Mor - Albert Camus, Slovart, 2017

12,95 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Mor

Román Mor, vrcholné dielo Alberta Camusa, je považovaný za jeden z trvalých pamätníkov protifašistického odporu a svedectvo o hodnote humanizmu. Lekár Rieux, hlavný hrdina... Čítať viac

4,3 45 hodnotení
Vydavateľstvo
Slovart, 2017
280 strán
4 hodiny čítania

Román Mor, vrcholné dielo Alberta Camusa, je považovaný za jeden z trvalých pamätníkov protifašistického odporu a svedectvo o hodnote humanizmu. Lekár Rieux, hlavný hrdina... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 23 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (6)
Mor - Albert Camus, Leda, 2021
Pevná väzba
Čeština, 2021
Do 5 – 10 dní
-18 %

13,49 €


Mor - Albert Camus, Garamond, 2017
Pevná väzba
Čeština, 2017
Vypredané

Mor - Albert Camus, Garamond, 2017
Pevná väzba
Čeština, 2017
Vypredané

Mor - Albert Camus, Garamond, 2007
Pevná väzba s prebalom
Čeština, 2007
Vypredané

Mor - Albert Camus, Hynek, 1997
Pevná väzba
Čeština, 1997
Vypredané

Mor - Albert Camus, Odeon, 1993
Brožovaná väzba
Čeština, 1993
Vypredané

Ďalšie knižné vydania

Naši škriatkovia odporúčajú

Jednoducho vzťahy - Honza Vojtko, Aktuell, 2024

Viac o knihe

Román Mor, vrcholné dielo Alberta Camusa, je považovaný za jeden z trvalých pamätníkov protifašistického odporu a svedectvo o hodnote humanizmu.

Lekár Rieux, hlavný hrdina románu, zaznamenáva symptómy a priebeh morovej epidémie v alžírskom Orane. V uzavretom, od okolitého sveta odrezanom meste sa v dôsledku šírenia moru obyvateľstvo rozdelí na dve skupiny – jedni trpne čakajú, kým na nich príde rad, druhí sa snažia proti pohrome bojovať všemožným prostriedkami, hoci sú ich vyhliadky mizivé. Obidva postoje autor hodnotí ako hlboko ľudské. Postavy i situácie opísané v románe sú symbolickým vyobrazením Francúzska okupovaného nacizmom.

Reedícia knihy vychádza k 60. výročiu udelenia Nobelovej ceny za literatúru Albertovi Camusovi a k 70. výročiu prvého vydania románu Mor.

Komu sa kniha môže páčiť: Milovníkom starých dobrých klasických románov.

Čítať viac
Počet strán
280
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
396 g
ISBN
9788055630915
Rok vydania
2017
Edícia
EVG
Naše katalógové číslo
281921
Štýl
tragický, napínavý, filozofický, historický, vojnový
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
, Francúzsko
Vydavateľstvo
Slovart
Pre koho
pre mužov, pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

45 hodnotení

24
13
7
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Keď potkany..... veľké groteskné potkany začnú umierať všade okolo pobrežného mesta Oran v severnej Afrike, nepríjemný, ale nevšedný pocit medzi mešťanmi sa postupne stáva realitou s otázkami, ktoré sa obracajú na strach a následná horúčka spôsobuje rozsiahlu paniku.
Keď sa karantény a náhla izolácia od vonkajšieho sveta stanú skutočnosťou života, náš mierumilovný a nezištný protagonista, Dr. Bernard Rieux si zachováva svoju chladnú hlavu napriek vyčerpaniu a moru obklopujúcemu jeho dlhé dni.
Mor je príšerné a hrozné rozprávanie o konfrontácii smrti a prežitia naplnená Camusovými obvyklými filozofickými názormi, ktorých výsledkom je nezabudnuteľné čítanie.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

21
V korunách stromov - Richard Powers, 2020
Práve čítam
V korunách stromov

Nadšená knihomoľka, ktorá píše o knihách aj na Instagrame → @citam_citas.

Lea Vasková
Overený zákazník
11.3.2023
Vynikajúce čítanie, ktoré stojí za tých pár hodín času
Veľké vypasené potkany neboli v uliciach Oranu ničím výnimočným. A spočiatku, keď začali zomierať v takých množstvách, že sa ich telá povaľovali po cestách, chodníkoch a domoch, ľudia ich dokázali ignorovať. Keď sa však ochorenie, ktoré zjavne vyhubilo populáciu hlodavcov v tomto prístavnom meste, presunulo na ľudského hostiteľa, na reakciu už bolo neskoro.

Úplne chápem, prečo sa toto dielo dostalo až do povinného čítania (hoci my sme ho na strednej nepreberali - čo považujem za veľkú škodu). Autor nás prenáša do polovice dvadsiateho storočia, do mesta, v ktorom nečakane vypukne epidémia s vysokým percentilom úmrtnosti. Rýchly postup choroby, pomalá a opatrná reakcia úradov či nenápadné znaky niečoho hrozivého, ktoré si všíma len doktor Rieux, hlavný hrdina príbehu, dopadajú na obyvateľov ako hrozivý závoj smrti.

Autor sa ponára do psychiky jednotlivých obyvateľov mesta a z rôznych pohľadov nám ukazuje škálu ľudských pováh...
Bezmocnosť pri sledovaní života za múrom, ktorý plynie obyčajne a nenarušene, snaha nepripúšťať si hrozivé prognózy pri prvých príznakoch ochorenia, následky, ktoré prináša dlhodobé odlúčenie od sveta, či nevyspytateľnosť ľudí, ktorí už nemajú čo v živote stratiť sú len zlomkom príkladov, ktoré počas čítania objavíte.

Kniha bude pre čitateľa možno nepríjemným opätovným vnorením do nedávnych situácií, ktoré sme si prežili počas pandémie. Avšak, po jej vsadení do historického kontextu doby v nej môžeme nájsť o trochu viac, než len mesto zmietané epidémiou.
Čítať viac
22.3.2022
Po tejto knihe som siahol ešte na začiatku vypuknutia pandémie. Vedel som, že sa jedná o román ktorým autor vyjadruje odpor ku okupácii Francúzska nacistami. Knihu sa podľa môjho názoru dá čítať aj ako akúsi kroniku, zachytávajúcu morovú epidémiu v alžírskom meste. Autor v diele zachytáva nielen postupne sa zhoršujúcu morovú situáciu a s ním súvisiace zavádzanie opatrení, ale aj ľudské povahy, ktoré navonok zobrazia až vplyvom vzniknutej situácie. Tvrdohlavosť, šírenie paniky a nenávisti, nedôvera v lekároch/vedcoch, avšak na druhej strane aj obetavosť a ochota pomôcť druhým... toho všetkého sme boli aj my sami svedkami aj počas uplynulej pandémie. Čítať viac
Kristína
Neoverený nákup
1.4.2021
Obľúbené dielko
Výborná kniha pre existencialisticky naladených ľudí, ktorí sa ťažko vyrovnávajú s nezmyselným utrpením. Aj o tomto kniha bola. Výborne opísaný život ľudí, ktorí zápasia s morom - strašnou chorobou, ktorá sa zrazu zjavila v ich životoch a treba k nej zaujať postoj. Dielko je aj o tom ako čeliť smrti, o pohľade na zomierajúce dieťa. O zachovaní viery aj odmietnutí Boha. Camusa milujem a jeho spôsob písania je absolútne jedinečný, taký ako svet v ktorom žije - poetický aj surový, oduševnený aj rezignovaný. Čítať viac
5

Literárni nadšenci. Čítame s rôznymi stupňami frekvencie, ale s rovnakým zápalom. Pretože horíme vášňou pre literatúru. P.S.: Naše nadšenie demonštrujeme na horlivých stretnutiach raz mesačne. 12ks: An, AO, Bri, bt, Fox, Kik, LS, Luc, Q, R, RB, Sid, Val

Plameňjak Knižný klub
Overený zákazník
6.7.2020
Odkaz na fašizmus sa nám hľadal ťažko
Hodnotenie: Val - 5*; Luc, Z, Bt - 4*; Q, LS, An - 3*
Celkové hodnotenie: 3.7*

Autor si za hlavné dejisko svojej knihy vybral skutočné, na pobreží Alžírska ležiace mesto Oran. Zatiaľ neznáma osoba sa nám z bližšie neurčeného roku 194- prihovára formou zápiskov, v ktorých popisuje poznámky muža menom Tarrou.
Hlavnou postavou je doktor Rieux, ktorý nás sprevádza dejom od prvých nájdených mŕtvych potkanov, cez vykonanie opatrení, až po koniec epidémie. Tesne pred vypuknutím epidémie sa musí rozlúčiť so svojou ženou, ktorá ide na liečenie mimo mesta.
Ďalej tu nájdeme postavu kňaza Panelouxa, ktorý spočiatku chŕli náboženské dogmy. Úradníka Granda, snažiaceho sa napísať knihu, no neschopného sa dostať ďalej, ako po prvú vetu, čo v nás vzbudzovalo ľútosť a pocit zbytočnosti takejto postavy. Spoznáme Cottarda, ktorý sa snaží spáchať samovraždu a jeho postoj k životu je tým pozitívnejší, čím hrozivejšie sú počty mŕtvych a depresia medzi obyvateľmi.
Jednou z postáv je aj novinár Rambert. Ten prišiel do Oranu len kvôli článku o zdraví, no tam ho dostihol mor a celú knihu sme čítali o tom, ako sa chcel dostať k svojej milovanej do Paríža.
Stratili ste sa v postavách? Aj my. Niektorí napokon rezignovali a čítali text bez toho, aby tušili, o koho sa jedná. V knihe bolo málo ženských hrdiniek a aj tie, ktoré tam boli, fungovali len ako doplnenie mužov. Matka starajúca sa o umierajúceho, žena, po ktorej sa túži, žena, ktorá je súčasťou mužského života.
Kniha je vraj alegóriou na nacizmus, čo sme tam niektorí hľadali a našli len veľmi nasilu, a tí, čo netušili, že ho tam majú hľadať, si popri čítaní žiadnu takú tému nevšimli.
V čase korony bola pre nás táto kniha skôr doslovnou, ako obraznou výpoveďou a zhodli sme sa na tom, že by sa Camusov Mor dal napasovať na akúkoľvek nepríjemnú udalosť, s ktorou by sa ľudia museli vysporiadať.
Camus veľmi nadčasovo popísal spoločnosť, ktorá len pracuje, chodí do kaviarní, zabáva sa a nechce svoj život prerušiť ani počas nákazy. Autor podľa nás verne vystihol správanie sa ľudí počas epidémie, neschopnosť zostať zavretý na jednom mieste, pričom v knihe museli obyvatelia vydržať v Orane trištvrte roka a von mohli posielať len krátke telegramy, lebo telefóny boli preťažené. Ľudia sa na izoláciu sťažujú aj teraz, aj keď trvá iba týždeň a to aj s technickými vymoženosťami, pričom si nemusia púšťať dookola jednu platňu a čítať tie isté knihy.
Na konci nájdeme poučenie o tom, že nešťastie sa vždy vráti vtedy, keď už sú ľudia upokojený a nečakajú ho, pričom môže vyliezť aj z ich vlastnej periny.
Celkovo nás však kniha skôr nebavila, aj keď obsahovala dôležité myšlienky. O zážitok nás obrali hlavne nezapamätateľné postavy, nie veľmi napínavý dej a hľadanie odkazov na fašizmus v texte. Plameňjak Val si knihu užil, ale až po tom, čo si zapísal, kto je kto a prestal sa strácať v postavách a pohnútkach. Navyše úplne zabudol na hľadanie nacizmu medzi riadkami.
Čítať viac
17.5.2020
Klasika existencionalizmu. Neschopnosť jednotlivca ovplyvniť svoj osud, nech sa snaží akokoľvek. Postupné odhaľovanie rôznych ľudských charakterov, veľa zamyslení, napríklad o náboženstve či o živote jednotlivca. Najsilnejším momentom knihy bol pre mňa osobne "mor", ktorým bol infikovaný život Tarroua. Nečakané, o to zaujímavejšie. Dej bol pre mňa menej pútavý ako napríklad v Cudzincovi, no Mor si i tak zaslúži 5 hviezdičiek. A páči sa mi zasadenie deja do mesta, ktoré bolo skutočne epidémiami dôkladne skúšané. Čítať viac
Anna
Neoverený nákup
4.5.2020
Kniha zachytáva postoje ľudí počas situácie, ktorá je pre nich nečakaná, nová a s ktorou sa nikdy pretým nestretli. Knihu možno chápať ako metaforu boja proti zlu, ale aj ako reálny popis konkrétnej pandemickej situácie. Klasické dielo, ktoré stojí za prečítanie hlavne v dobe, ktorú teraz žijeme. Čítať viac
Filip Bajtoš
Overený nákup
22.4.2020
Kniha obsahuje výborne pojaté metafory a skrytú hĺbku na pozadí zaujímavého deja. Kniha je skvelou klasickou literatúrou, ktorá človeku jasne ukazuje, že je len členom ľudského spoločenstva. Čítať viac

Albert Camus

Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Lenže som až prineskoro pochopila, ktorým smerom sa bolo treba uberať: smerom k túžbam. Človek by čakal, že ľudí zachraňujú celkom iné veci: povinnosť, čestnosť, dobrota srdca, zmysel pre spravodlivosť. Nie. To, čo zachraňuje, sú túžby. Sú jedinou skutočnou vecou. Ak ich máš, zachrániš sa. “

Oceán more - Alessandro Baricco, 2004
Oceán more
Alessandro Baricco