Slová vďaky - Delphine de Vigan, Odeon, 2019

11,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Slová vďaky

Úspešná francúzska prozaička (1966) vo svojej knihe opäť otvára Pandorinu skrinku našej doby: starnutie vo svete nesúcom v génoch skúsenosť z globálnych katastrof, ktoré... Čítať viac

4,7 34 hodnotení
Vydavateľstvo
Odeon, 2019
168 strán
2-3 hodiny čítania

Úspešná francúzska prozaička (1966) vo svojej knihe opäť otvára Pandorinu skrinku našej doby: starnutie vo svete nesúcom v génoch skúsenosť z globálnych katastrof, ktoré pripravili Európanov o ich ľudskú autenticitu... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

11,90 €

Na sklade 2 ks
  • Osobný odber 28. 5.
  • Na vašej adrese 28. 5.

Osobný odber

Kníhkupectvá
28. 5.
balíkovo
28. 5.
AlzaBox
28. 5.
Packeta
28. 5.
Slovenská pošta
(na poštu)
28. 5.
BalíkoBOX
28. 5.

Doručenie na adresu

Kuriér Packeta HD
28. 5.
Kuriér GLS
28. 5.
Slovenská pošta
(na adresu)
28. 5.

Dostupné v 30 knižniciach. Požičať v knižnici

Z kolekcie: Príbehy rezonujúce v albume The Tortured Poets Department od Taylor Swift

Zobraziť viac kolekcií

Z kolekcie: Knižný kompas

Z kolekcie: Melancholické čítanie

Zobraziť menej kolekcií

Naši škriatkovia odporúčajú

Združenie rodičov a priateľov LGBT+ ľudí: Niečo ti chcem povedať, 2024

Viac o knihe

Úspešná francúzska prozaička (1966) vo svojej knihe opäť otvára Pandorinu skrinku našej doby: starnutie vo svete nesúcom v génoch skúsenosť z globálnych katastrof, ktoré pripravili Európanov o ich ľudskú autenticitu.
Hrdinkou novely je žena v zlomovej situácii: bývalá jazyková korektorka Miška stráca kontrolu nad svojím životom, ale súčasne aj nad slovami. Napriek všetkému toto niekdajšie židovské dievčatko pokračuje v celoživotnom pátraní po osobách, ktoré ju pred rokmi nezištne zachránili pred holokaustom. Chce sa im poďakovať za ich šľachetný čin, ktorým riskovali vlastné životy.
Autorkino vnímanie konfúznej zložitosti miléniového sveta sa prenáša najmä do dialógov v domove pre starých postihnutých ľudí, ktoré starenka vedie s dvoma blízkymi ľuďmi. S Máriou, sirotou, ktorej sa ujala po smrti asociálnej matky, a Jérômom, logopédom usilujúcim sa zmierniť následky jej postupujúcej stareckej demencie. Práve túto situáciu autorka využije nielen na zachytenie mentálne zložitého stavu citlivej ženy na hranici života a smrti, ale aj na načrtnutie sociálnych a morálnych problémov storočia.
Čítať viac
Originálny názov
Les Gratitudes
Počet strán
168
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×205 mm
Hmotnosť
256 g
ISBN
9788055169002
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
651719
Vydanie
1
Štýl
psychologický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Odeon
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Slová vďaky - Delphine de Vigan, Odeon, 2019
Less - Andrew Sean Greer, Odeon, 2019
25,80 €

Hodnotenia

4,7 / 5

34 hodnotení

25
8
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Vďačnosť je niekedy príliš ťažká, posledné Slová vďaky také sú. Silné, až dokážu oživovať, ale tiež zabíjať. Niekedy tvoria nezmazateľnú stopu. A inokedy je práve ticho najviac potrebné. No Delphine de Vigan hovorí potichu. Píše o tom, že je treba ďakovať, včas, aby nebolo neskoro. A láskou objímať i svojich starých rodičov. Pretože nás túžia cítiť bližšie ako im častokrát sme, dostať bozk aj napriek vráskam. Všetci ľudia potrebujú zohriať. Tak sa zohrievajme navzájom! Chcem sa učiť viac ďakovať, túliť, dokázať tichom hovoriť, milovať a starať sa o svojich tak, ako sa moji starajú o mňa.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

27.10.2022
Je to taký smutno-krásny príbeh jednej starej dámy, dievčati,ktorého sa ujala a logopéda,ktorého srdce zasiahla. Je to o tom,aké je dôležité vysloviť slová vďaky ešte, kým je čas. Spisovateľka v takejto útlej knižke dokázala zachytiť proces starnutia a zasiahnuť srdcia čitateľov a povedať možno toho tak veľa ! Premýšľať nad ňou budem asi viac,ako mi trvalo tuto knižku prečítať . A len dodám , že Ďakujme všetkým drahým , kým to mame umožnené . Čítať viac
30
Kornélie - Beata Balogová, 2022
Práve čítam
Kornélie

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
11.10.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Obľúbená súčasná francúzska prozaička Delphine de Vigan sa vyjadruje veľmi sofistikovane, vyťaží z každej vety čo najviac, vie písať o vážnych morálnych a sociálnych témach veľmi citlivo, emotívne, s rešpektom a dávkou ľudskosti. Vo svojej útlej próze pôsobivo približuje jeseň života bývalej jazykovej korektorky. Miška stráca pôdu pod nohami a s prehlbujúcou sa afáziou aj moc nad slovami.
Kým sa niť vzájomnej komunikácie pretrhne a zvíťazí ticho, ešte tak dostať príležitosť vyjadriť vďaku ľuďom, ktorí ju tri roky riskantne a nezištne ukrývali... Jej bezmocnosť by prestala byť hmatateľná a strach obklopujúci ju zakaždým, keď nedokáže vyjadriť myšlienku by pokojne ustúpil do úzadia.
Okrem zákutí psychiky hlavnej protagonistky sledujeme aj dialógy a myšlienkové pochody Marie, ktorej sa Miška ujala, keď stratila mamu a tiež Jeromého - logopéda z domova dôchodcov.
Čítať viac
Monika Nagyova
Neoverený nákup
7.9.2022
Z tej knihy sála pokoj a hĺbka. A v neposlednom rade aj pokora. Niektoré myšlienky z nej si na dlho zapamätám. Čítať viac
15

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený zákazník
11.4.2022
Nádhera
Táto krásna útla knižočka už je vydaná nejaký ten rok. Ja som sa k nej dostala až teraz a hneď v úvode poviem, ak ste sa k nej nedostali ešte, urobte tak! Jej prečítanie vám nezaberie veľa času, ale myšlienky vo vás ostanú oveľa dlhšie. Mojou základnou myšlienkou, respektíve skôr by som povedala pripomienkou (keďže niekedy jednoducho len žijeme a robíme čo musíme) je: užívajme si prítomnosť, pekné chvíle, náš život tu a teraz, buďme vďační za to, čo máme! Nezdá sa to, ale sama môžem povedať, že ani neviem, ako rýchlo mi zbehlo 23 rokov môjho života.

Slová vďaky je nádherne dielo francúzskej prozaičky Delphine de Vigan. Hlavnou hrdinkou novely je bývalá korektorka Miška, ktorá trávi posledné dni v domove pre seniorov. Miška trpí počiatočnou stratou reči. Ťažko hľadá slová, niekedy jej vôbec neprídu na um, a preto ich nahrádza inými. Závisí to od okolností, od pocitov či od stupňa unaví. Miška si ale dala ešte jednu dôležitú úlohu. Toto niekdajšie židovské dievčatko sa nevzdáva a do konca života pátra po osobách, ktoré ju pred rokmi nezištne zachránili pred hrôzami holokaustu. Túži sa im poďakovať za ich šľachetný čin, ktorým riskovali vlastné životy.

Mohla by som napísať ešte veľa chvál na túto novelu. Ale nebudem prezrádzať a oberať vás o silný zážitok, ktorý vás čaká ak po nej siahnete.

•Na chvíľu sa odmlčí. A potom uprie pohľad do mojich očí.
-To sa nedá zariadiť, však ?
-Čo také?
-Všetko toto. Všetko, čo odchádza, čo sa uniká plným párom … ako toto. Nedá sa to zariadiť ?
-Budeme na tom spolu pracovať, ak súhlasíte, Miška. Aby sa to zariadilo.
-Ale čo… pravdupovediac?
Na okamih som zaváhal, kým som odpovedal.
-Veci možno spomaliť, no zastaviť sa nedajú.
Čítať viac
2.4.2022
nádhera
Smutno-krásny príbeh a toľko krásnych myšlienok v jednej útlej knižočke. Moje slová vďaky patria určite spisovateľke, ktorá s takým citom opísala posledné dni jednej starej dámy. Dej sa odohráva v domove pre seniorov, kam bola Miška umiestnená, keďže už potrebovala celodennú starostlivosť. Som veľmi rada, že sa mi táto knižka dostala do rúk. Určite siahnem aj po ďalšej tvorbe tejto autorky, nakoľko ma spôsob jej písania veľmi očaril. Vrelo odporúčam. Čítať viac
19.12.2021
Delphine de Vigan snímam pomyselný klobúk za to, ako nádherne a obsažne dokázala v tak útlej knihe zachytiť proces starnutia a toho, ako to ovplyvňuje najbližších a tých, ktorí sa o starých ľudí starajú. Po prečítaní budete mať chuť vyobjímať a poďakovať sa všetkým dôležitým ľudom vo vašom živote. Milujem knihy, ktoré vo mne dokážu vzbudiť takéto emócie a pripomínajú mi, čo je skutočne dôležité. Príbeh Mišky, Marie a Jérôma vás určite chytí za srdce.
Ku knihe som sa dostala náhodne, v pláne som mala začať inou knihou od tejto autorky, ale určite bola aj toto výborná voľba. Teším sa až si prečítam jej ďalšie diela.
Čítať viac
12.10.2021
Delphine je skvelá
Ďakujem.
Ďakujem za takých spisovateľov akou je spisovateľka Delphine De Vigan.
Ďakujem za prekladateľov akým je prekladateľ Alexander Halvoník a ďakujem vydavateľstvu Odeon, že vydalo túto knihu.
-
Tých ďakujem by mohlo byť i viac, pretože slová vďaky (a nielen tie) sú cenné a začíname si ich ceniť až keď o ne prichádzame, tak ako keď prichádzame o mnoho iných dôležitých a predsa tak bežných vecí.
Jeseň – vonku za oknami a jeseň života. Miška, bývalá jazyková korektorka sa dožila svojej jesene a tak ako ani my nemáme vládu nad matkou prírodou, tak ani ona nemá vládu nad jeseňou svojho života – stráca kontrolu nad telom, jazykom, slovami...
-
“Som v koncoch. Viem to. Vnímam ten bod zlomu. Nepoznám príčinu, ale viem, aké bude mať dôsledky. Bitka je prehratá.
Nesmiem sa však vzdať. Za žiadnu cenu. Lebo by sa to ešte zhoršilo. Voľný pád.
Treba bojovať. Slovko za slovkom. Noha za nohou. Neustúpiť ani krok. Ani o slabiku, ani o spoluhlásku. Veď čo z človeka zostane bez reči?”
-
Miškin príbeh je nám sprostredkovaný z troch uhlov pohľadu: z Miškinho, Máriinho a Jerômovho.  Mária, je sirotou, ktorej sa Miška ujala po smrti asociálnej matky a Jérôme je logopédom usilujúcim sa zmierniť následky Miškinej postupujúcej stareckej demencie - duševnej choroby, kedy dochádza k úbytku intelektu, poruche krátkodobej pamäte a úsudku. Človek s demenciou má problém vybaviť si mená blízkych, odkladá veci na nezmyselné miesta, stráca sa na známych miestach alebo ako v prípade Mišky, stráca slová. Tu by som chcela vyjadriť svoj obdiv prekladateľovi,  pretože dialógy a hlavne Miškine repliky boli doslova hra so slovíčkami.
-
Táto novela je veľmi útla, má iba stošesťdesiatosem strán a jej váhu takmer ani nepocítite, ale posolstvo, ktoré nesie je o to väčšie. Po dočítaní knihy mi bolo smutno a smutno je mi ešte stále. Tá predstava bezmocnosti, ten pocit zúfalstva pri hľadaní mien, slov, spomienok, to ticho, ktoré nasleduje. Všetko sa stráca a človek zostane iba sám so sebou, vo vákuu... Smutná predstava.
-
Na pozadí tohto všetkého sledujeme ešte jednu dejovú líniu – Miška pátra po žene a mužovi, ktorí sa o ňu – židovské dievčatko, starali a tri roky ju schovávali pred fašistami, holokaustom. Nevyjadrené slová vďaky ju mátajú celý život.
-
SLOVÁ VĎAKY sú mojou druhou knihou od Delphine de Vigan. Prvou bola kniha Spojenia, ktorá bola taktiež silná a emotívna, ale SLOVÁ VĎAKY išli viac do hĺbky, viac pod kožu. SLOVÁ VĎAKY udrú na neuronálne štruktúry mozgu a vyvolajú vo vás pocit empatie, súcitu či altruizmu. A tým som povedala asi všetko, čo z môjho pohľadu stálo za to povedať.
Čítať viac
24

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Morosková
Overený zákazník
30.7.2021
Autorka si ma opäť získala a zaslúžila si moju úplnú pozornosť pri čítaní tejto knihy. Kniha je malá, útla a kratučká. Ale čo „stratila“ na objeme, získala späť svojim obsahom. Príbeh bol aj tento krát dojemný a veľmi citlivý. Už druhý krát sa autorke podarilo rozplakať ma a poriadne sa zamýšľať nad napísanými slovami a vetami. Autorka vie skvelo navodiť situáciu aj bez zbytočných opisov, ale aj tak si presne viete predstaviť, kde sa príbeh odohráva aj ako to tam vyzerá. Táto kniha nám prináša príbeh Mišky, staršej dámy, ktorá pomaly prichádza o svoju slovnú zásobu a o schopnosť poriadne sa vyjadrovať. Jej príbeh nám hovoria dve postavy. Marie, ktorá bývala spolu s ňou v bytovke, boli kamarátky a Miška sa jej ujala, keď bola Marie ešte malé dievčatko a Jérôme, ktorý sa o ňu staral v domove pre starých a bol jej logopéd. Osobne sa mi páčili viac časti, ktoré rozprával Jérôme. Krásne opísal vzťah, ktorý si k svojej pacientke Miške vybudoval. Pomáhal jej cibriť myseľ a obnovovať slovnú zásobu. Mohli sme sa pozrieť na to, ako Miška pomaly prichádzala o slová. Bolo to naozaj smutné čítanie. Nazačiatku jej slová len vypadávali alebo ich len skomolila, ale ku koncu jej slová už úplne unikali a vety nedávali zmysel. Koniec bol krásny. Smutný ale naozaj krásny. Veľmi sa mi páčilo stretnutie Marie a Jérôma, ktorí si spomínali na Mišku a v rozhovore používali skomolené slová, ktoré Miška často používala. Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Delphine de Vigan je majsterkou v pozorovaní bežných životných situácií. V dojímavom príbehu starenky Mišky, ktorá žije v domove dôchodcov, sa opäť zamýšľa nad medziľudskými vzťahmi, tentokrát poznačenými minulosťou. Odporúčam všetkým, ktorí majú radi nenápadné, no silné príbehy.“
Jana Šlinská, Martinus

Vydavateľstvo Odeon

Čítať viac
Kúpte spolu
Slová vďaky - Delphine de Vigan, Odeon, 2019
Less - Andrew Sean Greer, Odeon, 2019
25,80 €

„Ja som však chcela úctu. Chcela som si vybudovať vlastnú cestu, vlastný život, na ktorý by som bola hrdá.“

Listy do neba - Lisa Wingate, 2015
Listy do neba
Lisa Wingate