Naše kníhkupectvá sú otvorené :-)
A v nich najlepšie knižné darčeky pre všetkých. Viac info
Xmas

Pavol Čomaj

9

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Pracujúci dôchodca so záujmami - knihy, dobré filmy, chalupárčenie, horský bicykel

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Pracujúci dôchodca so záujmami - knihy, dobré filmy, chalupárčenie, horský bicykel

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2020
2019
Zobraziť viac

Moje aktivity

9
9

Pavol Čomaj napísal recenziu

21.11.2020 13:06

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Knihu som čítal takmer rekordné tri týždne. Asi aj preto, lebo kniha je skôr pre ženy, teda ženský román a kvalitný. Všetky tie reakcie zúčastnených žien, či dievčat asi dokáže žena oveľa lepšie chápať, ako muž. Hlavná hrdinka sa dokázala odpútať od muža, s ktorým si už nemala čo povedať a v podstate ho považovala za príťaž. A ten somár sa jej ešte aj priznal k nevere, takže čo sním ?
Pre ňu to rozhodne nebola prechádzka po parku, zostali jej totiž na krku i dve deti v tom najhoršom pubertálnom veku a ktoré boli, čo treba povedať nahlas, i rozmaznané. Keďže sa to hrdinke zdalo málo, kúpila sa ďalšieho psa a zopár sliepok. Dokázala si pri tom všetkom nájsť čas i na kúpu vidieckeho domčeka a neskôr si našla možno i budúceho partnera. V knihe je množstvo neľahkých situácií a párkrát sa stalo, že bola tesne pred zrútením. Všetko sa však snažila riešiť pozitívne a s humorom, niekedy i s fľaškou v ruke, ale ustála to.

Čítaj viac

9
9

Pavol Čomaj napísal recenziu

30.10.2020 09:09

Ondrejovi sa podarilo prelomiť starodávne : nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky. Bol som naozaj zvedavý, či sa mu podarí utiahnuť túto tému i v ďalšej knihe, lebo napísať o autobusoch dve knihy, tak to je veru výkon schopného vyspelého literáta. Iste, zjednodušujem, lebo autor samozrejme nepísal iba o autobusoch, ale veľa o živote v Nórsku, o turistických miestach (tomu sa skutočne veľa venoval a popisoval i zvnútra tento veľký biznis) a o ďalších škandinávskych reáliách. Mal som z toho pocit, že prosto pokračuje v jednotke. Na škodu veci niekedy zbytočne rozvláčne popisoval vlastnícke pozadie jednotlivých firiem, ich vzájomné súperenia a pod. Čo mi chýbalo, bolo korenie a myslím tým baby, lebo sa zdá byť až nemožným, že by nenadviazal aspoň kúsok „vrúcneho vzťahu“ s nejakou babou. Čo mi nechýbalo, tak to boli vulgarizmy, niekedy chlapsky pochopiteľné, ale niekedy zbytočné. Nechýbali ani sústavné porovnávania, niektoré veľmi vtipné a vydarené, až som si hovoril : kam ten chlap na to chodí...
Kniha je to vydarená ale voziť Nórov i v trojke, by bola hlúposť. Myslím, že Ondrej má na to, aby vlastným románovým štýlom napísal novelu/román , trebárs z tohto prostredia, veď sám sa vyjadril, že možno horor. Držím mu v tom palce.

Čítaj viac

9
9

Pavol Čomaj napísal recenziu

24.10.2020 11:08

Budem sa veľmi snažiť, aby som nebol pri hodnotení vulgárny. Ak sa tak napriek mojej snahe stane, vopred sa ospravedlňujem. Píšete, že autor je salónny teológ, ale je to i veľký KKT a nemyslím tým len tie vety, čo vypotil, stačí sa pozrieť na obálku, kde sa chystá toto indivíduum spasiť svet. Naozaj veľmi slizký a odporný zjav.

Čítaj viac

9
9

Pavol Čomaj napísal recenziu

21.10.2020 18:26

Nevšedný vidiecky román napísaný nevšedným štýlom, na ktorý si treba v priebehu čítania zvyknúť a prijať ho. Autor je prísne dokumentaristický, podrobne popisuje a opisuje všetky postavy, postavičky a figúry, pričom sa javí ako nedostupný, s nadhľadom, takmer bez emócií. V priebehu písania sa k postavám opakovane vracia a postupne dopĺňa ich životný príbeh. Týmto spôsobom sa čitateľ zoznámi so všetkými zúčastnenými, od bývalého fanatického gardistu až po bývalého komunistického funkcionára. Takmer by sa žiadalo napísať, že všetky postavy sú niečím postihnuté. Hoci si autor zásadne udržuje ku všetkým emocionálny odstup, akousi výnimkou je starostka, s ktorou akoby sympatizoval, minimálne tým spôsobom, že popisuje jej starosti, trápenia rozhodnutia. Až vtedy, keď je úplne jasné kto je kto a akú má pozíciu v dedine, vybuchne tikajúca bomba napätia medzi nepriateľsky naladenými skupinami v dedine. Posledné stránky knihy vyznievajú až absurdne a tragikomicky. Záverečný pocit je taký, že veruže by ste v tejto dedine nechceli bývať. Problém je v tom, že takéto dediny a s takým obsadením sú na Slovensku takmer všetky.

Čítaj viac

Zvon
  • Juraj Bindzár
4,0
12,30 €

9
9

Pavol Čomaj napísal recenziu

14.10.2020 17:12

Prvá kniha, ktorú som od Browna čítal, bola Anjeli a démoni. Prečítal som ju za jedno poobedie a celú noc. Nikdy predtým, ani potom, som to už so žiadnou knihou nedokázal. Cez prizmu tejto knihy hodnotím ďalšie Brownove knihy. Teraz držím v rukách Pôvod, ale žiadne stavy vzrušenia, či dokonca vytrženia nepociťujem.
Úvod bol veľmi rozpačitý, kocky boli vrhnuté a role porozdávané podľa už tradičnej Brownovej schémy. Ten úvod pôsobil ako povinné čítanie a až postupne začala kniha naberať na spáde. Svoju parketu som našiel v kapitolách, ktorú Brown venoval opisom a histórii viacerých významných budov a architektonických skvostov. Súbežne s čítaním knihy som cez Google pozeral množstvo fotografií a textu. Kniha ma teda výrazne obohatila a zaujímavý bol i záver knihy.

Čítaj viac

9
9

Pavol Čomaj napísal recenziu

29.09.2020 09:07

Tak toto je riadny bizar a nemyslím to v dehonestujúcej rovine. Naopak, jedná a o kvalitné čítanie, ktoré čitateľa často napĺňa radosťou a uznaním. Dokonca i zoznámenie s knihou bol taký malý bizar. Pozeral som si nové prírastky v krajskej knižnici a narazil som na túto knihu. Keďže mám priateľa z dedinky Lošonec, okr. TT, už som sa tešil na to, ako mu knihu požičiam a on mi na oplátku povie niečo o postavách a dejoch z knihy. Napokon vysvitlo, že sa jedná o Lošonc, maďarské pomenovanie stredoslovenského mesta na juhu – Lučenec.
Štýl je veľmi osobitý, netradičný, takmer novátorský, v každom prípade zaujímavý. Mne osobne trošička pripomínal Marqueza - Sto rokov samoty, teda prvky magického realizmu, slovo magického zdôrazňujem. Ale pripomínal mi i atmosféru nedoceneného filmu : Imaginarium Dr. Parnassa, trošička i knihu Hluchého dom. Dokonca sa domnievam, že časti vybraných textov by boli vhodné i na Stand-up Comedy. Už z tohto výpočtu je zrejmé, že sa jedná o nevšedný čitateľský zážitok. Ja som mal spočiatku trocha problémy s textom, možno 30 strán, nebol som dobre nastavený. Až pri kapitole o starom poľovníckom noži som sa chytil a ďalej som si text už užíval.
Je to výborná kniha, ale nemusí každému sadnúť.

Čítaj viac

9
9

Pavol Čomaj napísal recenziu

27.09.2020 07:47

No kto by si neprečítal dobrú vec od Viewegha ? Má toho toľko, že niektoré tituly ani nepoznám, s hanbou sa priznám, že napr. ani túto knihu som nepoznal. Jedná sa pritom o najúspešnejšieho českého súčasného spisovateľa. Je to taký literárny (i filmový) hitmaker, napr. Báječná léta pod psa, Výchova dívek v Čechách, Účastníci zájezdu atď, atď.....
Stručne – moje očakávania sa vrchovate veru nenaplnili. Jedná sa o desiatky fejtónov, obsahovo mnohotvárnych, často zaujímavých a menej často menej zaujímavých. Chýbala mi v nich iskra, bližší kontakt na čitateľa. Až vlastne potom som zistil, že fejtóny boli písané na objednávku do literárnej prílohy novinového denníka a síce tak, že bolo pisateľovou povinnosťou napísať jeden fejtón týždenne po do jedeného roka. Aha, takže tu bol ten uzlík. Napriek tomu bolo všetko čitateľné a profesionálne. Lenže taká slabá pachuť zostala.

Čítaj viac

9
9

Pavol Čomaj napísal recenziu

25.09.2020 10:16

Nie je chybou tejto knihy, že som ju presne po tretine odložil s tým, že zostane veru už navždy nedočítaná. Chybou bol môj výber , pamätám si, že ma zaujal názov a aj autorka, ktorú som tak letmo poznal. A matne som si spomenul aj na veľmi nevydarený rovnomenný film , keď scenár napísala práve autorka tejto knihy. Problém je v tom, že sa jedná o absolútne ženský román a naozaj necítim potrebu zistiť, prečo sa nechá žena dobrovoľne mučiť svojim miláčikom a to až tak, že sú po stene striekance jej krvi a zhorená časť vlasov. Naozaj odpudzujúce a nechutné.

Čítaj viac

9
9

Pavol Čomaj napísal recenziu

22.09.2020 07:12

Sympatická a milá knižočka, ktorá si nerobí žiadne ambície stať sa bedekrom. Celkom isto nie je určená cestovateľom, ktorí striktne dodržujú svoj cestovný plán a presne vedia, kde budú o týždeň spať a v ktorom hoteli. Prosto – dvaja kamaráti sa vybrali do Talianska, chvíľu cestujú po krajine, chvíľu pozerajú pamiatky a zaujímavosti, chvíľu popíjajú dobré talianske vínečka. Autor je skvelý pri opise a popisovaní historických pamiatok a je to skutočne obohacujúce, napr. krásna kapitola „Siena pálená a Chianti“. Podstatne horšie je to vtedy, keď prebiehajú dialógy – priama reč. Často sú zbytočné, strojené, „rádobyvtipné“ a vyskytujú sa v nich slovné zvraty a spojenia, ktoré sa v normálnej reči vyskytujú iba zriedka.
Napriek tomu je to pekné a lahodné čítanie, akoby stvorené na čítanie pod stromom.

Čítaj viac

9
9

Pavol Čomaj napísal recenziu

21.09.2020 08:14

Šťastnou náhodou sa stalo, že som mal v knižnici v taške voľný priestor práve pre túto knihu. Takže nie cielený výber, ale náhoda. Slovenských autorov nevyhľadávam, lebo párkrát som sa trpko sklamal a bola škoda času. Rozbiehal som sa pomaly, pár odsekov som i preskočil a istú chvíľu som vážne rozmýšľal, že knihu zruším, lebo „ženský román“. Napokon sa to nejako učlovečilo a kniha si ma získala geniálnym nápadom autorky ponúknuť často bizarnú komunikáciu na zoznamovacom chate pretransformovanú do čitateľskej podoby a to všetko prekladané blogmi, ktoré mali hlavu i pätu. A čím dlhšie som knihu čítal, tým viac si autorka získavala moje sympatie, v mnohom sme sa zhodli a začal som jej fandiť. Autorka je bystrá, inteligentná, vtipná, presne ako jej kniha. Normálne som sa tešil, že sa priradí k mojim obľúbeným slovenským autorom Sokol : Ako som vozil Nórov a Staviarsky : Loli paradička. Mojou výhodou bolo, že svet chatu na zoznamkách nepoznám, všetko to bolo pre mňa nové a často i zaujímavé. Trocha ma zarazil autorkin slovník vulgarizmov, ale takmer vždy si to dotyčný/á zaslúžili, takže OK. Trocha som na pochybách, či táto téma unesie i druhý diel, ale vzhľadom na osobnosť autorky, špecifický svet zoznamiek a najmä jej štýl písania to nepokladám za nemožné.

Čítaj viac

„Čokoľvek, čo čítame s veľkým záujmom, nám ukazuje, ako by sme mali čítať vždy.“

Ernest Dimnet