Dievča s vrkočmi - Wilma Geldof, Absynt, 2023

17,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Dievča s vrkočmi

Skutočný príbeh najmladšej holandskej odbojárky

Vojna videná očami tínedžerky? Nie, toto je omnoho viac. Toto je vojna prežitá celým telom, celou tínedžerskou dušou... Čítať viac

Vek
15+
Vydavateľstvo
Absynt, 2023
324 strán
5-6 hodín čítania

Vojna videná očami tínedžerky? Nie, toto je omnoho viac. Toto je vojna prežitá celým telom, celou tínedžerskou dušou... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

17,90 €

Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď

Z kolekcie: Pre tínedžerov

Zobraziť viac kolekcií

Z kolekcie: Knihy pre deti vo veku 14-16 rokov

Zobraziť menej kolekcií

Naši škriatkovia odporúčajú

Prašina: Kriedový panáčik - Vojtěch Matocha, Artforum, 2024
#knihyroka2023 Aj tento titul patrí medzi náš výber Kníh roka 2023

Viac o knihe

Vojna videná očami tínedžerky? Nie, toto je omnoho viac. Toto je vojna prežitá celým telom, celou tínedžerskou dušou.

Strávte dramatické chvíle po boku najmladšej holandskej odbojárky, ktorá odvážne bojovala proti nacistom. Keď mala Freddie štrnásť rokov, vypukla druhá svetová vojna. O dva roky neskôr boli spolu so staršou sestrou Truus požiadané, aby sa stali súčasťou odboja, ktorý v Holandsku naberal na sile. Lákali vysoko postavených dôstojníkov nemeckej armády do lesa na vymyslené schôdzky, kde boli následne zastrelení. V sedemnástich Freddie po prvý raz niekoho sama zabila. So sestrou sa vrhali do čoraz nebezpečnejších akcií a medzi tým všetkým Freddie prežívala obyčajné trápenia zamilovaného dievčaťa.

Nečakajte obyčajnú knihu o druhej svetovej vojne. Dievča s vrkočmi je príbeh, ktorý nemá časové ani geografické ohraničenie. Sugestívne a surové rozprávanie odhaľuje krehký príbeh o dospievaní, v ktorom hrajú hlavnú úlohu statočnosť a vojna. Oceňovaná holandská spisovateľka Wilma Geldof nás vezme do sveta, ktorý by nemal existovať, ale existuje. Vtedy aj dnes.

Tento vzrušujúci príbeh o zrade a dôvere, lojalite a láske je založený na živote najmladšej holandskej odbojárky Freddie Oversteegen z Haarlemu, ktorá spolu so svojou sestrou Truus pracovala pre odbojovú skupinu, ktorej neskoršou členkou bola aj legendárna Hannie Schaft známa ako Dievča s červenými vlasmi. Bol preložený do viacerých jazykov a čaká ho filmové
spracovanie.
Čítať viac
Originálny názov
Het meisje met de vlechtjes
Počet strán
324
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
160×225 mm
Hmotnosť
471 g
ISBN
9788082034298
Rok vydania
2023
Edícia
Mladý Absynt
Vekové odporúčanie
15+
Naše katalógové číslo
1712017
Štýl
dobrodružný, romantický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Holandsko
Vydavateľstvo
Absynt
Pre koho
young adult
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

15 hodnotení

10
5
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Dievča s vrkočmi ma vzalo za ruku a nechcelo pustiť. Freddie mi rozprávala svoj príbeh živo, veľmi pomaly, ale niekedy práve naopak prirýchlo, akoby sa niekam náhlila, chcela utiecť pred vlastnými spomienkami. Občas sa nechcene zastavila v nedopovedanom, zhlboka sa nadýchla. Držala som sa sa jej pevne, objímala ju. Čo bolo napísané, som podčiarkla, aby sa nikdy nezabudlo, že niektoré životy sú v mladosti celkom iným spôsobom odvážne. Príbeh Freddie je veľa o dospievaní, ale predovšetkým o sile jednotlivca, dôvere k sebe samému, schopnosti zobrať to dobré a postaviť sa nespravodlivosti. Je to o zodpovednosti urobiť všetko, čo dokážem. Dievča s vrkočmi si už navždy budem pamätať ako dievča, ktoré zmenilo svet. A vďaka svojmu rozprávaniu ho mení v krajší i dnes.

Čítať viac

Knihy s tematikou II. svetovej vojny čítam často, ale čítať príbeh z pohľadu dospievajúceho dievčaťa bol veľmi silný zážitok. Život Freddie bojujúcej v holandskom odboji nám približuje iný kúsok vojny. Iný v tom, že hrdinské činy odbojárov sa odohrávajú mimo koncentračných táborov a get. Postupne sa dozvedáme ako vykonané skutky ovplyvnili život hlavnej hrdinky v čase vojny, ale aj neskôr po jej skončení.
Osobne si myslím, že by to bola skvelá kniha na debaty v školách pri prebraní II. svetovej vojny.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

10

Som vášnivý čitateľ čo číta aj 4 knižky naráz. Žijem knhami. Milujem knihy. Už od 10 yeas som začala chodiť do knžnice a požičiavala si aj 11 knih.

Lover Love
Overený zákazník
2.10.2023
Wau
Nosíte vrkoče???

Kniha : Dievča s vrkočmi

Recenzia:
Knihy o vojne môže byť. Tie si idem všetky.
A nikde nieje veľa informácií o tom vonku. Vždy rada privítam novú knihu.

@ prišlo s novinkou ktorá ma chytila za srdce. Láska, odvaha, smrť a veľa iného spája tento neobvyklí príbeh.

Prvé kapitoly som si myslela že to skončí že wau. Nečakala som to. Ale bolo to také nečakané čo tam na Vás vyskočí.

Kniha nieje pre každého . Skrýva v sebe drsné scénky. Ale to je pravda.
Knihu by si hlavne mala prečítať mládež. Otvorí Vám oči.
Malo by sa chodiť do múzeí, učiť o tom. Aby sa táto minulosť neopakovala.
Hlavná hrdinka mi sadla aj zo sestrou Truus. Zažívajú ťažké chvíle. Tak aj s jej mamou. Kebyže môžem tak sa k nim pridám. Majú odvahu viesť odboj. A zúčastňovať sa drsných úloh.

Viac sa dozviete v knihe.
Ja ďakujem vydavateľstvu za knihu.
Čítať viac
36

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
18.9.2023
Veľmi dobré čítanie
Holanďanky Freddie, jej sestra Truus a kamarátka Hannie sa počas druhej svetovej vojny zapojili do odbojovej skupiny, ktorá rôznymi spôsobmi bojovala voči nacistom. Aj oni najprv roznášali letáky, lenže neskôr lákali dôstojníkov nemeckej armády do lesa, aby ich členovia odboja zastrelili. Nevinný výzor Freddie k tomu pomáhal, lenže ona sama sa dostala do situácií, po ktorých jej ostali jazvy na duši, výčitky a nočné mory. Láska, ktorá počas ťažkých rokov vzplanula, bola ťažkou skúškou osobností, vernosti a dôvery.
Autorka podala skvelý príbeh založený na skutočných udalostiach, pričom niektoré postavy a javy sú fiktívne, ale i napriek tomu sa môžu mladšie ročníky dozvedieť o krutostiach vojny veľa. Odhodlanie, chuť bojovať a nevzdávať sa, strach, nebezpečenstvá, láska, tie boli pre skutočnú Freddie a jej sestru príznačné. Práca v nemocnici a odboji ich posúvala vpred, aby sa snažili boj proti nepriateľom a zradcom vyhrať. So stratami a bolesťami sa im to podarilo a Freddie sa nakoniec dočkala aj pocty.
Ide o silný a emotívny príbeh písaný veľmi dobre, ktorý by si mali prečítať všetci od takých 14-15 rokov. Ja vzdávam hold všetkým, ktorí sa dokázali vzoprieť nepriateľom a bojovať proti nim.
Čítať viac
9.9.2023
Dievča s vrkočmi nie je obyčajná kniha o druhej svetovej vojne. Je to kniha, v ktorej je skrytý bolestný príbeh mladej Freddie, jej sestry Truus a aj jej blízkych.
Nevedela som čo všetko mám od knihy očakávať. Bála som sa, že mi štýl rozprávania autorky nesadne a príbeh ma nezaujme.
No bála som sa zbytočne. Tento príbeh najmladšej holandskej odbojárky, ktorá bojovala proti nacistom si ma získal.
Freddie bola a aj navždy bude nesmierne odvážna a som rada, že autorka sa rozhodla zachytiť jej príbeh,lebo nebude nikdy zabudnutý.
Je to skutočný príbeh, v ktorom sa sem tam mihne fikcia ale všetko do seba zapadá tak skvelo až to bolí. Autorka má cit, s ktorým vedela aj tie nepríjemné chvíle podať jemne ale tak ,aby dokázali stále zamraziť.
Vrelo Vám túto knihu odporúčam. Dovolím si povedať, že keď po nej siahnete nebudete sklamaný, že ste jej dali šancu.
Čítať viac
26.8.2023
Dievča s vrkočmi
Dievča s vrkočmi je YA príbeh odohrávajúci v období druhej svetovej vojny, založený na skutočných udalostiach. Je v ňom vyrozprávaný príbeh najmladšej holandskej odbojárky Freddie, ktorá so sestrou a ďalšími členmi odbojovej skupiny bojovala proti nacistom. Prečítala som už viacero vojnových príbehov a toto bol zasa úplne iný pohľad na všetky tieto tragické udalosti. Môžem povedať, že s príbehom som spokojná, no teraz si dám zasa na nejaký čas s podobnými príbehmi pokoj, pretože ma vždy dosť emočne vyčerpávajú.

Freddie bola odvážne mladé dievča, za čo má môj obdiv, ja by som asi nemala odvahu pustiť sa do podobných náročných a nebezpečných úloh. Páčilo sa mi, že nechcela len tak sedieť doma na zadku a snažila sa pomáhať, kdekoľvek to bolo možné. Neraz sa púšťala do vecí, ktoré by mali problém zvládnuť i dospelí muži. Zároveň však bola i trochu naivná, neskúsená, čo ju mohlo neraz dostať do poriadnych ťažkostí.

V príbehu sme mali možnosť sledovať, ako sa na nej vojna podpísala, psychicky i fyzicky. O tom, čo robila, nesmela nikomu povedať, čo naštrbilo vzťahy s jej blízkymi, napríklad s mamou a jej milým. So sestrou boli svedkami mnohých krutostí, ktoré i medzi nimi dvoma navzájom spôsobili trhliny. Neskôr si už takmer vôbec nebola istá, komu môže veriť...

Keď ide človek urobiť niečo "zlé", hovorí si, že to robí s dobrým úmyslom, ale každá minca má dve strany. Niektorým ľuďom životy zachráni, iných, naopak, dostane do ohrozenia. Človek už potom ani nevie, čo je dobré, a čo zlé. Páčilo sa mi, ako to autorka v príbehu vykreslila.

Niektoré scény sa mi čítali dosť ťažko, napríklad udalosť ohľadom jedného malého chlapca. To bol pre mňa jeden z najemotívnejších momentov celej knihy a zlomil mi srdce. Bolo tu však aj pár príjemnejších, odľahčenejších momentov, napríklad prvá láska Freddie či jej vzťah s jednou staršou Židovkou, ktorá sa stala jej bútľavou vŕbou.

Oceňujem, že súčasťou knihy sú i dobové fotografie či slovník vysvetľujúci niektoré pojmy. Celkovo bola kniha pekne spracovaná.

Čo viac dodať, ak máte radi históriu a chceli by ste sa pozrieť na udalosti druhej svetovej vojny z trochu iného pohľadu, mohla by vás táto kniha zaujať.
Čítať viac
15
Sled udalostí - Eškol Nevo, Jarmila Čihánková (ilustrátor), 2023
Práve čítam
Sled udalostí

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
17.8.2023
V druhej svetovej vojne nebojovali len dospelí, bojovali žiaľ aj deti, ktoré svojou „trochou“ prispeli k fungovaniu odboju proti okupácii a vyvražďovaniu. Román Dievča s vrkočmi je fikcia založená na živote najmladšej holandskej odbojárky Freddie Oversteegen. Freddie sa pripojila k odboju, keď mala iba šestnásť rokov, a spolu s jej staršou sestrou Truus sa púšťali s nasadením vlastného života do komplikovaných a nebezpečných akcií. Akcií, ktoré z nich spravia predčasne dospelé mladé ženy. Roznášanie letákov sa premení na zvádzanie nemeckých hodnostárov, ktorých má následne odbojová skupina Fransa van der Wiela zlikvidovať. Až jedného dňa okolnosti inak nedovolia a Freddie zabije človeka. Ťažké vnútorné vyrovnávanie sa s vlastnými činmi, aj keď išlo o boj za ľudskosť, dávajú mladučkej Freddie pomerne zabrať. Rovnako ako aj jej prvá začínajúca láska. A my sa strácame v naturalisticky a surovo vykreslenej realite vojny.

Autorka Wilma Geldof nám ukázala vnútorný svet neuveriteľne statočnej dospievajúcej Freddie, ktorá nikdy nezaváhala a vždy vedela čo je správne. Dynamický život v odboji, výbuchy mostov, skrývanie sa, zrada, či pasce, to všetko ma vtiahlo do deja. Toto nie je typický historický román z druhej svetovej vojny, kde sa ocitneme v koncentračnom tábore a na tristo stranách na nás kričí len zúfalstvo a otrasné opisy nacistických praktík. V tejto knihe sa dá nájsť pravý nefalšovaný zápal pre dobrú vec, radosť z podarených odbojárskych akcií, blízkosť a kamarátstvo. Zlomila mi srdce, v tom najlepšom možnom ponímaní. Je to naozaj kniha určená na čítanie a nezabúdanie.

“Doposiaľ bol pre mňa každý nácek len uniformou a štekajúcim hlasom. Uniformou, z ktorej kričí rovnaká krutosť ako z toho hlasu. Zbavili Židov ľudskosti žltými hviezdami a seba svojimi uniformami. No to druhé si oni sami neuvedomujú.”
Čítať viac
17.8.2023
Knižka Dievča s vrkočmi, hoci náročná témou a obdobím, sa číta rýchlo a ľahko. Vďaka dobrému prekladu pôsobí text prirodzene, a my sa tak môžeme ponoriť do dobrodružstiev a akcií, do ktorých sa mladé odbojárky odvážne vrhajú.

Knižka vás donúti zamyslieť sa nad mnohými myšlienkami. Nad nezmyselnosťou vojny, nad dobrým a zlým, nad zmyslom a hodnotou života. Fakt, že je kniha vystavaná na reálnych ľuďoch a príbehoch so sebou prináša zvláštny pocit. K tejto knižke sa určite v myšlienkach ešte vrátim.
Čítať viac
30
Overený zákazník
16.8.2023
Freddie, dievča s vrkočmi, sa po vypuknutí 2. svetovej vojny stáva volavkou holandského odboja. Aj ako šestnásť ročné mladé vtáča s usmiatou tvárou má jasno v tom, čo je nebezpečné zlo a úmerne tomu rastie aj jeho odvaha. Postaviť sa v neľahkých časoch za životy židovských utečencov a za ľudskosť však nie je žiadna hra a drsné okolnosti tak razom menia dievča na ženu. Svojimi činmi ovplyvňuje dianie, no výrazne ovplyvňuje samu seba. Emocionálne vypätie a spracovávanie udalostí umocňuje prvolásková túžba.
.
Príbeh je vyrozprávaný očami tejto mladej odbojárky a práve takéto nazeranie do jej hlavy pôsobí veľmi sugestívne. Vťahovalo ma to do deja tak, akoby som sa ja sám podieľal na dômyselných protinacistických pasciach. Je to veľmi podmanivá fikcia založená na skutočných udalostiach a budí rešpekt pred nadobudnutou mladistvou rozvážnosťou, ktorá je dôkazom, že svet je dôležitejší než my sami.
Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Predstavivosť je dôležitejšia ako poznanie. Poznanie má svoje hranice, no predstavivosť obsiahne celý vesmír.“

Mysli ako génius - Philippe Brasseur, 2021
Mysli ako génius
Philippe Brasseur