektoré, avšak v knižke je ich plno. Tiež by som chcela povedať, že to, ako boli príbehy napísané a spracované štylisticky a grafiky, bolo geniálne. Čítanie ma vôbec nenudilo a neboli len to len samé fakty, ako by ste možno čakali. Nájdete tu aj útržky rozhovor s danými ľuďmi, citácie ich výrokov a podobne.

Som naozaj neskutočne šťastná za to, že táto kniha bude mať miesto na mojej poličke a verím tomu, že to nebolo posledný raz, ktorý som ju držala v ruke. Chcem si aj naďalej pripomínať príbehy týchto ľudí, ktorý ma budú inšpirovať v mojom každodennom živote.

Čítať viac

10
10

Nella Kubišová napísala recenziu

29.11.2022 22:42

Na túto knižku od Viki Schwab som sa veľmi tešila, nakoľko som už niekoľko kníh od nej prečítala. Vedela som, že tieto temnejšie a suchárskejšie fantasy má zvládnuté na jednotku a že sa nebudem nudiť. Ako bonus k tomu je to, že je perfektne tvorená do tohto škaredého upršaného počasia, takže mne nezostalo nič iné iba sa zahrabať do perín s čajom v ruke a čítať.

Ako prvú vec by som chcela povedať, že sa táto kniha neskutočne rýchlo číta. Iba som ju otvorila a ani neviem ako a mala som za sebou 50 strán...
Možno je to aj ilustráciami, ktoré boli dnu vložené. Krásne to príbeh dotváralo a obohacovalo. Keď som knihu prvý raz držala v ruke, tak som netušila že čo to má byť, iba som si myslela že sú to nejaké náhodné oddelenia kapitol, avšak po prečítaní už len prvých pár strán som zistila, že všetko je krásnou súčasťou príbehu.

Ako aj Addie LaRue, toto dielo bolo tiež písané takým zvláštnym a nezvyklým spôsobom, na ktorý nie som u ostatných zvyknutá. Avšak pri V.Schwab je to pre mňa niečo ako poznávacie znamenie a veľmi sa mi to na nej páči... že je iná a originálna.

Pri tejto autorke je tiež veľmi zaujímavé to, že nemá vo zvyku vykresľovať postavy ako také, ale väčšinou ich spoznávame postupne a cez ich činy. Na konci sú však vždy veľmi dobre vykreslené a my máme utvorený akýsi celistvý obrazy, ktorý sme si postupným čítaním vyskladali.

Čo sa však mne osobne nepáčilo bolo, že mi koniec prišiel trošku unáhlený a akoby mi tam niečo chýbalo. Viem, že veľa ľudí nemusí mať rovnaký pocit ako mám ja. Ale mám pocit, že to že sa mi to čítalo tak moc rýchlo bola v podstate aj nevýhoda. Naberala som tým dojem, že dej je veľmi zrýchlený, možno kratší a menej prepracovaný, ako by som chcela a čakala.

Celkovo knižku určite hodnotím veľmi pozitívne a kto má rád cudhárske príbehy určite vrelo odporúčam. Všimla som si, že sa niekde uvádza že knižka zachádza až do hororu, čo by som ja určite nepovedala. Podľa mňa je trošku strašidelná, ale popritom oddychová a báť sa podľa mňa nebudete.

Čítať viac

10
10

Nella Kubišová napísala recenziu

19.11.2022 07:41

Možno si niektorí z vás všimli, že táto knižka je súčasťou série o tajomných objavených, neobjavených, alebo aj stratených miestach. Každá z nich má niečo do seba a je niečím výnimočná. Ja som mala možnosť prečítať si o miestach, na ktoré ľudský mozog zabudol, zapadli prachom a dlhé storočia na ne nikto nevstúpil ani nepomyslel. Až doteraz.

Ako prvú vec by som chcela poukázať na spracovanie knihy, ktoré je naozaj krásne. Mám veľmi rada, keď sú niečím dotvorené a obohatené, ako je to aj v tomto prípade. Vnútri sa pri každom príbehu nachádzajú mapy, kde to dané miesto môžeme hľadať, ale taktiež aj veľa obrázkov, ktoré som si ja osobne neskutočne rada pozerala.

Je až zvláštne, ako tieto miesta mohli byť zabudnuté, pretože pri niektorých som si povedala naozaj že vau, pretože sú krásne a je to naozaj veľká škoda. Som preto rada, že niekto vytvoril knihu, v ktorej ich nám pripomenie.

Nachádzajú sa tu však opísané aj miesta, pri ktorých som toto vau nepovedala práve v najlepšom slova zmysle. Sú to miesta, kde sa nestali príjemné veci a preto rozumiem tomu, že chcú na ne ľudia zabudnúť. Avšak stále si myslím, že je potrebné si to nejakým spôsobom pamätať, aby sme sa tomu mohli v budúcnosti vyhnúť a nezopakovať rovnakú chybu.

Táto kniha je naozaj skvelým únikom z reality. Je o zároveň možnosť cestovať, aj keď túto možnosť práve po ruke nemáme a možno práve to je aj dôvodom, prečo som si v poslednej dobe cestopisy tak obľúbila.
Verím tomu, že vás zaujme a že sa ponoríte do jej čítania s ľahkosťou a naberiete nové cenné poznatky.

Čítať viac

10
10

Nella Kubišová napísala recenziu

17.11.2022 17:19

Prisahám, že keď som túto knižku prvý raz chytila do rúk, netušila som, že je to presne niečo také, čo som práve potrebovala čítať.

Nie som nejaký obrovský milovník sci-fi a na mojom konte sa nachádzajú zhruba dve prečítané knihy z tohto žánru, preto som si myslela, že ma to bude baviť, ale nie že ma doslova pohltí. Už dlho som knihu doslova takto rýchlo nepreletela. Ak som tých 570 strán mala prečítaných za dva dni, tak aj to je asi veľa. Poviem vám, táto kniha je presne z rad tých, ktoré vás budú držať a nepustia vás, až pokým sa nedozviete čo je na tej ďalšej a potom na tej nasledujúcej. Neviem či vydržím to čakanie na vydanie ďalších častí, alebo to idem risknúť kúpiť v angličtine, pretože nutne potrebujem vedieť, čo bolo ďalej. Jedine, čoho sa trošku bojím sú asi tie výrazy, ktoré v slovenčine chápem, ale v angličtine by to bola výzva. Avšak možno o to lepšie a trošku si rozšírim slovní zásobu.

Aby som už však prešla k samotnému obsahu...

Jedným z možných dôvodov, prečo sa mi táto knižka tak páčila bol zrejme ten, že bola akoby spojením dvoch kníh, ktoré som už prečítala a mám k nim nejaký vzťah. Prvá bola Mesto Ember, ktorú možno niektorý poznáte. Ide tam o to, že ľudia žili v podzemných, alebo jaskynných mestách, presne ako tu a museli sa tak naučiť fungovať, kvôli hrozbe zhora. Keď som bola mladšia som to doslova milovala a taktiež aj ten film, takže je celkom škoda, že tie ďalšie časti nikdy nedotočili. A druhou knihou s ktorou si Kadetov spájam je Enderova hra. Je to taktiež výborná kniha, rovnako sfilmovaná o mladých ľuďoch, ktorý sa na vesmírnej stanici učia bojovať proti nepriateľom, aby ochránili svoju planétu. Keď tieto dve úžasné knihy spojíte, vznikne niečo takéto úžasné.

Práve kvôli Kadetom začínam mať dojem, že som si našla ďalší svoj obľúbený žáner a že sa pustím aj do iných podobných kníh, čo je skromne povedané, úžasné. Keď vás kniha donúti zamilovať sa do žánru, v ktorom je napísaná, vedzte, že musí byť naozaj dobrá.

Príbeh je pútavý a rozbieha sa naozaj hneď od prvej strany. V poslednej dobe prestávam mať rada dlhé úvody, pretože ma to neskutočne nudí a práve toto bol opak. Mali sme tam v podstate hneď vykreslené prostredie a aj hlavných hrdinov, okolo ktorých sa celý príbeh následne točí. Páči sa mi aj to, že sa od prvej strany tiahla záhady Spensinho otca, ktorá sa naozaj riešila od prvej až po poslednú stranu, ale či sa to vyriešilo vám povedať nechcem, pretože by to bol veľký spoiler. :D

Tiež sa mi páčili postavy v príbehu. Mala som pocit, že naozaj preň boli stvorené a ani jedna tam nebola navyše. Skvelo sa dopĺňali a pre každú vec v príbehu bola nejaká z tých postáv dôležitá a niektoré ma naozaj neprestali udivovať. Spensu som mala rada od prvej chvíle, vďaka jej nezlomnosti. Aj to je vlastne ďalšia vec, na ktorú som prišla. Mám veľmi rada hrdinky, ktoré sú odvážne a nezlomné, aj keď ja sama som pritom úplný opak...
Postupne ako som čítala som si dokonca obľúbila aj Jorgena (Ksichtiča). Páčilo sa mi, že som na postavách videla určitý "character development" a to že nestáli a nestagnovali na jednom mieste, ako to niekedy býva. Mám také podozrenie, že možno by medzi Spensou a Jorgenom mohlo niečo v budúcnosti byť, aj keď stále je tu ešte aj Rys, ktorý si myslím, že je do nej zamilovaný. No ale to každopádne prebieham a sú to len také moje predstavy. Práve aj pre toto neviem vydržať ako sa to všetko vyvinie a čo bude nasledovať.

Chcem veľmi vedieť aj čo je to samotné "poškodenie" zač a prečo je taká Spensa. Ja si osobne myslím že to nie je tak ani poškodenie, ako skôr niečo normálne a ostatní sú tí nekompletní. Možno niečo ako Divergencia. No neviem jednoducho som si ale istá, že to bude veľké prekvapenie, pretože na vytvárané napätej atmosféry má autor očividne veľký talent.

Čítať viac

Kadeti - Brandon Sanderson, 2022
Kadeti
  • Brandon Sanderson
4,7
11,26 €

10
Nella Kubišová

Nella Kubišová získala odznak Môj názor pomáha

31.10.2022 08:14

Ďakujeme, tento rok ste sa zaradili k top recenzentom! Aj vďaka vášmu názoru si ostatní čitatelia budú vedieť ľahšie vybrať.

Môj názor pomáha

„Čo je lepšie? Jedna skutočná krásna ruža, ktorá už síce povädla, ale na ktorú sa nikdy nezabudne, alebo vábivá náhrada, ktorá sľubuje, že vydrží naveky?“

Nevesta z Ivy Greenu - Julie Klassen, 2020
Nevesta z Ivy Greenu
Julie Klassen