Plameňjak Knižný klub

3

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Literárni nadšenci. Čítame s rôznymi stupňami frekvencie, ale s rovnakým zápalom. Pretože horíme vášňou pre literatúru.
P.S.: Naše nadšenie demonštrujeme na horlivých stretnutiach raz mesačne.
12ks: An, AO, bt, Fox, Kik, LS, Luc, Q, R, RB, Val, Z

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Literárni nadšenci. Čítame s rôznymi stupňami frekvencie, ale s rovnakým zápalom. Pretože horíme vášňou pre literatúru.
P.S.: Naše nadšenie demonštrujeme na horlivých stretnutiach raz mesačne.
12ks: An, AO, bt, Fox, Kik, LS, Luc, Q, R, RB, Val, Z

Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

3
3

Plameňjak Knižný klub napísal recenziu

30.12.2020 09:13

Hodnotenie: Q, bt, Luc, Val, Fox, R - 3*
Celkové hodnotenie: 3*
Preklad SK: Pavol Briatka

Dá sa vôbec na tému astrofyzika napísať niečo, čo by z rýchlika pochopil aj laik? Ak áno, tak toto nie je tá správna kniha. Na malej ploche sa toho snaží pokryť čo najviac, autor v jednej kapitole niekedy zjavne bez súvisu prechádza z témy do témy a po prečítaní sme síce mali pocit, že vau, takto to je, ale keby sa nás niekto spýtal, že ako to to teda je, tak by sme asi len pokrčili plecami.
Ideálny spôsob, akým ku knihe pristupovať, je prejsť si ju dvakrát a robiť si poznámky, ako to spravila aj naša Val. Má na to však človek čas, ak je zaneprázdnený? Autor sa snaží používať metafory a vtipné prirovnania, no často text znie ako suchá učebnica. Navyše v nej nenájdeme žiadne grafické pomôcky, ak si niektoré javy nedokážeme predstaviť.
V prípade, že sa veľmi nevyznáte do fyziky a chémie, odporúčame radšej začať štúdiom niektorej knihy od Hawkinga, kde sú mnohé javy týkajúce sa času, vesmíru, fyzikálnych objavov popísané výbornými metaforami a doplnené ilustráciami.

Čítaj viac

3
Plameňjak Knižný klub

Plameňjak Knižný klub prečítal knihu

30.12.2020 09:08

3
3

Plameňjak Knižný klub napísal recenziu

30.12.2020 09:07

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Blake Crouch - Dark Matter/Temná hmota
Hodnotenie: Q - 4*; bt, Luc, Val, R, Kik, Z - 5*
Celkové hodnotenie: 4.9*
Preklad SK: Peter Macsovszky
Preklad CS: Veronika Volhejnová

Historická debata, historická kniha!
Prvýkrát sa na vysokom hodnotení zhodli všetci. Aj keď mali niektoré z nás pochybnosti, iné členky pohotovo našli vhodnú pasáž z knihy, ktorá všetko vysvetlila a zalátala pomyselné slabé miesto. Pre vysoké hodnotenie sme sa rozhodli najmä preto, že kniha mala premyslený dej, pekne prešpekulované (zároveň nie príliš komplikované) sci-fi pozadie a zároveň niesla aj filozofiu a otázky, ktoré sa nás dotkli a mohli sme nad nimi premýšľať a diskutovať o nich. Niektorí sme ocenili prekvapivý moment odhalenia totožnosti únoscu a všetci boli šokovaní z nečakaného zvratu na konci knihy. Zhodli sme sa, že autor zachoval Jasonovu povahu, pričom jediná vražda, ktorá sa dala tolerovať, bola v sebaobrane a týkala sa Jasona, ktorý to všetko spôsobil.
Riešili sme spolu s hlavnou postavou morálne dilemy, ktorým bola vystavená, a uspokojivý bol aj záver príbehu. Kniha bola navyše napísaná veľmi príjemným štýlom, ktorý iba sucho nepopisoval, čo sa deje, ale niesol v sebe aj metafory a štylisticky kvalitné vety.

Čítaj viac

3
Plameňjak Knižný klub

Plameňjak Knižný klub prečítal knihu

30.12.2020 09:05

3
Plameňjak Knižný klub

Plameňjak Knižný klub prečítal knihu

27.11.2020 18:08

3
3

Plameňjak Knižný klub napísal recenziu

27.11.2020 18:07

Hodnotenie: Q - 2*; bt, Luc - 4*; Val - 5*
Celkové hodnotenie: 3,8*
Nemecký originál

Táto kniha sa ukázala byť celkom kontroverznou, čo sa týka čitateľského vkusu.
Q sa ňou nedokázala prehrýzť kvôli násilne vtipnému jazyku, ktorou bola kniha napísaná. Takisto jej vadilo nadmerné vysvetľovanie technologických záležitostí.
Fox to zase vzdala, lebo ju deptal systém, v ktorom ľudia ľahko môžu stratiť svoju reputáciu a vďaka tomu, že všetko ovládajú algoritmy a postavy to nedokážu ani ovplyvniť.
Luc, bt a Val však knihu dočítali a boli sme nadšené. Bavil nás aj humor, aj technológie a užili sme si rôzne skryté odkazy a dôkazy, že sa autor s knihou pohral. Toto všetko však uvidí asi iba ten, kto si knihu prečíta po nemecky/anglicky. V slovenčine sa toho pravdepodobne veľa stratilo, čo sa týka prekladu a obálky (súdime podľa ukážky na Martinuse).
QualityLand je ironickým a cynickým počinom, na ktorom si treba pozorne všímať všetko, od obálky (nemeckej) - tú si treba porovnať s názvom, aký mala krajina pôvodne niesť. Takisto si treba dať pozor, či človek číta svetlú (pozitívnejšiu) alebo tmavú (temnejšiu) verziu. Je to predsalen kniha Pre teba (für dich). Reklamné vsuvky a články z novín, ktoré dotvárajú atmosféru, sa dosť líšia. Takisto je fajn, keď si človek pozorne prečíta Versionshinweis, čo je akýsi úvod.
Toto nie je iba kniha, ale skôr projekt, napísaný s vtipom, ktorý však nie každému musí sedieť. Ak vás autorov štýl núti vytrhať si vlasy už v úvode, asi sa s ňou ďalej trápiť nemusíte, no ak vám jeho štýl nevadí, alebo vám vyslovene sedí, určite sa QualityLand oplatí prečítať do konca.
P.S. anotáciu odporúčame čítať s nadhľadom a nie príliš vážnym tónom.

Čítaj viac

3
Plameňjak Knižný klub

Plameňjak Knižný klub prečítal knihu

07.11.2020 09:40

3
3

Plameňjak Knižný klub napísal recenziu

07.11.2020 09:39

Harper Lee - Nezabíjajte vtáčika / To Kill a Mockingbird
Hodnotenie: Val - 4*; bt, Luc, LS, Q - 5*
Celkové hodnotenie: 4,8*
Preklad SK: Štefan Kýška

Do tejto knihy sme šli takmer všetci s tým, že nevieme, o čo konkrétne v nej pôjde. Očakávali sme tému rasizmu, no nevedeli sme, do akého príbehu bude zasadená.
V prvej časti sledujeme detstvo šesť až osemročnej Scout a jej staršieho brata Jema. Tých v lete navštevuje kamarát Dill, ktorý vymyslí hru, ako vylákať von tajomného suseda Bu Radleyho, ktorý nevychádza z domu.
V druhej časti nám autorka sprostredkúva súdny proces s černochom Tomom Robinsonom, ktorý bol nespravodlivo obvinený zo znásilnenia bieleho dievčaťa. Obhajuje ho práve Scoutin a Jemov otec Atticus.
Rasizmus sa v knihe odhaľuje postupne očami Scout, až úplne vygraduje na súde. Autorka cez svoje postavy veľmi prirodzene poskytuje ponaučenia o spravodlivosti a odvahe.
Deti v knihe dostanú radu, že vzduchovkou môžu strieľať na všetky vtáky okrem drozda (mockingbird), lebo ten pekne spieva a nijak neškodí. Obrazne bola takýmto zabitým vtáčikom naivita, dobrota a nevinnosť niektorých detí, či dospelých, ktorým sa postupne otvárajú oči.
Na černochov a tých, ktorí sa ich zastávali, jednoducho platil oproti bielym dvojitý meter. Harper Lee vyzdvihuje silu vzdelania a poukazuje na pokrytectvo ľudí, ktorí vidia vyššie morálne hodnoty v nevzdelanom belochovi ako vo vzdelanom černochovi.
Všetci plameňjaci boli nadšení, akurát Val prvá časť nebavila, keďže obsahovala len o obrazy z detstva Scout a Jema, čím bližšie však bol súd, tým viac sa od knihy nevedela odtrhnúť.
Fun fact: postava Dilla (ako aj zvyšok románu) je inšpirovaná skutočným človekom (sama Scout je inšpirovaná autorkou). Je ním spisovateľ Truman Capote, ktorý napísal preslávenú novelu Raňajky u Tiffanyho. Ten takisto zakomponoval Harper Lee do svojho diela Other Voices, Other Rooms.

Čítaj viac

3
3

Plameňjak Knižný klub napísal recenziu

05.10.2020 16:18

Hodnotenie: Z - 4*; Val, Luc, bt, Q - 3*
Celkové hodnotenie: 3.2*

Niektoré zdroje uvádzajú, že táto kniha je vraj skôr pre deti. My sme ju išli čítať s tým, že je skôr pre ženy a zhodli sme sa, že ak by sme ju čítali v detstve, boli by sme z knihy nadšené. Po mnohých prečítaných iných tituloch a zažitých veciach však už pre nás nemá také čaro. Malé ženy v sebe nesú ponaučenia, ako sa správať k ostatným ľuďom, ako sa ospravedlniť, keď pochybíme, a ako sa ovládať, aby sme sa ospravedlňovať nemuseli. Autorka v každej situácii dokázala nájsť radu a okato ju tam vložiť. Celkovo sa kniha nesie v pozitívnom a povzbudivom zmysle a nabáda človeka, aby sa stále zdokonaľoval.
Malé ženy sa často skloňujú v otázke, či patria k feministickej literatúre. V našom ponímaní bola feministická len prvá časť, keď sestry vyrastali, mali svoje koníčky, Jo rebelovala a samé si na seba zarábali. Druhá časť, niekedy nazývaná aj Dobré manželky, bola skôr návodom na to, ako byť...no veď to už hovorí názov. Táto časť bola znateľne silno ovplyvnená vydavateľom a trhom, keďže samotná autorka mala od manželského života ďaleko.

Čítaj viac

3
Plameňjak Knižný klub

Plameňjak Knižný klub prečítal knihu

05.10.2020 16:13

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“