Clayov most - Markus Zusak, Ikar, 2019

15,63 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Clayov most

O mostoch, ktoré občas spálime a občas ich postavíme znova

Päť nedospelých bratov Dunbarovcov žije na predmestí austrálskeho mesta bez otca a matky, podľa vlastných pravidiel. Ich domov sa zmieta v chaose. Clay sa vyberie postaviť most... Čítať viac

4,4 79 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2019
544 strán
8-9 hodín čítania

Päť nedospelých bratov Dunbarovcov žije na predmestí austrálskeho mesta bez otca a matky, podľa vlastných pravidiel. Ich domov sa zmieta v chaose. Clay sa vyberie postaviť most cez dravú rieku, čím zároveň symbolicky stavia most medzi bratmi a otcom... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
15,90 €

15,63 €

-2 %
Na sklade 2 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 50 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (2)
Bridge of Clay - Markus Zusak, Doubleday, 2018
Pevná väzba
Angličtina, 2018
Do 5 – 7 dní
-4 %

26,36 €


Bridge of Clay - Markus Zusak, Black Swan, 2019
Brožovaná väzba
Angličtina, 2019
Viac ako 30 dní

11,50 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Najlepšie knihy roka 2019

Viac z kolekcie

Román a beletria

Viac z kolekcie

Takmer letné čítanie

Viac z kolekcie

Čitateľský klub Martinus

Viac z kolekcie

Hrubé knihy, ktoré sú super

Zobraziť viac kolekcií
Nestratiť sa sama sebe - Erik Tabery, Zuzana Čaputová, N Press, 2024

Viac o knihe

Päť nedospelých bratov Dunbarovcov žije na predmestí austrálskeho mesta bez otca a matky, podľa vlastných pravidiel. Ich domov sa zmieta v chaose. Matka chlapcov, klaviristka, ktorá na otcov podnet emigrovala z komunistického Poľska, sa najprv prebíjala životom v rakúskom tábore, potom v Austrálii robila podradné práce, učila sa po anglicky a napokon sa vydala. Piatich synov vychovávala prísne, ale s láskou. Po jej smrti život bratov poznačí záhadné zmiznutie otca. Dávajú mu prezývku Vrah, lebo sa nazdávajú, že po jeho odchode v srdci každého z nich niečo zomrelo. Keď sa po čase otec z ničoho nič objaví, vyháňajú ho. Len jeden z bratov, Clay, pozná otcovo tajomstvo a aj jeho postihne osobná tragédia. Vyberie sa postaviť most cez dravú rieku, čím zároveň symbolicky stavia most medzi bratmi a otcom, ale aj medzi minulosťou a prítomnosťou.

„Clay Dunbar stavia most z mnohých dôvodov: kvôli bratom a na počesť rodičov... ale je to aj pokus o veľkoleposť. Stavia most, aby zachránil sám seba a aby vytvoril jedinečnú, krásnu chvíľu: zázrak, nič menej.“

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Originálny názov
Bridge of Clay
Počet strán
544
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
590 g
ISBN
9788055166445
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
465909
Štýl
psychologický, tragický, duchovný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Ikar
Ostatné
darčekový
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

79 hodnotení

52
13
7
4
3

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Smutno-krásny príbeh, v ktorom tragédia, súdržnosť, "rýchla" dospelosť všetkých bratov, znovu nájdené lásky, nádej i sklamania hrajú hlavné úlohy. Silné rozprávanie z prítomnosti i minulosti vás naplno vtiahne do deja (v ktorom nemáte čas stratiť sa), neľahká minulosť i prítomnosť vlejú nejednu slzu do očí a zvedavosť, čo bude ďalej, poháňajú v čítaní.
Markus Zusak opäť dokázal, v čom je naozaj majstrom.

Čítať viac
17. júla 2019
Dávka dojatia od autora Zlodejky kníh

Musím sa priznať, že na meno Markus Zusak mám trochu slabosť. Zlodejka kníh aj Posol ma silno naladili na vlnu tohto autora, preto som sa na Clayov most úprimne tešila. A hoci mi istú dobu trvalo, kým som prišla na chuť štýlu, ktorým je táto kniha písaná, potom už to bola len číra radosť z čítania. Príbeh piatich bratov Dunbarovcov je veľmi dojemný a silný. Prevedie vás ich detstvom s milujúcimi rodičmi, smutnými momentmi rozpadu rodiny aj následnou snahou dostať život späť do správnych koľají.
Nebojte sa hrúbky, strany odbúdajú jedna za druhou a po dočítaní vám knižka bude určite ešte dlho rezonovať v hlave.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

7.11.2023
v bitkách sa skrýva neha
Slovo, ktoré pre mňa najlepšie vystihuje Clayov most je "neha". Celkom paradox, keďže sa jedná o príbeh 5 bratov u ktorých by sa táto črta hľadala zdanlivo len ťažko. Mark Zusak však s obrovskou nežnosťou a ladnosťou predkladá v ich príbehu čitateľovi udalosti, v ktorých by sme nehu nachádzali len veľmi ťažko. Nedáva mu celý príbeh na striebornom podnose, namiesto toho ho postupne pripravuje na odkrývanie hlbších a komplexnejších udalostí v rodine Dunbarovcov. Dej je rovnaký ako rieka. Aj napriek hrúbke knihy a tomu, že sa môže zdať, že sprvu je akýsi pomalý a o ničom, plynie pomerne dynamicky a to aj vďaka striedaniu rôznych období života, krátkosti kapitol či celkovému rozčleneniu knihy na niekoľko celkov. I keď po prvej kapitole som bola stratená viac ako mulica, čítanie tejto knihy bolo nakoniec veľké potešenie pre dušu. Čítať viac
Jana Ježišková
Overený zákazník
15.1.2023
Hlavných hrdinov chcete spoznať
Skvelá kniha,posledných 200strán chcete čítať ďalej a ďalej. A keď dočítate,chcete čítať stále ďalej.
Hlavných hrdinov budete chcieť objať a spoznať. Napokon, stačí sa rozhliadnuť a nájdete ich kol seba.
A napokon ten štipec....
Čítať viac
25.8.2022
Milenecký, bratský, otcovský, príbeh o stratách a hľadaní cesty späť k sebe. Krásny, surový, pravdivý, melancholický, smutný, ľudský. Tak Clayov most vidím ja. A bez váhania mu dávam 5 hviezdičiek. Je napísaný zvláštnym jazykom, ktorý núti sústrediť sa na to, čo čítate, lebo inak Vám príbeh uniká. Rozpráva nielen o moste, ktorý spája dva brehy, ale aj o odcudzených ľuďoch, čo ho dnes robí ešte aktuálnejším a potrebnejším. Najbližšie dni ho určite nedostanem z hlavy. Čítať viac
Vanda Parobekova
Neoverený nákup
17.11.2021
CLAYNOV MOST
ESTE SOM JU NEZACALA CITAT, PRETOZE CITAM AJ KNIHY Z KNIZNICE. DOST MA ODRADZA HRUBKA KNIHY, ALE VERIM ZE SA V NABLIZSEJ DOBE DO NEJ PUSTIM. Čítať viac
16.11.2021
Clayov most je príbehom rodiny Dunbarovcov, ktorý rozpráva najstarší z piatich bratov, Matthew. Je to rodinná sága, ktorá skáče v čase, no nakoniec odhalí všetky vrstvy a tajomstvá Dunbarovcov, ich zvláštny domov, nezlomné bratské zväzky, tragédie, ktoré postihnú ich rodinu, a stratu rodičov. Sú tu prvky, ktoré sú silné, smutné a dojímavé, ale rušivý štýl mi prehlušil celý príbeh. Zusak má kreatívny spôsob opisu vecí, ale krátke vety pôsobia trhane a neorganizovane, príbehu riadenému postavami chýba hlbšia charakterizácia, má veľmi poetický, lyrický štýl písania, ale množstvo metafor je nezmyselných, zdá sa, že je tu dôležitá symbolika a obraznosť o rodinnom pute a jednote, ale pomalé tempo, neustále sa meniace časové obdobie, oslovovanie čitateľa, nezvyčajná konštrukcia zápletky, nesúrodý dej a výber rozprávača sťažujú sledovanie príbehu o rodine, láske, smrti a smútku.
2,5/5
Čítať viac
15

Citam rada a citam vela. Nie som zanrovy rasista - ak je kniha dobra, precitam si horor, krimi, sci-fi, romantiku, biografiu, popularno-naucnu knihu, name it. Plus mam dve male deti, s ktorymi denne citame detske knihy.

knizny. semafor
Overený zákazník
23.10.2021
dojemná a silná rodinná sága
Dojemná a silná rodinná sága, v ktorej sa prelínajú rôzne časové horizonty - životné príbehy rodičov Penelope a Mikaela, ich spoločný život s deťmi a život detí bez rodičov. Príbeh rodiny Dunbarovcov je plný smrti, bolesti a smútku, no predovšetkým je to príbeh lásky všetkých podôb - rodičovskej, partnerskej, a hlavne tej bratskej.

Páči sa mi, ako Zusak dokáže vyjadriť tie najsilnejšie emócie cez drobné gestá a skutky. Hoci je príbeh rozprávaný ľahkým tónom mladého muža, pravidelne vás omráčia výbuchy emócií - od bratskej lásky, po neskonalý smútok a pocit zrady.

Jedným z najsilnejších momentov pre mňa bolo, ako sa pohral s ústrednou postavou Claya. Ponechal ho bez hlasu celých 60 strán, aby úplne prvýkrát v knihe prehovoril, keď ako jediný pozdravil otca a vytvoril tak základ spáleného mostu medzi otcom a synmi. Tou nemosťou nabrala obyčajná veta “Ahoj, otec.” neskutočnú silu.

Ani neviem, ktorú postavu som si zamilovala najviac. Či silné ženské predstaviteľky Penelope a Carey, alebo bratov Dunbarovcov - rozumného Matthewa, drsného Roryho, prefíkaného Henryho, citlivého Tommyho, či Claya, ktorý mal z každého brata niečo, no bol predovšetkým vnímavým poslucháčom a rozumel aj tomu, čo iní pre emócie nedokázali vnímať. Páčilo sa mi, že kniha nebola písaná lineárne, ale príbehy jednotlivých postáv sa striedali.

Kniha svojím nepriamočiarym, imaginatívnym charakterom nesadne každému. Je písaná mimoriadne figuratívnym štýlom, nečíta sa preto rýchlo a ľahko, no zážitok z nej je o to silnejší. Napísať román týmto štýlom chcelo určitú dávku odvahy, pretože to nie je pop song pre masy, ale skôr niečo ako moderná klasika pre audiofilov. Je dosť možné, že ju odložíte, aby ste ju opäť chytili do rúk, keď nastane ten správny moment, hoci aj o pár rokov. Ale určite jej dajte šancu. Je to silný príbeh lásky. Surový a verný.
Čítať viac
26.8.2021
Zusak je proste skvelý a vie vždy prekvapiť. Aj pri tejto knihe som mala na začiatku problém sa do nej zahryznúť. Ako už mnohí spomínali, tak je tam veľa stručných a jednoduchých viet. Avšak po pár stranách to už išlo a nevedela som prestať.
Musím uznať, že tak jednoduchokrásny príbeh som už dlho nečítala. Akoby ste čítali krásne spracované bežné denno-denné problémy obyčajných ľudí a ich vlastností. Aj keď autor vytvára pocit nenávisti, tak príbehom nás vedie láska v jej mnohých podobách.
Čítať viac
Natalia
Neoverený nákup
18.6.2021
Úžasná kniha
Pre mňa krásna kniha...smutno-krásny príbeh, guča v hrdle veľmi často. Spočiatku, prvých pár strán, som mala trochu problém vhupnúť do deja a do štýlu písania, ale potom som sa nevedela od knihy odtrhnúť. Čítala som od autora aj Zlodejku kníh a na základe spokojnosti, som si dala na wishlist aj túto knihu a som veľmi rada :) Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Originálny príbeh o rodinnej pamäti vyrozprávaný formou časových skokov. Majstrovská próza o tom, čo musíme zničiť a znova vybudovať, aby sme sa stali sami sebou.“
Dado Nagy, knižný publicista

Markus Zusak

Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Svet nie je čiernobiely, niekedy musíte pracovať s odtieňmi šedej...“

Slepé oko - Stuart MacBride, 2013
Slepé oko
Stuart MacBride