Knihy
E-knihy

Plameňjak Knižný klub

1

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Literárni nadšenci. Čítame s rôznymi stupňami frekvencie, ale s rovnakým zápalom. Pretože horíme vášňou pre literatúru.
P.S.: Naše nadšenie demonštrujeme na horlivých stretnutiach raz mesačne.
Val, Q, R, Bt, Luc, Z, K&K, An, RB, Fox

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Literárni nadšenci. Čítame s rôznymi stupňami frekvencie, ale s rovnakým zápalom. Pretože horíme vášňou pre literatúru.
P.S.: Naše nadšenie demonštrujeme na horlivých stretnutiach raz mesačne.
Val, Q, R, Bt, Luc, Z, K&K, An, RB, Fox

Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

1
1

Plameňjak Knižný klub napísal recenziu

24.01.2020 15:50

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Q - 2*; Val, R, Luc - 3*; bt, RB - 4*; Fox - 5*
Celkové hodnotenie: 3,5*/ 5*

V knihe Neviditeľné besy srdca sa nám autor John Boyne snaží priblížiť život chlapca Cyrila, ktorého matku vyženú z rodnej dediny, pretože sa prespala. Odchádza do Dublinu, kde dieťa porodí a odovzdá redemptoristke na adopciu. Noví rodičia chlapca pomenujú Cyril, no správajú sa k nemu iba ako k dospelému spolubývajúcemu. Neskôr o sebe zistí, že je gay, no prostredie silne katolíckeho Írska mu bráni, aby mohol slobodne žiť. Hlavnú drámu v živote mu prinesie neopätovaná láska k jeho najlepšiemu priateľovi Julianovi, ktorý však svoju sexualitu zameriava na opačné pohlavie.
Kniha sa čítala ľahko a nútila nás otáčať strany. Zopár momentov však niektorí plameňjaci považujú za mínus, pričom iným tieto veci v knihe nevadili, alebo boli dokonca plusom.

1. Sexualita - chápeme, že kniha je o mladom nevybúrenom chalanovi, ktorý ani nemá veľa možností sa prejaviť, no pre niektoré z nás tam toho už bolo priveľa (Val, R, Q, Luc, RB) a plameňjaci RB a Q to kvôli tomu dokonca vzdali. Silný sexuálny tón však nebol iba v časti dospievania, ale v celej knihe.

2. Preexponované postavy - pravdepodobne mali byť v humornom duchu a niektorí to tak aj brali (bt, Fox), no pre mnohé z nás sa to minulo účinku a skôr nám to uberalo na uveriteľnosti pocitov a celkového príbehu (R, Val, Luc). To platilo hlavne pri postavách adoptívnych rodičov Averyovcov alebo Cyrilovej prvej priateľky, upätej katolíčky Mary-Margaret Muffetovej.

3. Prehnané situácie - veci sa niekedy diali iba preto, aby sa vyriešili problémy postáv, alebo aby sa stretli. Pre niekoho práve to môže byť čarom knihy, no pár z nás preto knihe ubralo nejakú tú hviezdičku (Luc, Val, R)
Napriek tomu väčšina plameňjakov neľutuje, že si knihu prečítala, no neočarila nás v takom rozsahu, ako mnoho iných ľudí.

Čítaj viac

1
1

Plameňjak Knižný klub napísal recenziu

17.12.2019 08:22

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Hodnotenie: Val, bt, RB, Q, Z, R - 5* Luc - 3* (Celkové hodnotenie 4.7*)

Tarin príbeh poskytuje pohľad na problematiku odpútania sa od manipulatívnej rodiny. Hlavnými motívmi sú psychické poruchy, z toho prameniace fanatické náboženské a silné konšpiračné predstavy, ktoré ovplyvňujú Tarinu rodinu. V rodine neexistujú pevné pravidlá správania sa. Matka sa snaží obísť otcove maniere, avšak pri každom náznaku manželovho nesúhlasu svoj názor mení na ten jeho. Ukazuje, ako jeden násilník dokáže zmanipulovať celú rodinu a tá druhá časť sa k takýmto ľuďom nevie dostať, alebo sa dištancujú v duchu "to je rodinná záležitosť".
Aj keď sa autorka dostane na vysokú školu, má problém prijať pomoc a odtrhnúť sa od vedomých aj podvedomých vplyvov prostredia, v ktorom vyrastala. Sama si hovorí, že na základe svojho pôvodu si tam nezaslúži byť.
Jej príbeh nás v mnohom hneval, najradšej by sme ju z toho boli vytiahli vlastnými rukami a jej rodinu odsúdili. Mnohokrát sme mali chuť zatriasť aj ňou samou, aj keď je ťažké odsúdiť správanie niekoho v takejto situácii. Tara sa snaží o zmierenie, no oni jej dávajú na výber iba návrat k viere a ich spôsobu života, alebo zatratenie a odlúčenie od rodiny.
Knihu napísala desať rokov po odchode odtiaľ a myslíme si, že sa zriekla nenávistných emócií. Nevnímali sme to ani ako kritiku cirkvi, ale skôr manipulácie a fanatizmu. Mali sme obavy, že ak je to memoár, tak kniha nebude napriek silnému posolstvu štylisticky na úrovni, no opak bol pravdou.

Opačný názor mal plameňjak Luc. S väčšinou recenzie plne súhlasí, no nepáčila sa mu forma. Myslí si, že autorka knihu napísala príliš skoro, bolo v nej stále cítiť hnev a miestami až nenávisť. Tara v rozhovoroch obviňuje rodinu, že to oni s ňou pretrhli kontakty, no sama podľa Luc zblíženiu nepomohla tým, že príbeh roztrúbila do sveta. Áno, bolo jej ublížené, ale jej rodina má právo naďalej fungovať v spoločnosti. Trochu to Luc pripadalo ako pomsta, princíp oko za oko - vy ste osočovali mňa, tak ja o vás napíšem knihu. Ale kniha má omnoho väčší a širší dopad. Preto si myslí, že by bol vhodný dlhší časový odstup, aby niektoré silné emócie trochu vychladli.

Čítaj viac

1
1

Plameňjak Knižný klub napísal recenziu

13.11.2019 09:26

Knihu hodnotíme veľmi pozitívne.
Príbeh je krátky, štýl písania magický, postavy komplexné a asi najlepšie je to, že počas čítania cítime a vidíme, kto sú vlastne naši hrdinovia.
Väčšine kŕdľa sa kniha čítala dobre a napr. Plameňjak Z musel každý odsek predýchať a utrieť plameňjačie slzy.
Tento príbeh, nie je o komplikovanosti Alzheimera, presnom opise jeho priebehu a prežívania, ani o čo najdôveryhodnejšom zobrazení vzťahov, ktoré ako vieme, vedia byť komplikované. Piliere príbehu, ktorými sú smútenie, strach a hlavne láska, dostávame prefiltrované do najčistejšej podoby a to tak, že sa môžu zdať až zidealizované. Niektorým plameňjakom prídu osudy našich hrdinov o to dojemnejšie, pretože strácajú práve niečo dokonalé, čo už nikdy nedostanú naspäť.
(Z)

Čítaj viac

1
1

Plameňjak Knižný klub napísal recenziu

12.11.2019 14:20

Kniha Tahiti nás veru neohúrila. Pôsobila ako učebnica dejepisu, neupútala a jedinou motiváciou na čítanie bol pocit, nech už to skončí. Je nám to veľmi ľúto, keďže námet (Slováci odvedení Štefánikom na Tahiti) bol podľa nás geniálny. Príbeh pôsobil skôr ako kostra k reálnemu románu, než ako hotová kniha.
Čítali (pokúšali sa čítať): Z, bt, Val, Q, Luc

Čítaj viac

1
1

Plameňjak Knižný klub napísal recenziu

03.11.2019 11:01

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Čítali sme vtedy asi 4 (bt, Z, Q, Val) a testovali sme, či nám to spolu bude fungovať. Po dvoch rokoch vidíme, že založiť čitateľský klub, bolo veľmi dobré rozhodnutie.
(Z- 5 Val-5 R-5 bt-3 Q-3 Luc-3)
Kniha je rozpamätávaním sa bezmenného hrdinu v strednom veku, ktorý prichádza do svojho rodiska, aby sa zúčastnil pohrebu. rozmýšľa nad svojou dávnou kamarátkou Lettie, pamätá si však o nej len to, že sa presťahovala do Austrálie. Nostalgia ho zavedie k domu, v ktorom kedysi bývala. Následne sa začne odvíjať príbeh z minulosti, pričom spoznávame 7-ročného hrdinu a 11-ročnú Lettie. Autor nás prevedie svetom, kde sa prelína realita s čarovnými schopnosťami, temnými bytosťami a silou magického jazera, ktoré môže byť pokojne aj oceánom.Text je napínavý, magický a miestami aj dojemný.

Bavilo nás to a myslíme si, že je to jedna z Gaimanovych lepších kníh. Príbeh nás chytil za srdce a navyše sme zistili, že o jednej knihe sa dá rozprávať aj tri hodiny vkuse.
Nájdete nás aj na Instagrame a Facebooku.

Čítaj viac

1
Plameňjak Knižný klub

Plameňjak Knižný klub získal odznak Máte čitateľský profil

27.10.2019 14:45

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

1
1

Plameňjak Knižný klub napísal recenziu

27.10.2019 14:09

Zhodli sme sa, že kniha bola strašne nudná a niektoré z nás ju nezvládli ani dočítať. Hovorili sme o tom, že vety majú čudný slovosled (asi kvôli Japonsku). Jediná zaujímavá vec bolo, ako rozvinul teóriu o politike, aj keď práve od tohto sme čakali viac. Napínavých momentov bolo veľmi málo, prevládali filozofické, ktoré boli zväčša ťažkopádne a nezaujímavé. Plus za trefné pasáže, v ktorých zobrazoval nacistickú ideológiu.

Čítaj viac

1
1

Plameňjak Knižný klub napísal recenziu

27.10.2019 14:07

V klube sme mali na túto knihu rôzne názory. Prevládala spokojnosť, ale našli sa aj znudenci.
Pozitívny názor:
The Handmaid's Tale je fascinujúcim (v pozitívnom aj negatívnom zmysle) príbehom ženy, ktorá slúži v takej bežnej elitnej americkej domácnosti. Akurát, že to už nie je USA, ale Gilead. A Offred neupratuje, ale je každý mesiac legálne znásilňovaná (she does the shopping, though). Podľa vodcov Gileadu je to však kóšér, lebo je to v Biblii, spolu s ďalšími legalizovanými činnosťami zriadenia. Náboženský fanatizmus, patriarchizmus, žena je ničím. Mne osobne vyhovoval aj štýl písania alá stream of consciousness, vďaka tomu som sa cítila do príbehu viac vtiahnutá. Knihu možno vnímať aj ako akýsi budíček, mnoho vecí, ktoré autorka v príbehu opisuje, sa totiž už v rôznych častiach súčasného sveta deje.

Negatívny názor:
Mňa teda kniha vôbec nebavila. Téma bola zaujímavá, ale po všetkých moderných distópiách, kde je oveľa rozvinutejšie prostredie a akcia, už toto pre mňa bola nuda. Téma je ťažká, ale keď som priamo čítala knihy z dôb alebo siekt, ked boli, či sú ženy utláčané alebo niečo o krajinách, kde sú džihádisti, bolo to pre mňa emotívnejšie.

Čítaj viac

1
1

Plameňjak Knižný klub napísal recenziu

27.10.2019 14:04

Zhodli sme sa, že kniha literárne nebola nejaký skvost. Pre niektorých to bolo OK na také oddychové fantasy čítanie. Autorka je zároveň aj zakladateľkou tohto vydavateľstva, ktoré dáva šancu mladým fantasy autorom. Napriek všetkému sme našli aj zaujímavé časti, ako napr. geto vo Vrakuni a politickú situáciu v poslednej poviedke. No a svorne sme sa pozastavili na fekalistických scénach. Takisto sme sa zhodli, že fantasy je v tejto knihe napchané nasilu a autorka nie vždy využila potenciál postáv, resp. prostredia.

Čítaj viac

1
1

Plameňjak Knižný klub napísal recenziu

27.10.2019 14:02

Na diskusii sme sa zhodli, že nás kniha nejako neohúrila. Príbehy bohov boli síce zaujímavo načrtnuté, ale vyfučali akosi naprázdno. Zistili sme, že sme celý čas napriek nudnému deju čakali na super záver, no ten neprišiel. Zachraňovali to asi len zaujímavé myšlienky a témy, ako napríklad, že bohovia žijú len pokiaľ v nich ľudia veria a obetujú im niečo. Oceňujeme vytvorenie nových bohov, ako je napr. Televízia.

Čítaj viac

„Čítaj všetky knihy, ktoré sa ti dostanú do rúk, ak ich vieš správne posúdiť a ich obsah preskúmať.“

Dionysius