Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024

Americký cisár
E-kniha

Masový útek z Haliče

Utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku devätnásteho storočia... Čítať viac

4,4 83 hodnotení
Séria
Prekliati reportéri - Stredná Európa
Vydavateľstvo
Absynt, 2016
240 strán
3-4 hodiny čítania

Utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku devätnásteho storočia súčasťou exodu obrovských rozmerov... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

9,20 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku devätnásteho storočia súčasťou exodu obrovských rozmerov. A zároveň boli výhodným obchodným artiklom pre špekulantov, prevádzačov, agentov a podvodníkov každého druhu.

Na Spiši, v Bukovine, ale najmä v Haliči, v najbiednejších krajoch Rakúsko-Uhorska zostávali prázdne domy, zatiaľ čo podpalubia lodí smerujúcich do Ameriky boli prepchaté utečencami, ktorí v neľudských podmienkach snívali svoj sen o lepšom živote.

Martin Pollack v knihe Americký cisár presne a do hĺbky popisuje nástroje a fungovanie obchodu, v ktorom obyčajný človek hrá iba úlohu oklamaného a okradnutého. Namiešal do nej množstvo historických faktov a podporil ich silnými príbehmi konkrétnych ľudí. Americký cisár je dôležité čítanie nielen o predvojnovom období, ale aj o dnešku, vo výbornom preklade Michala Hvoreckého.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

83 hodnotení

50
21
11
0
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Názor čitateľa

Udalosti v tejto knihe sa síce udiali už pred mnohými rokmi, napriek tomu je to veľmi aktuálna kniha o strachu, emigrácii a hľadaní lepšieho miesta pre život. Nejde o príbeh jednej postavy, ale o mozaiku viacerých príbehov ľudí. Ich životy sa miestami vzájomne prelínajú, niektoré postavy miznú po krátkej epizóde alebo sa znova objavujú na iných stranách knihy. Ide o veľmi silný, desivý a miestami aj dojemný text, ktorý sa číta jedným dychom, ale na jeho konci čaká frustrácia, znechutenie a nechápanie, ako sa toto mohlo diať a v inej miere sa to deje znova.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

41

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
26.4.2024
Smutné, ale dobré
Už našich predkov z konca 19. storočia hnala vidina lepšej budúcnosti do neznámych krajín (prevažne USA, ale aj Južná Amerika, Kanad, Rusko,...). Podmienky pre život v niektorých oblastiach Rakúsko-Uhorska boli mizerné, prevládali chudoba, krátka dĺžka života, antisemitizmus, až to všetko vyústilo do masového úteku z Haliče, ale aj z regiónov Slovenska, Rumunska, Nemecka (táto krajina ale bola aj útočiskom niektorých migrantov), atď. Častokrát sa však predstavy utečencov líšili od reality, sny sa mnohým nesplnili, niektoré príbehy boli naopak úspešné. Utečenci v dôvere boli šikanovaní, utečenecké agentúry s nimi zaobchádzali kruto, podvádzali ich, obchodovalo sa s bielym mäsom, zbavovalo sa novorodencov a dojčiat,... Príbehy niektorých ľudí vás chytia za srdce, podliakov budete mať chuť nakopať. A kto bol americkým cisárom? To si už prečítajte.
Táto kniha popisuje časť dejín aj našich predkov, nielen poľských či ukrajinských. Zlé životné podmienky nútia aj v dnešnej dobe opúšťať svoju domovinu, či sa jedná o vojny, alebo chudobu a hlad zapríčinené podnebím, zlou hospodárskou situáciou, prípadne niečím iným. Autor nám predostiera rôzne príbehy, osudy ľudí a my môžeme len byť radi, že žijeme v inej dobe. Mne už len pri pohľade na niektoré fotografie sťahovalo hrdlo a ľutovala som tých ľudí, ktorí bezhlavo verili. Zadarilo sa len tým najdravším, najdrzejším, alebo tým s veľkým šťastím. Ak ste ešte túto knihu nečítali, skúste sa do nej pustiť. Určite vás nesklame.
Čítať viac
3

Najlepšie ma definujú asi slová Alberta Einsteina - „Nemám žia­den jedi­nečný talent. Som len vášnivo zve­davý.“ Knihy sú vášňou, čítanie sa pre mňa stalo akousi prirodzenou potrebou. Verím, že ľudí nedefinuje len ukončené štúdium. Knihy sú so svojimi obsahovými možnosťami voľne dostupné. Neustále nasávanie informácii nie je len záležitosťou akademickej pôdy. Knihy sú nielen zdrojom informácii, ale sú umením, inšpiráciou, impulzom... Vďaka ním ľudská duša, či myseľ dostávajú krídla, ale tiež znižujú našu vlastnú limitovanosť, otvárajú nám obzory... Aby sme mohli lepšie spoznávať svet mali by sme čítať a cestovať :)

Mária Varcholová
Overený nákup
7.11.2023
Pripomenutie toho, že kedysi aj naši predkovia tvorili masívnu časť ekonomických migrantov v histórii. S čím sa na ceste za lepším životom potykali a či ich za oceánom naozaj čakal vysnení raj... o tom, že začiatky sú vždy ťažké a nie každému sa podarí uchytiť, o šťastí, o priebojnosti, o schopnosti adaptovať sa, ale aj o návratoch... o tvrdosti života, o tvrdosti ľudskej povahy...
Reportážna literatúra takmer vždy ponúka náhľad na situácie z rôznych aspektov a to na nej milujem.
Čítať viac
1.4.2023
Faktograficky zaujímavá kniha, téma veľmi smutná a tragická, ale literárne spracovanie ma nechytilo. Mám veľmi rada reportážne knihy, ale tu mi chýbal zjednocujúci prvok príbehu. Mená a čísla sa vynárali a mizli v kope iných faktov. Určite zaujímavé a smutné čítanie, len spracovanie mi skôr pripomínalo učenicu dejepisu ako knihu. Čítať viac
27.2.2023
Masový odchod za prácou, lepším životom, za snom. To všetko sa deje aj dnes a možno ešte viac sofistikovane. Na jednej strane chudoba, ktorá si chce nájsť živobitie a zabudnúť na živorenie a na druhej strane ako ich nazvať? Úžerníci? Každý si hľadí svojho šťastia a v tejto knihe je to šťastie relatívne. Čítať viac
26

Rada citam fantasy a romany, ale aj skutocne pribehy. Kupujem tiez vela detskych kniziek pre mojich 2 synov.

Zuzana Vittekova
Overený zákazník
1.2.2023
Tazko sa cita o nevzdelanej chudobe ktoru zdiera prakticky kazdy jeden clovek na ich narocnej ceste do Ameriky. V knizke sa clovek dozvie vela novych veci a ceste do zaslubenej zemi a este viac o tazkom osude Halicanov. Čítať viac
33
Overený zákazník
9.6.2022
Vysťahovalecká davová psychóza z Haliča (historické poľsko-ukrajinské územie, korunná krajina rakúsko-uhorskej monarchie) v druhej polovici 19.storočia. Chudobou a chorobami sužovaný haličský ľud videl východisko v americkom sne, v možnom zárobku a nadobudnutí majetku po návrate spoza veľkej mláky. Majstri v sprostredkovaní, Židia, v mnohom predčili roľnícky ľud. Ich celkový nárast spúšťal čoraz väčší odpor, nevôľu a problémy. Za Pogromu vinili práve Židov. Z ruského pohraničia sa rozširovalo podhubie antisemitizmu a vznikajúce nepokoje šírili strach, čo prispelo k masívnej emigrácii. S ňou spojený rozmach cestovného ruchu znamenal rozmach lodnej dopravy. To otvorilo dvere mnohým príživným biznisom, podvodom a vo veľkej miere aj k obchodovaniu s ľuďmi.
Západné strategické miesta v Európe robili prestupové nárazníky. Dôsledkom toho bolo, že sa spolu s utečeneckými vlnami rozširovali vlny antisemitizmu a dehumanizácie.
Čítať viac
Marcela Ševčíková Hanková
Overený zákazník
3.8.2021
Kniha Americký cisár, z edície Prekliati reportéri, sa venuje téme masovej migrácie do Ameriky, prevažne z oblasti Haliče. Autor Martin Pollack dostal nápad na napísanie knihy pri čítaní starých novín a časopisov v krakovskej knižnici.
Och, ťažké je čítanie o biede a zlých podmienkach, z ktorých vysťahovalci pochádzajú, o to ťažšie, že na svojej ceste za šťastím/slobodou/majetkom sú sprevádzaní podvodníkmi, ktorí sa neštítia obrať ich doslova o všetko a ani v zasľúbenej zemi šťastie nenachádzajú. Mnoho osudov poznačených chudobou, hladomorom, chorobami, nesmiernou biedou a utrpením, hľadajú lepšie podmienky pre svoj život a často sa ocitnú na mieste rovnako surovom alebo dokonca horšom ako je to, z ktorého pochádzajú. Zároveň sledujeme nálady v spoločnosti, naprieč krajinami vzbudzujú migranti odpor, strach, až nenávisť.
Kniha je dôležitým svedectvom o vývoji spoločnosti a žiaľ aj potvrdením, že niektoré postoje sa nezmenili a aj v dnešnej dobe čítame rovnaké titulky v novinách ako okolo roku 1889
Čítať viac
1.5.2021
Mne sa táto kniha veľmi páčila. Síce niekedy boli informácie chaoticky porozhadzované, autor sa veľakrát opakoval a to ma celkom odpudzovalo, no dozvedela som sa množstvo nových vecí, o ktorých som vôbec netušila a boli veľmi zaujímavé. Aj napriek spomenutým negatívam ma neodradilo čítať túto knihu, kniha bola pre mňa veľmi prínosná a obohacujúca. Čítať viac
22.3.2021
Americký cisár
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Bez známok pátosu napísaná kniha o masovom úteku z Haliče, snáď najzaostalejšej časti rakúsko-uhorskej monarchie, ktorá je podložená zozbieranými faktami i rozprávaním potomkov vtedajších emigrantov. Pre mňa sú najväčším posolstvom tejto knihy pasáže o manipulácii nevzdelaných a zaostalých obyvateľov odľahlých dedín a miest, náchylných veriť najabsurdnejším klamstvám, ale i časti, v ktorých sú opísané osudy jedincov, ktorí nanaleteli a zobrali osud do vlastných rúk.

"Pri predaji lodných lístkov si agentúry pomáhajú takzvanými "telegrafmi". Obyčajný plechový budík obsluhuje Abraham Landerer, komplicmi nazývaný "lodný riaditeľ". "Riaditeľ" natiahne budík a nechá ho zvoniť, čím akože vytvára "telegrafné spojenie"do Hamburgu alebo až do Ameriky. Potom sa opýta, či sa na palube lode ešte nájde voľné miesto. Vzápätí budík znova natiahne, aby mohol prijať odpoveď.
Za také "telegrami" cálujú vysťahovalci štyri až šesť guldenov. S pomocou budíka sa Landerer opýta, či sa v Amerike pre toho či onoho emigranta nájde aj pozemok či pôda. Nakoniec sa budíko zavolá "americkému cisárovi", ktorého sa prefíkaný agent spýta, či bude taký láskavý a príjme do svojej ríše nového poddaného."
Čítať viac
3

Malá čitateľka možno raz s veľkou knižnicou (na ktorej sa už usilovne pracuje).

Eva Šubová
Overený nákup
3.2.2021
Americký cisár
Moja prvá kniha od Pollacka. Prečítala som už zopár reportážnych kníh a popravde táto patrila medzi tie slabšie, obsahovo bola kniha pre mňa zaujímavá a zrozumiteľne napísaná, ale až tak mi asi nesadol štýl písania tohto autora. To ma však neodrádza od prečítania jeho ďalších kníh. Necháme sa prekvapiť. Čítať viac

Martin Pollack

Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Je len jedna vec prázdnejšia ako život bez lásky - život bez bolesti.“

Spasiteľ - Jo Nesbo, 2012
Spasiteľ
Jo Nesbo