Perlmannovo mlčanie
E-kniha

Jazykovedné sympózium v hoteli na ligúrskom pobreží koncom jesene. Uznávaný lingvista Philipp Perlmann očakáva slávnych kolegov a obklopený veľkými očakávaniami si uvedomuje, že... Čítať viac

Vydavateľstvo
Premedia
520 strán
7-8 hodín čítania

Jazykovedné sympózium v hoteli na ligúrskom pobreží koncom jesene. Uznávaný lingvista Philipp Perlmann očakáva slávnych kolegov a obklopený veľkými očakávaniami si uvedomuje, že v pracovnom živote už ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

11,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Jazykovedné sympózium v hoteli na ligúrskom pobreží koncom jesene. Uznávaný lingvista Philipp Perlmann očakáva slávnych kolegov a obklopený veľkými očakávaniami si uvedomuje, že v pracovnom živote už nemá čo povedať. Táto skúsenosť, opovrhovanie akademickým svetom, strata viery vo význam akademickej činnosti a životná kríza menia ostatných kolegov na
hrozivých protivníkov. Perlmann sa ukrýva v odľahlej hotelovej izbe a útočisko hľadá v preklade ruského textu. Každým dňom sa dostáva do čoraz zúfalejšej situácie, ktorá ho privádza do víru lží a na pokraj vraždy a samovraždy.

Psychologický, jazykovo brilantne spracovaný román par excellence, ktorý udržiava čitateľa v napätí od prvého po posledný riadok.
Čítať viac
Originálny názov
Perlmanns Schweigen
Počet strán
520
Naše katalógové číslo
1857967
Štýl
filozofický, napínavý
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Švajčiarsko
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

14 hodnotení

13
0
0
0
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
12
Vegetariánka - Han Kang, 2017
Práve čítam
Vegetariánka

Som stredoškolská učiteľka (nie, neučím literatúru) a veľká milovníčka kníh a čítania, preto popri zamestnaní pracujem ešte aj v Martinuse ako kníhkupec . Dá sa povedať, že mám prácu svojich snov :)

Mária Barteková
Kníhkupec
31. marca 2023

Perlmann je lingvista, ktorý má viesť niekoľkotýždňové sympózium. Zisťuje, že v jazykovede už sám nemá čo povedať, je vyhorený, ale ako to má skryť pred kolegami? Tento vynikajúci román (filozoficko-psychologicko-kriminálny) bol náročný pre množstvo úvah, myšlienkových pochodov z oblasti lingvistiky, ale na druhej strane bol ako dobrá detektívka, chcela som sa dozvedieť, ako sa to všetko skončí. Veľakrát som trpela spolu s Philippom a v duchu som mu nadávala, nech sa už so svojím trápením niekomu zdôverí alebo ho ukončí. Môj obdiv patrí aj prekladateľke Paulíne Čuhovej.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Juraj Horňák
Overený zákazník
16.11.2023
Vysoká súťaž
Dnes je svet postavený na súťaži. A je to vysoká hra. Už nesúťažíme len medzi sebou v práci, na ihrisku pri športe, ale už súťažíme aj sami so sebou. Latka sa nastavuje vyššie a vyššie. Spočiatku to je fajn, ale keď človek dospeje do istého veku, má za sebou isté skúsenosti, či už dobré alebo aj špatné , tak si niekedy povie, že už je možno toho aj dosť a už by rád spomalil....ale potom príde nejaká udalosť, kedy opäť musí vojsť do ringu a súťažiť. A problém je, že sa opäť očakáva vysoký výkon, latku Vám nastaví okolie ale vám sa už asi ani nechce... A to je prípad Perlmanna. Aspoň tak to vnímam ja a v takom rozpoložení som si ho predstavoval. Keď človek väčšiu časť svojho života pracuje v kreatívnom odvetví, alebo v inak tvorivom - ako napríklad lingvista, kde bojujete sám za seba, tak nemáte moc času na oddych a to vyhorenie skôr či neskor príde. A túto myšlienku výborne vykresluje Mercier, je až hrozivé a popravde sa až ťažko čítalo, ako dospel k tomu, a naplánoval a takmer aj spáchal vraždu kolegu ,svoju samovraždu, ten jeho neustáli vnútorný boj s kolektívom iných jazykovedcov na sympóziu, kedy v podstate svoju sebadeštrukciu začal tým, že si po rokoch opäť zapálil. A pritom všetkom bol najspokojnejší pri čítani encyklopédie v trattorii a pri doučovaní krčmárovej dcéry. Chýbal mu malý krôčik, všetko opustiť a nechať za sebou svoju zrejme úspešnú minulosť. Ale súťaž a latka bola nastavená a očakávania boli vysoké, ale očividne už neboli súčasťou životnej línie Perlmanna. Ale zrejme samotný Mercier PAscal to dokázal, keď vo veku Perlmanna opustil akademický svet a uviedol do sveta pocit zo života v podobe tejto knihy. Klobúk dole pred tým rozhodnutím. Očividne muselo byť oslobodzujúce, keď dlhé roky na to sa autor dokázal, a asi aj stále venuje písaniu kníh, kde tiež určite naďalej súťaží s inými literátmi, ale jedno veľké víťazstvo už ma za sebou. Prajem všetkým , čo sú v živote tak trochu na rozhraní, príjemné a poučné čítanie. Čítať viac
Natália z nathalysreading
Neoverený nákup
6.11.2023
Hlavná postava je uväznená medzi očakávaniami spoločnosti a tými vlastnými, ktoré sú rovnako vysoké. Zúfalý človek má aj zúfalé myšlienky a k činom je to len malý krôčik. Dej sa skôr sústredí na Perlmannovo vnútorné prežívanie a s neuveriteľnou presnosťou vykresľuje, aký je život v spoločnosti neúprosný. Musíte ísť ďalej, aj keď nevládzete, pretože stagnácia sa v našom dynamickom svete neodpúšťa.

Myšlienkové pochody hlavného hrdinu mi boli viac ako známe. Je úžasné, keď čitateľ nájde dielo, s ktorým sa môže stotožniť. Keď pochopí, že jeho myšlienky sú v poriadku, lebo z nás robia ľudí (so svojimi nedokonalými životmi stále bažíme po dokonalosti, alebo aspoň po vlastnej verzii dokonalosti).

Musíš sa niečím stať, inak nie si ničím.
(str.--)

Keďže je kniha zostavená väčšinou z myšlienok a je v nej minimum priamej reči, je špecifická. Ak sa vám nepáči teraz, možno budete mať iný názor o pár rokov.
Ak sa nároky osôb stupňujú a vy už nemáte nič, čo by ste druhým dali, toto si potrebuje bezpodmienečne prečítať. Raz sa zasmejete nad zúfalstvom hlavného protagonistu, potom sa budete bezmocne prizerať, čo robí, inokedy budete súhlasne prikyvovať. Život je čoraz náročnejší a zmätenejší. Nepociťujete to len vy. Ja už mlčím rovnako, ako chcel Perlmann, lebo tento počin musíte precítiť. Mohla som vám iba načrtnúť, o čom je príbeh. Cestu k nemu si musíte nájsť sami. Dej je taký zaujímavý, že vás bude prekvapovať na každej stránke. Všetci dokážu pochopiť toto dielo, no každý v rozdielnej fáze svojho života.
Čítať viac
21

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
5.10.2023
Sú knihy, ktoré môžem bez problémov čítať cestou autobusom, no a potom sú knihy, pri ktorých potrebujem ticho ako vo vákuu. Perlmannovo mlčanie patrí do druhej skupiny a rovno hovorím, že je to náročná kniha, vyžaduje si čas, precítenie a dokonalé pochopenie každej vety, ale odmení sa vám neopísateľným pocitom, že ste prečítali niečo hodnotné. Zdolala som ju už dávnejšie, no nedokázala som nájsť tie správne slová a dlho vo mne doznievala…

Pomaly sa rozbiehajúca, hlboká sonda do vnútorného sveta uznávaného literárneho vedca Philippa Perlmana vám fakt nedaruje nič len tak a budete potiť krv. Doslova vás vcucne do mysle Pearlmanna a vy s tým nič nebudete môcť urobiť, len to celé precítiť a prežiť nefalšované zúfalstvo s ním.

Po smrti manželky v nezávideniahodnom rozpoložení Perlmann organizuje medzinárodné sympózium a všetko, čomu doteraz nedokázal povedať nie, sa na neho v tú najnevhodnejšiu chvíľu zosype. Hlavný hrdina čelí frustrácii, smútku, vyhoreniu a v hlave sa mu striedajú pocity vlastnej zbytočnosti, najhlbšie túžby, boje s očakávaniami akademikov, ale aj bizarné nápady, ako vykorčuľovať z problémov, do ktorých sa rúti…

Ako už je u Merciera zvykom, cestu do zákutí roztrieštenej ľudskej duše a hľadania rovnováhy medzi obrazom, ktorý o sebe vytvárame, zamlčanými emóciami a tým, čo naozaj drieme v našom vnútri, lemuje krásnymi filozoficko-psychologicko-lingvisticky ladenými metaforami vytvárajúcimi napätú atmosféru, takže to jednoducho nevzdáte, kým sa vám neminú stránky.

Prekladanie tejto knihy muselo podľa mňa fyzicky bolieť. Klobúk dolu!

Srdcovky Nočný vlak do Lisabonu alebo Váha slov síce táto prvotina neprekonala, no ak dostanete chuť na náročnejšie čítanie, prídete si na svoje.
Čítať viac
16.7.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha Perlmannovo mlčanie rozhodne má čo povedať. O spochybňovaní a neustálom ospravedlňovaní sa, konaní na úkor druhých, o počúvaní svojej intuície, hrdosti na dosiahnuté úspechy aj o odtieňoch pocitov, čo vyvoláva nevypovedané, no i to, čo vyslovým v hneve či opäť po rokoch s úsmevom na perách. Priebeh procesu, ako si stáť za svojím a nedusiť sa vo vlastnej šťave, ako byť sám sebe autoritou, prijať okolnosti také, aké sú, nehľadať vinníka rozpitváva skutočne precízne, so všetkou pompou hodnou klavírnej smotánky. Z toho tlaku a pocitov tesne pred skratom ma síce niekedy až strasalo, avšak spôsob, akým bez nálepkovania kladie na srdce, že syndróm vyhorenia netreba brať na ľahkú váhu a už vôbec nie sa zaň hanbiť je naozaj ukážkový. Pascal Mercier vás hojivými, rehabilitačnými účinkami svojho talentu od korienkov vlasov až po špičky prstov ponorí do trinástej komnaty, o ktorej ste ani netušili, že vo vašom vnútri krásne potichučky bublá. Z frekvencie spytovania sa, čo by si len ľudia o mne pomysleli, ak by som ukázala svoje pravé ja, bude im potešením byť v mojej spoločnosti alebo mnou začnú opovrhovať, preladí na dimenziu ukotvenia nepotláčania jedinečnej individuality iba preto, lebo sa domnievam, že tak lepšie zapôsobím, nech je pokoj. Som sa spotila normálne, keď na mňa v úvahách vytryskla otázka, na koho to vôbec chcem potom zapôsobiť. Z priania objavenia niekoho, s kým ste akoby zrastený, niekoho, kto vám rozumie, ako nikto iný si moja duša totiž spravila slzavé údolie. Vďaka úchvatnému umu pani prekľadateľky Paulíny Šedíkovej Čuhovej s Perlmannom v tom ale nezostanete sami. Takže, zbohom tápanie, vitaj balans! Čítať viac
8.6.2023
Vynikajúca
Och, toto je tak dobrá kniha, no zážitok z čítania vám nedá len tak zadarmo. Treba sa jej poddať, pustiť si ju do hlavy a pod kožu, prejsť pomaly slovo za slovom, zamyslieť sa, nebrániť sa Perlmannovmu mlčaniu, ktoré je vlastne krikom o pomoc. Takého, ktorý sa nevie predrať hrdlom von, uviazne v našom vnútri a z nášho žitia sa stane len prežívanie. Zo dňa na deň. A prečo vlastne? Prečo sa niekedy nevieme pohnúť z miesta, aj keď je to to, čo vtedy potrebujeme najviac? Prečo sa dobrovoľne dusíme, akoby sme zabudli, aké je to nadýchnuť sa. Prečo nedokážeme povedať 'nie', 'nevládzem', 'neviem' ... Prečo sa z detí, ktoré vás okamžite upozornia mrčaním, či jačaním na to, že sa necítia pohodlne, stanú dospeláci, ktorí aj keď už vedia hovoriť, toto zrazu urobiť nedokážu?
.
Perlmannovo mlčanie je dielo plné hlbokých úvah a myšlienok, ktoré s vami môžu poriadne zamávať. Zväčša mi pri čítaní nevadí, ak je navôkol hluk a pod., no Perlmann bol nekompromisný a už po pár stranách som pochopila, že s ním to pôjde len v úplnom tichu a osamote. Aj preto som knihu čítala mesiac a kľudne by som ju čítala aj dva mesiace, ak by mala kniha viac strán. Pár krát som ju musela dokonca odložiť, pretože mi vybičoval emócie do extrému a nedokázala som pokračovať. Je tam toľko krutej pravdy o nás ľuďoch, až to zabolí. A možno to, čo teraz napíšem, bude znieť hrozne po tom všetkom, čo mu bežalo hlavou a čo vykonal, no veľa krát som mu v duchu povedala: "Je strašné, že takto uvažuješ, ale rozumiem, kde sa to v tebe berie, dráhy Perlmann, úplne ti rozumiem..."
.
Ak sa do Perlmanna pustite dnes, alebo zajtra a nesadne vám, nelámte nad ním palicu. Skúste to neskôr, o rok, o desať. Myslím si, že toto je jedna z tých kníh, na ktorú treba byť istým spôsobom mentálne nastavený.
Čítať viac
36

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
21.3.2023
Skvelé
Na jazykovednom sympóziu očakáva lingvista Philipp Perlmann kolegov, ale doľahnú naňho znechutenie zo života, kríza stredného veku, vyhorenie, smútok i frustrácia. Čoho všetkého je schopný človek v depresívnom rozpoložení? Keď premýšľa nad vraždou a samovraždou a zamotáva sa do série lží, možno práve kolegovia a dcéra môžu byť tými, ktorí mu podajú pomocnú ruku. Do zamotanej siete sa dostal po smrti manželky a veľa spomienok na ňu jeho rozpoloženie len umocňujú. Ale uvedomenie si samého seba môže pomôcť sa z tej siete vymotať.
Táto kniha je skôr pre náročnejšieho čitateľa, miestami je písaná priam poeticky a autorov skvelý rozbor a obraz hlavnej postavy, pohľad do hlavy a duše spôsobili to, že vo mne príbeh zanechal hlbokú stopu. I keď má pomalšie tempo a nič svetoborné sa v ňom nedeje, v tomto prípade mi to vôbec nevadilo, pretože kniha je písaná výborne a skvelo reflektuje Perlmanna. Pre mňa je jednou z najlepších, aké som tento rok čítala.
Čítať viac

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„,,Ľudia, ktorí si myslia, že šťastie sa prikloní na ich stranu aj napriek všetkej logike a overenej matematickej pravdepodobnosti, pretože keď si tajne myslíte, že ste stredom vesmíru, máte pocit, že máte neskutočné šťastie.““

Hra so svetmi - Neal Shusterman, 2022
Hra so svetmi
Neal Shusterman