Milan Ostrovský

1

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

1
1

Milan Ostrovský napísal recenziu

11.04.2022 09:36

Veľmi zaujímavá dráma z nezvyčajného prostredia psychiatrie. Priznám sa že od slovenskej autorky som niečo podobné nečakal ani náhodou, zvlášť keď som sa u predajcov prevažne stretával so zaradením jej kníh do pomaly zanikajúcej kategórie ženských románov. Táto kniha s nimi má pramálo spoločné, ale beztak je na naše pomery výborná. Spočiatku mi próza prišla miestami kostrbatá, ale všetko sa pomerne rýchlo urovnalo a po takých 30-40 stranách sa už kniha čítala sama. Výborný spád deja neprekazili ani občasné chaotické skoky hlavnej postavy - počiatočné zmätenie bolo do istej miery azda i autorkiným zámerom. Všetko pekne odsýpa a ja niekedy v budúcnosti určite ešte siahnem po ďalšej knihe od Lucie Saskovej. Odporúčam ako skvelú odbočku od mainstreamovej literatúry na Slovensku.

Čítať viac

1
1

Milan Ostrovský napísal recenziu

11.04.2022 09:30

Na tejto útlej novelke by som najradšej pochválil prózu. Je až podozrivé že som doposiaľ o autorovi nikdy nič nepočul. Príbeh bol ťažko priemerný, ale štýl rozprávania bol výborný a ani jednu stranu som sa nenudil. Moderný čriepok súčasného života v ťažkom prostredí a komunite ktorú väčšina z nás nikdy nezažije. Určite siahnem aj po ďalšej knižke od Víťa Staviarskeho

Čítať viac

1
1

Milan Ostrovský napísal recenziu

11.04.2022 09:29

Prvá kniha vydavateľstva Absynt ktorú som zlhtol od začiatku do konca ako malinu. Výborne sa čítala, téma bola zaujímavá, reportáž dostatočne "zbeletrizovaná". Ocenil som fakty ktoré kniha ponúkala ako aj emočnú rovinu príbehu.

Čítať viac

1
1

Milan Ostrovský napísal recenziu

07.02.2022 08:31

V skutočnosti dosť priemerná, ale milá knižka. Ako amerikocentrický príbeh o tuctovej knihomoľke funguje fajn, a človek si oddýchne aj sa zasmeje, ale občas si aj poriadne povzdychne. Túto knižku si užijete ako jednorazovú oddychovku hlavne ak sa orientujete v dnešnej populárnej a internetovej kultúre, musíte sa však takisto vedieť vcítiť do kože niekoho kto skutočne prežil väčšinu svojho života v LA/Socal. Za tento rok ide zatiaľ o jednu z najzábavnejších a tým pádom vlastne aj najlepších kníh, ale viem že na ňu rovnako rýchlo ako som ju zhltol aj zabudnem. Takže 3 hviezdičky pretože napriek tomu že ma kniha bavila a myslím si že bude baviť každého knihožrúta, má aj obrovskú kopu nedostatkov ktoré sú výborne zhrnuté v starších recenziách

Čítať viac

1
1

Milan Ostrovský napísal recenziu

21.01.2022 09:42

Pre fanúšikov Červenáka je to jednoznačne povinná jazda, ale je na nej bohužiaľ badať že pôvodne vychádzala po častiach. Fragmentácia je miestami pomerne silná. Možno by bolo lepšie vnímať celé dielo aj ako dve samostatné novely, pričom "Sekera z bronzu" by bola aj na štyri hviezdičky a "Rúno zo zlata" sotva na tri. Nejaké bonusové percentá dostáva knižka aj za dizajn a ilustrácie, pretože aj na tom záleží. Vôbec neľutujem že knižku vlastním a že som ju prečítal - v poličke vyzerá krásne, a na jednorazovku bola fajn. Ibaže sa k nej už asi tak skoro nevrátim, a to je tá hlavná škoda.

Čítať viac

1
1

Milan Ostrovský napísal recenziu

19.01.2022 15:05

Ďalšia jemne nadpriemerná zbierka poviedok od najznámejšieho autora severskej krimi. Nesbo tentokrát testuje vody postapo-kvázi-sci-fi literatúry. Ktovie do akej miery ho inšpirovala momentálna svetová situácia. Našťastie je to žáner neveľmi náročný a Nesbovi sa podarilo doňho vkĺznuť vcelku úspešne. Tentokrát je titulná novela podľa mňa zároveň najsilnejšou z celej knihy, no ostatné krátke príbehy za ňou o veľa nezaostávajú. Ešte stále je však čo zlepšovať, preto to nebude za 5 plných. Je to kniha ktorá môže osloviť aj ľudí ktorí o Nesbovi doposiaľ ani nepočuli a dokonca aj ľudí ktorí neholdujú detektívkam, a to je na každý pád dobrá vec. Rozšíriť autorské pokusy do rôznych žánrov je málokedy na škodu

Čítať viac

1
1

Milan Ostrovský napísal recenziu

19.01.2022 14:47

Nikdy som nečítal žiadnu knihu od Kulhánka ktorého ostatní často spomínajú v recenziach (nie, že by som nechcel, ale k jeho knihám sa už dnes zrovna ľahko nedostanete...ak nemáte zbytočných pár tisíc v prasiatku). Takže toto je pre mňa nielen prvá kniha od Kotletu, ale v podstate prvá kniha v podobnom štýle od českého autora. U tých zahraničných som sa už s podobným štýlom raz či dvakrát stretol, no vždy mi to pripadalo...lepšie? Teda, nie že by som chcel kritizovať Kotletov štýl písania, pretože ten je pre žáner do ktorého kniha spadá úplne v poriadku. Poviedky sú dobre napísané, iba im podľa mňa chýba hlbšie prepojenie. Poviedky nie sú na sebe úplne nezávislé (spájajú ich tie isté postavy) a chýba im príbeh v pozadí. Celkovo nešlo o zlé čítanie, ale skôr ma nabáda už po ďalšej knihe od autora nesiahnuť ako by ma malo na ňu navnadiť, a to je škoda. Proste sivý priemer.

Čítať viac

1
1

Milan Ostrovský napísal recenziu

14.01.2022 12:23

Piaty diel série o Brennanovej ma nebavil až tak ako tie predchádzajúce, a keď si tak prechádzam recenzie, trochu sa obávam tých nasledujúcich. Nie že by táto detektívka bola vyslovene zlá, ale má viac múch než by mi bolo milé. Určite by som ju neodporúčal ako prvú pre čitateľa ktorý ešte nepozná túto autorku. Predchádzajúca Osudná cesta bola oveľa lepšia a nezostáva než dúfať že v ďalších dieloch Reichsová chytí druhý dych.

Čítať viac

1
1

Milan Ostrovský napísal recenziu

12.01.2022 10:51

3,5/5
Senlin Ascends is a victim of its own fame in my eyes. It is once again one of those standard, well written fantasy books that would have come as a decent surprise were I to happen upon it by accident in a used books store. However, going into it with high expectations, especially when it comes to world building, something that was reinforced by reviews here on Goodreads and recommendations online, the book falls short of the expected brilliance.
It is not a bad story by far. I think the strongest aspect of this book is the author's prose and voice - it is an extremely well written book, and I cannot say that the author is not proficient at his craft simply because he decided to not delve deeper into the world he created. Perhaps this is in part also the fault of the fact that most books in the Western market now tend to come out in trilogies. If this was a thicker, standalone story, I think it would have enthralled me more. We did not get the chance to spend much time in each of the sections of the Tower, and instead just followed the plain although well written character on a story that had no conclusion and no pay off.
It is a book that is worth reading, but it is not spectacular in any aspect. I fear that a central idea that is a bit unusual is not enough to make a book stand out in the current market. And that is a shame, because the writing is strong and I want to see more of it. Just maybe in a different narrative.

Čítať viac

1
1

Milan Ostrovský napísal recenziu

12.01.2022 10:48

Solídna detektívka z domáceho prostredia. Nedá sa jej vytknúť takmer nič, autor má vlastný strohý ale vybrúsený štýl. Kontrast medzi jednoduchým a zložitým prípadom knihe tiež pomohol. Dej je výborne vyspádovaný a rozuzlenie uspokojujúce. Jediné, čo by som knihe dokázal vytknúť, je málo času venovaného postavám - rovnako ako pri posledných Dánovkách by som si aj tu vedel predstaviť o čosi viac informácií o ich osobnom živote. Na druhú stranu nie je férové očakávať od každého autora rovnako detailný prístup k postavám detektívov. Kniha je síce šiesta v sérií, ale dá sa bez problémov čítať samostatne a môže slúžiť aj ako dobrý začiatok pre úplného nováčika v žánri detektívok.

Čítať viac

„Dni, ktoré neboli ničím výnimočné, dni,v ktorých sa neudialo nič, čo by vybočovalo z priemeru, nič hodné povšimnutia. Holá každodennosť. Čosi, čo človeku začne chýbať, až keď sa to rozsype. “