Bola som tu
E-kniha

Cody Reynoldsová sa nevie zmieriť so stratou najlepšej priateľky Meg, ktorá nečakane spáchala samovraždu. Nevie pochopiť, prečo taká úžasná, energická a priateľská osoba túžila... Čítať viac

4,0 39 hodnotení
Vek
14-18
Vydavateľstvo
YOLi, 2016
296 strán
4 hodiny čítania

Cody Reynoldsová sa nevie zmieriť so stratou najlepšej priateľky Meg, ktorá nečakane spáchala samovraždu. Nevie pochopiť, prečo taká úžasná, energická a priateľská osoba túžila zomrieť a neustále ju prenasleduje pocit viny... Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Slovenčina

6,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Stella Davies:Kronika rodiny Leroy.Stella Davies, 2024

Viac o e-knihe

Cody Reynoldsová sa nevie zmieriť so stratou najlepšej priateľky Meg, ktorá nečakane spáchala samovraždu. Nevie pochopiť, prečo taká úžasná, energická a priateľská osoba túžila zomrieť a neustále ju prenasleduje pocit viny. Všetko sa zmení, keď sa Cody na žiadosť Meginých rodičov vyberie do Tacomy po priateľkine veci a odhalí celkom novú stránku jej osobnosti. Ponára sa čoraz hlbšie do spleti Meginých tajomstiev a neváha podstúpiť akékoľvek nebezpečenstvo, len aby konečne spoznala pravdu. Podarí sa však prísť tejto záhade na koreň a nájde skutočne to, čo hľadala?
Čítať viac
Originálny názov
I Was Here
Počet strán
296
Rok vydania
2016
Edícia
YOLi
Vekové odporúčanie
14-18
Naše katalógové číslo
251497
Štýl
romantický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
YOLi
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,0 / 5

39 hodnotení

14
14
7
4
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

Aneta Fľaková
Overený zákazník
6.2.2022
Nevyužitý potenciál
Jednu hviezdu dávam za veľmi dobrý a v dnešnej dobe aj potrebný námet na knihu (depresia, samovražda, pochybné internetové skupiny...) a taktiež za epilóg a poznámky autorky.
Druhú hviezdičku dávam za záver, z ktorého vyšlo aké také poučenie - na rozdiel od knihy Mŕtve dievča neklame - pri ktorej čitateľ, najmä mladý človek s depresiou, môže dôjsť k záveru, že samovražda je super vec...).

Žiaľ, spracovanie, pútavosť deja, vykreslenie postáv... všetko bolo veľmi, veľmi slabé, nudné, nezáživné. Možno keby to bol 5 stranový poučný príbeh, tak fajn. Ale toto bolo takmer 300 strán o ničom.

Takže som rada, že som si knihu len požičala v knižnici a nie kúpila v kníhkupectve.
Chystám sa na knihu Sklenený zvon... verím, že to bude iný level.
Čítať viac
21
Dievčatá - Lygia Fagundes Telles, 2024
Práve čítam
Dievčatá

Malá knihomoľka z Bratislavy :) zbožňujem knihy, ale nie sú viac ako skutočný život, tak nezabúdajme žiť a zažívať! <3 IG: mercinkaa

Marcela Kurajdová
Overený zákazník
20.8.2021
Inspirovane skutocnym pribehom..
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Pamätáte si na nešťastné udalosti v r. 2017, ktoré sa pripisovali nebezpečnej online hre s názvom Modrá veľryba (inak tiež „Tichý dom, More veľrýb, Zobuď ma o 4:20“)? Hrala sa prostredníctvom sociálnych sieti a nabádala mladých ľudí, prevažne teenagerov, plniť sebapoškodzujúce úlohy, ktoré vrcholili „výhrou/odmenou“ spočívajúcou v psychickej rezignácií mladého človeka a prijatím faktu, že samovražda je vykúpenie a začiatok lepšieho života. Choré, že? Polemizuje sa, či nešlo o hoax a aj na samotnej wikipédii je to opísané veľmi alibisticky, no v tom roku len v Rusku zaznamenali 130 samovrážd spájaných s MV. Pre autora tejto hry išlo o oslobodenie spoločnosti od biologického odpadu, tj. slabých a nepotrebných ľudí, trpiacich psychickými poruchami, prípadne iba so sklonmi mať zlé a smutné myšlienky, ktoré sa dali zlomiť. Spáchanie samovraždy bolo síce myslené ako začiatok lepšieho života, pretože ten doterajší bol pre obete hry neznesiteľný a nemal žiadny zmysel, ale pre autora to bol splnený cieľ.
Prečo spomínam túto smutnú a nechutnú záležitosť? Kniha „Bola som tu“ mi ju totiž, bohužiaľ, pripomenula. :(
~
„Neviem a nepoviem sa spolu člnkovali. Nepoviem vypadol z člna. Kto sa zachránil? Ten vtip nám raz povedal Megin strýko Xavier. Do omrzenia sme ho opakovali. Neviem. Neviem. Neviem.“
~
Príbeh je z kategórie teenagerské čítanie, ktorému sa už pár rokov vyhýbam. Rokmi som znáročnela a tento druh literatúry ma prestal baviť (a možno som nechtiac čítala slabšie knižné kusy). S takmer žiadnym očakávaním (anotácia nič konkrétne neprezrádza), ale s úmyslom oddýchnuť si od ťažších tém, som chytila do rúk túto krásnu mäkkú väzbu. Chcela som si prečítať niečo pohodové, aj keď hlavnou témou bola smrť študentky. A v tomto bol môj problém. Podcenila som tému „samovražda“ a dostala tak ďalšiu facku, ktorá mi nedala spať. Kniha je sama o sebe napísaná veľmi čitateľne a jednoducho. Naozaj je to YA (young adult) štýl, ale tá téma! Ďalšia kniha, ktorú by som zaradila do povinnej stredoškolskej literatúry a tiež ako „dobrovoľné“ čítanie pre rodičov.
Prečo? Práve preto, že mi pripomenula, že sú medzi nami ľudia (môže ísť aj o online samovražednú podpornú skupinu), ktorí sliedia a číhajú na potenciálne obete, ktoré sa dajú ľahko zmanipulovať a dokážu ukončiť svoj mladý a ešte neprežitý život na úkor potešenia nejakého úchyla, ktorý sa schováva doma za PC a robí zo seba neviditeľného VODCU! Vodcu, ktorý iba „pomáha“ strateným a nešťastným dušiam a zbavuje ich všetkého zlého. (NO COMMENT!!!)

Obsah knihy nám prezrádza, že ide o príbeh dvoch kamarátok, ktoré sa poznajú od malička, Cody a Meg. Pochádzajú z malého neškodného mesta s počtom obyvateľov max. 1574. Filchburg, kde sa nič nedeje, kde je doslova totálna nuda. Rozdelí ich univerzita na druhom konci kontinentu a čas, ktorý si zrazu na seba nevedia nájsť. Cody je v šoku, keď sa dozvie, že jej najlepšia kamarátka Meg, čerstvá 18-tka, spáchala samovraždu. Ako je to možne? Meg, ktorá bola vždy priebojná, kamarátska, nič pre ňu nebolo nemožné a s každým sa dala hneď do reči. Svojim spôsobom čudáčka, „ruža v púšti“, ako ju spisovateľka nazvala. Ešte aj spôsob, akým vykonala svoj odchod zo sveta bol zvláštny - naplánovaný do najmenších detailov, aby sa nič nepokazilo a neprezradilo. Ako to, že Cody nič nespozorovala? Boli predsa nerozlučné tandemské duo. Niečo jej na tom stále nesedelo. Myslím, že každá najlepšia kamarátka by sa pustila do akéhokoľvek pátrania, len aby zistila čo sa vlastne stalo a prečo si jej, bežne veselá a urapotaná priateľka, siahla na život.

Vtedy to celé začalo. Aj keď kniha vôbec nie je písaná dramatickým štýlom ala brutál triller, z ktorého vás nonstop mrazí, ja som z nej bola totálne hotová. Veci, ktoré vyplávali na povrch, ktoré vôbec neboli legálne, ale naopak hodné väzenia. Rúško tajomna, ktoré obaľovalo každý ďalší Codyn pohyb, ako aj jej narastajúci strach, čo ak sa to dozvie... Hnev, nezodpovedané otázky a smútok nás veľakrát donútia konať bez rozmýšľania. Je to ako droga, ktorá vám dá energiu a pocit, že dokážete čokoľvek, len aby ste zatienili tú bolesť z trápenia nad smrťou milovanej osoby. :(

Romantickú klišé linku teenagerov nekomentujem. Všetci sme boli mladí a občas zle zareagovali. :D V tomto príbehu je to len taký bočný slabý odvar popri tom všetkom, čo sa udialo a stále deje. Trošku narýchlo zbúchané, čo je škoda. Kniha by pokojne zniesla o pár strán naviac a hĺbka mohla byť dopriata aj novovznikajúcim vzťahom.

Chválim anotáciu, ktorá neprezrádza nič konkrétne, čo by pokazilo vašu dychtivosť z čítania, ale práve naopak! Iba vás posunie tým správnym smerom k väčšej zvedavosti. To skôr moja recenzia prezradila až príliš, aj keď sa snažím nepovedať všetko. Pre mňa to bol môj najnapínavejší YA príbeh, aký som kedy čítala a veľmi ma mrzí, že sa dnešná verejnosť nevenuje tejto téme oveľa viac. Aj choroby spojené práve so samovraždou sú nebezpečné a autorka zdôrazňuje, aby sme sa nebáli požiadať o pomoc kohokoľvek, aj keď máme iba škaredé myšlienky. Hlavne mladí ľudia, ktorí sú často nestabilní a plní nálad, nerozoznajú, či netrpia depresiami alebo či nejde o bipolárnu poruchu. Práve im treba najviac pomôcť a podchytiť prípadnú psychickú chorobu. Rozhodne si to zaslúži väčšiu pozornosť, ako takááá „dúha sem a dúha tam“, až sa z tej dúhy za chvíľu .... (všetko dokopy).

Kniha je venovaná akejsi Suzi Gonzalesovej. Po dočítaní sa dozviete prečo a KTO BOLA Suzi Gonzalesová a že práve ONA bola pre spisovateľku inšpiráciou k tomu, aby napísala túto knihu a vniesla tak do knižného sveta témy, ktoré nie sú až tak vyhľadávané a oblúbené. Sú však nebezpečné a keď sa im spoločnosť nebude dostatočne venovať, málokto z tých, ktorí potrebujú pomoc, nájdu v sebe odvahu a požiadajú o ňu.
Teda poviem vám, je mi dosť ťažko a asi sa rozrevem - aj vďaka záverečnej autorkinej reči, ktorá všetko krásne uzavrie a dovysvetľuje. Kiežby okrem svetlej nádeje tiež pomohla ako čisté a úprimné antidepresívum.
~
„Pred časom si mi povedal, nech sa radšej porozprávam s niekým iným, pamätáš sa? Poslúchla som ťa a teraz mám kopu nových priateľov, neuveriteľne inteligentných ľudí s veľmi kontroverzným pohľadom na svet. Vieš, ako som vždy chcela kráčať proti prúdu. Vzbura proti konvenciám má mnoho podôb. Existuje nekonečne veľa spôsobov života a človek sám rozhoduje, čo preňho život znamená. Naša spoločnosť je veľmi úzkoprsá, lenže keď sa raz prestaneš riadiť umelo vytvorenými pravidlami, otvoria sa ti nové cesty k slobode. To ma naučili moji nový priatelia. Sú mi veľkou oporou. Myslím, že moje rozhodnutie mnohých ľudí prekvapí, ale tak to už v punk rocku chodí, nie? V každom prípade už musím ísť. Chcem stihnúť autobus.“ (poznámka – autobus = zabiť sa)
Čítať viac
30.9.2020
Je zvláštne, že sa mi dostávajú táketo knihy do rúk. Knihy s temnou stránkou. Inšpirovaná skutočním príbehom. Code príde o svoju najlepšiu kamarátku, ktorá spácha samovraždu. Code sa snaží prisť na to, čo sa vlastne stalo. Bola som tu je kniha, v ktorej sa skríva smútok, depresia, slabá psychika. Šokovalo ma, že niekdy sa necháme tak ovplivniť ľudmi, že by sme si dokázali ublížiť.
Po jej prečítaní som bola smutná, nemala som náladu na druhú knihu. Vlastne po celú dobu čítania som bola smutná, stále som premýšlala nad tým.
Čítať viac
15

21 yo | bookstagram: @jankina.kniznicka ♡ | books: 2020: 58 | 2021: 80 | 2022: 47 | 2023: 22 | 2024:

Janka M.
Overený zákazník
8.8.2020
Bola som tu
Po knihe som siahla z dôvodu témy aj odporučenia, a naozaj neľutujem. Dej knihy ma hneď zaujal a rýchlo sa čítal. S postavami som sa sem-tam stotožnila. Určite môžem odporučiť. Je to určené skôr pre 16+, pretože obsah je ťažký a téma dosť nezvyčajná. Každopádne aj v tejto knihe je odkaz pre všetkých čo zmýšľajú rovnako ako Meg, čo veľmi cením. O psychických problémoch hovoriť treba a nie to riešiť odstrihnutím sa od bežných dní. Bolo mi ľúto práve Meginých najbližších ako ich to poznačilo ale hlavne jej kamarátky Cody, ktorá sa snažila odpovedať si na otázku prečo sa to stalo. Opäť úžasná kniha od Gayle Forman ako aj jej predošlé. Čítať viac
17.5.2020
Dobrá kniha
Príbeh sa ľahko číta napriek tomu, že je to ťažká téma. Autorkin štýl písania mi dokonale sadol. Kniha bola zo začiatku skvelá, pútavá, tajomná ale od konca som čakala viac. Čakala som nejakú akciu a šokujúce odhalenia, to sa ale nestalo. Hlavná postava Cody mi bola docela sympatická, odvážna, ale niekedy konala, alebo rozmýšľala tak, že ja by som to rozhodne nedokázala urobiť.
Celkový dojem z knihy je dobrý. Rozhodne ju odporúčam prečítať. Ak ste čítali knihy od Gayle Forman určite siahnite aj po tejto. Oplatí sa ju prečítať, pretože knihy s pútavo napísanou témou samovraždy sa nevyskytuje veľa.
Čítať viac
18.3.2020
Nie zlá.........ALE
Nestačila. Celkový pocit z knihy bol pomerne negatívny a oľutovala som ze som túto knihu kúpila. Záleží veľmi od vkusu čitateľa.... Niekomu tento žáner moc nesadne a ja zrejme patrím k tým. No dala som dve hviezdy kvôli dobrému koncu a taktiež kvôli tomu ze ta kniha není úplne na zahodenie. Emócie tam síce boli ale akosi som sa nevedela stotožniť s hlavnou hrdinkou a aj napriek smutnej atmosfére mi to prišlo akosi..... Ploché. Autorka to mohla viac rozvinúť a dat príbehu možno väčšiu hĺbku. No.. To je môj názor. Ako oddychovku ju nepovažujem kvôli pochmúrnej atmosfére a tak podobne. A tiež si nie som istá ci mi ta kniha niečo dala.... Skôr nie. Urobte si názor sami ale ja ju skôr neodporúčam Čítať viac
Alžbeta Vronková
Overený zákazník
23.7.2019
Očakávanie
Silný príbeh, zaujímavý motív, s ktorým sa dá pekne hrať. Ale... sklamalo. Čakala som niečo srdcervútejšie, pútavejšie, no skutočnosť bola taká, že som naveľa naveľa knihu dočítala. Autorka mala dobrý úmysel a príbeh bol skutočne zaujímavý, mal hlbokú myšlienku, ale na ten jej štýl som si nevedela navyknúť. Chýbali tam nejaké podrobnejšie opisy na dotvorenie celistvého obrazu. Hra s textom. Čítať viac
4

Prevazne chodim do kniznice , si poziciavat knihy. Staci mi 5 minut a mam vybrate. Vzdy tam nieco pekne najdem. Som rada, rada ked sa v mojom okoli nieco deje :)

Anna Albrechtová
Overený zákazník
25.11.2018
Svätojanska muška
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Knižka o dievčati Meg, ktoré trpelo depresiami. Dostala sa do skupiny konečne riešenie. Táto skupina 'pomáha' ľuďom ako co najlepšie spáchať samovraždu. Meg mala všetko dobre naplánované, premyslené. Kamarátka Cody sa snaží vypátrať kto je za tým...
Táto knižka ma zaujala svojim dejom. Autor ju pútavo napísal. Paci sa mi, že citáty a to texty sú napísané iným štýlom písma.
Čítať viac

Gayle Forman

Čítať viac

„Človek je bohatý v pomere k počtu vecí, ktoré si môže dovoliť opustiť.“

Walden - Henry David Thoreau, 2016
Walden
Henry David Thoreau