Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Veronika sa rozhodla zomrieť - Paulo Coelho, Ikar, 2008

9,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Veronika sa rozhodla zomrieť

Zdá sa, že Veronika má všetko, čo si môže mladé dievča želať. Chodí na večierky, stretáva sa s atraktívnymi mladými mužmi, a predsa nie je šťastná. Niečo jej chýba. A tak sa... Čítať viac

4,6 855 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2008
208 strán
3 hodiny čítania

Zdá sa, že Veronika má všetko, čo si môže mladé dievča želať. Chodí na večierky, stretáva sa s atraktívnymi mladými mužmi, a predsa nie je šťastná. Niečo jej chýba. A tak sa jedno ráno Veronika rozhodne zomrieť... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

9,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Stíhame do Vianoc

Dostupné v 43 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (3)
Veronika sa rozhodla zomrieť - Paulo Coelho, SOFA, 2005
Pevná väzba s prebalom
Slovenčina, 2005
Vypredané

Veronika Decides to Die - Paulo Coelho, HarperCollins, 2014
Brožovaná väzba
Angličtina, 2014
Viac ako 30 dní
-5 %

10,01 €


Veronika Decides to Die - Paulo Coelho, HarperCollins, 2000
Brožovaná väzba
Angličtina, 2000
Vypredané

Ďalšie knižné vydania

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Hlbina & Láska - Werkstatt Lab, 2023

Viac o knihe

Zdá sa, že Veronika má všetko, čo si môže mladé dievča želať. Chodí na večierky, stretáva sa s atraktívnymi mladými mužmi, a predsa nie je šťastná. Niečo jej chýba. A tak sa jedno ráno Veronika rozhodne zomrieť.

Po neúspešnom pokuse o samovraždu sa ocitá v luxusnom sanatóriu pre duševne chorých a za niekoľko vypätých dní, ktoré jej lekári dávajú do konca života, s prekvapením v sebe objavuje nepoznané city: nenávisť, strach, zvedavosť, lásku - aj sexuálnu túžbu. Nové zážitky ju napokon privedú k poznaniu, že každá sekunda jej života je voľbou medzi životom a smrťou.

Veronikin príbeh je o tých, ktorí nezodpovedajú predstavám o normálnych ľuďoch. Je o šialenstve, ľudskej zraniteľnosti a ľudských predsudkoch.
Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac

Citáty

„Bláznovstvo je neschopnosť vyjadriť svoje myšlienky. Ako keby si bola v nejakej cudzieho krajine. - Všetko vidíš, chápeš, čo sa deje okolo teba, ale nevieš sa vyjadriť. A nikto ti nemôže pomôcť, lebo nerozumieš jazyku, ktorým tam hovoria. “

Počet strán
208
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
286 g
ISBN
8055116181
Rok vydania
2008
Naše katalógové číslo
46360
Štýl
historický, filozofický
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

855 hodnotení

622
141
59
23
9

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
3

20, študentka sociálnej a pracovnej psychológie na Univerzite Komenského; Sherlockian, milovník Veľkej Británie, britského prízvuku a všetkého iného britského (raz precestujem celé Britské ostrovy, naozaj!)

Mi Vranová
zamestnanec
12. februára 2015
Názor čitateľa

Veronika sa rozhodla zomrieť. A skoro sa jej to aj podarilo. Dôvody? Veľmi sebecké a nerozumné. Ale Coelho opäť raz vytvoril postavu, z ktorej konania by sme sa mali všetci poučiť, a osobne si myslím, že práve prostredníctvom tohto príbehu je možné otvoriť oči ľuďom, ktorí nedokážu pochopiť jedinečnosť každej jednej bytosti, ktorá uzrie svetlo nášho sveta.

Škoda, že niektorí ľudia jednoducho odmietajú možnosť byť iný, aspoň trošku sa vymykať ideálu či akémusi štandardu. Ani si neuvedomujú, o čo všetko sa v skutočnosti pripravujú. Rovnako ako Veronika. Ani ona sa neodvážila byť odlišná, urobiť niečo, čo nezapadá do každodenného rituálu, aspoň na malú chvíľu sa vyhnúť stereotypu. Pestrosť sveta a jeho možností pre ňu nebola dostatočná a tak sa zobudila v blázinci. V blázinci, v ktorom s vedomím smrti prežíva svoje posledné dni.

Prečo ale okúsime všetky stránky života častokrát až pod tlakom takejto veľkej hrozby? Nehanbíme sa za to, že až keď nám niekto ohraničí časový úsek nášho prežívania, sme ochotní zo seba vydať všetko, čo sme doteraz dusili a čakať od života všetko to, čo sme neboli schopní prijať dovtedy? Prečo sa bojíme naše životy prežívať naplno tu a teraz a namiesto toho zúfame nad tým, čo sme nespravili/nestihli v minulosti? Každý by si mal tieto otázky zodpovedať sám, možno práve po/počas prečítaní/čítania tejto knižky.

Eduard, Mari, Zedka, ale hlavne Veronika si na ne možno priamo neodpovedali, ale sa zamysleli a konali každý v prospech ich vlastných životov. Aspoň teda tak im to dovolil tvorca ich osobností - Coelho.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

15.1.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Táto kniha je moja prvá od Paula Coelha a musím povedať, že ma veľmi príjemne prekvapila. Je písaná jednoduchým jazykom, ľahko sa číta. Nesie v sebe nádherný motív a prinúti vás dívať sa na svet aspoň trochu inak. Myslím si, že by bola zaujímavejšia, keby Veronika na konci naozaj zomrela, čitateľa by ešte viac ovplyvnila. Po jej dočítaní a spätnej “rekapitulácii” som si však všimla, že autor koniec knihy nenápadne naznačoval.
K tejto knihe sa ale určite plánujem vrátiť. Vďaka myšlienke, ktorú má, som si z nej zobrala veľa.
Odporúčam všetkým, ktorých unavuje každodenný stereotyp v živote.
Čítať viac
17.8.2021
Veronika sa rozhodla zomrieť
Pre mňa druhá najlepšia od Coelha. Je to veľmi zaujímavá kniha o tom, ako sa dokáže zmeniť myslenie a priority človeka ak sa dozvie, že je nevyliečiteľne chorý. Čo začne robiť, ako dokáže zmeniť svoje správanie a skutky, ako dokáže žiť, keď je to už len otázka určitého času. Ako dokáže vzplanúť láska aj v takomto ťažkom prostredí. Je to aj film, ale ten nestojí za nič, kniha je top a 100x lepšia. Čítať viac
13

Ak raz knihu začnem čítať, nikdy ju nenechám nedočítanú. Čítam poéziu, prózu i drámu, novšiu, staršiu, i literárnu klasiku, pôvodom domácu i zahraničnú. Skrátka všetko bez rozdielu. Hrubšie knihy doma, tenšie v MHD a čakárňach. V posledných rokoch ma najviac tematicky zaujali knihy rozhovorov a životopisy, lúskam však aj severské thrillery. Čítam naozaj rozmanito. A predovšetkým, rád.

Dominik Kuchta
Overený zákazník
16.6.2021
Názor čitateľa
Coelho zostáva verný svojim princípom aj v tejto knihe, no napriek tomu je to pre mňa zatiaľ to najslabšie, čo som od neho prečítal. Trvalo početné desiatky strán, kým ma do deja vtiahol, a hoci samotný motív je určite zaujímavý, predsa len som postrádal pútavosť. Posledná tretina knihy to zachraňovala, a na záver knihy má čitateľ možnosť zistiť aj neočakávané informácie, teda pokiaľ sa predtým vyslovene nezaoberal Coelhovým životopisom. Čítať viac
16

“Niektoré knihy stačí ochutnať, iné prehltnúť, iba niekoľko málo je hodných prežutia a trávenia. Pri niektorých knihách si stačí pozrieť iba jej časť, niektoré stačí preletieť, a niekoľko málo treba prečítať starostlivo s plnou pozornosťou.” “Naše životy sú ako domy. Niekedy spadnú a majú prečo, inokedy spadnú úplne bezdôvodne.” Stephen King

Lujza S.
Overený zákazník
21.4.2021
Motivačná raketa pre deprimnovaných
Krásna knižka, krásny dej a ešte lepšie rozuzlenie.
Veronika je osoba, ktorej každý deň je viac menej rovnaký. Jej emočné prežívanie je na bode mrazu, v podstate robí to, čo ľudia bez motivácie, ambícií a cieľov robia - iba existujú a vykonávajú povinné každodenné rutiny - chodenie do práce, platenie daní a iných účtov. Opísala by som ju ako existencialistku. Je až strašidelne realistická, ľudia ako ona môžu byť v našom okolí ako maku. Nie sú to vyslovene jedinci, čo potrebujú/ chcú na seba upriamovať pozornosť a robiť sa zaujímavým a všetkými možnými aktivitami vysielajú žiadosti o pomoc. Sú to osoby, ktoré sa jednoducho rozhodnú dobrovoľne odísť zo sveta, lebo počas svojho pôsobenia na zemi nenašli nič, prečo by videli reálny dôvod žiť a mať radosť zo života.
Po neúspešnom pokuse vziať si život sa prebudí v neslávne slávnom sanatóriu, kde tam žijú v symbióze rôzne skupiny ľudí- od simulantov, ktorí hľadajú dôvod unikať pred reálnym svetom i ľudí, ktorí tam na druhej strane patria a liečia sa.
Veronikin príbeh je zaujímavý a veľmi inšpiratívny. Vidieť, že keď človek veľmi chce a siahne na dno svojich síl, nájde chuť do žita a zistí že je to dar.
Určite odporúčam- napísané veľmi hravou a chytľavou formou.
Čítať viac
Kristina Orion
Neoverený nákup
22.3.2021
Super
Pabla mi odporúčalo mnoho mojich kamošov knihomoľov, vraj ako je možné že som doteraz nezakopla o nejakú jeho zaujímavú knižku.
Rozhodla som sa počúvnuť ich, a kúpila si knihu, ktorá ako prvá zaujala moju pozornosť - Veronika sa rozhodla umrieť.
Dej je zasadený do malebnej krajinky podobnej tej našej- Slovinsko. Aj hlavná postava je obľúbiteľná, najmä preto, lebo dôvody jej dobrovoľného odchodu sa dajú pochopiť a je to aktuálna téma hlavne teraz koronakrízu a lockdowny či opatrenia, pre ktoré sa naše životy stávajú rutinou, a na ľudí to dopadá rôzne, i keď radšej zdôrazním že dej príbehu sa odohráva v roku 1997. Korona nebola, a Veronika padla do jej stereotypu vlastnou úzkoprsosťou. Jej osud ovplyvní aj ďalšie osoby, s ktorými sa stretne.
Dôkaz je aj naoko "negatívna" vec ako pokus o samovraždu jedného a uvedomenie si krátkosti života, vie vrátiť chuť do života tým, ktorí si ju vedome odopierali. Pekná myšlienka, autor je naozaj pánom slova, veľmi kreatívny a inšpiratívny.
Čítať viac
27.4.2020
Knihu som čítal v anglickom jazyku a pravdu povedať, ani som ju nedočítal. Už od začiatku sa mi nejako nepáčila. Autor je trochu preceňovaný si myslím.
Pravdaže, z pera Coelha vyšli niektoré bestsellery a niektoré hodnotné knihy, ako napríkad Alchymista či Alef, hoci naozaj na niektoré jeho knihy treba mať kritické myslenie a inteligenciu niekedy na úrovni, kedže sa nebojí miešať dokopy rôzne filozofické smery či náboženské myšlienky a teda ťažko niekedy rozpoznáte, či hovorí o Bohu alebo o bohu.
Každopádne, táto knižka ma od začiatku nezaujala a v polovici som ju zatvoril a zbavil sa nej. Možno to len nie je moja parketa - žena, ktorá vedie bujarý život, psychicky narušená a po neúspešnom pokuse o samovraždu.
Not my cup of tea.
Čítať viac

Paulo Coelho

Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„A aby sme to zamotali ešte viac; niečo môže vyzerať skutočné, ale v skutočnosti to vôbec neexistuje, zatiaľ čo pravda nezávisí od toho, čo je skutočné alebo vnímané ako skutočné.“

Rázcestia - William Paul Young, 2013
Rázcestia
William Paul Young