Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Tisovi poza chrbát - Jozef Hyrja, Hadart Publishing, 2020

19,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Tisovi poza chrbát

Príbehy odporu voči ľudáckemu režimu

Kniha Tisovi poza chrbát predstavuje príbehy odporu voči ľudáckemu režimu, ktoré pootvoria dvere do neprebádaného sveta malých aj veľkých hrdinských činov obyčajných ľudí.... Čítať viac

Vydavateľstvo
Hadart Publishing, 2020
350 strán
5 hodín čítania

Kniha Tisovi poza chrbát predstavuje príbehy odporu voči ľudáckemu režimu, ktoré pootvoria dvere do neprebádaného sveta malých aj veľkých hrdinských činov obyčajných ľudí. Slovenskí vedci a publicisti píšu o viac i menej známych osobnostiach... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

19,90 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 4 dní

Dostupné v 16 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Svetlo v plameni - Jennifer L. Armentrout, Zelený kocúr, 2024
Tisovi poza chrbát - Jozef Hyrja, Hadart Publishing, 2020
19,90 €

Viac o knihe

Kniha Tisovi poza chrbát predstavuje príbehy odporu voči ľudáckemu režimu, ktoré pootvoria dvere do neprebádaného sveta malých aj veľkých hrdinských činov obyčajných ľudí. Slovenskí vedci a publicisti píšu o viac i menej známych osobnostiach, ktoré sa nebáli postaviť Tisovi, gardistom ani vlastnému strachu. O jednotlivcoch, ktorí mali silu, odhodlanie a odvahu konať „poza Tisov chrbát“. Dočítate sa o študentoch, ktorí sa nepoddali štátnej propagande, o ženách, ktoré bojkotovali potratovú politiku, o diplomatoch, ktorí neposlúchli svojich nadriadených, o vojakoch, ktorí sa búrili proti ľudáckym veliteľom, o rodinách, ktoré napriek hrozbe pomáhali spojeneckým pilotom aj ženách a mužoch, ktorí riskovali svoje životy v boji proti režimu so zbraňou v ruke.

Ako bonus kniha prináša text o Jozefovi Tisovi a jeho interakciách so židovskou komunitou – od kamarátov z detstva a spolužiakov, cez donorov či nadriadených, až po lekárov a právnikov, s ktorými bol jeho život prepletený.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
821839
Počet strán
350
Väzba
pevná väzba
Rozmer
145×225 mm
Hmotnosť
718 g
ISBN
9788099941251
Rok vydania
2020
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Hadart Publishing
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

11 hodnotení

9
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

20.11.2022
Vynikajúca kniha
Aj keď táto kniha do istej miery reflektuje obludnosť, "highlight-y" a fungovanie krutého ľudáckeho režimu, svojou nosnou myšlienkou to nie je kniha o Tisovi a jeho pätolízačoch (aj keď posledná kapitola je venovaná práve jemu - a je fakt vynikajúco a zaujímavo spracovaná ) .
Je to totiž pútavé a zaujímavé čítanie o elementárnej ľudskej slušnosti, o empatii a morálke, o spolupatričnosti, o schopnosti postaviť sa číremu zlu a nepochybne aj o veľkej odvahe obyčajných ľudí, ktorí sa týmto režimom nenechali zastrašiť, aj keď boli často v hre ich vlastné životy.
Niekedy šlo o veľké činy, inokedy sa možno mohlo zdať, že išlo len o maličkosti, len o nepatrné gestá, no čo ak vidíte, či počujete, že sa tie maličkosti v rôznych obdobách dejú takmer každý deň? Neposilní to vašu vieru v šťastný koniec a odhodlanie pokračovať v boji aj naďalej?
.
Nájdete tu množstvo krátkych príbehov, ktoré dotvárajú mozaiku dejín našej krajiny. Jednotlivci, ale aj siete pomoci, ktoré zachraňovali židovské obyvateľstvo, vynaliezaví študenti, ktorí sa nebáli to poriadne "roztočiť" v školách, či na ulici, povstalecký rozhlas, pokus o atentát na ministra vnútra, agenti a agentky a mnohí ďalší...
.
Je dôležité písať také knihy, čítať také knihy, vydávať také knihy, nech sa na odvážne skutky takýchto statočných ľudí nikdy nezabudne.
.
Výborná a veľmi potrebná publikácia.
Čítať viac
41

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
2.9.2022
Skvelá kniha
Z obdobia druhej svetovej vojny je nemálo kníh, avšak tých, ktoré sa týkajú vyslovene vojnovej Slovenskej republiky, až tak veľa nie je. Táto však medzi ne patrí a kolektív autorov odviedol výbornú prácu, pretože sa na ,,Tisovu" SR môžeme pozrieť z viacerých uhlov pohľadu.
Aký bol Tiso človek, aké nekalosti sa museli za jeho prezidentovania diať a na druhej strane nebojácnosť ľudí, ktorí sa dokázali postaviť režimu rôznymi formami odporu. Boli to napríklad vyslovene jednotlivci, ale aj odboje, protesty na školách, Slobodný slovenský vysielač, pomáhanie židom a mnoho ďalších. Išlo o ťažké a život ohrozujúce prípady a situácie, ale hrdinské, ktoré sa diali poza Tisov chrbát.
Táto kniha je písaná skvelo, podrobne a zrozumiteľne, že si čitateľ vie utvoriť obraz jedného obdobia našich dejín. Autori ich podkladajú faktami, dôkazmi a čo nie je jasné, tak to napíšu a nedomýšľajú si. Veľmi vhodné sú vysvetlivky pod čiarou a spestrením knihy sú rôzne fotografie a iný sprievodný materiál.
Za mňa je táto kniha jednou z tých, ktoré sú vhodné aj na výučbu a v mojich očiach, do ktorých sa počas čítania tisli nejedenkrát slzy, je jednou z TOP prečítaných v tomto roku. Viac takýchto si poprosím!
Čítať viac
Kristína Puziová
Neoverený nákup
13.6.2022
Kniha pre každého
ThDr. Jozef Tiso - kňaz, politik, predseda HSĽS, minister zdravotníctva, predseda vlády a to najdôležitejšie - prezident Slovenského štátu.

Kniha Tisovi poza chrbát umožňuje nazrieť vďaka niekoľkým článkom (presne 17) hlbšie do obdobia prvej autonómnej Slovenskej krajiny. Venuje sa ľuďom, ktorí sa rozhodli vybočiť z rámca toho, čo prikazoval vtedajší režim, a teda nerešpektovali názory politikov a cirkevných hodnostárov a vytvorili si zákony vlastného svedomia.

Vtedajšia doba rozdelila ľudí do troch kategórii - páchateľov, obete a divákov. Táto kniha poukazuje aj na štvrtú kategóriu - pomocníkov obetí.
Každý článok, každý autor ma svoju vlastnú špecifickejšiu tému, ktorej sa venuje a štýl, ktorým píše. Ja som sa dozvedela mnoho nového a doposiaľ neznámeho - napr. aké postavenie v Slovenskom štáte mala žena, ako to bolo vtedy s potratmi, ktoré významne osoby stáli na druhej, nedovolenej strane. Takisto ma veľmi prekvapilo poznanie, koľko a ako sa vtedy študenti zapájali do bojov proti nacizmu. Ak to porovnám s dnešnou dobou, mám pocit, že ich vedomie bolo úplne na inej (rozumej vyššej) úrovni…

Na dejepise sme sa učili, že v rokoch Slovenského štátu sa hospodárstvo rozvíjalo, avšak článok Evy Škorvánkovej túto informáciu vyvracia. Mali ľudia vôbec čo jesť?

Niektoré skutočnosti mi prišli desivo podobné dnešným dňom - napríklad, citujem “Akékoľvek prejavy nesúhlasu a nespokojnosti s novým politickým režimom na Slovensku sa snažila ľudácka vládna moc potlačiť vytváraním atmosféry strachu.”…

Celkovo knihu hodnotím ako veľký prínos. Svojím obsahom a poslaním prispieva k cieľu, ktorý by som nazvala “Nezabúdajme na históriu a nedovoľme, aby sa opakovala.”

Je jasné, že nie všetky články ma bavili rovnako. Ale aj v tých menej zaujímavejších som si našla niečo, nad čím som žasla. Celú knihu som používala lepiky na zaznačenie mnou vyhodnotených dôležitých informácií.

Ak vás zaujíma historia Slovenska, obdobie holokaustu či samotný Tiso alebo len túžite obohatiť svoje poznatky, táto kniha je výbornou voľbou.
Čítať viac
10
Americká zem - Jeanine Cummins, 2020
Práve čítam
Americká zem

Pracujúci dôchodca so záujmami - knihy, dobré filmy, chalupárčenie, horský bicykel

Pavol Čomaj
Overený zákazník
11.2.2022
Namiesto úvodu : Čítaniu tejto knihy by veľmi prospelo, ak by mal čitateľ aspoň základné vedomosti o tejto etape dejín Slovenska, t.j. obdobie od 1938 do r. 1945 (ukončenia II.svetovej vojny)
Autor podáva dokumentaristickou formou známe, či menej známe udalosti, deje, osoby a pod. práve z tohto obdobia a týkajúce sa rôznych foriem odboja, či výraznému a verejnému nesúhlasu s politikou „Slovákštátu“.
Autor javy popisuje cez prizmu nálad celej spoločnosti, od vedenia štátu až po nemajetnú vrstvu. Príklad 1 : Relatívne dôsledne popisuje vtedy veľmi známu osobnosť československého/slovenského diplomata Ladislava Szathmáryho, ktorý ako veľvyslanec Slovenska v Poľsku mimoriadne ostrým spôsobom odsúdil napadnutie Poľska Nemeckou ríšou (1.9.1939). Nikto si v tejto dobe nedovolil takýmto spôsobom zaútočiť na Hitlera a zvlášť, ak sa vlastne jednalo o spojenca. Szathmáry bol samozrejme perzekvovaný, ale vojnu prežil.
Príklad 2 : Autor čiastočne mapuje študentské protifašistické postoje, ich prejavy a činy. Študenti vždy pôsobia ako výbušný a revolučný element, ale nedostatok skúseností, slabá, alebo žiadna konšpirácia, nedostatok prostriedkov, vrátane potravín a zbraní z nich robí ľahký cieľ. Osud jednej „študentskej partizánskej skupiny Janka Kráľa“ by bol tragikomický, keby časť z nich nezomrela, čím sa príbeh zmenil na tragédiu. Chlapci založili partizánsky oddiel v máji 1942 (asi 15 osôb) a utáborili sa v oblasti Dolany – Častá. V júli dostali pokyn, aby sa premiestnili na stredné Slovensko. Počas presunu ich uvidel hájnik, ktorý ich udal na žandárskej stanici a následne boli zadržaní tromi žandármi z Chtelnice. (t.j. prešli len pár kilometrov). Dostali sa do koncentračného tábora a začiatkom r. 1945 bola evakuačná kolóna väzňov bombardovaná spojencami a dvaja chlapci zomreli. V Píle (vedľa Lesnej správy) majú títo mladí partizáni pamätnú tabuľu.
Kniha obsahuje niekoľko desiatok viac, či menej závažných prípadov konania proti ideológii tzv. Slovenského štátu. Otázka na môjho FB priateľa Jozef Behúl : Jožko, vedel si tom, že bol detailne vypracovaný plán atentátu na Šaňa Macha ? Na mieste atentátu už naňho čakali ozbrojení odbojári. Prečo to nevyšlo sa dočítaš v knihe, ale mal v tom prsty opäť hájnik : -)
Čítať viac
Vlado
Neoverený nákup
26.4.2021
Konkrétne, neobyčajné príbehy z doby 1. Slovenského štátu
Kniha, ktorá rozšíri čitateľovi pohľad na niektoré udalosti počas 1. Slovenského štátu... Príbehy, ktoré sa za bežných okolností nedozviete... Čítať viac
Mária
Neoverený nákup
4.1.2021
pravda
Táto kniha je napísaná na základe archívnych dokumentov a štúdia odborníkov k téme, ktorá vzbudzuje emócie v našej spoločnosti. Kto chce poznať pravdu mal by čítať práve takého knihy. Veľkým plusom knihy je zverejnenie doteraz neznámych fotografii z rôznych archívnych fondov. Čítať viac

„Muž a žena by mali byť spomalení, ako keď kráčaš pod vodou, mali by sa venovať každej bunke, každému nádychu pomaly a bez náhlenia.“

Tri smrtky sa plavia - Vanda Rozenbergová, 2018
Tri smrtky sa plavia
Vanda Rozenbergová