Nerozlučné - Simone de Beauvoir, Inaque, 2021

15,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Nerozlučné

Nikdy nevydaná autobiografická novela veľkej filozofky a feministickej ikony Simone de Beauvoir, ktorú napísala v roku 1954. Vyrozprávala v nej príbeh svojho priateľstva... Čítať viac

Vydavateľstvo
Inaque, 2021
154 strán
2 hodiny čítania

Nikdy nevydaná autobiografická novela veľkej filozofky a feministickej ikony Simone de Beauvoir, ktorú napísala v roku 1954. Vyrozprávala v nej príbeh svojho priateľstva s Élisabeth Lacoinovou, ktorú stretla ako deväťročná v súkromnej katolíckej škole... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

15,99 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 18 knižniciach. Požičať v knižnici

Z kolekcie: Máj, lásky čas

Naši škriatkovia odporúčajú

Dievča v orlích pazúroch - Karin Smirnoff, Ikar, 2024

Viac o knihe

„Život bez nej by bol smrťou.“

Nikdy nevydaná autobiografická novela veľkej filozofky a feministickej ikony Simone de Beauvoir, ktorú napísala v roku 1954. Vyrozprávala v nej príbeh svojho priateľstva s Élisabeth Lacoinovou, ktorú stretla ako deväťročná v súkromnej katolíckej škole Adeline Désirovej. V novele sa volajú Sylvie a Andrée.

Andrée je na svoj vek drobná, ale vystupuje so sebaistotou dospelej. Pod červeným kabátikom ukrýva jazvy po popáleninách. Sylvie je presvedčená, že Andrée je geniálne dievča, o ktorom sa budú písať knihy. Spoločne sa učia vymaniť sa z pút konvencií a dusivých očakávaní svojho okolia, netušiac, akú vysokú cenu zaplatia za intelektuálnu slobodu. Dievčatá trávia celé hodiny rozhovormi o rovnosti, spravodlivosti, vojne a náboženstve. Vytvárajú si vlastný svet, v ktorom však nemôžu zostať navždy.

Príbeh inšpirovaný priateľkou, ktorá umrela krátko pred svojimi dvadsiatymi druhými narodeninami, bol pre Simone de Beauvoir pravdepodobne príliš osobný, aby ho uverejnila v čase jeho vzniku. Dnes však doplnený fotografiami zachytávajúcimi reálne priateľstvo, ktoré Simone de Beauvoir inšpirovalo a mučilo, ako aj doslovom autorkinej adoptívnej dcéry, ktorá ho objavila v zásuvke, predstavuje literárnu udalosť.
Čítať viac
Originálny názov
Les inséparables
Počet strán
154
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×207 mm
Hmotnosť
298 g
ISBN
9788082071231
Rok vydania
2021
Edícia
Pandora
Naše katalógové číslo
978833
Štýl
životopisný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Francúzsko
Vydavateľstvo
Inaque
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

11 hodnotení

7
2
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Mám pocit, že táto kniha mi pomohla porozumieť Simone, priblížiť sa jej viac ako kedykoľvek predtým. Ak by sme žili v rovnakom čase a na rovnakom mieste, chcela by som byť jej kamarátka. Ale aspoň čítaním jej kníh sa s ňou môžem kamošiť. Obdivovať ju. Lebo také sú pravé priateľstvá - postaviť sa proti celému svetu za svojho obľúbeného človeka. Simone je najlepšia priateľka zo všetkých najlepších priateľov. Postavila sa nie len za svoju najlepšiu kamarátku, ale za všetky priateľky na svete. Proti celému svetu. Láskavo. Odvážne. Ako výnimočná osobnosť. Ja také najradšej objímam. A zbožňujem lásku, o ktorej tu píše a vďaka ktorej je feministickou ikonou. Som predsvedčená, že takéto kamarátstva ma nikdy neprestanú baviť. Sú totiž Nerozlučné.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

24.9.2023
Silvie a Zaza
Dojemný príbeh toho, ako môže konvenčné myslenie rodičov a okolia dohnať myseľ človeka do zatratenia. K tomu ešte pridajte striktné dodržiavanie rodinných tradícií, bez akejkoľvek možnosti odchylky a život človeka sa môže veľmi rýchlo premeniť na nočnú moru.
Simone bola jedným z hlavných predstaviteľov myšlienkového hnutia existencionalizmu v 20. storočí, pri čítaní knihy som sa zamýšľal aj nad tým, či by si rovnakú cestu vybrala aj Zaza, ak by jej bola ponúknutá príležitosť - myslím si, žeby mala čo povedať.
Čítať viac
15
Connemara - Nicolas Mathieu, 2024
Práve čítam
Connemara

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
13.5.2023
Autobiografická novela najznámejšej filozofky a feministky Simone de Beauvior o jej priateľstve s Élisabeth Lacoin, prezývanou Zaza. V novele sú zmenené niektoré menej podstatné skutočnosti, ako aj mená protagonistiek. Simone je Sylvie a Zaza zase Andrée, ich vzťah je však rovnako silný a pre obe dôležitý ako v skutočnosti. Sylvie sa s Andrée stretne v dievčenskej škole a okamžite začne vzhliadať k jej genialite. Postupom rokov sa z nich stanu nerozlučné priateľky, ktoré dokážu debatovať celé hodiny o rovnosti, náboženstve, vojne, spravodlivosti. Andrée - Zaza však zomiera ešte pred svojími dvadsiatimi druhými narodeninami a necháva tak Sylvie - Simone s jazvou na duši aj srdci.

Doslov ku knihe napísala adoptívna dcéra Simon de Beauvoir, Sylvie Le Bon de Beauvoir. Z jej slov tiež cítiť obrovskú tiahnu, krorú Zazina smrť Simone spôsobila a v úplnom závere knihy sa nachádzajú aj fotografie a reálna korešpondencia nerozlučných.

Simone nesmierne obdivujem pre všetko čo vo filozofii a feminizme dokázala. Bolo mi cťou nahliadnuť do jej súkromia a spoznať ženu, ktorá na ňu nepochybne mala veľký vplyv.
Čítať viac
8.11.2021
V tejto útlej novele, ktorú autorka schovala pred svetom do zásuvky, sledujeme výnimočné priateľstvo dvoch inteligentných žien od ich detstva až po dospelosť. Sylvie je síce rozprávačkou, no omnoho viac sa dozvedáme o jej najlepšej priateľke. Sme svedkami jej nešťastných lások, spoznávame jej rodinu a prísnu výchovu ovplyvnenú spoločenskými konvenciami dvadsiatych rokov minulého storočia, ktorých obeťou sa Andrée stala.

Keďže bola Simone de Beauvoir feministkou, popri čítaní tejto knihy sa nedá nepremýšľať nad tým, nakoľko tento vzťah ovplyvnil jej názor na zrovnoprávnenie pohlaví a emancipáciu žien. Niekoľkokrát som sa pristihla pri tom, ako premýšľam nad tým, že by to so Zazou mohlo dopadnúť úplne inak, keby žila v dnešnej dobe. A tiež nad tým, že práve takýmto ženám, akými Simone a Zaza boli, vďačíme za to, že sme my, dnešné ženy, na tom omnoho lepšie ako ony.

Knihe by som vytkla len jednu jedinú vec - dĺžku. Teda lepšie povedané krátkosť. V Zazinej spoločnosti by som chcela byť dlhšie, než koľko mi bolo dopriate. A zaručene v tom nie som sama.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„V novele sa odhaľuje kľúčová kapitola z dospievania Simone de Beauvoir, ako aj zásadný vzťah, vďaka ktorému si sformovala názor na nerovnosť pohlaví a sexizmus.“ New York Times

Simone de Beauvoir

Čítať viac

Vydavateľstvo Inaque

Čítať viac

„Ukradomky som sa naňho pozrela. Takto to funguje? Zaľúbite sa, už nemáte z ničoho strach a život je jedna veľká príležitosť?“