Knihy
E-knihy

Henrich Gašparovič

1

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Zobraziť viac

Moje odznaky

Moje aktivity

1
1

Henrich Gašparovič napísal recenziu

18.09.2020 20:38

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Cudzinec, muž, ktorý zmýšľa a koná inak, ako by sme čakali. Má city, pozná smútok, zlosť? V knihe je rôznych absurdných situácii, odzrkadľujúcich Camusove myšlienky, popísané vnímanie smrti hlavnou postavou. A to hneď v troch formách. Smrť jeho matky, neskôr zmierenie sa s tým, že život niekomu zobral on a nakoniec pocit, že život zoberú za jeho skutky jemu. Kniha plná zaujímavých myšlienok, dokonca aj skrytého humoru.

Čítaj viac

1
1

Henrich Gašparovič napísal recenziu

18.09.2020 20:23

Slušná dávka kontroverzie. Vďaka svoje neznalosti a všeobecnej mienke som mal Matku Terezu v mysli zafixovanú ako nejakú svätyňu, vždy ochotnú pomôcť chudobným. Nespochybňujem určite množstvo dobrých vecí, ktoré vo svojom živote spravila, avšak každá minca má dve strany. Tú druhú, tmavú a odpornú, nám Hitchens odhalil v knihe, ktorá sa dá prečítať na jeden hlt. Jej kliniky obdržali darom milióny dolárov, no pacienti pri neskutočných bolestiach spôsobených terminálnym štádiom rakoviny dostávali na pomoc obyčajný acylpyrín, v hospicoch, ktoré viedla, chýbala úplne základná hygiena, akákoľvek systematická diagnóza. Ako sama hovorila "The sick must suffer like Christ on the cross." Navyše nám na povrch krásne vypláva aj vzťah samotnej "služobkyne kostola" a politických mecenášov.

Čítaj viac

1
1

Henrich Gašparovič napísal recenziu

18.09.2020 20:04

Dostal som ju ako dar a som za ňu veľmi vďačný. Mullera mám veľmi rád, jeho hudba a zvlášť texty majú často obrovskú hĺbku a cítite z nich všetko, čo tým autor chcel povedať. Práve jeho skvelé texty sú čitateľovi bližšie priblížené v knihe, kedy je ku väčšine pesničiek dopísané, za akých okolností vznikali. To im dáva ešte niečo ťažko vyjadriteľné naviac. Navyše, často si v nich pri opätovnom čítaní môžete nájsť iný význam.

Čítaj viac

1
1

Henrich Gašparovič napísal recenziu

11.09.2020 21:54

Na krátky čas som nevedel, čo prečítať ďalej a tak som nakoniec siahol do mamininej knižnice po tomto kúsku. Autorova prvotina, aké to asi bude? Počiatočnú skepsu vystriedal úplný čitateľský zápal a kniha bola raz-dva prečítaná. Neskutočne silný príbeh ukazujúci dopady zdrvujúcej straty niekoho, koho máte veľmi radi, navyše, keď máte plno iných problémov aj sami so sebou. Miestami trošku ťažšie čítanie, ale len preto, že nad vecami chcete premýšľať, možno až sa do nich vžiť.

Čítaj viac

1
1

Henrich Gašparovič napísal recenziu

11.09.2020 21:49

Konečne som mal možnosť nazrieť hlbšie do života večne tichého, na slovo skúpeho a ustráchaného Icemana. Skvelo napísaná (snáď nie posledná biografia) o Kimim, ktorá nám umožní bližšie pochopiť, prečo je taký, aký je. Zaujímavé informácie z jeho detstva, dospievania, začiatkov v kariére až po okamihy, keď sa stal absolútnou špičkou a otcom, ktorý zo všetkého najviac miliuje svoju ženu a hry so svojimi deťmi. Milé, vtipné, pútavé a zaujímavé zároveň.

Čítaj viac

1
1

Henrich Gašparovič napísal recenziu

11.09.2020 21:42

"Buď podozrivý ku každému, kto používa slovo "my" alebo "nás" bez tvojho povolenia." Ten paradox, keď Hitchens radí, ako si do vecí nenechať rozprávať druhými ale používať svoj vlastný rozum. Skvelá knižka plná múdrostí a Hitchensovho klasického umu, humoru a občas i miernej dávky drzosti. Rozhodne odporúčam.

Čítaj viac

1
1

Henrich Gašparovič napísal recenziu

11.09.2020 21:26

"We are all atheists about most of the gods that humanity has ever believed in. Some of us just go one god further.” Dawkins v knihe brilantne obhajuje svoj názor a veľmi zrozumiteľne predkladá argumenty, ktoré jeho názor podporujú. Veľa ľudí knihu kritizuje a považujú ju za urážajúcu. Nuž, pravda bolí. Náboženstvo skrátka učí, že je cnosťou byť uspokojený s tým, že veciam nerozumieme. Veľmi sa mi páčili časti, v ktorých sa Dawkins zameriava na rôzne nezrovnalosti v Biblii, resp. na rôzne hrozné veci, ktoré sa zo súčasnej verzie odstránili, len aby to viac vyhovovalo "moderným ľudom". Myslím, že každý človek so štipkou rozumu a kritickým myslením bude s Dawkinsom súhlasiť.

Čítaj viac

1
1

Henrich Gašparovič napísal recenziu

11.09.2020 21:15

Brilantne napísané, plné zrelých, rozumných úvah, argumentov a častokrát i s, pre Dawkinsa typickým, humorom. Ako obvykle, obohacujúce čítanie na vysokej odbornej a umeleckej úrovni.

Čítaj viac

1
1

Henrich Gašparovič napísal recenziu

11.09.2020 21:09

Je to tak jednoduché, že? Stačí pracovať len s voľne dostupnými štatistikami, ktoré si vie pohľadať každý človek s prístupom na internet a razom zistíme, že ono to na tomto svete naozaj nie je až také negatívne. A to nie som zrovna optimista. Vo svete, v ktorom prevažujú len samé správy o násilí, protestoch, terorizme a utrpení, je toto presne to, čo potrebujeme.

Čítaj viac

1
1

Henrich Gašparovič napísal recenziu

11.09.2020 21:01

Pri letmom pohľade na ostatné komentáre to bude znieť ako úplné klišé, ale toto by malo byť pre každého povinné čítanie. Je to až desivé, ako Orwell svojou fantáziou predbehol dobu, ktorá už ale neskôr v niektorých častiach sveta nebola len fantáziou, ale realitou. A pritom k tomu vôbec netreba tak veľa... Vážme si slobodu a slobodné myslenie.

Čítaj viac

1984
  • George Orwell
4,7
10,67 €

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green