Bitky na púšti - José Emilio Pacheco, BRAK, 2020

10,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Bitky na púšti - José Emilio Pacheco, BRAK, 2020
Bitky na púšti - José Emilio Pacheco, BRAK, 2020

Bitky na púšti

Jazyk Pachecovej novely je z hľadiska umeleckého diela univerzálny. Svet, do ktorého vstupuje mladý hrdina, rozhodne neponúka pravidlá ako žiť a ani chuť v nich zakotviť. Hlavná... Čítať viac

Vydavateľstvo
BRAK, 2020
102 strán
1-2 hodiny čítania

Jazyk Pachecovej novely je z hľadiska umeleckého diela univerzálny. Svet, do ktorého vstupuje mladý hrdina, rozhodne neponúka pravidlá ako žiť a ani chuť v nich zakotviť. Hlavná postava Carlos sa nevzdá a nechce na sebe pracovať. Práve... Čítať viac

  • Kniha
  • Slovenčina

10,90 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 4 – 5 dní

Dostupné v 12 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Literatúra do MHD

Nestratiť sa sama sebe - Erik Tabery, Zuzana Čaputová, N Press, 2024
Bitky na púšti - José Emilio Pacheco, BRAK, 2020
10,90 €

Viac o knihe

Jazyk Pachecovej novely je z hľadiska umeleckého diela univerzálny. Svet, do ktorého vstupuje mladý hrdina, rozhodne neponúka pravidlá ako žiť a ani chuť v nich zakotviť. Hlavná postava Carlos sa nevzdá a nechce na sebe pracovať. Práve naopak. Nerozumie pobúreniu, ktoré vyvolala jeho čistá láska, a rozprávača (i čitateľa) má plne na svojej strane. Pacheco nehovorí o bitkách na púšti v prvom rade kvôli kritike sveta, ktorý zanikol tým hlavným je pre neho nezničiteľná nevinnosť. Nevinnosť nie je výsadou detstva, nejde len o to uchovať si v duši dieťa. Podstatou je zotrvať vo svojich hodnotách a v prvotnej kráse vzťahov. Zostať pri tom, čo je normálne, čoho by malo byť vo svete viac: Láska je v poriadku, iba návisť je démonická.
Čítať viac
Počet strán
102
Rozmer
125×205 mm
Hmotnosť
203 g
ISBN
9788089921355
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
1066431
Štýl
filozofický
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
BRAK
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

6 hodnotení

5
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Pachecova novela, musím povedať, má všetko, čo ma na knihách dokáže baviť. Je metaforickým rozprávaním o nepochopenej láske, v ktorej sa však ukrýva viac než len túžba. O neporozumení v úprimnosti, takom svete, kde je jej nedostatok prirodzený, dokonca potrebný na prežitie. Toto je o dôležitosti, že nevinnosť musí byť súčasťou ľudského života od začiatku až po koniec. A pravdovravnosť rovnako, aby si okrem prívlastku detská pred seba pripísala aj ľudská. Je ťažké nepoddávať sa krutosti, ktorej je okolo príliš veľa, postaviť sa za seba, ísť cestou, čo sa môže iným zdať zvláštna, žiť neprijatý. Avšak vo svete plnom všelijakých bitiek je toto potrebnejšie viac ako kdekoľvek inde, a hlavne láska. Táto kniha bude tým, čo si čitateľ vyžiada. Nenávisťou i láskou v jedinom slove. Jednoducho vždy výborný (ne)Brak!

Čítať viac

Recenzie čitateľov

16

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
6.2.2023
Pútavý príbeh vyrozprávaný dospelým Carlosom spomínajúcim na svoje detstvo v Mexiku v polovici dvadsiateho storočia, nám okrem jeho rodinnej situácie priblíži aj politické pomery, či spoločenské nálady spojené s modernizáciou a amerikanizáciou spoločnosti. Carlos spomínal na detské hry, na bitky na púšti, kedy sa so spolužiakmi hrali na Arabov a na Židov, kvôli práve vznikajúcemu štátu Izrael. Spomienky na školské časy odhaľujú najmä šikanu “iných” detí, medzi ktoré patril aj Jim, hoci sa narodil len v neďalekom San Franciscu a dokázal plynulo rozprávať nie len anglicky, ale aj po španielsky. Carlitos sa Jima pred ostatnými zastal, čím ho presvedčil o svojom úprimnom priateľstve, a tak ho Jim z vďaky pozval na obed k nim domov. Tam sa Carlos zoznámil s krásnou a mladučkou Marianou, Jimovou matkou, do ktorej sa zamiloval tým najčistejším možným spôsobom. Onedlho jeho city vyplávali na povrch, čím vyvolali značnú vlnu pobúrenia a prevrátili mu jeho detský život hore nohami.

“Ale nič som neľutoval a ani som sa necítil vinný: mať niekoho rád nie je hriech, láska je v poriadku, len nenávisť je démonická.”

Reakcie boli v mnohom prehnané, Carlitos sa ocitol u psychiatra aj v kostole. Všetky tieto strasti Pacheco podal veľmi láskavo, vtipne a pútavo a občas tak správne melancholicky.

Hoci sa táto novela dá zhltnúť na jedno posedenie, mám pocit, že takých jednorazových posedení bude v budúcnosti viac, že sa k nej budem opakovane vracať a čítať ju, zas a znova. Dookola. Lebo príbeh malého Carlosa sa ma hlboko dotkol a navyše som sa znova niečo nové naučila - o Mexiku, jeho ľuďoch, náboženskej diverzite, či korupcii vysokopostavených funkcionárov. Ak ste nad Bitkami na púšti niekedy váhali, smelo do toho, je to úžasný a nadčasový literárny počin.
Čítať viac
15.1.2022
Toto je presne tá kniha, ktorú by ma samu od seba nenapadlo kúpiť, v kníhkupectve by som ju prehliadla. A to by bola veľká škoda. Našťastie som sa nechala nalákať krátkym odporúčaním a len tak pre radosť som si Bitky na púšti včera kúpila, a rovno aj prečítala. Ide rozsahom o útle dielo, no veľké obsahom. Nie je to iba príbeh malého Carlosa, ktorému jeho čistá a nevinná láska zo dňa na deň obrátila život hore nohami a vyvolala doslova škandál. Je to aj príbeh Mexika a jeho obyvateľov tej doby. Povojnové obdobie, korupcia, amerikanizácia. No skrátka malá kniha s veľkým dosahom, právom nadčasová, stále populárna a do mnohých jazykov prekladaná. Výborné dielko, krásne napísané, úžasný jazyk i preklad. Mám vyznačené mnohé pekné či zaujímavé pasáže, ktoré by som mohla pridať k tomuto komentáru, no nakoniec ich je tak veľa, že jednoduchšie bude, keď si knihu prečítate. Je to len okolo 65 strán, zvyšok je doslov a poznámka prekladateľky. Čítať viac
21
Môj zelený pes - Kathrin Hartmann, 2023
Práve čítam
Môj zelený pes

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený nákup
27.12.2021
“Ale nič som neľutoval a ani som sa necítil vinný: mať niekoho rád nie je hriech, láska je v poriadku, len nenávisť je démonická.”

Mladý Carlos sa zaľúbi do spolužiakovej matky. Čistá detská láska však spustí doslova lavínu udalostí, vlnu pobúrenia a nevinnému chlapcovi sa doslova zrúti svet.

José Emilio Pacheco v útlej novele popri téme dospievania, detskej nevinnosti a prerode z chlapca na dospelého muža stihne detailne vykresliť atmosféru meniaceho sa Mexika v polovici 20. storočia. Tradície verzus modernizácia a silnejúca amerikanizácia, osudy ponižovaných a spoločnosťou prehliadaných ľudí, násilie, sociálna a náboženská rôrznorodosť obyvateľstva, kritika skorumpovanej vlády, vzťahy v rodine… Toto všetko veľmi priamočiaro, úprimne, s ľahkosťou a úplne prirodzeným spôsobom autor zvládol rozobrať na doslova pár stranách.

Krátka novela má toľko významových rovín, že sa k nej rozhodne ešte vrátim. Neskazený, naivný pohľad Carlosa mi zlomil srdce a Bitky na púšti patria k tomu najlepšiemu, čo som tento rok čítala.
Čítať viac
Beáta
Neoverený nákup
30.8.2021
Výborná jednohubka
Príbeh tejto poetickej novely sa odohráva v Mexiku po druhej svetovej vojne. Čitateľ nahliadne prostredníctvom spomienok Carlosa do jeho detskej duše. Ako chlapec sa zamiloval do kamarátovej matky, pričom ho pochopila iba ona a nik iný nie, priam ho považovali za narušeného. On však vo svojej detskej nevinnosti nechápal, ako niekto nemôže porozumieť jeho čistej láske.
Autor krásne opísal nevinnú zamilovanosť, i keď neopätovanú, pričom v knihe nejde len o lásku. Do deja vplieta mierne sarkasticky aj politické pozadie krajiny, rozdiel medzi chudobnými a bohatými, diskrimináciu (napr. Indiánov), ale taktiež aj postupný vplyv USA na premenu mesta prostredníctvom modernizácie. Kritizuje zlé a podporuje to dobré, sám Carlos už nespoznáva zmenenú štvrť Roma, v ktorej vyrastal. Jeho nepochopením sa narúšajú vzťahy medzi ním a jeho blízkymi i kamarátmi. Veď len láska, nevinnosť, dobro, stáť si za svojimi hodnotami by malo byť to najdôležitejšie.
Výborná kniha so skvelým prekladom a nádherným spracovaním je mojím odporúčaním pre vás. Od braku má veľmi ďaleko.
Čítať viac

„Sklouzla rukou k srdci a spočinula na něm dlaní. Zde se skrývá síla, na níž záleží, řekla její matka neskutečně dávno. Ať jsi kdekoli, ať se ocitneš jakkoli daleko, zavede tě domů.“

Království popela - Sarah J. Maas, 2019
Království popela
Sarah J. Maas