Na západ so žirafami

Fascinujúci dobrodružný román o dvoch žirafách

Fascinujúci dobrodružný román o dvoch žirafách, ktoré sa vďaka svojej strastiplnej púti po Amerike dostali na titulky novín a podmanili si srdcia ľudí... Čítať viac

Vydavateľstvo
Grada, 2022
392 strán
5-6 hodín čítania

Fascinujúci dobrodružný román o dvoch žirafách, ktoré sa vďaka svojej strastiplnej púti po Amerike dostali na titulky novín a podmanili si srdcia ľudí... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

15,29 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Se žirafami na západ - Lynda Rutledge, Grada, 2022
PDF EPUB MOBI
Čeština, 2022
Ihneď na stiahnutie

15,90 €

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Fascinujúci dobrodružný román o dvoch žirafách, ktoré sa vďaka svojej strastiplnej púti po Amerike dostali na titulky novín a podmanili si srdcia ľudí.
Charizmatický Woodrow Wilson Niklák má stopäť rokov a cíti, že jeho život sa pomaly končí. V deň, keď sa z televízie dozvie, že žirafám hrozí vo svete vyhynutie, spomenie si na nezabudnuteľný zážitok z čias, keď mal sedemnásť rokov. Rozhodne sa ho zdokumentovať do písaného príbehu o tom, ako nás dokáže zmeniť neobyčajný pôvab zvierat, láskavosť cudzích ľudí a jednoduché plynutie času.

Píše sa rok 1938, Hitler ohrozuje Európu a svetom otriasa hospodárska kríza. Američania prahnú po niečom nezvyčajnom. Vytúženú jedinečnosť nájdu vo vzrušujúcom príbehu dvoch žiráf, ktoré pri plavbe po Atlantiku zázračne prežijú hurikán. Žirafy čaká dlhá cesta po celej Amerike na nákladnom aute, ktoré ich má doviezť do Zoo v San Diegu. Preváža ich mladý Woodrow spolu s láskavým Starcom a krásnou ryšavou fotografkou.
Čítať viac
Originálny názov
West with Giraffes
Počet strán
392
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1589071
Štýl
dobrodružný, historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty,
Vydavateľstvo
Grada
Pre koho
pre deti a mládež
Účel knihy
na rozvoj dieťaťa
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

14 hodnotení

10
3
1
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

4

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Eva Francová
Overený zákazník
2.11.2022
Kniha podle skutečného příběhu. Píše se rok 1938. Do Ameriky se chystají dvě žirafy, cestou na moři je zasáhne silný hurikán. Obě naštěstí přežijí. Jejich dobrodružství však nekončí. Čeká je cesta přes Ameriku v nákladním autě. Provázet nás bude mladičký Woodrow, který na celou cestu bude vzpomínat a vyprávět nám své zážitky.

Tak toto byla jízda! Kniha, od které jsem neměla velká očekávání, a nakonec jsem ji přečetla na jeden zátah. Tak mě pohltila, že jsem ji nedokázala odložit a já potřebovala vědět, jestli žirafy v pořádku dorazí do svého cíle.

Hned od prvních stránek je kniha čtivá a napínavá, ponoříte se do příběhu a už jste s nimi na cestě. Díky zvířatům a lásky k nim je příběh zároveň i dojemný, milý a krásný. Ač je to příběh neobvyklý, je zároveň i ze života. Dozvíme se, jak to v Americe chodilo v roce 1938, v době hospodářské krize a přírodních katastrof, jak se Američané dívali na začátek druhé světové války v Evropě.

Je to příběh, ve kterém je všechno – napětí, dobrodružství, dojetí, emoce, mezilidské vztahy, přátelství, láska ke zvířatům…. Navíc, když se k tomu přidá skutečnost, že je inspirovaný opravdovou událostí, je to kniha, která Vás rozhodně zaujme.
Čítať viac
1.9.2022
4,5*/5*
Charles Dickens má svojho Olivera Twista a Lynda Rutledge zasa svojho Woodrowa Wilsona Nikláka. Neuveriteľné dobrodružstvo mladého hrdinu, ktorého zachránili dve malé žirafy chytí za srdce každého milovníka zvierat. Tak, ako je krásna obálka tejto knihy, tak je krásny aj príbeh ukrytý v nej. Pripravte sa na síce pomalé, ale veľmi autentické rozprávanie o neuveriteľnej ceste naprieč Amerikou.

Autorka má dar reči a keď ho využila v príbehu o zvieratách, vznikla pre mňa ideálna kombinácia na dokonalý príbeh. Ten je síce fikciou, ale zostavený na základe skutočných udalostí, ktoré nám približujú život v rôznych miestach Ameriky. Autorka sa zamerala nielen na život hlavného hrdinu, ale počas dobrodružstva so žirafami nám predostrela rôzne problémy, ktoré Ameriku sužovali.

Najviac si ma kniha získala svojou láskou ku zvieratám. Je úžasné, že vznikajú románové príbehy, ktoré nám nenásilnou formou pripomínajú potrebu vážiť si každý život, aj ten zvierací. Autorka tiež upozorňuje na hrozbu vyhynutia niektorých druhov zvierat a vyzdvihuje snahu rôznych organizácií postarať sa o to, aby k tomu nedošlo.

Niklák bol skvelou postavou. Utrápený chalan, ktorý chcel žiť svoj americký sen, ale cestu mu skrížili dve žirafy, ktoré sa stali jeho najlepšími priateľmi na celý život. Páčil sa mi aj vzťah medzi ním a jeho novou známou "Ryšaňou" , ktorý bol zvláštne neurčitý. Nebolo to ani priateľstvo ani láska, ale niečo medzi tým. Tiež si veľmi svojsky rozumel so svojím spoločníkom "Starcom", ktorý ho k sebe prijal na toto dobrodružstvo.

Veľmi citlivo napísaný príbeh s krásnym záverom a veľkým posolstvom. Napriek tomu, že text pozostáva z minima dialógov a štýl je prevažne len opisný, knihu som prečítala za dve poobedia. Myslím ale, že spomínať na ňu budem ešte dlho.
Čítať viac
30.8.2022
Stopäťročný Woody spomína na rok 1938, keď Ameriku zožierala hospodárska kríza a zoologická záhrada v San Diegu očakávala príchod veľmi vzácnych nových obyvateľov. Dve žirafy, ktoré akoby zázrakom prežili hurikán na mori, sa teraz vezú naprieč krajinou a sú veľkým lákadlom nielen pre tlač. Veď kto by nechcel zazrieť tieto dlhokrké tvory na vlastné oči počas ich dobrodružnej cesty.
Dobrodružnou cestou plnou nástrah ich sprevádza rázny Starec, jeho dospievajúce ja, Woodrow Niklák, a zväčša z opodiaľ aj krásna a ambiciózna fotografka Ryšaňa ...
.
Mám veľmi rada príbehy, ktoré sa zakladajú na skutočných udalostiach. Aj tento, aj keď nie od A po Z, si história pamätá. "Výstrižky" z novín, či ukážky telegramov, ktoré nadšene opisovali cestu dlhokrkej dvojice okatých zvierat, vložila autorka aj do tejto svojej knihy a tak máte pocit, že naozaj čítate príbeh, ktorý sa niekedy dávno stal.
.
Láska k zvieratám a hrozba, že o niektoré druhy ľudstvo raz a navždy príde, je len jeho jednou vrstvou. Tou ďalšiu je napríklad aj otázka postavenia ženy v rodine a spoločnosti, či problémy, s ktorými musel zápasiť mladý človek - počnúc hľadaním vlastnej identity, lásky, kúska zeme, kde bude môcť slušne (pre)žiť...
.
Príbeh, ako taký, ma zaujal, no ak mám byť úprimná, pár krát aj nudil. Pravdepodobne by mi nevadilo, ak by tam absentovala linka zo súčasnosti, bola tam zakomponovaná podľa môjho názoru navyše (aj keď jej záver chytí za srdce)
.
Pri čítaní som si spomenula na knihu Voda pre slony a podľa mňa by tejto tiež veľmi pristalo filmové spracovanie. Mne jedno aj celý čas išlo v hlave.
.
Za mňa pekný príbeh, ktorý si zaslúži, aby sa o ňom opäť hovorilo. A nielen o ňom.
Čítať viac
25.8.2022
Ako milovníčka zvierat som túto novinku jednoducho nemohla vynechať a dobre som urobila. Zo začiatku som bola mierne skeptická, mala som voči nej, dá sa povedať, zmiešané pocity a to práva kvôli rozprávačovi príbehu, ktorý mi síce svojou láskou k faune veľmi imponoval, no na druhú stranu ma na ňom odrádzal fakt, že to bol obyčajný príživník zvyknutý ťažiť maximum z každej situácie. Minimálne ja som ho tak vnímala.

Časom sa mi však na jeho osobnosť podarilo navyknúť a možno som ho začala mať aj trošku rada – keď som práve nemala knihu po ruke, chýbal mi jeho všestranný humor vynaliezavosť. Čo sa týka samotného príbehu, do toho som sa zaľúbila okamžite od prvých stránok. S ničím podobným som sa doposiaľ nestretla, štýl Lyndy Rutledge mi veľmi sadol, vyslovene som si užívala každý riadok a nenašla som snáď ani jednu nezrovnalosť, ktorá by mi zážitok mohla pokaziť.
Čítať viac
4.8.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Príbeh rozpráva ešte mladý Woodrow Wilson Niklák. Aktuálne už je to pán v rokoch, ktorý prežil jedno, nádherné dobrodružstvo, s ktorým sa rozhodol podeliť. A veru, urobil dobre. Veľmi dobre!

Po tom, čo parník ,,Robin Goodfellow“ zasiahol ,,Veľký hurikán“ sa zdalo, že je všetkému koniec. Nikto neveril, že by to mohli prežiť. Ale, zázraky sa niekedy stávajú.

Woodrow bol pri zrode tohto príbehu. Ako 17 ročný chlapec, bol zhodou okolností, v prístave, kde v roku 1938, tento parník s dvoma žirafami pristál. Jedna z nich si poranila nohu a jej život visel na vlásku.

Ale vďaka Rileymu Jonesovi, ktorému Woodrow nepovedal inak ako ,,Starec“, starajúcemu sa o žirafy a zabezpečujúcemu ich prevoz cez celú krajinu, do Zoo v San Diegu a Ryšavke, nádejnej mladej fotografke, ktorá túžila toho ešte v živote veľa zažiť, aj on zabudol na nepriazeň osudu, na smrť svojich najbližších, ktorá mu nedala spávať a životom sa pre neho stali, práve tieto krásne tvory.

Od tejto knihy sa nebudete chcieť vzdialiť ani na krok, kým ju celú neprečítate. Má totiž v sebe čaro. Čaro, ktoré môžu dať len žirafy, s tými ich krásnymi očami a nádhernými dušami.
Čítať viac
Timea
Neoverený nákup
2.8.2022
Láskavý príbeh plný dobrodruzstiev
Ak máte radi tak trochu iné príbehy, tak tento vás chytí za srdce. Dve zirafy, ktoré prezili hurikán, sa ocitajú na strastiplnej ceste napriec celými USA. Do popredia vystupuje láska k zvieratám, ale aj láska medzi mladým "Niklákom" a "Ryšaňou".
Text je skvele preložený, má jedinečný jazyk svojej doby a záver... Nuž poplačete si, sľubujem.
Čítať viac
21.7.2022
V roku 1938 získala zoologická záhrada v San Diegu dve žirafy z východnej Afriky. Dostať žirafy z Kene do Kalifornie bola obrovská úloha. Pri prekonávaní Atlantického oceána prežili ničivý hurikán, hoci samica bola zranená. To bol však len začiatok ich dlhej cesty - museli podstúpiť karanténu a prejsť z New Yorku do San Diega v špeciálne upravenom nákladnom aute. O takýto prevoz sa nikto predtým nepokúsil a táto udalosť sa dostala na titulky novín po celej krajine.
Príbeh nielen dobrodružnej cesty naprieč krajinou, inšpirovaný skutočnými udalosťami, ale aj vlastný príbeh chlapca z Panhandle, ktorý začína nachádzať seba a svoje miesto vo svete medzi párom žiráf, drsným starcom, ktorý má na starosti ich prevoz, a ctižiadostivou fotografkou, rozpráva fiktívna postava Woodrow Wilson Niklák.
Zaujatie fascinujúcim námetom rýchlo vystriedalo mierne sklamanie zo štýlu písania, z repetitívneho deja, z linky zo súčasnosti, ktorá príbeh nepoháňa, z pasivity hlasu rozprávača, ktorý je príliš formálny a rozvláčny, čo nezodpovedá jeho pôvodu chudobného, nedostatočne vzdelaného farmárskeho chlapca, z Woodrowovho tajomstva, ktoré má zrejme udržiavať napätie, no pôsobí umelo. Príbeh však zaujímavo zobrazuje Spojené štáty v čase hospodárskej krízy, umožňuje zažiť krajinu jedinečným spôsobom, dotýka sa tém extrémnej chudoby, morálnych dilem, práv zvierat, rasizmu, feminizmu a dospievania v čase plnom ťažkostí, objavuje sa niekoľko podnetných myšlienok o živote a o tom, ako zvieratá a láskavosť iných môžu zmeniť život človeka a dojímavých úvah o ohrozených zvieratách a potrebe ochrany druhovej rozmanitosti. Autorka tiež do svojho románu zahrnula výstrižky z novín a telegramy, čo príbehu dodáva na autentickosti.
Čítať viac
Laura
Neoverený nákup
12.7.2022
Q : Za čo ste v živote najviac vďační ?

Q2 : Vedeli ste, že žirafa patrí k ohrozenému druhu a o niekoľko rokov ich už len tak neuvidíme ?

Keď som prvýkrát uvidela túto knihu, myslela som si, že je to kniha pre deti. A to najmä kvôli tej nádhernej obálke s kreslenými žirafami. Až vo vydavateľstve ma upozornili, že je to román pre dospelých.

A tak som sa do nej pustila hneď, ako ku mne prišla. Rozprávačom a zároveň hlavnou postavou je starý muž, ktorý retrospektívne píše svoj príbeh života. Aj vďaka tomu je kniha iná, ako ostatné.

Vcítiť sa do chudobného chlapca bez rodiny, domova, jedla a peňazí je poriadne zdrvujúce. Počas toho som si uvedomila, že naozaj väčšina z nás patrí medzi šťastných ľudí už iba preto, že netrpíme hladom, máme sa kde schovať pred chladom a najmä máme ľudí, ktorým na nás záleží, milujú nás a starajú sa o naše pohodlie.

Príbeh Woodrowa Nikláka ma poriadne chytil za srdce. Rovnako, ako jeho vidina za lepším životom, pre ktorú je ochotný klamať, kradnúť a riskovať aj to posledné čo mu zostalo. Na jeho ceste naprieč krajinou ho okrem žiráf sprevádza aj Ryšavá kráska, ktorá zápasí s vlastnými problémami.

Koniec knihy bol pre mňa taký pochmúrny a bolo mi za postavy smutno.

Celkovo knihu hodnotím, ako veľmi hodnotnú. Príbeh ma nútil zamýšľať sa nad tým aké mám šťastie, že žijem v dobe v akej žijem. Rovnako som sa zamýšľala nad tým aké náročné to muselo byť v rokoch akým bol aj rok 1938. Pri čítaní som aj oddýchla, no nebol to len taký oddychový príbeh akých nájdete v kníhkupectve plné police.
Čítať viac

Vydavateľstvo Grada

Čítať viac

„Možno to, čo chápeme najmenej, je to najlepšie, čo nás čaká.“

O zármutku - C.S. Lewis, 2018
O zármutku
C.S. Lewis