Solaris - Stanislaw Lem, Odeon, 2021

14,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Solaris

Keď psychológ Kris Kelvin dorazí na planétu Solaris, jeho úlohou je skúmať záhadný oceán, ktorý pokrýva jej povrch. Niečo však nie je v poriadku. Na palube výskumnej stanice ho... Čítať viac

4,5 53 hodnotení
Vydavateľstvo
Odeon, 2021
280 strán
4 hodiny čítania

Keď psychológ Kris Kelvin dorazí na planétu Solaris, jeho úlohou je skúmať záhadný oceán, ktorý pokrýva jej povrch. Niečo však nie je v poriadku. Na palube výskumnej stanice ho začnú prenasledovať bolestivé spomienky na bývalú lásku... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,90 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 16 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (9)
Solaris - Stanislaw Lem, Faber and Faber, 2016
Brožovaná väzba
Angličtina, 2016
Do 17 – 22 dní

11,90 €


Solaris - Stanislaw Lem, Plus, 2021
Pevná väzba s prebalom
Čeština, 2021
Vypredané

Solaris - Stanislaw Lem, Leda, 2014
Pevná väzba s prebalom
Čeština, 2014
Vypredané

Solaris - Stanislaw Lem, Academia, 2009
Brožovaná väzba
Čeština, 2009
Vypredané

Solaris - Stanislaw Lem, Mladá fronta, 2003
Pevná väzba
Čeština, 2003
Vypredané

Solaris - Stanisław Lem, Knižní klub, 1994
Pevná väzba
Čeština, 1994
Vypredané

Solaris - Stanisław Lem, , 1974
Pevná väzba
Čeština, 1974
Vypredané

Solaris - Stanisław Lem, Československý spisovatel, 1972
Brožovaná väzba
Čeština, 1972
Vypredané

Solaris - Stanisław Lem, , 1970
Brožovaná väzba
Angličtina, 1970
Vypredané

Ďalšie knižné vydania

Naši škriatkovia odporúčajú

V cudzích topánkach - Jojo Moyes, Ikar, 2024

Viac o knihe

Keď psychológ Kris Kelvin dorazí na planétu Solaris, jeho úlohou je skúmať záhadný oceán, ktorý pokrýva jej povrch. Niečo však nie je v poriadku. Na palube výskumnej stanice ho začnú prenasledovať bolestivé spomienky na bývalú lásku, ktoré sa zdajú byť viac ako len obyčajné preludy. Niečomu podobnému čelia aj ostatní výskumníci, ktorým sa vynárajú dávno potlačené a náhle hmatateľné zážitky. Vedci sa domnievajú, že oceán je v skutočnosti obrovským mozgom, ktorý vytvára tieto spomienky z neznámeho dôvodu. Je možné, že majú pravdu?
Čítať viac
Originálny názov
Solaris
Počet strán
280
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
347 g
ISBN
9788055178493
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1032199
Vydanie
1
Štýl
filozofický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Poľsko
Vydavateľstvo
Odeon
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Solaris - Stanislaw Lem, Odeon, 2021
Anomália - Hervé Le Tellier, Inaque, 2021
30,89 €

Hodnotenia

4,5 / 5

53 hodnotení

35
12
3
3
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

5.2.2024
4*
Zaujala ma predstava „mimozemského“ oceánu. Vo väčšine prípadov, keď ľudia myslia na mimozemšťanov, vidia bytosti viac-menej podobné ľuďom, ktoré majú aspoň nejakú vlastnosť, s ktorou sa ľudia môžu stotožniť. Jednou z myšlienok Solarisu je, že sotva akceptujeme, že niečo nemožno pochopiť alebo vysvetliť existujúcimi ľudskými zákonmi.

Problémom knihy a dôvodom mojich 4 hviezdičiek bolo vloženie suchých, náučných textových kapitol o rôznych teóriách o cudzej planéte a oceáne. Aj keď trochu príliš vedecké, niektoré z nich som si v prvej časti prečítala rada. V druhej časti však bola dlhá prednáška o rôznych útvaroch vytvorených tajomným oceánom na Solarise (mimoidy, symetrie a asymetrie atď.), ktorá bola naozaj nudná. Vyvolalo to vo mne dojem, že čítam kompendium. Nevadilo by mi to, kebyže to má zmysel, no nezdalo sa mi, že by to veľmi pridalo na zápletke alebo umožnilo nejaký pokrok v riešení záhady.
Čítať viac
Peter Kocnar
Overený nákup
30.7.2023
Zaujímavá kombinácia scifi a úvahy o ľudstve
Kniha rozhodne stojí za prečítanie. Kombinácia deja zo vzdialenej budúcnosti a úvahy o preceňovaní schopností ľudstva a následkoch takéhoto počínania. Text obsahuje veľa zaujímavých myšlienok, bola by škoda čítať príliš rýchlo ;o) Čítať viac
Michaela
Neoverený nákup
17.1.2023
Nesplnila očakávania
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Do čítania knihy som šla s očakávaním napínavého scifi, ale vo výsledku knihu hodnotím skôr ako úvahu nad maličkosťou role človeka vo vesmíre.
Polovica knihy sa zaoberá opisom vedeckých teórií o Solarise a popisom javov dejúcich sa na planéte a druhá polovica je venovaná príbehu. Samotný dej ma zaujal, ale vedecké pasáže ma nesmierne nudili, ku koncu som už niektoré aj preskočila.
Taktiež som očakávala dramatickejší vývoj v príbehu a nejaké rozuzlenie na konci, ale, samozrejme, to autor nechal na našej predstavivosti.
Preto knihu z môjho pohľadu neodporúčam ľuďom, ktorí hľadajú niečo s dôrazom na dynamický príbeh.
Čítať viac
15
Connemara - Nicolas Mathieu, 2024
Práve čítam
Connemara

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
26.10.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Vzdialená planéta Solaris sa nachádza v gravitačnom pôsobení dvoch sĺnk - červeného a modrého. Takéto planéty nemajú stálu obežnú dráhu a preto je málo pravdepodobné, že by sa na Solarise sformoval život. Vedci však nasimulovali obežnú dráhu a podľa výpočtov sa mal Solaris časom zrútiť do červeného slnka. Ďalšie pozorovania ukázali, že pohyb planéty sa vymyká očakávaniam. Vedci dospeli k názoru, že planéta sama dokáže manipulovať s gravitáciou v jej prospech, a tak sa uchrániť pred istou záhubou v červenom slnku. V najbližších desaťročiach sa zrazu o Solaris začalo zaujímať viac vedcov a aj širšia verejnosť. Prvé bližšie pozorovania ukázali, že na povrchu planéty sa nachádza prazvláštny oceán. Vznikajúce hypotézy ohľadom oceánu sa rôznili, niektoré sa zastávali myšlienky, že sa jedná o veľký živý organizmus s vedomím, iné to vyvracali.
Kris Kelvin je psychológ, ktorý sa mal pripojiť k úzkemu výskumnému tímu na Solarise. Po jeho príchode ho čakali zvláštne správy. Doktor Gibarian, ktorý ho na Solaris pozval, je mŕtvy. Pravdepodobne spáchal samovraždu. Ďalší (a jediní) dvaja vedci sa správajú veľmi zvláštne a do toho aj Kris začne prežívať veľmi živé preludy. Na stanici sa sterne s jeho milovanou priateľkou, ktorá je už desať rokov po smrti. Neskôr zistí, že aj ostatní vedci prežívajú podobné “halucinácie”. Môže za to oceán? A ak áno, ako je vôbec možné zostrojiť dokonalú kópiu niekoho, kto je už tak dlho mŕtvy a nikdy na Solaris nevkročil?
Perfektné klasické sci-fi dielo, ktoré ma svojou komplexnosťou dostalo do kolien. Psychológia, filozofia, ontológia, biológia, fyzika, technika a všetky ich vzájomne kombinácie spojené do krásnych myšlienkových celkov. Napínavá a mysteriózna zápletka ma bavila do samotného konca, ktorý prišiel možno až prirýchlo. Pokojne by som zvládla aj obšírnejší koniec.

Čítať Lema, aspoň pre mňa, znamená dať si na čas. Mala som dni, kedy som prečítala len dve strany. Potrebujem sa pri ňom na všetko maximálne sústrediť, pretože hoci píše úžasne, občas sú myšlienky priveľmi komplikované. Mám pocit, že pri ňom nemôžem vynechať ani jedinú vetu, aby mi neskôr nechýbala.
Slovenský preklad v podaní Sama Marca je ďalšou zárukou kvality, a aj preto túto knihu a vydanie odporúčam všetkými desiatimi, či už ste milovníkom sci-fi alebo nie.
Čítať viac
Tamara
Neoverený nákup
7.1.2022
solaris do kazdej domacnosti :)
Via Goodreads: Ontologia, gnozeologia, psychológia, futurologia, a ktovieakaeste "ia" sa skrýva v tejto knihe. Parádne to je, nevyznám sa síce v žánri, ale chápem podprahovo, že toto je asi akýsi Chamurappi. Bojím sa kuknúť tie filmy, lebo v mojej hlave je to takto dokonale, ale asi neodolam a budem preklínať svoju zvedavosť. A pekný doslov to má v novom vydaní, František Novotný to pekne vystihol. Čítať viac
24

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Morosková
Overený zákazník
6.11.2021
Tak toto je kniha presne pre milovníkov premakaného scifi. Hoc je kniha písaná už v roku 1961 absolútne nezaostáva za inými „modernými“ scifi príbehmi. Ale pozor, nie je to len také „oddychové“ čítanie. Pri tejto knihe sa budete veľmi často zamýšľať.

Hlavnou postavou je psychológ Kris Kelvin, ktorý sa dostane na planétu a jeho úlohou je túto planétu preskúmať. Hneď od pristátia sa vrúti do menšieho problému, kedy jeden z členov posádky spácha samovraždu a ani ostatný „spolupracovníci“ nie sú v najlepšom psychickom stave. A keď sa k tomu pripojí jeho bývala (mŕtva) priateľka, príbeh začína naberať veľmi zaujímavý smer.

Počas celého čítania som mala podobné pocity ako aj samotné postavy v knihe. Bola som podozrievavá a tušila som, že niečo tam nie je celkom v poriadku, miestami som sa cítila frustrovane a bezmocne. Proste sa nad celým príbehom znášalo určité tajomno, ktoré sme nemohli ovládať.

Veľmi ma zaujímali zápisky, ktoré čítal Kris a pochádzali od minulých posádok. Popisovali to, ako pozorovali oceán, zaujímali sa o neho a dokonca sa s ním snažili komunikovať. Ale neboli tu len technické opisy, ale autor sa zavŕtal aj do psychológie a zmýšľania človeka. Nad tým ako sa rozhoduje, čo je pre neho dôležité a hlavne uvedomenie sa, že to nemusíme byť my, okolo ktorých sa otáča celý vesmír a sme centrom celého vesmíru.

Musím však uznať, že sa v knihe nachádzali pasáže, ktoré boli pre mňa nudné a nečítali sa mi práve najlepšie. Ale tie lepšie časti prevažovali, takže som veľmi rada, že som tejto knihe venovala nejaký čas.

V knihe nájdete pár naozaj zaujímavých myšlienok, ktoré vás donútia zamýšľať sa nad nimi aj po dočítaní knihy. Určite si pozriem aj filmové spracovanie tejto knihy.
Čítať viac
Neoverený nákup
5.10.2015
Názor zákazníka
Veľmi pekné. Je pravda, že rôzne solaristické teórie miestami pôsobia uspávajúco, ale príbeh je veľmi zaujímavý a vzťah medzi hlavným hrdinom a jeho snúbenicou je výborne stvárnený hlavnými protagonistami. Pre mňa je plusom aj hudobný podmaz, perfektne dotváral atmosféru. Čítať viac
Petr Čapek
Overený zákazník
23.11.2014
Názor zákazníka
Původní nahrávkou provázel posluchače atmosférický hlas Richarda Honzoviče. Needles se ho ovšem do této nahrávky rozhodlo upravit. Díky zvukovému modulátoru by tak mělo být daleko jednodušší odlišit jednotlivé postavy a lokace. Zda právě s tímto záměrem se studio Needles k úpravě rozhodlo, je otázkou. Faktem ovšem zůstává, že ne vždy se vše vydařilo na sto procent a díky těmto efektům se stává samotný poslech místy trochu nepřehledný. Což je rozhodně škoda, protože stačilo malinko ubrat a k dokonalosti by chybělo málo.

Tvůrci se nakonec rozhodli do původní nahrávky ještě více zasáhnout, a tak Richarda Honzoviče nově doplnila jeho dcera Renata Volfová, jenž stojí za party snoubenky hlavního hrdiny Harey. Tento neobvyklý krok dopomohl celou nahrávku ještě více podtrhnout, protože právě části kde figurují oba interpreti, patří bezpochyby mezi nejlepší momenty celé nahrávky. Tento tah vyšel Needles vskutku dokonale a nezbývá nic jiného, než před nimi smeknout.

Jelikož je samotný příběh značně rozvleklý, a to i díky dlouhým vysvětlujícím pasážím, které si autor nemohl odpustit, může na někoho samotný román působit místy unaveně až nudně. A právě hudební doprovod a hlas Renaty Volfové tuto celkovou jednotvárnost skvěle tříští a dopomáhá posluchačům udržet pozornost a vychutnat si tento jedinečný kosmický výlet naplno.
Čítať viac

Vydavateľstvo Odeon

Čítať viac
Kúpte spolu
Solaris - Stanislaw Lem, Odeon, 2021
Anomália - Hervé Le Tellier, Inaque, 2021
30,89 €

„V prírode je vlastne niečo neobvyklé iba inou formou prejavu obvyklého“

Kulový blesk - Liou Cch´-Sin, 2019
Kulový blesk
Liou Cch´-Sin