Silvia Panenková

8

Moje srdcovky

Moje odznaky

2020
2021
2020
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

8
Silvia Panenková

Silvia Panenková prečítala knihu

12.03.2021 12:56

8
Silvia Panenková

Silvia Panenková prečítala knihu

12.03.2021 12:55

8
Silvia Panenková

Silvia Panenková získala odznak Šťastných 7

06.03.2021 21:45

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

8
8

Silvia Panenková napísala recenziu

24.02.2021 21:45

"Aj keď je niekedy ťažké neklásť otázku "prečo?", človek musí veriť, že je to tak. Že On pozná dôvody, ktoré my nepoznáme, vie, prečo sa nám niečo deje a každému z nás dožičí šťastný koniec.
Možno sa to stane, až keď prejdeme cez hodvábnu oponu, ktorú nazývame smrť, a až potom pochopíme zmysel, čo nám unikal, kým sme boli nažive."

Príbeh nás prevedie tromi generáciami dvoch rodov, ktorých životy sa v každom období prepletajú. V New Yorku, Londýne, aj v blízkosti krásnej írskej zátoky Dunworley. Írsko mi pred rokmi učarovalo, takže prostredie knihy bolo pre mňa ako pohladenie. Mnohé postavy mali toho naloženého dosť, ale taký je život. A ako samotná rozprávačka hovorila, keby to bolo všetko jednoduché, samotný príbeh by zrejme nestál za spomenutie.
Páči sa mi prelínanie prítomnosti s minulosťou, aj láskavý spôsob, akým sa autorka prihovára čitateľovi. Touto knihou u mňa Sedem sestier neprekonala, ale je to pútavý príbeh s množstvom krásnych myšlienok a určite stojí za prečítanie.

Čítaj viac

8
Silvia Panenková

Silvia Panenková prečítala knihu

22.02.2021 15:57

8
8

Silvia Panenková napísala recenziu

20.02.2021 14:51

"Keď sme mladé, môžeme sa stať obeťou mylnej domnienky, že čas zahojí rany a nakoniec sa všetko utrasie. Ale ako starneme, uvedomíme si smutnú pravdu - niektoré veci sa nedajú napraviť. Niektoré chyby nezahojí ani čas, ani naše úpenlivé želanie.
...
V istom veku všetci chodíme po svete v telách vytvorených z tajomstiev, hanby, ľútosti a zo starých nezahojených rán. Srdcia nás bolia a bolesť ich znetvorí - ale akosi stále kráčame ďalej."

Aby som nebola nespravodlivá, musím povedať, že som si v knihe našla zopár pekných myšlienok. Ale priznávam, že som tentokrát siahla celkom mimo. Prvá časť príbehu poskytuje pohľad na život mladej ženy, ktorá sa ocitla v ruchu divadla a nechala sa zlákať pozlátkom veľkomesta, ale... nuda. Ďalej ma kniha previedla životom Vivien a vo mne len zanechala pocit, že podobných príbehov určite napísal NY veľa. Ponúkla mi zopár pekných myšlienok, ale stále som čakala, kedy ma to chytí, vtiahne, kedy objavím jej hĺbku a čaro, a nič. Toto zjavne nebola kniha pre mňa. 3,5*

Čítaj viac

8
Silvia Panenková

Silvia Panenková prečítala knihu

20.02.2021 14:46

8
8

Silvia Panenková napísala recenziu

20.02.2021 14:45

Ďalší skvelý román, ktorý nás prevedie osudmi mnohých postáv cez viacero generácií. Ako to býva autorkiným dobrým zvykom, osudy postáv sú dokonale prepojené, udalosti výborne vymyslené a my len sledujeme, ako na seba nadväzujú a vzájomne sa ovplyvňujú. Mám rada rozmanitosť charakterov a príbehov, ktoré autorka do svojich kníh vkladá. A hoci mojou najobľúbenejšou ostáva Hana, určite odporúčam aj knihu Hotýlek minimálne tým čitateľom, ktorým sa páčili aj ostatné autorkine knihy.

Čítaj viac

8
8

Silvia Panenková napísala recenziu

17.02.2021 13:05

Kniha Šeptuchy mala tú smolu, že som ju začala čítať ihneď po dočítaní januárovej knihy mesiaca - Dcéra snehu. A kým tá predchádzajúca hladila moju dušu krásnymi popismi prírody a idylickým príbehom, tu som si nevedela zvyknúť na autorkin štýl. Mala som pocit, akoby sa nejaká známa vrátila z dovolenky a s veľkým nadšením na mňa vysypala všetky zážitky, pričom skákala z myšlienky do myšlienky, od jednej postavy k druhej, až som mala z toho v hlave zmätok. Myslela som si, že knihu ani nedočítam.
Asi niekde v polovici sa to zlomilo a zrazu vo mne kniha vyvolala šťastné spomienky na moje detstvo, ktoré som často trávila u babičky na vidieku. Na krásnu prírodu, na naše vylomeniny, bunkre v horách, hitparády pri starom rádiu, aj ochutnávky alkoholu, či prvé letné lásky.
Samotnú knihu som veľmi chcela, keď som sa v recenziách dočítala o jej podobnosti s knihou Žítkovské bohyne. Vidím podobnosť v miestnych liečiteľkách a bohomzabudnutých krajoch, táto kniha sa však nevenuje samotným šeptuchám o nič viac, než jej ostatným postavám.
Keď som sa konečne do knihy začítala, našla som v nej poklad v podobe toľkých múdrostí a krásnych myšlienok, že mi predpísané miesto v mojom čitateľskom zápisníku nestačilo. Bod dole dávam za ten štýl a vulgarizmy.

Čítaj viac

8
Silvia Panenková

Silvia Panenková prečítala knihu

17.02.2021 12:16

„Knižnica je nemocnicou pre dušu.“

Anonym