Žena z horného poschodia - Claire Messud, Inaque, 2020

15,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Žena z horného poschodia

Spoveď ženy, ktorú prebudila, premenila a napokon opustila túžba po úplne inom svete, ako bol ten jej. Nástojčivý, intímny a prenikavo emocionálny tón tohto rozprávania vás tiež... Čítať viac

4,1 21 hodnotení
Vydavateľstvo
Inaque, 2020
280 strán
4 hodiny čítania

Spoveď ženy, ktorú prebudila, premenila a napokon opustila túžba po úplne inom svete, ako bol ten jej. Nástojčivý, intímny a prenikavo emocionálny tón tohto rozprávania vás tiež premení a prebudí – a nikdy vás neopustí... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

15,99 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 28 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Žena z horního patra - Claire Messud, Host, 2015
Pevná väzba s prebalom
Čeština, 2015
Vypredané

Z kolekcie: Čítanie na leto

Naši škriatkovia odporúčajú

Denník odvážneho bojka 18 - Jeff Kinney, Stonožka, 2024

Viac o knihe

Spoveď ženy, ktorú prebudila, premenila a napokon opustila túžba po úplne inom svete, ako bol ten jej. Nástojčivý, intímny a prenikavo emocionálny tón tohto rozprávania vás tiež premení a prebudí – a nikdy vás neopustí.

Nora Eldridgeová je spoľahlivá, hoci nenápadná priateľka a susedka, zakaždým v pozadí a na okraji úspechov iných ľudí. Príchod rodiny Shahidovcov – fešáka Skandara, libanonského intelektuála, elegantnej Sireny, talianskej umelkyne, a ich syna Rezu – ju však vtiahne do komplikovaného a fascinujúceho nového prostredia. Hľadá šťastie a aj ho nachádza, ale najskôr musí prekročiť svoj tieň. Potom však zasiahnu Sirenine bezohľadné ambície a nasleduje ničivá zrada.
Čítať viac
Originálny názov
The Woman Upstairs
Počet strán
280
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×207 mm
Hmotnosť
429 g
ISBN
9788082070692
Rok vydania
2020
Edícia
Pandora
Naše katalógové číslo
693643
Štýl
romantický, napínavý
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Inaque
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Žena z horného poschodia - Claire Messud, Inaque, 2020
Dievča v plameňoch - Claire Messud, Inaque, 2019
29,98 €

Hodnotenia

4,1 / 5

21 hodnotení

10
6
1
2
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Žena z horného poschodia je rozprávaním ženy, Nory, s túžbou nájsť seba samú, ale až príliš zaneprázdnenej starostlivosťou o druhých. Taká žena s výčitkami z prílišného šťastia, avšak plná skutkov lásky a túžob po niečom, čoho sa ťažko dotknúť. Príbeh Claire Messud je i o vnútornom boji, zradách, šťastí na okamžik, otvorenosti, umení, tiež otvorenosti v umení, samote, strachoch, ale aj víťazstvách. O žene, vlastne všetkých ženách z horného poschodia, takých milujúcich.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

21.7.2022
Po dlhej dobe prvé sklamanie z vydavateľstva Inaque.
Aspoň čiastočne za moju neschopnosť užiť si túto knihu pravdepodobne môže fakt že sa vôbec nezhodujem so svetonázorom hlavnej postavy, ani so spôsobom akým vníma prostredie a samu seba. V zahraničných diskusiách som narazil aj na citovanie autorky samotnej kde hovorí o tom že postava nemusí byť pochopiteľnou a nemusíme si ju obľúbiť na to aby splnila svoj účel a vyrozprávala príbeh. Nuž, to je určite pravda, ibaže v tomto prípade mi akosi pripadá že postava v líčení príbehu pokrivkáva, a forma akou jej autorka rozprávanie príbehu zverila (ak budem pokračovať v prirovnaní k chôdzi) sa skôr už len kolenačky sunie k neuspokojivému cieľu.
Samotný úvod knihy už na mňa pôsobil dosť rušivo, ale keď nám autorka predstavila postavu chlapca a prostredie školy, hovoril som si že ešte vydržím a uvidím čo sa z toho vyvŕbi - avšak nevyvŕbilo sa z toho nakoniec nič. Autorka má pre mňa nepochopiteľnú prózu a občas až rušivú potrebu koreniť príbeh cudzími slovami. Rovnako mi prekážala absolútna "americkosť" hlavnej postavy, a nedokážem nevyjadriť svoju nespokojnosť s tým ako si autorka rovnako ako mnoho ďalších idealizuje Paríž. Akoby v Európe, do čerta, neboli žiadne iné mestá. Všade len samý Paríž!
Láska? Paríž! Leto? Paríž! Umelci? Predsa Paríž!
Choďte už dakam.
Samozrejme, nevyhli sme sa ani absolútne nelogickému romániku, a ten príbehový zvrat na koniec? Netuším, čo tým autorka chcela dokázať, ale považujem za veľmi zvláštne budovať napätie a hnev a nedať žiaden priestor katarzii.
Čítať viac
8
Klub Mars - Rachel Kushner, 2020
Práve čítam
Klub Mars

Nadšená čitateľka kníh vydavateľstva Inaque. Par rokov dozadu som bola blazon do literatúry od Beat Generation.

Natália Kaková
Overený nákup
26.12.2020
Ach tie nase domnienky
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Co vsetko dokazu s nami spravit domnienky a predstavy o druhych ludoch?

Spravanie hlavnej hrdinky ma hnevalo, nechapala som jej konaniu v zmysle, ze najradsej by som jej dala facku ;)

Odporucam, lahko sa cita a ten necakany zvrat na zaver je top.
Čítať viac
13

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
Overený zákazník
17.12.2020
Slobodná, bezdetná učiteľka Nora Eldridgeová nie je žiadna undergroundová žena, hromadiaca krivdy a zatvrdená proti celému svetu. V istom zmysle vlastne trochu áno. Nie sú vari také všetky, ktoré musia uhýbať a uvoľňovať miesto bez uznania a vďaky? Svet by mal ale pochopiť, že ženy ako ona nežijú v žiadnom Dostojevského metaforickom podsvetí, ale naopak vždy na hornom poschodí. Žijú život plný tichého zúfalstva a nik si nevšimne, že v sebe dusia zlosť. Sú neviditeľné. Otázka teraz znie, ako s tým ďalej, ako využiť neviditeľnosť na rozpútanie požiaru. Je presvedčená, že osud je Palác smiechu plný krivých zrkadiel. Chcete nájsť východ, ale dvere s nápisom Skutočný život nájdete zriedkavo. Jej sa to pred niekoľkými rokmi podarilo, no oklamali ju. Môžete ženu vytiahnuť z horného poschodia, ale horné poschodie z nej nevytiahnete nikdy. Je strašne nahnevaná a plná zúrivosti.
Táto kniha sa mi nesmierne páčila. Aj keď mi niekedy išla hlavná hrdinka pekne na nervy. Ale tak to má byť. Literárne postavy nemôžu, nesmú byť len dokonalé, milé, sympatické alebo poľutovaniahodné. Nora je žena, v ktorej sa čitateľky nájdu a môže sa stať, že práve Norine nedostatky sú našimi nedostatkami a tvrdošijne ich v sebe potláčame. Ale len dovtedy, kým si pokorne neuvedomíme, že áno, aj my sme mnohokrát také. Zmena je potom o čosi bližšie, na dosah. Záver nenechá nikoho ľahostajným. Tú bolesť som si vedela dokonale predstaviť…

Claire Messud vdýchla vo svojom geniálnom a znepokojivom románe život hrdinke s nízkym sebavedomím, neustále spochybňujúcej každý svoj krok. Nora sa dopustila veľkej chyby – hľadala vlastný obraz v krivom zrkadle niekoho iného. Jej spoveď je nástojčivá, intímna a úprimná. Môže vo vás vyvolať celú škálu emócií a spôsobiť trvalú premenu. "Keď ste žena z horného poschodia, nikdy na seba nesmiete myslieť ako na osamotenú, opustenú alebo ochudobnenú. To sa nesmie. Nemôže. To by bol koniec."
Čítať viac
13.10.2020
Kniha o priateľstve a zrade, umení a jeho etických hraniciach. Vcelku dobré čítanie, len tak nejako americky „instantné“. S dobrou myšlienkou, ale povrchne spracovanou.
Hlavná hrdinka Nora sama seba onálepkovala titulom „žena z horného poschodia“ – tá nudná, všedná, tuctová, ktorá nikoho nezaujíma. Síce v nej driemu neprebudené ambície, ale v strednom veku je príliš neskoro ich realizovať. Až kým sa do jej blízkosti nenasťahuje tak trochu exotická rodina z Paríža a život jej obráti naruby. Stelesňujú všetko, čo sa jej nepodarilo dosiahnuť - v ich prítomnosti má pocit, že sa jej z toho dostáva aspoň po kvapkách. Až kým nepríde kruté vytriezvenie...
Žena z horného poschodia je pohodovým čítaním, je sa nad čím zamyslieť, ale dá sa pri nej aj oddýchnuť. Nenadchne, ale neurazí.
Čítať viac
9.7.2020
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Tak ako sa hovorí: Nesúď knihu podľa obálky, tak by malo i platiť: Nesúď knihu podľa prvej strany.
Čo sa zo začiatku zdá ako vtipná spoveď učiteľky síce frustrovanej, ale so zmyslom pre humor sa mení na vážny román zaoberajúci sa témami ako rasizmus, priateľstvo, rodinné vzťahy... Je to román o dôvere, láske a zrade. V neposlednom rade je to i román o hľadaní samého seba, či o tom, ako nám môže pretiecť život pomedzi prsty a bez toho aby sme si to čo i len všimli zostanú naše sny a túžby neuskutočnené, lebo vždy sa nájde niekto, koho uprednostníme pred sebou, niekto, kto potrebuje našu pomoc, niekto, kto je dôležitejší ako my sami. A toto je mnohokrát problémom i nás žien, že svoje želania, sny a túžby utláčame do úzadia len preto, lebo na prvom mieste je rodina a mnohé iné (pre nás dôležité) dôvody. Avšak častokrát je to len strach z neznámeho, strach uchopiť svoj život do vlastných rúk. Alebo je to pohodlnosť?
Hlavnou postavou tohto románu je 42-ročná Nora Marie Eldridgeová, učiteľka na základnej škole, ktorá sama o sebe hovorí, že je ženou z horného poschodia. Lebo ženy z horného poschodia žijú život plný tichého zúfalstva, sú absolútne neviditeľné.
Po príchode rodiny Shahidovcov do Cambridgeu v štáte Massachussets sa Norin život mení. Do života jej vstupuje Reza, Sirena a Skandar - táto trojica ju vtiahne do komplikovaného prostredia. Nora zažíva v tejto zvláštnej konštelácii rôzne emócie: dôveru, lásku, pochybnosti, zradu...
“Vyhlásila ma síce za ozajstnú priateľku, ale nebola som pre ňu len obyčajná učka a občasná spolunájomníčka? Aj ja som mala v živote ľudí, ku ktorým som pristupovala takto ľahtikársky: človek si hierarchiu vždy uvedomuje, aj keď predstiera, že mu je ľahostajná.”
Až potom, čo Nora zostane sama a Sirena, Reza a Skandar sa vytratia z jej života, prichádza na to, že jej čosi chýba, že život môže byť aj viac ako len škola, starostlivosť o príbuzných, viac než len holá existencia. A tak po rokoch, keď žila len zo spomienok na Sirenu, Skandara a Rezu, sa rozhodne vziať život do vlastných rúk. Potom príde deň, keď je nútená precitnúť a realita ju zrazí na kolená, deň, kedy príde poznanie: “Poučila som sa zo svojich chýb. Moje zlyhania ma oslobodili: bola som blázon, ale teraz som múdry blázon.”
Tento román má mnoho vrstiev, mnoho krásnych myšlienok a je mu potrebné venovať viacej času ako jedno popoludnie. Treba ho nielen čítať, ale i vnímať, premýšľať nad ním, vychutnať si ho.
Nuž a na záver ešte jedna pekná myšlienka o domovine:
“Keď sa raz vydáš od brehu na svojej malej loďke, keď raz vyplávaš, už nikdy nebudeš naozaj doma. To, čo si zanechala, už existuje iba v tvojej pamäti, a tvoj ideálny kút sa stane akousi zvláštnou zmiešaninou všetkého, čo si opustila pri každej zastávke.”
Čítať viac
Barbora Stránská
Neoverený nákup
14.8.2016
Táto knižka je ako objatie
Teda, aspoň miestami. Pre mňa. Vďaka nežnosti, akou Nora premýšľa o ľuďoch, do ktorých sa zamilovala. Ukazuje, aký veľký môže byť rozdiel medzi vnútorným prežívaním človeka a tým, čo vidíme navonok. Tak málo sa toho niekedy dostane von. Je to aj knižka o umení, ktorá sa pýta, kto je vlastne umelec. A v neposlednom rade je aj o hneve. Je veľmi precízne napísaná, niekedy až tak, že ma tá dôslednosť autorky (a asi aj prekladateľa) veľmi hnevá. Teším sa, keď si prečítam ďalšie jemnocitne a precízne napísané knižky od Claire Messud. Čítať viac
Katarina
Neoverený nákup
11.5.2015
Zaujimava kniha
Kniha je zaujimava prave tym, ze velmi odokryva vnutro hlavnej hrdinky, otvorene hovori o jej vasni, hneve, pocitoch. Cita sa velmi rychlo, neda saod nej odtrhnut. Zaver je vyborny. Vsetko zle je na nieco dobre! Čítať viac

Recenzie, kritiky

„V tomto geniálnom, znepokojivom románe autorka poskladala zložitú skladačku sebavedomia a sebaspochybnenia, v ktorej poukazuje na nebezpečenstvo hľadania vlastného obrazu v skreslenom zrkadle niekoho iného – alebo dokonca aj toho svojho.“ Liesl Schillinger, New York Times

„Simone de Beauvoir pred päťdesiatimi rokmi vyčítala kreatívnym ženám, že sa neodvážia vybuchnúť. Po dvoch generáciách je takáto výbušnosť stále osviežujúca.“ Megan O’Grady, Vogue

Vydavateľstvo Inaque

Čítať viac
Kúpte spolu
Žena z horného poschodia - Claire Messud, Inaque, 2020
Dievča v plameňoch - Claire Messud, Inaque, 2019
29,98 €

„O čo väčšia múdrosť, o to väčší rozmar. Zamkni ženský dôvtip za dverami, vyskočí oknom. Zavri okno, vylezie kľúčovou dierkou. Upchaj ju, vyletí s dymom cez komín.“

Ako sa vám páči - William Shakespeare, 2006
Ako sa vám páči
William Shakespeare