Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Flanérova košeľa - Jana Beňová, BRAK, 2020

19,00 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Flanérova košeľa

8 a pol bratislavských ulíc

Flanér je na okraji spoločnosti a ulice, ktorými sa potuluje, sú často svojím spôsobom perifériou mesta. Nie sú to ulice, ktoré si obyvatelia či turisti vyberajú na prechádzky.... Čítať viac

Vydavateľstvo
BRAK, 2020
344 strán
5-6 hodín čítania

Flanér je na okraji spoločnosti a ulice, ktorými sa potuluje, sú často svojím spôsobom perifériou mesta. Nie sú to ulice, ktoré si obyvatelia či turisti vyberajú na prechádzky. Flanér je na okraji spoločnosti, zato ju pozorne vníma a pozoruje... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

19,00 €

Posielame do 15 dní
Stíhame do Vianoc

Dostupné v 21 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Výzbroj svetla - Ken Follett, Tatran, 2023
Flanérova košeľa - Jana Beňová, BRAK, 2020
19,00 €

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Flanér je na okraji spoločnosti a ulice, ktorými sa potuluje, sú často svojím spôsobom perifériou mesta. Nie sú to ulice, ktoré si obyvatelia či turisti vyberajú na prechádzky. Flanér je na okraji spoločnosti, zato ju pozorne vníma a pozoruje. Je psom svojej doby. A ako taký veľmi dobre pozná jej vône a pachy. Nič neprodukuje. Nič, čo by sa rátalo. Flanér sa pohybuje mestom tak, ako tulák lesom.V košeli flanéra strávila Jana Beňová dva roky túlaním sa po bratislavských uliciach. Kniha je výsledkom jej pozorovaní, zážitkov a rozhovorov s ľuďmi z ulice.

Z predhovoru autorky:
Bratislavským flanérom (a teraz mi napadá, že tým pravým slovenským ekvivalentom bude asi flákač) som už tridsaťpäť rokov. Preto som jednej bratislavskej ulici nevenovala aktuálne viac ako tri mesiace. Pozorovala som, čo sa tam odohráva, čo je na ulici zaujímavé, čo ju charakterizuje, odlišuje od iných ulíc, aké prípadné kauzy sú s ňou spojené, čo je najzaujímavejšie v jej minulosti, aká je v noci a čo ju, možno, čaká v budúcnosti. V rámci svojich prechádzok som hovorila s ľuďmi, ktorí tu žijú a pracujú, a tými, ktorí tadiaľto prechádzajú. S ľuďmi z ulice. Niektorí novinári idú na zaujímavé miesta, pobudnú tam týždeň-dva a napíšu reportáž. Ja som strávila len pár mesiacov vytrvalým túlaním sa po jednej z ulíc svojho mesta.
Čítať viac
Počet strán
344
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
210×135 mm
Hmotnosť
495 g
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
830659
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
BRAK
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

15 hodnotení

10
3
1
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Running theme tejto knihy: „Kedysi tu bolo niečo super, potom to tu zničili komunisti/deväťdesiatky/developeri, a teraz je to tu zničené/schátrané/opustené a tamto v kúte majú nejakí hipsteri ateliér/kaviareň/kanceláriu.“

Alebo: „Tu sme sa ako deti hrávali. Teraz je tu parkovisko.“

Čítať viac

Recenzie čitateľov

29
Overený zákazník
27.8.2022
8 a 1/2 bratislavkých ulíc flanérovými očami
Flanér (Flâneur, fra.) - výraz vychádzajúci z parížskeho kaviarenského povaľačstva (ako prvý s ním prišiel Charles Baudelaire), je označenie pre človeka, ktorý sa bezcieľne prechádza mestom, rozpráva sa so známymi a zbiera zážitky. Často ide o umelca, ktorý tak získava inšpirácie. Flanér nie je tulák ani turista, nenavštevuje populárne atrakcie, ale miesta, ktoré dôverne pozná…
.
Počas celého augusta som sa o niečo intenzívnejšie ako zvyčajne stával pouličným flákačom s očami na stopkách. Priebežne ako som čítal kapitoly z tohto urban bedekra o vybraných bratislavských uliciach, som dostával chuť si ich prezrieť zblízka. Nasledoval som autorkou spomenuté stopy minulosti, fragmenty príbehov prítomnosti a lokálne urban legends. Bicyklom som ležérne exploroval ich zákutia a pozorne si všímal tvary a tváre mesta. Výjazdy s mojou starou libertou som robil zväčša počas víkendových rán, keď aj tie najrušnejšie mestské tepny ticho driemu.
.
V Bratislave žijem takmer tri roky a stále ju objavujem. Som ten typ, čo si všetko obzerá aj potom ako plecom (v tom lepšom prípade) narazí do stĺpa značky. Badám v nej charakter provinčnosti a kontrast architektúry monarchie s funkcionalizmom a brutalizmom. Nasávam atmosféru miesta a vo svojich predstavách odstraňujem vizuálny smog, aby som odhalil čaro ulíc a ošarpanú dušu budov. Vždy si všimnem niečo nové aj na zdanlivo známych miestach a rád si vytváram miesta obľúbené, ktoré neskôr opakovane vyhľadávam. Stávam sa tak ich súčasťou a mesto prijímam za svoje.
.
Najvýraznejšie ma dostala Štefániková ulica v rannom tichu bez premávky. Jedinečnosť a veľkosť tohto bulváru som precítil keď som sa nerušene ocitol v jeho strede.
.
Jana Beňová urobila po 2 rokoch flanérstva výbornú knihu, ktorá mi sadla ako uliata. Je veľmi pekne vyhotovená a texty jednotlivých 8 a 1/2 ulíc parádne dopĺňajú mnohé street fotografie.
Prial by som si ešte pokračovania takýchto flanérových kníh!
.
.
Čítať viac
Katarína
Neoverený nákup
23.6.2022
Prešporok - Pressburg - Poszony
Výborná kniha. Nepochádzam z Bratislavy,ale ja som si toto mesto zamilovala. Kniha pre tých čo chodia s otvorenými očami. Dozviete sa veľa zaujímavostí,resp. veľa zaujímavých súvislostí. V časti o Petržalke som však cítila s autorkiných slov miernu averziu voči nej. To či je na Grösslingovej mäsiarstvo vedľa obchodu so zdravou výživou,to pôjdem overiť. Ak zbierate knihy o Bratislave,urobte si miesto v poličke. A všimli ste si,že na tej budove,čo je na rohu Grösslingovej a Štúrovej, (OTP tam sídli) je úplne hore zobrazená loď? Zaujímalo by ma koľko Bratislavčanov si to všimlo. Čítať viac
14
Neopúšťaj ma - Kazuo Ishiguro, 2018
Práve čítam
Neopúšťaj ma

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
11.3.2022
Bratislavčan Bratislavčanovi
Som veľkým fanúšikom flanérstva, teda akéhosi bezcieľneho motkania sa uličkami mesta. Popri tom sa dá totiž navštíviť neznámy podnik, objaviť najlepšiu kávu, zohnať čo potrebujete úplnou náhodou v zapadnutom obchode kdesi na rohu. Flanérstvo Bratislavou praktizujem už šťastných 27 rokov a som šťastná, že sa o niečom takomto napísala kniha! O flanérstve ale hlavne o uliciach Bratislavy, ktoré nepatria tak úplne do najturistickejších destinácii. Sú v centre dopravy aj diania, ale napriek tomu tu nepočujeme spúšte fotoaparátov turistov, ale iba ich kufre na kolieskach, keď sa idú ubytovať do Airbnb alebo hostelu. Tieto ulice sú aj nám, rodeným Bratislavčanom, známe iba tak trošku. Autorka píše napríklad o Štefánikovej, Šancovej, Mickiewiczovej alebo mojej milovanej Grösslingovej. Rozhovory s miestnymi ponúkajú pohľad na život alebo podnikanie v danej lokalite. Zachytávajú nedostatky alebo práve naopak výhody danej ulice, odhaľujú susedské vzťahy, lokálny patriotizmus, tajomstvá a v neposlednom rade pripomínajú históriu. Vlastné postrehy autorky Jany Beňovej sú vždy k veci. Okrem toho sa v knihe nachádzajú aj farebne fotografie, ktoré dokonale zachytávajú kolorit mesta, bez príkras, taký aký je. A to je na tejto knihe úžasné najviac. Táto kniha sa na nič nehrá. Autorka píše aj o negatívach, nie na všetko sa dá totiž zložiť óda, avšak málokto je naozaj úprimný a povie čo si myslí. Autorka neváha uraziť tak pol ješitnejších Petržalčanov a napísať, že terasy pri panelákoch nie sú veľkolepé ale len veľké.
Mne sa kniha veľmi páčila, pripomenula mi detstvo, alebo rôzne momenty z môjho života v Bratislave. Som si istá, že by si kniha zaslúžila čestné miesto na poličke každého flanéra, ktorý aspoň jedenkrát za život nazýval Bratislavu domovom.
Čítať viac
Beáta
Neoverený nákup
16.9.2021
Výborná oddychovka
Táto kniha nemá len krásnu obálku, ale aj skvelé spracovanie. Autorka sa ,,prevtelila" do kože flanéra = flákača, aby nám priniesla reportáže s rôznymi pikoškami a rozhovormi z bratislavských ulíc. Podarilo sa jej to spracovať a podať veľmi pútavo a mňa ako východniarku láka navštíviť všetky ňou opísané ulice a ich zákutia. V Bratislave som bola viackrát, ale po týchto uliciach som sa netúlala, maximálne som po niektorých prechádzala autom. Janka často spomína legendárne bratislavské metro, až som si ja sama často spomenula na legendárnu košickú električkovú trať na sídlisko Ťahanovce.
Vskutku je to výborná kniha, ktorá odhalí aj rôzne tajomstvá daných ulíc. Pri niektorých stranách som cítila trošku nostalgie i melanchólie, miestami som sa nasmiala. Tiež som spoznala viacero zaujímavých ľudí a mne najmä utkvela v pamäti krajčírka pani Gabika Babinová z Mlynarovičovej.
Knihu sprevádzajú výborné fotografie a nádherné maľby ulíc od Mareka Cinu. Čo mne trošku chýbalo, tak tým bola mapka, ktorá by mi pomohla sa lepšie zorientovať v tom, kde sa konkrétne ulice nachádzajú. Ale zas to tak nevadí, vyhľadala som si ich inde a na kvalite to neuberá.
Ja túto knihu odporúčam všetkým zvedavcom. Určite nebude nikto sklamaný.
Čítať viac
Zdeno
Neoverený nákup
21.5.2021
Progresivizmus uber alles
Zial autorka zaradila svoje politicke zmyslanie do knihy a to sa sinie celou touto brozurkou.
Zbytocne citanie ak chce niekto naozaj historky z tulania sa, prejdite sa sami bez politickeho patosu
Čítať viac
Ankazba
Neoverený nákup
28.4.2021
Kniha sa mi veľmi sa mi páčila.
Mám rada kníhy o Bratislave, autorka ju poňala osobitným štýlom. Vybrala niektoré ulice a časti mesta, o ktorých sa v turistických sprievodcov nehovorí. Okrem domov približuje formou rozhovorov aj ich obyvateľov a prevádzkovateľov obchodov a služieb. Čítať viac
26.1.2021
Unikátne knižné potulky Bratislavou, ako ju možno nepoznáte
Kniha plná osobných spomienok i žurnalistických textov o vybraných bratislavských uliciach. Autorka sa po nich prechádzala a zaznamenávala si osobné vnemy, pozorovania, skúmala ľudí, obchody a prevádzky na jednotlivých uliciach. Výsledkom je unikátna kniha z ktorej sa dozvieme viac, než často sami dokážeme vypozorovať, keď sa prechádzame bratislavskými ulicami. Pútavým doplnkom textu sú pekné umelecké fotografie a maľby. Čítať viac

Jana Beňová

Čítať viac

„...nenávisť voči sebe je presne to isté ako hrubý egoizmus a napokon vyvoláva tú istú strašnú osamotenosť a zúfalstvo.“

Stepný vlk - Hermann Hesse, 2016
Stepný vlk
Hermann Hesse