Rozbitý pohár - Alain Mabanckou, Absynt, 2018

14,20 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Rozbitý pohár

Keď ťa život položí na kolená, nezostáva ti nič iné, ako sa opiť a poriadne to roztočiť. Alain Mabanckou ponúka v knihe Rozbitý pohár magické príbehy z jedného baru v konžskom... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2018
184 strán
3-4 hodiny čítania

Keď ťa život položí na kolená, nezostáva ti nič iné, ako sa opiť a poriadne to roztočiť. Alain Mabanckou ponúka v knihe Rozbitý pohár magické príbehy z jedného baru v konžskom hlavnom meste Brazaville... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

14,20 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 23 knižniciach. Požičať v knižnici

Z kolekcie: Knihy z Knižnej šifry 4

Naši škriatkovia odporúčajú

Pollyanna - Eleanor H. Porter, Kumran, 2024

Viac o knihe

Bravúrne rytmická, komická, delirická i tragická kniha Alaina Mabanckou sa odohráva v malom bare s názvom Na sekeru sa nedáva v konžskom hlavnom meste Brazaville.
Hlavný hrdina, známy ako Rozbitý pohár, tu utápa svoju ľútosť v hektolitroch červeného vína, no predovšetkým – snaží sa napísať knihu. Zásadnú knihu!

Román Rozbitý pohár, to je spisovateľské majstrovstvo Alaina Mabanckou v tej najčistejšej podobe. Jeho próza by sa mala čítať nahlas, mala by sa skandovať, rapovať. Jej flow vás vytrhne z kresla aj s kúskami podlahy. Rozbitý pohár v tom má jasno – keď ťa život položí na kolená, nezostáva ti nič iné, ako sa opiť a poriadne to roztočiť. Alain Mabanckou napísal krásnu knihu, ktorá nemilosrdne, a pritom veľmi ľudsky a láskavo ironizuje svet umelcov a tiežumelcov, všetky tie bizarné postavičky tvoriace klientelu baru Na sekeru sa nedáva.
Čítať viac
Počet strán
184
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
115×185 mm
Hmotnosť
253 g
ISBN
9788082030306
Rok vydania
2018
Edícia
100%
Naše katalógové číslo
277286
Štýl
filozofický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Rozbitý pohár - Alain Mabanckou, Absynt, 2018
Americký cisár - Martin Pollack, Absynt, 2016
29,75 €

Hodnotenia

3,6 / 5

17 hodnotení

6
2
5
1
2

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

29.1.2024
3,75/5
,,…ľudí viac vzrušuje pravidlá obchádzať, než tráviť čas ich dodržiavaním, veď žijú vo svete, kde je sex všade a dostupný každému, kde vernosť nič neznamená, kde aj mnísi a pustovníci závidia neveriacim chlípnosť, kde platí závisť a žiarlivosť a kde ľudí zabíjajú na elektrických kreslách, hoci v Písme svätom stojí ,,nezabiješ”….”

toto bola jedna divná kniha. ak máte radi surové, nechutné & občas až naturalistické opisy - “rozbitý pohár” by vám mohol sadnúť.

celý príbeh nám (jednou 184 stranovou) vetou rozpráva bývalý učiteľ, ktorý sa volá Rozbitý pohár. sedáva v krčme “Na sekeru sa nedáva” a píše do zošita, ktorý mu dal majiteľ podniku, o ľuďoch , ktorých v krčme stretne. stretávame sa teda s množstvom zvláštnych postáv, ktoré Rozbitému poháru rozprávajú svoje príbehy, ktoré on dopĺňa o svoje postrehy a názory.

niekde som čítala, že Alain Mabackou touto knihou “vzdal poctu tradičnému rozprávaniu príbehov” (čítaj - verbálnemu odovzdávaniu) & keď sa na to človek pozrie z tohto uhla pohľadu, tak sa nedá tvrdiť, že by to nebola pravda alebo overstretch. pretože presne tak je kniha napísaná - ako rozprávanie nejakého vášho suseda/príbuzného/cudzinca, ktorý má problém s alkoholom a povie vám o všetkom, okrem seba samého (resp. trvá mu veľmi dlho, kým sa k tomu dopracuje).

sečteno a podtrženo, ide o veľmi zaujímavo podaný príbeh o živote v Konžskej republike & o osudoch ľudí. nemyslím si však, že toto je kniha pre každého & úplne chápem, keď niekomu absolútne nesadla, lebo je to miestami veľmi…zaujímavé…

prečítajte si, ak vás baví:
- naturalistické vyobrazenie života
- zaujímajú vás osudy ľudí “na okraji spoločnosti”
- páčilo sa vám “kto chytá v žite” & chcete dospelú verziu Holdena
Čítať viac
11.11.2021
Poďme si dať spoločne drink do konžského baru v centre Afriky s názvom "Na sekeru sa nedáva" a pozrime sa bližšie na životné osudy miestnych štamgastov, ktoré zaznamenáva do zošita jeho verný zákazník Rozbitý pohár.

Tento zápisník dostal priamo od majiteľa baru za účelom zdokumentovať tvrdú realitu života jednotlivých postáv, ktoré vysedávajú v bare každý deň len tak, bez vidiny šťastného návratu tam, kde ich aj tak už nikto nečaká. Rozbitý pohár prichádza do kontaktu so zaujímavými životnými príbehmi no tiež - a to hlavne v druhej polovici knihy - rozpráva aj ten vlastný. Náš kronikár je bývalým učiteľom, ktorý postupnou závislosťou na alkohole prišiel o všetko.

Okrem zaujímavej spleti tragických až tragikomických osudov, ktoré sú čitateľovi podávané formou nespoľahlivého rozprávača (pijan Rozbitý pohár) sa v knihe stávame svedkami hlbšej intelektuálnej rozmanitosti. Kniha je plná metafor a odkazov na literatúru, umenie, politiku, náboženstvo či kultúru. Alain Mabanckou vytvoril naozaj svojráznu knihu s množstvom dôvtipu, inteligentného sarkazmu, bez toho aby to na čitateľa pôsobilo pobúrene či vulgárne. Dokonca aj gramatika a zvláštny štýl písania je vzhľadom na rozprávača úplne primeraný.

Napriek veselému podaniu tragických osudov je kniha smutným no aj znepokojujúcim pohľadom na osobné problémy jednotlivca no tiež na celkovú situáciu v spoločnosti. Výborné čítanie s hlbším posolstvom, ukrytým medzi riadkami. Hlásim veľkú spokojnosť.
Čítať viac
21

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
3.10.2021
Alain Mabanckou vo svojom diele Rozbitý pohár vykreslil atmosféru konžského baru a jeho zákazníkov. Útla knižka, písaná ako prúd myšlienok, krčmových rečí, keď vám už v žilách koluje nejaké to promile, je mozaikou tragických a tragikomických príbehov stratených existencií, ktoré v bare spisuje do zošita miestny štamgast, Rozbitý pohár, a ako jeho meno naznačuje, tiež nemá na ružiach ustlané.

Ak by ste sa náhodou pri čítaní zamýšľali, “čo je toto za chaos, bordel, zmätok, konglomerát nespisovnosti, za ríšu znakov, a tliachanie, tento pád na dno beletrie, čo je to za kotkodákanie zo zadného dvora, dá sa to vôbec brať vážne, kde to má začiatok a kde koniec, dočerta”, Rozbitý pohár by vám šibalsky odpovedal “ten chaos je život, len vojdite do môjho brlohu, je tu hniloba, odpadky, takto vidím život ja, vaša literatúra, to sú projekty úbohých panákov, ktoré majú uspokojiť ďalších panákov…”

Nie sú to však len úprimné zápisky o alkoholikoch, o chudobe a nešťastných černochoch, v románe sa autor pokúša ísť hlbšie a naráža na príčiny závislosti, na to, ako málo niekedy stačí, aby sa život zmenil na peklo, ako ľudia zúfalo túžia po uznaní, že je to pre mnohých rovnako návyková droga ako alkohol.

Do textu autor šikovne zakomponoval obrovské množstvo narážok a odkazov na literatúru, umenie, históriu (a vďaka vysvetlivkám v závere knihy si môžete slušne rozšíriť obzory, ak niečo náhodou neidentifikujete).

Originálne a obohacujúce čítanie.
Čítať viac
Adriana
Neoverený nákup
4.5.2021
Originálne
Výborné, vtipné, iné. Dobrý preklad. Knižka vtiahne svojou atmosférou, postavičky v knihe sú originalne tak isto ako štýl písania a jazyk knižky. Áno, je potrebné naladiť sa na tú jednu vetu, ale po čase som to absolútne prestala vnímať. Knižku som prečítala rýchlo, nahlas som sa pri nej zasmiala a bolo mi ľúto že skončila. Odporúčam čitateľom, ktorí radi prestriedaju štandard s niečím inym osviežujúcim... Čítať viac
27.8.2020
Rozbitý pohár. Kniha písaná jednou vetou (true story). Drsná Afrika opisovaná tragikomickými príbehmi ľudí vyskytujúcich sa v bare Na sekeru sa nedáva ????
Nemám až tak rada vulgárny jazyk ale tu mi nevadil. Práve jazyk ma totižto vtiahol do prostredia baru, kde rozprávač, zaslúžený alkoholik (výraz požičaný z anotácie) Rozbitý pohár zapisuje do zošítka príbehy o Tlačiarovi, Konvičke či Zaťatom slimákovi. Celý čas máte pocit, že sedíte v bare s ním, s pohárom červeného a všetkých ľudí, o ktorých vám rozpráva, dôverne poznáte. Vonku pečie slnko, cez ulicu sa preháňajú Vybehané kuratá a vy sa tešíte na ďalši vyrozprávaný príbeh.

“v myšlienkach sa topím v čiernom bahne, dokonca mi napadlo, či nepíšem svoj závet, závet to však nemôže byť, nemám totiž nič, čo by som, až raz otrčím kopytá, mohol niekomu odkázať, celé je to iba sen, ale práve vďaka snom tak lipneme na tomto ničomnom živote, veď aj ja stále snívam o živote, hoci žijem už iba vo sne, a som bdelý ako ešte nikdy”
Čítať viac
Koll
Neoverený nákup
5.3.2019
Otrasný štýl pisania
celá kniha je napísaná jednou vetou,paneboze veď to sa nedá čítať,vydržal som asi 20 strán,kým som sa rozhodol tu knihu odložiť a už nikdy nevybrať Čítať viac
Kat
Neoverený nákup
31.1.2019
Viac vetami
Som lenivý čitateľ a takmer nikdy nepíšem recenzie. Ale keďže jediná recenzia, ktorá k tejto knihe je sa mi zdala nespravodlivá rozhodla som sa urobiť výnimku. Kniha nie je písaná jednou vetou a dá sa úplne v pohode čítať. Teda v prípade, že sa nesnažíte pochopiť všetky odkazy, vtedy trávite podstatnú časť svojho času preklápaním do vysvetliviek vzadu. Táto kniha podľa mňa definitívne stojí za prečítanie. Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac
Kúpte spolu
Rozbitý pohár - Alain Mabanckou, Absynt, 2018
Americký cisár - Martin Pollack, Absynt, 2016
29,75 €

„Nejprve myšlenka, a pak rozhodný pohyb v přímém směru po jediné koleji k určenému cíli. Může jedno dávat smysl bez druhého? Není snad zhoubné mít cíl a nekráčet k němu - nebo naopak kráčet jen tak, bez cíle? Odkud pramení zloba, která se šíří světem, která se ze všech sil snaží oddělit jedno od druhého, poštvat jedno proti druhému? “

Atlasova vzpoura - Ayn Rand, 2014
Atlasova vzpoura
Ayn Rand