Stratená polovica
E-kniha

Prečo ľudia niekedy žijú inak, než by mali?

Sestry Vignesové, identické dvojčatá, spolu vyrastali v chudobnej komunite. V šestnástich utiekli z domu, lebo nezniesli predstavu, že by sa po zvyšok života plahočili v domoch... Čítať viac

4,3 56 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar
328 strán
5-6 hodín čítania

Sestry Vignesové, identické dvojčatá, spolu vyrastali v chudobnej komunite. V šestnástich utiekli z domu, lebo nezniesli predstavu, že by sa po zvyšok života plahočili v domoch boháčov ako upratovačky. Nápad na útek sa rodil... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

10,50 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Polovina tebe - Brit Bennett, Ikar CZ, 2021
EPUB MOBI
Čeština, 2021
Ihneď na stiahnutie

13,19 €

Z kolekcie: Beletria

Naši škriatkovia odporúčajú

Angie Argalášová:Skutočné prázdniny.Branislav Argaláš,2024

Viac o e-knihe

Sestry Vignesové, identické dvojčatá, spolu vyrastali v chudobnej komunite. V šestnástich utiekli z domu, lebo nezniesli predstavu, že by sa po zvyšok života plahočili v domoch boháčov ako upratovačky. Nápad na útek sa rodil v hlave dravšej Desiree celé roky. Prispôsobivejšia Stella by bez sestry neprežila, a tak sa podvolila. Útek však všetko zmenil. Kým jedna teraz žije ako beloška a svoj pôvod tají aj pred manželom, druhá uteká z násilného vzťahu s dieťaťom v náručí späť do rodného mesta. Ale aj keď ich delia dlhé kilometre a klamstvá, osudy dvojčiat sú ešte vždy prepletené. Čo sa stane s ďalšou generáciou, keď sa línie života ich dcér pretnú?
Brit Bennett spletá vlákna osudov tejto rodiny od päťdesiatych rokov 20. storočia po deväťdesiate roky a ponúka nám príbeh, ktorý je nielen pútavý, ale je aj brilantným pohľadom do americkej histórie. Nehovorí len o rasových otázkach, ale aj o trvalom vplyve minulosti, ktorá formuje rozhodnutia ľudí, ich túžby a očakávania a odhaľuje rozličné dôvody, prečo ľudia niekedy žijú inak, než by mali.

Z anglického originálu The Vanishing Half (Riverhead Books, New York 2020) preložila Tamara Chovanová.
Čítať viac
Originálny názov
The Vanishing Half
Počet strán
328
ISBN EPUB
978-80-551-7854-7
Naše katalógové číslo
1112527
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Ikar
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

56 hodnotení

27
18
9
1
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Tuhle knihu jsem otevřela po dočtení naprosto perfektní knížky Takový prima věk a měla dost podobný očekávání - zvlášť když je na obálce nadšené hodnocení od Bernardine Evaristo! Možná právě proto jsem ze začátku byla trochu zklamaná. Po pár stránkách jsem ale vplula do příběhu, přijala ten fakt, že je to "odlehčenější" čtení, které není tak břitké a ironické jako Takový prima věk a dobrý. Přečteno za den a půl, užila jsem si to, znovu asi číst nebudu, ale nelituju ani náhodou. Pokud máte rádi knihu Černobílý svět a hltáte knihy od Aleny Mornštajnové, nebudete zklamaní.

Čítať viac

Do tejto knižky som išla s veľkými očakávaniami. Má všade po svete výborné recenzie a mnohí ľudia ju označujú za najlepšiu knihu, akú kedy čítali. Možno to bol ten kameň úrazu - očakávania. Pre mňa to rozhodne nebola najlepšia kniha, respektíve jedna z najlepších kníh, aké som kedy otvorila, čo je trošku nepopulárny názor, ale dala som 4 hviezdičky, pretože ma jednoznačne veľmi bavila. Boli tam pasáže, pri ktorých som sa trošku nudila, hlavne v prvej polovici, ale potom som sa už od knižky nevedela odtrhnúť. Téma rasizmu na Vás číha na každej strane, je tam, medzi riadkami, neprikrášlený, surový. Dostaneme sa aj do oblasti transexualizmu v minulom storočí, jednoducho témy, ktoré sú pomaly ešte aj dnes trochu tabu, a nie ešte v druhej polovici minulého storočia, kedy sa kniha odohráva. Radím Vám ísť do toho s otvorenou mysľou, lebo tento počin za to určite stojí. Na záver by som vypichla jednu zaujímavú myšlienku:
- Nechcela som byť biela, chcela som byť slobodná. -
- Ale to je to isté, zlatko. -

Odporúčam.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

19
Radhostov meč - Juraj Červenák, 2022
Práve čítam
Radhostov meč

Milovníčka sveta fantasy a mýtov. Moja láska k fantasy ide ruka v ruke s láskou k histórií, zvykom, folklórnym príbehom, a tak sa v mojej čarovnej knižnici nachádzajú aj knihy o historií, starých civilizáciach. Do sveta magických bytostí a čarovných slávností ma v detstve priviedli knihy ako Pán prsteňov a Temné hmoty, a nemienim tento svet opustiť :)

Dominika Szabóová
Overený zákazník
18.12.2023
Kniha je pútavým čítaním, ktoré skúma komplexné témy identity a rodiny. Hoci je príbeh zaujímavý a inšpirujúci, nedosiahol úroveň, ktorá by ma úplne ohromila. Napriek tomu však Bennettino rozprávanie príbehu a rozvoj postáv zaslúžene získavajú solídnych 4 zo 5 hviezdičiek. Čítať viac
11.12.2023
50 odtieňov tmavej
Ďalšia náhodne vybratá kniha v knižnici a teda vôbec to nebola zlá voľba. Záver som síce očakávala malinko iný, ale celkovo som mala po dočítaní veľmi príjemné pocity.

Pod pojmom stratená polovica si každý predstaví niečo iné, to čo mu v danej chvíli chýba a tak je to správne. Prvotná myšlienka celého diela o sestrách dvojičkách, ktoré v 16 utiekli z domu, keď ich mama rozhodla, že nepotrebujú chodiť do školy, veď už toho vedia dosť a treba začať pracovať, aby jej pomohli platiť účty, sa postupne menila na generačný román s viacerými témami. Nájdete tu rasizmus, LGBTIQ+ komunitu, domáce násilie...

Vôbec som netušila, že existuje 50 odtieňov hnedej /čiernej a že aj černoška sa môže vydávať za bielu ženu, čo mi celkom nebolo jasné. A stále uvažujem, že aký odtieň pleti je považovaný za svetlý a aký už za tmavý?

Autorka sa riadne vyhrala s charakterom jednotlivých postáv. Namiesto jednej obľúbenej a jednej nenávidenej osoby, som tu našla veľa postáv, ktoré mi prirástli k srdcu. Hoci dej nenaberal na dynamike a tempo bolo jemné, vôbec nebol nudný. Naopak absolútne nebolo predvídateľné akým smerom sa budú uberať ďalšia strany a tým vznikla často chvíľka napätia. Prelínali sa udalosti z prítomnosti a minulosti vo forme spomienok. Všetky témy, ktoré sú v dnešnej dobe v spoločnosti často prepierané, Brit Bennett opísala nenásilnou formou. Ďakujem Britt, do tohto sveta treba dobro a nie ešte viac nenávisti.
Čítať viac
7.9.2022
“Ľudia si myslia, že ak je človek jedinečný, je výnimočný. Nie, je iba osamelý. Výnimočné je, ak človek k niekomu patrí.”

Stratená polovica je kniha, ktorá hneď zaujme. Na prvý pohľad krásnou obálkou. Ktorú som obzerala zakaždým, keď som chytila knihu do ruky. A na druhý pohľad nevšedným príbehom dvojičiek, ktoré by mali byť rovnaké, ale pritom rozdielnejšie už byť nemohli. V malom meste plnom rasistických predsudkov a stereotypov, neboli Desiree a Stella dosť čierne, ale ani dosť biele. Chceli začať život na novom mieste. Ale osud si pre nich pripravil úplne rozdielnu cestu. Zatiaľ čo Stella predstierala, že je niekto iný, Desiree presne vedela, kým byť nechce. A aj keď väščinu života prežili bez vzájomnej prítomnosti, vždy im chýbala. Ich stratená polovica.

Bol to krásny príbeh o živote. O živote, kedy bolo nepredstaviteľné, aby sa vedľa nasťahovali susedia čiernej pleti. Kedy sa o zmene pohlavia nahlas nehovorilo. Kedy byť hocijakým spôsobom iný bolo takmer trestné. Príbeh plný postáv, nad ktorými som miestami krútila hlavou, ale aj tak som ich vedela pochopiť. Ukázala mi, že rozhodnutie, o ktorom si myslím, že je pre mňa najlepšie, nemusí také byť aj pre ostatných. Bolesti, krivdy a tajomstvá sa môžu ľahko preniesť na ďalšiu generáciu a vrátiť sa naspäť ako bumerang. Pri tejto knihe som nemala úsmev na tvári, ale ja tak sa ma často dotkla. Krásnymi myšlienkami o živote a aj postavami, ktoré som si zvláštnym spôsobom obľúbila.

Veľa som pri čítaní rozmýšľala. Lebo vždy môžeme rozmýšľať nad tým, ako by náš život vyzeral, keby sme sa v istom bode rozhodli inak. Boli by sme šťastnejší? Spokojnejší? Najlepšie a zároveň najhoršie je, že sa to nikdy nedozvieme. Lebo celý život môžeme len hádať ako by vyzeralo to naše ´inak´.

“Nikto nenájde sám seba len tak, nikde to naňho nečaká - musí sa o to pričiniť sám. Musí vytvoriť človeka, akým chce byť.”
Čítať viac
jana
Neoverený nákup
12.5.2022
sonda
Kniha zaujme od prvej strany, je pôsobivá a čitateľ sa dozvie o vnútorných bojoch so seba prijatím a okolím...

podtitul knihy: "prečo ľudia niekedy žijú inak, než by mali" výstižne hovorí o deji, kedy si človek myslí, že dokáže zvrátiť rany osudu
Čítať viac
3.5.2022
Kniha ma na prvý pohľad zaujala, keď bola ako kniha mesiaca v čitateľskom klube. Obálka aj anotácia vo mne vzbudili dojem, že pôjde o výnimočný príbeh sestier-dvojičiek, ktoré sa vzájomne odcudzili. Bohužiaľ ma táto kniha veľmi sklamala, už v prvých kapitolách som sa nevedela stotožniť s autorkiným štýlom písania a v závere knihy som musela len skonštatovať, že tento príbeh mi nič nedal, čo sa mi teda už dlho nestalo. Za mňa teda túto knihu neodporúčam. Čítať viac
22
Princezna Duny - Brian Herbert, Kevin J. Anderson, 2024
Práve čítam
Princezna Duny

Čítam pomaly, ale pravidelne. Začínal som detektívkami a trilermi, potom som prešiel na sociálne romány, pridal k tomu klasiku, občas humor, sem tam životopisy a to, čo ma zaujalo.

Tomáš Kučera
Overený nákup
7.1.2022
Toto je ten typ knihy, ktorá je dobre napísaná a aj sa dobre číta, príbeh je zaujímavý, ale nie je to kniha na viac prečítaní a po nejakej dobe západné u viacerých čitateľov do zabudnutia. Čítať viac
21
Dievčatá - Lygia Fagundes Telles, 2024
Práve čítam
Dievčatá

Malá knihomoľka z Bratislavy :) zbožňujem knihy, ale nie sú viac ako skutočný život, tak nezabúdajme žiť a zažívať! <3 IG: mercinkaa

Marcela Kurajdová
Overený zákazník
7.1.2022
Nie najhoršie, ale mimo realitu určite..
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Mesto Mallard bolo známe tým, že v ňom žili bieli černosi a pomenované bolo podľa divých kačíc s bielym pásikom okolo krku. Áno, dobre čítate, černosi, ktorí boli belší ako "biela káva", a ktorým by ste neuverili, že nie sú pôvodom bieli. Zo začiatku som v tom mala zmätok. S takouto témou som sa ešte nestretla, a o to viac ma kniha zaujala a nevedela som sa od nej odtrhnúť.

Sestry Desiree a Stella boli dvojičky, ale nie jednovaječné. Srdcom černošky, ale na pohľad už nie. Stella bola tá poslušnejšia a pokojnejšia, rada sa učila, túžila študovať na VŠ a nemala problém s domácimi prácami, kiežto Desiree to doslova obťažovalo. Večne nepokojná a unudená ako typická teenagerka. Cítila, že nepatrí do ich malého rodného mesta, ktoré nikto, okrem jeho obyvateľov, nepozná. Dusilo ju. Všade rovnaké prašné cesty a život ala "tu skapal pes". Mesto, ktorého boli dedičky, ale New Orleans ponúkalo viac možností.

Desiree mala príliš veľa energie a snov na to, aby nedobrovoľne ukončila štúdium, lepšie povedané, slobodný a spoznávaním voňajúci život dospievajúcej dievčiny. V žiadnom prípade nechcela žiť ako jej matka - otrokársky upratovať domy bielych ľudí. Stačilo iba jedno leto vyčerpávajúcej práce a bolo rozhodnuté, že obe Mallard opustia. Mesto, kde ľudia verili hlúpostiam, že ak tehotná žena pije kávu alebo je čokoládu, jej dieťa môže mať z toho tmavú pleť. Bol rok 1954 a 15-ročné dvojičky doslova zdrhli.

Pri opise pováh dievčat by som čakala, že priebojnejšia Desiree to bez sestry zvládne aj sama, ale opak bol pravdou. Dokonalo vedela Stellu napodobniť - odkukala jej spôsoby, vyjadrovanie aj chôdzu. Tak nejako bez nej nevedela existovať. A potom to prišlo - sranda, čo s nami dokáže láska! Je jedno, že vás mama celý život vystríha pred čiernymi mužmi. Vy, ako biela černoška ste pre nich iba korisť, lebo ste biela a biele ženy boli vždy nedosiahnuteľné. Ak sa však naozaj zaľúbite, v tej chvíli vám to je jedno. A tak sa Desiree narodí malé čierne dievčatko, z ktorého otca sa zrazu stal tyran. Ak ma bitá žena možnosť ujsť, urobí to. V tej chvíli lepšie rozhodnutie neexistuje. Vrátiť sa ale do Mallardu, mesta pre bielych černochov s malým čiernym dievčatkom? Jej "najkrajšou" prezývkou bola Polnoc a až kým nedospela, celý život ju sprevádzala slovná šikana. :(
~
"Stavíme sa, že keď plávaš, si ako ropa. Stavíme sa, že by si mohla prísť na pohreb nahá. Usmej sa, nevidíme ťa. ... Naozaj bola čierna. Modročierna. Čierna ako káva, asfalt, kolomaž, vesmír, čierna ako začiatok a koniec sveta. ... Čierna bodka na školských fotografiách, tmavá škvrna v laviciach na nedeľnej omši. Mucha v mlieku, ktorá všetko zašpiní." :'(
~
Kde je ale Stella, ktorá svoju sestru po polroku bez vysvetlenia opustila? O jej živote sa viac dozvieme v druhej polovici knihy a presne vtedy ma to tak trochu prestalo baviť. Nemám rada nereálne veci a keď nie nereálne, tak vychcané. Nikdy ma nezaujímal život niekoho, kto kvôli blahobytu opustil svoju rodinu, len tak, bez vysvetlenia. Totálna zrada. O to viac sa mi nechcelo veriť, že to bola práve naša poslušnejšia Stella.
~
"Byť bielou nebolo najvzrušujúcejšie, uchvátil ju pocit, že je niekto iný, že sa ľuďom na očiach premenila na inú ženu a nikto okolo nej to nezistil. V živote sa necítila taká slobodná.
...
Predstavovala si iný život, inú minulosť. Nepočula dunivé kroky na verande, nijakí bieli surovci nevyvliekli jej otca, nijaký pán Dupont sa na ňu netisol v komore. Nijaká mama, nijaká Desiree. Vymazala si myseľ, celý jej život zmizol, až bola čistá ako novorodenec."
~
Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale toto je zbabelosť a čistý únik, ktorý nás väčšinou dobehne. Tobôž u černochov, ktorých emócie a pevné rodinné putá nikdy nepustia a aj napriek tomu, že Stella zažila v rodnom meste škaredé veci, naozaj sa mi nechce veriť, že za rozhodla takto (prijímam autorkin príbeh, len ma vytočil :D). Všetky naše rozhodnutia si zároveň pýtajú svoju daň a tou bola pre Stellu samota. Mala síce úžasného muža, ktorý mukloval od nevidím do nevidím, len aby žili luxusným životom a aby ich dcéra mohla vyštudovať tie najlepšie školy, ale mne osobne by nestačil veľký dom s vlastným bazénom a s vzácnou bielou kožušinou namiesto koberca a smaragdovým náhrdelníkom na krku ako vďaka za to "aká som úžasná". Doobedňajšie pitie Martini tiež svedčilo o tom, že jej bolo smutno. Nebol deň, aby si nespomenula na mamu a svoje dvojča. Susedky kamarátky neboli ani z ďaleka také kamošky, aké človek potrebuje. Len samé klebety a ohováranie. Začala som Stelle "tlieskať" za jej "múdre" rozhodnutie. Potom sa môže stať, že aj z černošky sa stane rasistka na vlastnú rasu a to len preto, lebo má bobky, aby nebola prezradená jej vlastná identita. Ach jaj!

Táto druhá polovica knihy mi pripomenula knihu Mesto dievčat, kde sa stalo to isté - úžas z príbehu rapídne klesol. :/
Tiež ma zarazilo, keď sa Stella nakopla, zahodila denno-dennú nudu a na popud jedinej čiernej kamarátky, ku ktorej sa verejne nepriznávala, čo obom neskôr zlomilo srdce, dokončila školu a vyštudovala matematiku/štatistiku, ktoré neskôr vyučovala. Skoro mi oči vypadli, keď som čítala, ako jej vďaka tomu narástlo ego, ako si z učiteľstva vytvorila prioritu a bola povýšenecká voči iným, ktorí žili materiálnym druhom snobizmu. Ona bola tiež arogantná snobka a pyšná na to, že má majetok v hlave, čiže by som jej za toto pokrytectvo najradšej vyliala drink do tváre.
A ešte sa z nej stane matka, ktorá si bude na vlastnej dcére kompenzovať to, že v mladosti nemala také vymoženosti, ako má teraz jej dcéra, ktorá ich odmieta. Neznášam, keď rodičia tlačia svoje deti do niečoho v domnienke, že TOTO!!! je pre nich to najlepšie a nevnímajú, že ich dieťa baví napr. divadlo. Začala som Stellu neznášať, lebo jej voľba zmeny života a celoživotné klamstvo ju prenasledovali každý deň a začalo jej z toho šibať. Sama opisuje, že v sebe vníma dve rozdielne osoby, no stále mala silu potlačiť svoju minulosť. Rozhodla sa rozumom, vybrala si praktické dôvody. Rodina nebola na prvom mieste, to by sa riadila srdcom. Začala byť sebeckejšia a chcela si užiť to, na čo mala talent a teraz aj prostriedky. Klamala celý život. Musela (musela?). :/

Obe sestry mali dcéry, ktoré sa náhodne, niekde tam vo svete, spoznali. Moju pozornosť si späť získali posledné strany knihy, pri ktorých sa mi nečakane zaliali oči a vďaka tomu má príbeh u mňa nejaký ten bod naviac. Nie je to ale kniha, z ktorej by som padla na zadok a nepotrebujem ju mať ani v knižnici. A či stojí za prečítanie? Ak máte radi rodinné príbehy viac generácii, kde ľudia konajú pudovo, ale aj vypočítavo a celkový dojem je uspokojivý, kľudne po nej siahnite. ;)
Moje bodové hodnotenie sa nevedelo zaokrúhliť :D - 3,645* z 5*
Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Ja som však chcela úctu. Chcela som si vybudovať vlastnú cestu, vlastný život, na ktorý by som bola hrdá.“

Listy do neba - Lisa Wingate, 2015
Listy do neba
Lisa Wingate