Perlová sestra
Osamelá pútnička CeCe D'Aplièse nemala nikdy pocit, že niekam patrí. Po smrti nevlastného otca, tajomného milionára, sa ocitne na životnej križovatke. V zúfalstve sa rozhodne odísť z Anglicka a pátrať po svojej minulosti. Čítať viac
Osamelá pútnička CeCe D'Aplièse nemala nikdy pocit, že niekam patrí. Po smrti nevlastného otca, tajomného milionára, sa ocitne na životnej križovatke. V zúfalstve sa rozhodne odísť z Anglicka a pátrať po svojej minulosti. Čítať viac
Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!
Som knihomolka až do špiku kostí a bez knihy ani nevyjdem z domu :) Moje knižné recenzie môžete najnovšie nájsť na www.cocitam.sk
Sériu Sedem sestier som si zamilovala od prvej knihy, ale s prečítaním príbehu o štvrtej sestry CeCe som si dala načas. CeCe mi nebola veľmi sympatická už od prvej knihy a ani po prečítaní jej príbehu som si s ňou veľmi nesadla do nôty.
Aj keď sa nestala mojou obľúbenou sestrou, jej hľadanie predkov a príbeh Kitty sú pútavé, miestami dychvyrážajúce a veľmi ma inšpirovali. Vďaka Lucinde som spoznala Austráliu, jej históriu, kultúru a umenie spôsobom, až som mala pocit, že som ju navštívila. Cítila som neznesiteľnú vlhkosť obdobia dažďov, aj spaľujúcu horúčavu a vo vzduchu závan vône eukalyptu.
Príbehy Kitty aj CeCe rozprávajú o sile, odvahe a vytrvalosti žien v minulosti, ktorých úspechy boli často zatienené mužmi, ale ktoré nebojácne dláždili cestu pre nás, moderné slobodné ženy. Silný charakter sa však neprejaví v dobrých časoch a preto museli prekonať bolesť, stratu, strach a vlastné slabosti, aby našli samé seba a svoje šťastie.
Veľmi som obdivovala pôvodných obyvateľov Austrálie a ich unikátnu kultúru a umenie. S ťažkým srdcom som prežívala, ako s nimi zaobchádzali bieli osadníci, ale aj predsudky s ktorými sa stretávali nie len v minulosti, ale ktoré pretrvávajú až dodnes. Predsudky súvisiace len s farbou pokožky.
Lucinde sa opäť podarilo napísať silný, pútavý a pre mňa veľmi inšpiratívny román a musím zložiť z hlavy pomyselný klobúk pred jej dôkladným štúdiom historických reálií a kultúry krajiny, o ktorej píše.
Perlovú sestru si zamilujú všetci fanúšikovia série Sedem sestier a ak ste túto sériu ešte nečítali, vrelo ju odporúčam, pretože okrem výborného príbehu sa dozviete zaujímavé informácie o histórii a kultúre Austrálie.
Som knihomoľka, ktorá číta súčasne aj 5 kníh. Ako prvú knihu som prečítala Pána prsteňov a odvtedy milujem fantasy a čítam, čítam a čítam. Najviac milujem fantasy a non-fiction, ale čítam všetky žánre. Rôzne prečítam 120-160 kníh. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť, preto píšem odporúčania, nie recenzie. Viac z môjho sveta nájdeš na Instagrame @_dennyto alebo @dennycita
Milujem knihy a citam vsetko, co mi pride pod ruku. Pri citani si chcem odychnut, prehrat si v hlave pribeh, ktory citam a tesit sa na to, ako knihu opat otvorim. Kniha ma musi pobavit, rozplakat, ci vystrasit…jednoduho musi u mna vyvolat pocity, uz nech su akekolvek. Jedine, co u knihy neznesime je nuda. Ak sa mi stane, ze zacinam preskakovat riadky, ci dokonca strany, tak viem, ze je cas knihu odlozit a malokedy sa k takej knihe opat vraciam. Citam velmi narazovo, ked mam cas, tak je to niekolko kniziek za tyzden a ked nie, tak sa na knizku ani mesiace nepozriem, vtedy mi staci zajst na martinus a zase objednavam aj desat kniziek naraz :)
Vášnivá čitateľka, ktorá sa najradšej vnáša do iných príbehov z čias dávnych minulých... do príbehov, ku ktorým sa môžem vrátiť aj 10-krát...
(1965 – 2021)
Narodila sa v Severnom Írsku a svoju kariéru začala ako filmová, divadelná a televízna herečka. Po ťažkej chorobe ako dvadsaťštyriročná, ešte pod dievčenským menom Lucinda Edmondsová, napísala prvý román Lovers and Players a získala zmluvu na vydanie ďalších troch kníh. Bola dvakrát vydatá, a keď jej štyri deti trochu odrástli, pokračovala v písaní, tentoraz už pod menom Lucinda Rileyová. Rileyovej knihy boli dosiaľ preložené do 37 jazykov, predávajú sa v miliónových nákladoch a naďalej výrazne oslovujú čitateľov po celom svete. Roku 2015 vyšiel prvý diel mimoriadne úspešnej série historicko-romantických príbehov Sedem sestier, ktorá sa zrejme dočká aj filmovej podoby. Vo Vydavateľstve Tatran vyšli okrem spomínanej série ďalšie autorkine knihy: Dievča na útese, Motýlia izba, Záhadné vraždy v internáte, Levanduľová záhrada a Polnočná ruža. V roku 2015 si autorka splnila dávny sen a kúpila si dom na samote vo West Corku v Írsku, ktoré vždy považovala za svoj duchovný domov. Tu napísala posledných päť kníh. Roku 2017 jej diagnosti-kovali rakovinu, ktorej v júni 2021 podľahla.
Vydavateľstvo TATRAN patrí dnes medzi menšie vydavateľstvá, nakoľko sa stalo rodinnou firmou. Svoju stratégiu zameriava na tie najzaujímavejšie tituly zo zahraničnej beletrie, ale aj na vyhľadávanie nových slovenských autorov. Nosným prvkom je beletria pre dospelých, ale v posledných rokoch sa orientuje aj na motivačné knihy a skutočné príbehy, ktoré si získavajú stále viac a viac čitateľov. Pre nás je dôležitá každá kniha nielen pred, ale aj po vydaní, keď si vyžaduje ďalšiu osobitú starostlivosť, aby ju ocenil čo najširší okruh čitateľov.
Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?
V septembri oslávi vydavateľstvo Tatran 70 rokov od svojho vzniku. Za ten čas prešlo rôznymi právnymi formami, ktoré kopírovali historické udalosti nášho národa. Menilo sa aj zloženie vydávaných titulov, každá doba si žiadala niečo iné. Čo sa však za celé desaťročia nezmenilo, sú obľúbené beletristické edície, do ktorých zaraďujeme tie najzaujímavejšie tituly, ako edícia bestsellerov LUK, Svetová tvorba a Slovenská tvorba.
Podľa čoho si vyberáte tituly, ktoré vydáte?
Každý titul starostlivo vyberáme so zreteľom na čitateľa, či už náročného, alebo takého, ktorý si chce pri čítaní oddýchnuť a uletieť do iného sveta. Okrem toho je pre nás veľmi dôležité myšlienkové posolstvo každej jednej knihy a z toho prameniaca inšpirácia. Pri spracovaní všetkých publikácií dbáme však na kvalitnú textovú úpravu a technické spracovanie knižky, aby kniha bola umeleckým artefaktom a spĺňala kritérium nášho hesla – knihy pre hodnotnejší život.
Na ktorú knihu ste najviac hrdí?
Vždy na tú poslednú vydanú! Pretože to je chvíľa, kedy žijeme konkrétny príbeh tej -ktorej knihy, až kým ju nenahradí nová. Ak by sme vyzdvihli jednu knihu, bolo by to nefér voči ostatným. Dokonca náš vkus vo vydavateľstve sa natoľko líši, že vyberáme len tie knihy, na ktorých sa spoločne zhodneme. Ak by kritériom úspechu bola predajnosť, tak jednoznačným šampiónom je Chatrč od W. P. Younga. Veľmi si však vážime knihy z edície Svetová tvorba a autorov ako Toni Morrisonová, Julian Barnes, Woody Allen, ktorí obohatia čitateľa nielen myšlienkovo, ale sú aj prekladateľským prínosom.
„Všetko, čo sa stane, sa stane. Všetko, čo pritom, ako sa stane, spôsobí, aby sa stalo niečo iné, spôsobí, aby sa stalo niečo iné. Všetko, čo pritom, ako sa stane, spôsobí, aby sa stalo znova, sa znova stane. Nemusí sa to však stať presne v tomto poradí.“