Ženy aj muži, zvieratá - Richard Pupala, Lindeni, 2020

12,49 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Ženy aj muži, zvieratá

13 poviedok

Trinásť nových poviedok Richarda Pupalu, dvojnásobného finalistu Anasoft litera, treba zažiť. Príbehy sú povedomé, a predsa šokujúce. Preniknú hlboko a zasiahnu presne. Na dreň... Čítať viac

Vek
18+
Vydavateľstvo
Lindeni, 2020
176 strán
2-3 hodiny čítania

Trinásť nových poviedok Richarda Pupalu, dvojnásobného finalistu Anasoft litera, treba zažiť. Príbehy sú povedomé, a predsa šokujúce. Preniknú hlboko a zasiahnu presne. Na dreň odhalia to škaredé a temné, pred čím urputne zatvárame oči a... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

12,49 €

Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 33 knižniciach. Požičať v knižnici

Z kolekcie: Tipy vydavateľov

Zobraziť viac kolekcií

Z kolekcie: Anasoft litera 2021

Zobraziť menej kolekcií

Naši škriatkovia odporúčajú

Chlapci z Biloxi - John Grisham, Ikar, 2024

Viac o knihe

Trinásť nových poviedok dvojnásobného finalistu Anasoft litera

Trinásť nových poviedok Richarda Pupalu, dvojnásobného finalistu Anasoft litera, treba zažiť. Príbehy sú povedomé, a predsa šokujúce. Preniknú hlboko a zasiahnu presne. Na dreň odhalia to škaredé a temné, pred čím urputne zatvárame oči a unikáme. A zaplavia zvláštnou krásou, nostalgiou, vôňou pokosenej trávy, detstva a vecí, ktoré sme si už dávno zabudli všímať. Pretože takí sme, krásni aj škaredí, úžasní aj hrozní zároveň... ženy aj muži, zvieratá.
Čítať viac
Počet strán
176
Väzba
pevná väzba
Rozmer
120×185 mm
Hmotnosť
280 g
ISBN
9788056619452
Rok vydania
2020
Vekové odporúčanie
18+
Naše katalógové číslo
792963
Štýl
filozofický
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Lindeni
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,8 / 5

16 hodnotení

5
6
2
2
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Richarda Pupala, dvojnásobný finalista Anasoft litera, napísal pár výstižných poviedok do tejto knihy. Perfektne trefných. Príbehy každodennosti, pred ktorou si zakrývame oči aj napriek tomu, že sa s ňou sami stretávame. Nútia k zamysleniu, či bytosť pozná samú seba. A že sú si často tí najmilovanejší úplne najvzdialenejší. Predsa svet vôbec nie je taký, ako sa na prvý pohľad javí. Kniha poviedok o mužoch aj ženách, zvieratách, ale tiež zverstvách a iných zvláštnostiach, ktoré sú bežné, ale pritom tak neznáme, azda nepriznané.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

30.9.2021
Od autora som predtým nič iné nečítala, takže som nemala žiadne očakávania. V zbierke nájdeme poviedky o bežných ľuďoch a ich bežných problémoch. Nakoľko to viem posúdiť, autor píše kvalitným jazykom a bežné témy vie zaujímavo spracovať. Avšak žiadna poviedka mi neutkvela v pamäti, túto recenziu píšem pár dni po dočítaní a mám problém spomenúť si, o čom boli. Čítať viac
Zuzana
Neoverený nákup
25.5.2021
Odporúčam prečítať :-)
Prrečitana na jeden hlt! :-) užasne pútave čitanie, spisovateľ ma veľmi pohlcujuci styl pisania, perfektne dielko! :-) dakujem Čítať viac
Anita Gašparíková
Overený nákup
27.4.2021
Krátke , pútavé poviedky, autentické a súčasne , pekný umelecky zážitok , neukončený dej dáva možnosť zamyslieť sa...... Čítať viac
9
Empúzion - Olga Tokarczuk, 2023
Práve čítam
Empúzion

Som povolaním ekonómka, žijem v Lučenci, spolu s partnerom pracujem v jeho prekladateľskej agentúre a vediem malé rodinné vydavateľstvo. Sama som autorkou šiestich kníh. Mám dve deti, starší syn Jakub má takisto literárne črevo. Písaniu sa venujem lod svojich 54 rokov, predtým som na to nemala čas.

Iveta Zaťovičová
Overený nákup
10.4.2021
Kvety zla
Veľmi som sa na túto knihu tešila. Jednak preto, že som čítala od autora pár dobrých poviedok v jednom literárnom časopise a jednak preto, že táto kniha bola nominovaná do desiatky najlepších kníh na Anasoft litera. O knihe som vedela vopred málo, snáď len to, že to nebudú poviedky pozitívne.
Prvou poviedkou som sa predrala s neutrálnym pocitom – okej, na rozbeh. Keďže bola (na pohľad) o korytnačke, tak taký pomalší. Druhá poviedka ma fascinovala svojou nezaujímavosťou - tuctové mená, pod ktorými si neviete predstaviť charakter postavy (opisy postáv absentujú a z dialógov ho nerozpoznať), dej majstrovsky schovaný. Musím povedať, že k tretej som pristupovala viac než váhavo, ale nesklamala. Ani tým, že by bola výrazne lepšia ako tie prvé, ani že by bola tak zlá ako tá druhá. Po polovici knihy som si povedala, že už len polovica, tak to dočítam. Napokon, poviedky boli o niečo živšie. Čuduj sa svete, v jednej (Deľba) som postrehla aj čosi ako lásku. Akýsi zhovievavejší postoj k životu. Hlavná postava bola konečne nie beztvará (vrátane všetkého okolo nej), ale citlivá: malý chlapec, ktorý sa odsťahoval s otcom od mamy. Práve pri nej som pochopila, čo mi v celej knihe chýbalo: nadhľad pri rozprávaní príbehu, láska(vosť), humor (aspoň skrytý) a kúsok dobra alebo aspoň viery v neho. Nič, nič. Metanuda. Rozprávanie s plechovým ksichtom a zaschnutým perom bez atramentu. Sivé, nudné, ošarpané prostredie, vzťahy, ničota. Príbeh schovaný za stenou necitlivosti a duševnej prázdnoty (protagonistu), cez ktorú sa treba prehrýzať (okrem pekného príbehu V dome). Je škoda, že pod touto suchou, akoby úmyselne zničenou dužinou príbehu bez šťavy je už len kôstka. Je to síce jadro, ale to je nejedlé. A nevieme, čo po jeho vypľutí z neho vzíde.
Čítať viac
22.2.2021
Do knihy som sa púšťala s malou dušičkou a neznalosťou Pupalovho štýlu, no sklamaná som rozhodne nebola - v trinástich poviedkach trefne a pritom úplne jednoducho zobrazuje bežnú realitu mnohých rodín i jednotlivcov, každodenné patálie medziľudských vzťahov - zaucho sem, klamstvá, nadávky či nevera tam, rutinný pohárik na dobrú náladu (alebo na utopenie žiaľu), problémy s dlhmi... Svoje postavy rozhodne nešetrí, neraz sa s nimi kruto zahráva (koniec koncov ako sám život), hádže ich z kaluže do blata a necháva ich svojvoľne plávať (a topiť sa). Jedincov zachytáva v tých najprimitívnejších a najzraniteľnejších okamihoch, postupne z nich zvlieka vrstvu po vrstve, odhadzuje zvršky až ostávame konfrontovaní s holou podstatou ľudskej nátury. Pár príbehov, ani nie dvesto strán, no aj to stačilo na to, aby som si pána Pupalu absolútne zamilovala a zaradila ho medzi slovenských obľúbencov. Čítať viac
Martin
Neoverený nákup
21.2.2021
Chcem vrátiť peniaze
Knihu som si objednal po prečítaní pár riadkov z "Knihy roka 2020" od Martinusu. Nemal som žiadne očakávania. Je to nezáživné, písané sedláckym štýlom, žiadna zmysluplná pointa.
Nikdy som nechcel vrátiť peniaze za žiadnu knihu. Až doteraz.
Čítať viac
Reklamácie, Martinus, s.r.o.
Neoverený nákup
26.2.2021
Veľmi nás mrzí, že Vám nevyhovuje kniha Ženy aj muži, zvieratá.
Ohľadne možnosti vrátenia tovaru nás môžete kontaktovať na e-mail reklamacie@martinus.sk a infolinku 043 / 4550 331.
Čítať viac
8

Závislák do poslednej bunky. Ukážte mi knihu, ktorú som nečítala a ja si ju prečítam ;) Napíšte mi na Instagram @knizny.zavislak , ktorá by to mala byť!

Diana Kováčová
Overený zákazník
9.2.2021
Mix protikladov
Na Pupalu som počula veľa chvály a nejako som začala očakávať veľa. A možno to je dôvodom, prečo prechovávam k tejto knihe zmiešané pocity.

Robila som si štatistiky k tejto knižke - v roku 2011 bola rozvodovosť na Slovensku okolo 10% . Pri tejto knihe som mala pocit akoby to bolo najmenej 73% a zvyšných 27% boli nešťastné páry, ktoré sa v konečnom dôsledku rozídu.

Nemôžem odoprieť tejto zbierke fakt, že vo viacerých príbehoch spracuváva neobyčajné príbehy zaujímavých ľudí. Ale na druhej strane sa pýtam - čo mi priniesli tieto príbehy? Neviem, nejako mi tam chýbala tá vyššia hodnota. Nehovorím, že pri všetkých, ale pri väčšej časti áno.

Preto táto kniha bola pre mňa mix protikladov: Hnevalo ma, že väčšina postáv v tejto knihe je rozvedená alebo má nešťastné manželstvo - verím v to, že sú aj vzťahy, ktoré vydržia a sú šťastné. Nadchla som sa pre to ako niektorí ľudia sa odlišovali od normálu a boli iní, svojskí. Sklamalo ma, že som v niektorých príbehoch nenašla "to viac". A nakoniec - jednoducho som sa zamilovala do dizajnu tejto knihy. No čakali by ste od tejto knihy toľko protikladov? Ja rozhodne nie.

#spolupraca
Čítať viac
13.1.2021
nie až taká depresia ako by ste čakali
Ľahká kniha (počtom strán) s nie až tak ľahkými príbehmi. Poviedky sú krátke, no výstižné. Postavy sú neuveriteľne živé, realistické, šťavnaté, s ilúziou bohatej minulosti aj budúcnosti. Som to ja, ste to vy. Je to ktokoľvek a zároveň nikto, hocikto. Niektoré príbehy sú jasné a priame, iné odkrývajú menej a viac ostáva na predstavivosti čitateľa. Sú rôznorodé, ale sú aktuálne a sú z normálneho, bežného života. Výborné. Čítať viac
7.1.2021
Výborné slovenské poviedky
Poviedky nie sú všetky prvoplánovo pochopiteľné a nad niektorými som si musela trošku polámať hlavu. To im však na kráse neubralo, práve naopak.
Každé jedno slovo má svoje miesto a svoj význam a zoradenie poviedok tiež nie je náhodné, keďže ich na seba zopár nadväzuje.
Alkoholizmus, nevera, rozvrátené rodiny, psychické problémy, to sú témy, s ktorými sa v živote (bohužiaľ) každý z nás stretol a stretáva, čo pre mňa z Pupalových poviedok robí poviedky každodenné a pre každého.
Čítať viac

Vydavateľstvo Lindeni

Čítať viac

„Rozdiel medzi románom so šťastným koncom a románom bez neho tkvie iba v tom, kedy autor prestane rozprávať príbeh. “