Prečítate na zariadeniach:

  • Pocketbook
  • Kindle
  • Smartfón či tablet s príslušnou aplikáciou
  • Počítač s príslušnou aplikáciou

Nie je možné meniť veľkosť písma, formát je preto vhodný skôr pre väčšie obrazovky.

Viac informácií v našich návodoch

Prečítate na zariadeniach:

  • Pocketbook
  • Kindle
  • Smartfón či tablet s príslušnou aplikáciou
  • Počítač s príslušnou aplikáciou

Viac informácií v našich návodoch

Prečítate na:

Neprečítate na:

Ako čítať e-knihy zabezpečené cez Adobe DRM?

Stanislava Sedlackova

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre

Moje srdcovky

Moje aktivity

Stanislava Sedlackova napísala recenziu

12.05.2026 05:01

Autor - @story_teller_cz
Názov - Sezóna ticha
Strán - 239
Séria - Detektív Carl Dawson
Vydavateľstvo - @solis.nakladatelstvi 2026

V prvom rade by som sa chcela touto cestou veľmi pekne poďakovať samotnému autorovi za prejavenú dôveru a možnosť prečítať si jeho najnovší román, ktorý nesie názov Sezóna ticha.

Predošlé časti Severní úsvit a Šarlátový příliv boli za mňa super. Takže som vedela čo môžem očakávať v tejto časti.

Štýl, ktorý si autor zvolil bol prudko čitateľný.
Téma okultizmu a mysteriózne prvky,ktoré boli v knihe spomenuté boli za mňa veľmi dobre spracované. Autor dokázal skvelo navodiť atmosféru napätia,tajomna...

Sezóna ticha je v poradí už tretí diel zo série o detektívovi Carlovi Dawsonovi.

Tentokrát nás autor vo svojom najnovšom románe zavedie do prostredia, ktoré sa odohráva v oblasti Lake District,presnejšie v mestečku Ravenscroft,v ktorom momentálne zúri snehová búrka a celé jeho okolie je pod bielou perinou a chlad je tu cítiť až do morku kosti.

V mestečku za záhadných okolností miznú ľudia. Väčšinou sa jedná o cudzincov,po ktorých nájdu buď len telá alebo pre istotu zmiznú úplne,bez stopy. A vraha doposiaľ nenašli, môže ním byť ktokoľvek. Človek alebo dokonca zviera?

Detektív sa tentokrát rozhodne pátrať po začínajúcej novinárke Amy Carterovej a jej priateľovi, bývalému policajtovi Alexovi Hartovi, ktorí sa rozhodli natočiť reportáž.

Po oboch akokeby zľahla zem.

Naposledy boli videní pri opátstve Blackmoore... majú niečo spoločné s ich zmiznutím?

Carl Dawson má moje sympatie už od prvej časti,je síce svojský,ale možno presne to je ten dôvod...

Teším sa čo si pre nás autor pripraví nabudúce... dúfam, že to bude už čoskoro...

Stanislava Sedlackova napísala recenziu

12.05.2026 04:55

Autor - @brigitteknightley
Názov - Neodolateľná túžba podľahnúť svojmu nepriateľovi
Strán - 448
Séria - Laskyplne nenávistná duológia
Vydavateľstvo - @lindeni.sk 2026

"Originálna a neuveriteľne zábavná prvá časť romantickej duológie o nepriateľoch, z ktorých sa stanú milenci, zasadená do jedinečného fantasy sveta"

Prvotina z pera britskej autorky @brigitteknightley zo série Láskyplne nenávistná duológia nesie trošku netypicky dlhší názo: Neodolateľná túžba podľahnúť svojmu nepriateľovi

Ale ani to však nebráni tomu, že tento fantasy príbeh s romantickým nádychom "enemies to lovers" ( kde sa s nepriateľov neskôr stávajú milenci) a pomalý slow burn ( pomaly rastúca romantika) ma osobne veľmi milo prekvapil.

Tie ich poznámky jedného voči druhému s nádychom sarkazmu robili túto knihu oveľa zaujímavejšou a prudko čitateľnou. Za mňa rozhodne skvelá kombinácia.

Viete čo majú vlastne spoločné samoľúby Osric Mordaunt, člen Rádu Fyrenov a nájomný vrah, ktorý potrebuje liek a Aurienne Fairhrimová, rešpektovaná vedkyňa, ktorá je doslova "Fenomén" vo svojom obore?

A navyše patrí ešte aj do nepriateľského Rádu?

Jeden voči druhému prechovávajú nesympatie...ale , až také, že keby sa dalo pohľadom zabíjať...

Aj, keď Aurienne nie je z toho veľmi nadšená, nutne však potrebuje peniaze na svoj výskum a preto súhlasí, že mu pomôže.

Skúšajú spolu rôzne praktiky, ktoré ich zavedú do rôznych kútov sveta. Dokonca zabrdnú aj do starých mystických metód.

Neuvedomujú si však, že každým ich ďalším stretnutím začína ich vzťah medzi nimi pomaly rozkvitať...

Obálka je perfektná perfektne ladí s príbehom

Dúfam, že ďalšia časť a zároveň aj posledná vyjde čo najskôr, pretože ten koniec bol taký, že...ach...

Stanislava Sedlackova napísala recenziu

12.05.2026 04:54

Autor - A.T.Qureshi
Názov - Dračia kaviareň
Strán - 288
Seriál - Dračia kaviareň
Vydavateľstvo - @nakladatelstvimetafora 2026

Dračia kaviareň je prvou časťou z romantasy série Dračia kaviareň od americkej autorky s pakistanskými koreňmi A.T.Qureshi.

Veľmi príjemná oddychovka zhltnutá na jedno posedenie.

Saphira Margalová mala už od útleho detstva jeden veľký sen. A ním bolo mať vlastnú kaviareň...

A nie,len tak hocijakú ale takú: "kde si na prvom rande objednáte latte,stretnete sa so starými priateľmi pri šálke čaju, alebo si tu pri ohni prečítate knihu a budete popíjať horúcu čokoládu s extra dávkou penových mini cukríkov"

Bolo to jednoducho miesto, ktoré ľudí spájalo. Miesto,kde sa ľudia cítili ako doma...
A bola navyše aj jedinou kaviarňou v Hviezdnom údolí ktorá povoľovala vstup dračím mláďatám.

Jedného dňa jej kaviareň navštívi mladý muž menom Aiden, ktorý zdedil po bratovi vajce,z ktorého sa vyliahol dráčik Sparky, malý neposedný špuntík.
Svojou výmyselníckou povahou svojmu majiteľovi niekedy dokáže deň urobiť teda riadne zaujímavým.

Sparky si už pri prvom stretnutí obľúbi Saphiru, ktorá aj keď nie je dračí jazdec a nevlastní žiadneho draka dokáže skrotiť drobcov temperament.

Výcvikom sa každým dňom z malého neposedného drobca stáva dráčik, ktorý svoj temperament vie krotiť.

Ale aj puto medzi Sparkym a jeho majiteľom Aidnom sa viac prehlbuje a začínajú si obaja rozumieť.

Preskočí medzi Saphirou a Aidnom iskra? Aj napriek tomu že sú obaja z iných vrstiev? A čo na to povedia ich rodiny?

Stanislava Sedlackova napísala recenziu

02.04.2026 01:14

Opäť tu mám pre vás ďalší príbeh z prostredia hokeja.
Ako keby sa s nimi v poslednej dobe roztrhlo vrece,nie že by som sa sťažovala...

Rada si prečítam príbehy,v ktorých sú hlavnými postavami vymakaní štramáci...

Tie vytúžené slová sú druhou časťou zo série Vancouver Agitators.

Táto časť je venovaná najväčšiemu sukničkárovi v tíme - Elimu Hornsbymu,ale myslím, že zdanie môže niekedy aj klamať.

Elie sa totiž to zapletie so sestrou svojho najlepšieho priateľa Paseyho,o ktorom sme mali možnosť čítať v prvej časti s názvom O tom bozku ani muk.

Keď Penny zistí, že je tehotná rozhodne sa to povedať obom naraz,ako aj svojmu bratovi Paseymu ale aj Eliemu,s ktorým čaká bábätko. Nuž, neviem či to je dobrý nápad...

Obaja sú z toho riadne v šoku, predovšetkým Pasey, ktorý požiadal Elieho,aby si nezačínal nič s jeho sestrou.

Nuž,ale človek miení...

Postupne ako Penny rastie bruško a každým dňom sú bližšie a bližšie k pôrodu,tak aj ich vzťah sa mení.

Začínajú si viac a viac rozumieť a aj city, ktoré medzi nimi sú,si opätujú.

Tak ako aj prvá časť aj táto sa mi čítala dobre,aj keď mi miestami Pennyno správanie vadilo, beriem, že bola tehotná a aj hormóny, ktoré s ňou mávali niekedy nevedno ovládať,ale aj tak.

Ich konverzácia, respektíve nekonverzácia mi niekedy vadila, vôbec sa nesprávali na svoj vek.

O čo by bol svet jednoduchší ak by ľudia medzi sebou komunikovali? A neuzatvárali sa pred svetom?
Veď to je predsa základ každého vzťahu. Či?

Ale aj napriek tomu sa mi kniha páčila a už sa teším na ďalšiu časť a čo si pre nás autorka pripravila.

#zelenykocur #zelenykocurbookstagram #meghanquinnbooks #vancouveragitators

Stanislava Sedlackova napísala recenziu

01.04.2026 21:14

Rodina je niečo, čo ti zostane navždy. Veci, krása,partneri prichádzajú a odchádzajú,ale rodina neodíde nikdy"

Keď sa mi po prvýkrát dostala táto kniha pod ruku netušila som do čoho idem a čo ma vlastne čaká...
Vedela som len to, že ide o queer román, ktorý sa odohráva v Rusku.
A povedzme si na rovinu, fialová obálka bolo tiež niečo čo ma veľmi nalákalo a tie farby, kombinácia ružovej a fialovej
Tento živý pohľad do rodiny,aj keď je veľmi starostlivá a milujúca, ale predovšetkým rodiny,v ktorej sú rodičia rovnakého pohlavia.
Príbeh rozpráva o mladom chlapcovi menom Mikym žijúcim v Rusku, keď má štyri roky mama mu zomrie a pod ochranné krídla si ho vezme mamin mladší brat, strýko Slava, pracujúci ako grafický dizajnér,v ktorom sa skrývala umelecká duša.
Slava žije vo vzťahu s mužom menom Lev, ktorý pracuje ako lekár. Je síce trošku prísny,ale myslím, že férový...
Pred verejnosťou musia tajiť ich vzťah, pretože v krajine v ktorej žijú je ich vzťah tabu... čo veľmi ťažko znáša Miky, pretože v jeho okolí sú väčšinou "kompletné"rodiny, ktorého majú mamu aj otca. Nielen dvoch otcov ako má on...
V príbehu môžete vidieť čo všetko môže prežívať dieťa, ktoré aj keď vyrastá v rodine, ktorá ho miluje nadovšetko,ale bohužiaľ vonkajší svet nie je veľmi naklonený vzťahu rovnakého pohlavia. Aj keď ja osobne nechápem kvôli čomu... veď ho ľúbia rovnako...
Nepáčilo sa mi ako sa dokázali niektorí jedinci správať...a vlastne kvôli čomu? Lebo niekto nemá rovnaký názor?
Asi bude niečo na tom pravda, že deti dokážu byť niekedy zlé... Antona mi bolo veľmi ľúto... škoda, že spoločnosť v ktorej sa ocitol si pred tým všetkým zakrývala oči...
Toto bol pre mňa jeden veľmi ťažko čítajúci príbeh,nie štýlom písania,ale z pohľadu Mikyho, miestami mi ho bolo veľmi ľúto...aj mal rodinu,aj nemal...

"To, aká bude spoločnosť, závisí na každom človeku, ktorý tu pracuje"

Myslím, že príbeh by si mal prečítať každý...kniha v sebe skrýva posolstvo... viem, že ma za toto možno väčšina ukameňuje,ale nemali by sme človeka odsudzovať len preto, že ľúbi rovnaké pohlavie, veď je to človek ako každý iný, no nie?

5*/5*

Stanislava Sedlackova napísala recenziu

01.04.2026 20:11

"Aby našla samú seba, musí sa najprv nájsť"

Autorka nás vo svojom najnovšom románe zavedie do roku 1928,do Severnéj Kórey,do provincie Pchjongan,v ktorej žije jedenásťročná Mijong spolu so svojou mamou a sestrou Pobä.

Jedného dňa, keď Mijong sedela na svojom obľúbenom mieste,sa na prahu dverí u nich doma objaví muž, ktorý navrhne,aby si Pobä vzala jeho mladšieho brata Haramota, ktorý žije v Japonsku.

Ich mama zvažuje mužovu ponuku, veľmi túži po tom,aby sa jej dcéry mali dobre a netrpeli biedou,ktorá by na nich čakala v ich rodnej dedine,keby v nej zostali.

Mijong rada študuje,v škole je veľmi šikovná, rýchlo sa učí a raz by sa chcela stať učiteľkou.

A práve preto ju mama pošle do Japonska,aby sa mohla ešte viac vzdelávať a priblížiť sa tak viac k svojmu snu.
Tu bohužiaľ spozná rozdiel aké je to byť Kórejčankou v Japonsku, pocíti diskrimináciu na každom rohu. Jedinou jej oporou je jej sestra u ktorej býva.

Postupom času Mijong spoznáva mladého muža menom Hodžun,ich priateľstvo prerastie do hlbokéj a nádhernej lásky. Trávia spolu všetok voľný čas a vzájomne sa podporujú v štúdiu.

Tento srdcervúci román, plný emócií sa miestami čítal trošku ťažšie. Životnými etapami,ktorými si musela Mijong prejsť nenechá nikoho chladného.

Jej veľká túžba odísť do sveta v trinástich rokoch a splniť si svoj sen chce rozhodne riadnu dávku odvahy a tú Mijong v sebe určite má a nielen to.

P.S. Príbeh je podľa skutočných udalostí

Aurorka @rosakwoneaston je kórejsko-americká právnička, členka knižničnej rady.

Román Biela Moruša bol okrem iného ocenený aj časopismi Parade Magazine,BookBub a BookRiot. Je taktiež súčasťou Anaphora Writing Residency...

Táto kniha bude mať miesto v mojej knižnici...

5*/5*

Stanislava Sedlackova napísala recenziu

01.04.2026 20:01

Poďme si trošku predstaviť autora, ktorý netradičným spôsobom výtvarne a za mňa veľmi perfektne spracoval tento grafický román s názvom Tady.
Myslím, že totok bol jeden skvelý nápad preložiť autorovo dielo @hostbrno

Aj,keď sa možno čitateľovi na začiatku bude zdať, že stránky sa opakujú, opak je však pravdou. Autor do každej stránky zasadil detail, ktorý nie vždy môže byť vidieť, ale pri väčšom pozorovaní si ho čitateľ nakoniec všimne.

Americký maliar,ilustrátor, sochár a hudobník Richard McGuire (1957) na začiatku 80.rokov pôsobil ako basgitarista a bol jedným zo zakladateľov newyorskej postpunkovej kapely Liquid Liquid,pre ktorú navrhol všetky plagáty a obaly na albumy.

Preslávil sa aj ako maliar street artu a v roku 1981 sa zúčastnil na výstave v New Yorku.

Podľa románu vznikol v roku 2024 film, v ktorom v hlavných úlohách hrali Tom Hanks a Robin Wright.

Pred nami sa odohráva osud obyčajnej rodiny...osud obyčajnej rodiny v kúte jednej izby...

Autor nás vezme na výlet časovými etapami, uvidíme ako vyzeral svet keď vznikol, cez byzóny, ktoré sa pasú na lúke, až po stavbu domu v roku 1907 v ktorom sa odohráva príbeh.
Máme aj možnosť vidieť ako bude vyzerať svet v budúcnosti.

P.S.Tento grafický román bol preložený do viac ako 20 jazykoch a získal poprednú európsku komiksovú cenu Fauve d'Or

5*/5*

#hostbrno #odporucam #tady #richardmcguire #mojtip

Kniha: Tady (Richard McGuire), 2025
Tady
  • Richard McGuire
5,0
30,50 €

Stanislava Sedlackova napísala recenziu

01.04.2026 19:55

V najnovšom románe z vydavateľstva @fortunalibri_nakladatelstvi , ktoré uzrelo svetlo sveta len pred nedávnom a ešte je horúce z tlače nesie názov Prázdné duše a je od slovenskej autorky @autorka_ivana.ondriova

(kniha v slovenskom jazyku vyšla v roku 2020)

Hlavnými postavami sú sestry Anna a Lucia, ktoré v detstve nemali veľmi na ružiach ustlané.

Ich otec postaví nový dom a rozhodne sa že so svojími dvomi dcérami začne nový život úplne od začiatku.

Možno by to všetko aj vyšlo,ale to by sa bohužiaľ v ich živote nemohol objaviť záhadný muž,ktorý si hovorí Johny a tvrdí, že prišiel až s Ameriky.

Johny sa k ním nasťahuje a až potom len začína hotové peklo...

Priznám sa, že miestami sa mi chcelo ... nevedela som či mám čítať ďalej alebo radšej odložiť knihu a predýchať to.

Nechcem zachádzať do detailov,ale za mňa bolo toto pre mňa veľmi ťažké čítanie.

Nemám síce deti,ale do samotného príbehu a pocitov oboch dcér som sa vedela riadne vžiť.
Oboch by som zavesila za ... do prievanu, takýto ľudia si nič iné ani nezaslúžia.

Aj, keď som knihu dočítala pred pár dňami, ešte stále vo mne rezonuje a aj dlho určite bude...musela som ju preložiť inou knihou a keby len jednou...

Osudy detí, ktoré sa samé nevedia brániť by nám nemali byť ľahostajné a myslím si,že by sme si mali niekedy viac všímať aj svoje okolie, človek nikdy nevie...

A,aby som zmenila trošku tému,nesmiem zabudnúť spomenúť, že obálka sa vydavateľstvu podarila,je dokonalá. Vedela by som si ju predstaviť dokonca aj s oriezkou.

5*/5*

Stanislava Sedlackova napísala recenziu

09.03.2026 12:21

Autor - @barborabernatova
Názov - Dievča v hmle
Strán - 344
Séria - Kapitán Dávid Meizner
Vydavateľstvo - @vydavatelstvosaga 2026

Dievča v hmle je prvou časťou zo série o Kapitánovi Dávidovi Meiznerovi.

Už na začiatku knihy sa autorka postará o napätie, ktoré sa bude niesť celým príbehom.

Za mňa to bola veru,teda riadna jazda. Chvíľu som mala pocit, že viem kto by za tým všetkým mohol byť a veru poviem, že svoje tipy na páchateľa som menila jak ponožky.

Ale ani na konci môj tip nebol správny,tak perfektne vedela autorka vo svojej najnovšej knihe, ktorá prichádza v novom šate(prvý krát ju mohli čitatelia zaregistrovať v roku 2020) presvedčiť čitateľa. Za mňa teda rozhodne super,osobne mám veľmi rada príbehy,pri ktorých nie je hneď jednoznačné kto za tým všetkým môže byť.

Autorka sa dokonale hrá s čitateľovou mysľou. Veľké plus za mňa bolo že som rozmýšľala a hľadala páchateľa spolu s detektívmi Dávidom a Emou.

A tu ho máme,nech sa páči, zoznámte sa:
Kapitán Dávid Meizner. Tridsaťpäťročný, slobodný,svojrázny so sebe vlastným humorom, ktorý pracuje na Košickej kriminálke ako detektív.

Spolu s kapitánkou Emou Kopeckou tvoria v práci zohratú dvojicu.

Ich prvým prípadom,na ktorom budú musieť pracovať bude, keď v chatovej oblasti uprostred lesa nájdu telo mladej ženy, ktorá okrem toho, že je dobitá je aj znásilnená.

Kto jej to mohol urobiť a aký mal na to dôvod? Podarí sa detektívom vyriešiť prípad?

Bruce, si ma ihneď získal...

Ja tento príbeh nemôžem ohodnotiť inak ako:

5*/5*

Už sa veľmi teším na pokračovanie série a na ďalší prípad z pera slovenskej autorky... určite bude stáť za to...

Stanislava Sedlackova napísala recenziu

06.02.2026 06:37

"Srdce si někdy volí nebezpečnou cestu"

"Každé rozhodnutí,ať už správné,nebo špatné, má svou cenu. Pokud se nám stane něco špatného,je potřeba se poučit"

Vďaka @fortunalibri_nakladatelstvi som mala možnosť od autorky čítať obe predošlé knihy. Prvou knihou, ktorú som čítala bol autorkin debut Ztracená v čase (2024) a o pár mesiacov neskôr jej druhý román s názvom V náručí pomsty (2024)

Autorka je majsterkou v písaní historických románov. Jej štýl písania je skvelý, príbehy sa čítajú s ľahkosťou. Každým románom je jej štýl viac a viac vycibrenejší.

Najstarší syn Štěpána Larmonského a dedičný princ Sebastián Leopold Larmonský z váženého rodu Larmontů sa zasnúbil s komtesou Viktoriou Konstanciou z Jemniště,z rodu Janoviců.

Viktoria sa snaží byť pre svojho budúceho manžela čo najlepšou manželkou,len nie vždy všetko ide tak ako má. Jej otec je na ňu príliš prísny a Viktoria sa snaží byť dokonalá a každému vyjsť v ústrety. A preto svoje pocity k svojmu budúcemu manželovi nevie veľmi dať najavo,aj keď sa veľmi snaží.

Sebastián sa jej preto snaží byť oporou a byť najlepším budúcim manželom a poprosí jej sestru Eleonoru o pomoc, ktorá mu s láskou k svojej sestra rada pomôže.

Ich stretnutia začínajú byť pravidelné a ich city voči sebe začínajú vychádzať na povrch.

Medzitým však Eleonoru požiada o ruku Maximilián Albrecht Rezný,hrabě z Líšna, ktorý túži po tom aby sa stala jeho nastávajúcou. Príjme Eleonora jeho žiadosť o ruku?

Ako to nakoniec celé dopadne?
Budú dve svadby?

5*/5*

...nenávisť voči sebe je presne to isté ako hrubý egoizmus a napokon vyvoláva tú istú strašnú osamotenosť a zúfalstvo.
Kniha: Stepný vlk (Hermann Hesse), 2016
Stepný vlk
  • Hermann Hesse