Pôvod - Lewis Dartnell, Premedia, 2022

14,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Pôvod

Ako Zem ovplyvnila vývoj ľudstva

Kniha Pôvod odhaľuje ohromujúci vplyv zeme pod našimi nohami na podobu ľudských civilizácií – od pestovania prvých plodín až po zakladanie moderných štátov... Čítať viac

Vydavateľstvo
Premedia, 2022
Počet strán
288

Kniha Pôvod odhaľuje ohromujúci vplyv zeme pod našimi nohami na podobu ľudských civilizácií – od pestovania prvých plodín až po zakladanie moderných štátov... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina
16,95 €

14,99 €

-12 %
Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 22 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (2)
Origins - Lewis Dartnell, Vintage, 2020
Brožovaná väzba
Angličtina, 2020
Viac ako 30 dní
-9 %

13,15 €


Origins - Lewis Dartnell, Bodley Head, 2019
Brožovaná väzba
Angličtina, 2019
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Tipy vydavateľov

Nezabudni na mňa - Julie Soto, Ikar, 2024

Viac o knihe

Kniha Pôvod odhaľuje ohromujúci vplyv zeme pod našimi nohami na podobu ľudských civilizácií – od pestovania prvých plodín až po zakladanie moderných štátov. Nie náhodou býva prirovnávaná k takým významným knihám ako Diamondove Osudy ľudských spoločností.
Prináša fascinujúci pohľad na náš svet, ktorý určovali prírodné podmienky. Keď hovoríme o dejinách ľudstva, často sa zameriavame na veľkých vodcov, vývoj populácie a rozhodujúce vojny.
Ako však náš osud určila samotná Zem? Naša planéta sa kolíše a to spôsobuje zmeny klímy, ktoré si vynútili prechod od kočovania k poľnohospodárstvu. Hornatý terén viedol k rozvoju demokracie v Grécku. Vzorce prúdenia vzduchu neskôr formovali vývoj objavovania nových krajín, kolonizácie a obchodu. Dokonca aj dnes sa správanie voličov na juhovýchode Spojených štátov riadi tým, kde sa nachádzajú 75 miliónov rokov staré sedimenty z pravekého mora. Všade je vidieť hlboké odtlačky planéty na podobe ľudstva.
Čítať viac
Originálny názov
Origins
Počet strán
288
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
150×230 mm
Hmotnosť
522 g
ISBN
9788082421135
Rok vydania
2022
Edícia
Civilizácia
Naše katalógové číslo
1470297
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Spojené kráľovstvo
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

16 hodnotení

14
1
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Tomáš Mišina
Overený nákup
23.2.2024
Výborná kniha, ale...
Táto kniha odhaľuje fascinujúce súvislosti medzi miliónmi rokov starou históriou Zeme a súčasnosťou. Skvelé čítanie. Je veľkou škodou, že prekladateľ a editor čiastočne odflákli svoju prácu, keďže v knihe zanechali množstvo gramatických a štylistických chýb, ktoré kazia celkový zážitok z čítania. Čítať viac
41

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
19.1.2023
Výborné
Vplyv človeka na našu planétu je značný a veľa sa o ňom rozpráva. Táto kniha ale pojednáva o vplyve samotnej Zeme na vývoj ľudstva. Dozviete sa z nej veľa od prvopočiatkov vzniku života, cez tvorbu hornín a nerastných surovín, doby ľadové a objavenie sa Homo sapiens, až po globalizáciu.
Táto kniha nie je vôbec suchým rozprávaním o vplyve Zeme a jej klímy na celé ľudstvo, ale ide o veľmi zaujímavý pohľad na danú problematiku. Pre mňa to bolo veľmi zaujímavé čítanie. Mám rada knihy, z ktorých sa dozviem veľa zaujímavostí, iný pohľad na vec a môžem premýšľať, prípadne polemizovať. Vrelo vám ju odporúčam, pretože ide o veľmi zaujímavé a vydarené dielo. A viete, že podľa Kanárskych ostrovov sú pomenované kanáriky a nie opačne? A že okrsky hlasujúce za demokratov v USA sa zhodujú s tokom rieky Mississippi a oblúkom 75 miliónov rokov starých hornín z obdobia kriedy? Zaujímavé, však? Tak čítajte!
Čítať viac
11.1.2023
Lewis Dartnell vysvetľuje, aký veľký význam mali geografická poloha, geologické planetárne procesy a klíma pre zrodenie a rozmach civilizácie. Znamenali ohromné množstvo príležitostí a pozitívnych zmien, no vedeli priniesť aj značné obmedzenia, či znevýhodnenia, niekedy znamenali len jedno - záhubu.
Suchší, "geo-faktami" nabitý text, dopĺňa rôznymi zaujímavosťami z histórie, čo ocení najmä ten čitateľ, ktorý nie je až takým veľkým fanúšikom geológie.
.
Zaujímavá kniha, dobrá na obohatenie vedomostí a aj na zamyslenie sa, kde sme a kde ako ľudstvo spejeme ...
Čítať viac
21
Môj zelený pes - Kathrin Hartmann, 2023
Práve čítam
Môj zelený pes

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
6.12.2022
„Sme deťmi platňovej tektoniky.” Korene máme všetci vo východnej Afrike, voda, ktorá tvorí naše telá, kedysi tiekla Nílom, síru v proteínoch našich vlasov vychrlili sopky. Lewis Dartnell v knihe Pôvod ponúka pohľad na naše dejiny z iného uhla, cez optiku geológie.

Veľmi zrozumiteľne vysvetľuje, ako sme sa objavili na Zemi, prečo práve v Afrike, aký je pôvod prvkov v ľudskom tele, ako sme vďaka meniacej sa klíme prešli od kočovania k poľnohospodárstvu, ale aj to, ako sa rozvíjala demokracia a že na objavy nových krajín a rozvoj obchodu mali vplyv vzorce prúdenia vzduchu.

Hoci stále existujú otázky, na ktoré nemáme jednoznačnú odpoveď, je fascinujúce ponoriť sa do histórie ľudstva po inej osi ako tej, kde je v centre pozornosti človek, panovníci, vojny, ako sme zvyknutí. Geomorfologické, klimatické procesy a vývoj planéty významným spôsobom modifikoval ľudskú históriu a čítať o tom, ako sa ľudia prispôsobovali meniacim sa klimatickým podmienkam je nesmierne obohacujúce.

Ľudstvo dnes využíva tretinu zemskej pevniny na poľnohospodárstvo, ťažíme viac materiálu, ako prúdi vo všetkých riekach dokopy a priemysel uvoľňuje do ovzdušia viac CO2 ako sopky. Nedávno sme síce otočili situáciu a získali nadvládu nad prírodou, no „Zem vytvorila javisko pre príbeh ľudstva a krajina a jej zdroje naďalej riadia ľudskú civilizáciu. Zem nás stvorila.” Aj dnes má posledné slovo ona…

V každej jednej knižnici by mala mať táto úžasná kniha čestné miesto.
Čítať viac
3.11.2022
Poznaj svoje korene
Kniha Pôvod je pútavým čítaním o tom ako sme dospeli do súčasného štádia rozvoja našej civilizácie ale z nevšedného pohľadu geologických a geografických vplyvov. Je skvelým doplnkom ku knihe Osudy ľudských spoločností (originál: Guns, germs and steel) od Jareda Diamonda, ktorý ide v mnohých aspektoch ešte hlbšie.
Kniha je napísaná pútavo, populárno-náučne a je takým dezertom po Diamondovom veľdiele. Odporúčam spolu ale aj samostatne ;)
Čítať viac
17.9.2020
Oplatí sa čítať
Kniha o histórii ľudstva, ktorá k obvyklej časovo-priestorovej ose, čo, kde a kedy, pridáva geomorfologické a klimatické procesy, ktoré vytvárali kulisy a boli zdrojom pre vývoj ľudskej spoločnosti.
Autor vedie čitateľa históriou vývoja Zeme ako vesmírneho telesa cez miliardy rokov, aby ukázal ako tento vývoj modifikoval a modifikuje našu ľudskú históriu. Fascinujúce čítanie o tom, ako ľudia sa prispôsobovali a využívali tieto procesy resp. ich výsledky až do stavu, kedy
sme podmienenosť vývoja ľudstva uvedenými procesmi začali nevedomky otáčať a nechtiac sme sa stali novým generátorom geomorfologických a klimatických zmien.
Kniha nieje len faktografiou súvislostí medzi uvedenými procesmi a históriu ľudstva, ale obsahuje aj mnohé prekvapujúce a aj zábavné detaily napr. o pláne cesty Krištofa Kolumba do Indie.
Aj keď nikde v knihe nieje zrejmý úmysel autora sa dotýkať súčasných klimatickýchproblémov,
po jej prečítaní si čitateľ uvedomý rozdiel medzi zmenou teploty 2 K za 100 rokov a 20 K za 100000 rokov a položí si otázku „kam že to utečieme?“.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Namiesto toho, aby sa zaoberal tým, čo sme urobili so Zemou, skúma, čo urobila ona s nami, pričom jasne, logicky a zábavne prepája prírodné a spoločenské vedy. Úžasná kniha.“ – Gerard DeGroot, The Times

„Dartnell našiel dokonalú kombináciu vedy a histórie. Je to kniha, ktorá nielenže spochybní naše predsudky o minulosti, ale mala by nás prinútiť veľmi dobre sa zamyslieť nad budúcnosťou ľudstva.“ – Simon Griffith, Mail on Sunday


„Originálny a aktuálny pohľad na ľudskú históriu prostredníctvom materiálov a prírodných zdrojov, ktoré náš druh tak efektívne využíva. Mal by si ju prečítať každý, kto sa zamýšľa nad tým, ako dlho môže pokračovať vykorisťovanie na obmedzenej planéte.“ – Richard Fortey


„Lewis Dartnell nekonečne pútavo vysvetľuje, prečo dejiny ľudstva a ľudských kultúr vychádzajú z hlbších dejín samotnej Zeme. Zábavná a poučná kniha o nepredvídateľnosti – a dôstojný nástupca textov Stephena Jaya Goulda.“ – Ted Nield

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„Na koláčikoch niečo je. Vyjadrujú lásku. Sú to také malinké instantné objatia.“

Pekáreň v Brooklyne - Julie Caplin, 2021
Pekáreň v Brooklyne
Julie Caplin