Kasta
E-kniha

Korene našej nespokojnosti

Kasta je nálepka, ktorá hovorí, ako máme s človekom zaobchádzať. Dostane v nemocnici lieky? Môžu sa títo dvaja zosobášiť? Smie sa pohybovať po tejto časti mesta? Bude mať doma... Čítať viac

4,7 27 hodnotení
Vydavateľstvo
Absynt, 2022
510 strán
7 hodín čítania

Kasta je nálepka, ktorá hovorí, ako máme s človekom zaobchádzať. Dostane v nemocnici lieky? Môžu sa títo dvaja zosobášiť? Smie sa pohybovať po tejto časti mesta? Bude mať doma pitnú vodu? Prežije pôrod? Môžu ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

14,10 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Z kolekcie: Čítanie do vrecka

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Kasta je nálepka, ktorá hovorí, ako máme s človekom zaobchádzať. Dostane v nemocnici lieky? Môžu sa títo dvaja zosobášiť? Smie sa pohybovať po tejto časti mesta? Bude mať doma pitnú vodu? Prežije pôrod? Môžu ho beztrestne zastreliť? Aj o tom je Kasta Isabel Wilkerson. Lenže ako to súvisí s Amerikou?
Analýzou ľudského genómu sa zistilo, že všetci ľudia sú na 99,9 % rovnakí! Rasa teda nie je vedecký, ale len sociálny konštrukt. A napriek tomu svet stále ovláda fenomén nepísaných zákonov, ktoré ľuďom od narodenia určujú pevné a nemenné miesto v spoločnosti. „Nikto nebol biely, kým neprišiel do Ameriky,“ napísal raz americký spisovateľ James Baldwin, čím chcel povedať, že „farebnú“ nálepku nedostáva človek od prírody, ale od spoločnosti. A to, čo sa skrýva pod každou nálepkou, to sú stáročia histórie, stereotypov a predpokladov, ktoré určujú miesto človeka v ľudskej hierarchii. A teda bludný kruh kastového systému.
Americká novinárka a spisovateľka Isabel Wilkerson, držiteľka Pulitzerovej ceny, skúma americký rasizmus veľmi prekvapivo – ako druh kastového systému. Vo svojej neobyčajnej knihe Kasta nám ponúka dôsledný portrét tohto fenoménu, veľmi zaujímavo ho porovnáva s kastovými systémami v Indii či v nacistickom Nemecku a hľadá ich spoločné piliere. Wilkerson pátra po historických príčinách vzniku rasizmu a skúma tiež vývoj rasových teórií.
Svoj široký výskum napokon prepája s príbehmi obyčajných ľudí, aby nám ukázala, ako tento systému funguje v praxi. Nielen v časoch otrokárstva, ale aj dnes.
Výnimočná kniha Kasta s podtitulom Korene našej nespokojnosti vychádza v preklade Ivany Krekáňovej.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

27 hodnotení

23
3
0
0
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

21.11.2023
Čo majú spoločné Američania, Indovia a nacisti
Kniha Isabel Wilkersonovej "Kasta" je prelomovým a hlboko znepokojujúcim dielom, ktoré vrhá svetlo na zákerné a trvalé dedičstvo rasovej hierarchie v Spojených štátoch amerických. Je to drsná pripomienka temnej stránky americkej histórie a hlbokého vplyvu, ktorý mal rasizmus na životy černochov v Amerike.

Wilkersonová detailne sleduje korene amerického kastového systému až do koloniálnej éry, keď Európania prvýkrát zotročili Afričanov a vytvorili rigidnú sociálnu hierarchiu založenú na rase. ?? Demonštruje, ako sa táto hierarchia zachovávala storočiami násilia, diskriminácie a zákonnej segregácie, čo viedlo k spoločnosti, v ktorej černoši v Amerike naďalej čelia vážnym nevýhodám vo všetkých oblastiach života.

Jedným z najznepokojujúcejších aspektov Wilkersonovej knihy je jej odhalenie, že nacisti sa pri vytváraní vlastných zákonov o rasovej segregácii inšpirovali Spojenými štátmi. ?? Poukazuje na to, že Norimberské rasové zákony, ktoré zbavili Židov občianstva a práv, boli priamo modelované podľa amerických zákonov tzv. "Jim Crow laws". Jim Crow je hanlivý výraz pre Afroameričana. Táto súvislosť je obzvlášť znepokojujúca vzhľadom na skutočnosť, že Spojené štáty bojovali proti nacistickému režimu v druhej svetovej vojne.

Kniha je plná príkladov hrozného zaobchádzania, ktoré černoši v Amerike vydržali počas celej histórie. Wilkersonová rozpráva príbehy o lynčovaní, hromadných deportáciách a ďalších formách násilia, ktoré spáchali bielosi. Opisuje aj systematické odmietanie základných práv černochov v Amerike, ako je volebné právo, vlastníctvo majetku a vzdelávanie.

Kasta sa nečíta ľahko, ale je to nevyhnutná kniha pre každého, kto chce pochopiť skutočnú históriu Spojených štátov amerických a prebiehajúci boj za rasovú spravodlivosť. Wilkersonovej písanie je silné a dojemné a nebojí sa čeliť nepríjemným pravdám americkej histórie.

Wilkersonova kniha je silným obvinením amerického kastového systému a je výzvou pre všetkých z nás, aby sme pracovali na spravodlivejšej a rovnejšej spoločnosti. Nikdy nesmieme zabudnúť na hrôzy minulosti a musíme byť ostražití v boji proti rasizmu vo všetkých jeho formách.
Čítať viac
Miroslava
Neoverený nákup
11.11.2023
Vyborna kniha
Absyntoviek som citala viac, obsah tejto ma hned zaujal a kniha nesklamala. Vynikajuco napisana, dobre sa cita, velmi zaujimava, vela som sa dozvedela. Asi ako skoro kazda Absyntovka, nie je uplne pozitivna, ale s tym som ratala. Povinne citanie v dnesnych dnoch. Čítať viac
21

Žijem si perfektný život, aj keď som ešte len na začiatku svojej cesty. Plním si sny a pracujem v knižnom vydavateľstve. Knihy sú a predpokladám, že už aj navždy budú, moja vášeň. Ľúbim ľúbiť, usmievať sa a cestovať. Popri knihách si vždy rada nájdem čas na prechádzky a dobré jedlo. O svoje knižné pocity sa delím aj na Instagrame na profile @adulkacitulka

Adriána Grečnárová
Overený nákup
23.10.2023
Hitlera zaujal americký “talent zachovať si atmosféru robustnej nevinnosti popri masovom vraždení.” Jeho zaujal, mňa prekvapil. A áno, vedela som, že bolo otroctvo a áno, zaregistrovala som hnutie Black lives matter, ale táto kniha bola pre mňa riadna FACKA od reality.

Veľa veľa dobre napísaných strán frustrácie - vznikli pravdepodobne z tej autorkinej a mne jej kus priniesli. Kasta mi otvorila dvere do novej spoločenskej témy a veru, smutno mi bolo. Dôležitá kniha, prečítajte si.

Aj keď po odpovediach prečo sú ľudia takí, akí sú, ešte budem musieť asi pátrať v ďalšej literatúre…
Čítať viac
17.10.2023
Úžasná kniha. Kúpila som ju tak trochu náhodou a pôvodne som sa do témy súvisiacej s rasizmom v USA púšťala s myšlienkou, či sa ma to vôbec týka. Veľmi som sa v tej úvahe mýlila. Je to skvelá kniha, z ktorej sa dozvieme veľa o svete, o zlej stránke ľudstva aplikovateľnej v ktoromkoľvek štáte či komunite a súčasne nás nenechá v depresii, ale v nádeji, že môže byť lepšie - oooveľa lepšie, ak budeme chcieť. Zároveň mi priniesla mnoho odpovedí na niektoré politické témy, ktoré mi nedávali tak úplne zmysel. Určite si ju prečítajte, ak sa naskytne príležitosť, zanechá dojem, vzdelá vás a zobudí vaše lepšie ja. Čítať viac
Nataša Bôžiková
Overený nákup
4.1.2023
Opakujem to všade a stále, toto je kniha, ktorá by mala byť povinne v každej jednej domácnosti. Poukazuje na hrôzy, z ktorých spoločnosť ťaží dodnes, a človek sa dozvedá veci, o ktorých sa v našich končinách veľmi nerozpráva, hoci sa to dotýka aj nás. Čítať viac
8.11.2022
Vynimočne dielo
Keby som mohla tak dam aj viac hviezdiciek tak ma tato kniha nadchla. Nikdy v zivote som asi s takou lahkostou a nadsenim necitala 500-stranovu knihu a nebeletriu a to poukazuje na vystizny a lahky jazyk akym je kniha napisana, pritom opisuje a hovori o tak vaznej teme. Tato kniha nie o afroamericanoch, o nacistickom rezime a indickych kastach ale o ludskosti. O tom co ma kazdy z nas v sebe ale musi to rozvinut a mat menej predsudkov, ktoré ma snad kazdy z nas. Ako pise autorka:" Poslednou hranicou je srdce."
Ak vas zaujimaju dejiny chodte do tohto. Je tam vela veci co nam na dejepise nepovedali a obsahuje to vela faktov podlozenych studiami aj co sa tyka ekonomiky, antropologie a sociologie ...
A tato autorka pise tak od srdca, ze este aj podakovanie vas dojme.
Čítať viac
15
Connemara - Nicolas Mathieu, 2024
Práve čítam
Connemara

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený nákup
7.11.2022
Z čisto laického pohľadu som si pred prečítaním knihy myslela, že jediný kastový systém, ktorý existuje, je ten v Indii a že to čo vidíme v správach a v ohavných heštégoch whitelivesmatter je len úbohý prasprostý rasizmus. Mýlila som sa. Autorka Isabel Wilkerson ma uviedla do obrazu. Predstavila všetky pravidlá kást a aj podobnosti medzi troma kastovými systémami, tým v Indii, v Amerike a zrýchleným kastovým systémom nacistického Nemecka.
Najväčšiu pozornosť venovala americkému kastovému systému, založenému na rase a odlišnostiach od bielej majority, od ľudí, ktorí majú “právo” na predsudky, pravdu, kvalitnejší život,…

Storočia zotročovania afroamerického obyvateľstva, následne segregačné zákony, verejné lynčovania a popravy za obskúrne a často nedokázané prehrešky voči dominantnej bielej kaste zasiali ohavné stereotypy, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Na “americký sen” treba zabudnúť, ak ste trochu odlišný od majority, radšej si tento výraz priraďte ako ukážkový oxymoron.

Wilkerson sa v knihe venovala nie len histórii ale aj súčasnosti, náladám v krajine po Obamovom, či Trumpovom víťazstve. S čitateľmi sa podelila aj o mnohé nepríjemné situácie, ktoré si ako príslušníčka podradnej kasty zažila na vlastnej koži.

Amerika (a ani svet) žiaľ nebude “znova veľkou(ým)” kým si mnohí jedinci neuvedomia čo sa deje. Že by sme sa mali povzniesť nad naše korene, komunity a dívať sa na celé ľudstvo s úžasom a potenciálom, ktoré v sebe má. Zabudnúť na kastu a využiť všetku nezmyselne stratenú energiu v prospech všetkých, vyriešiť napríklad takú klimatickú krízu, alebo nájsť účinný liek na rakovinu, či AIDS.

Aká je táto kniha v skratke? Ja úžasná. Zaradila by som ju ako povinné čítanie. Pre všetkých, nie len pre Američanov. Predsudky sa týkajú nás všetkých. Aj tu na Slovensku sa nejeden cestujúci vo verejnej doprave ohliadne po kabelke či batohu, keď do autobusu nastúpi Róm. Tiež si ho nejako automaticky zaradíme, Wilkerson písala, že takéto škatuľkovanie je podvedomé a automatické, rýchlejšie ako vedomie, a ja sama sa za tieto vzorce myšlienok nenávidím. Treba s tým niečo robiť, to som vedela aj predtým. Kto nie, je tu ľudsky napísaná Kasta.
Čítať viac
4.11.2022
stále aktuálna téma
Opäť výborná absynthovka! Knihu odporúčam každému, študentom, učiteľom, bežným ľuďom, jednoducho každému, kto sa trochu zaujíma o spoločnosť a dôvody nenávisti medzi ľuďmi. Autorka veľmi pútavo popisuje kastový systém, rasizmus, diskrimináciu... Porovnanie USA s nacistickým Nemeckom je na prvý pohľad šokujúce, ale argumenty sú veľmi silné. Čítať viac
27.10.2022
Wow
Tak toto bola jedna z najlepších kníh roka 2022. Išla som do nej s absolútnym rešpektom hlavne kvôli jej hrúbke, avšak autorka knihu napísala s neuveriteľným talentom vysvetliť extrémne komplexnú vec veľmi dobrým a jednoduchým jazykom. Veľmi dôležitá kniha na pochopenie histórie ako aj prítomnosti rasizmu, resp. ako vám autorka vysvetlí, kastovníctva :) Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Jediné, čo som dostal od života zadarmo, boli ovčie kiahne. Na všetko ostatné som si poctivo zarobil vlastnými rukami.“

Mafiánska poprava? - Peter Šloser, 2019
Mafiánska poprava?
Peter Šloser